تشخیص آزمایشگاهی کیلوماستیکس مسنیلی

کیلوماستیکس مسنیلی (روشهای تشخیصی و بیماریزایی)

کیلوماستیکس مسنیلی Chilomastix mesnili بر اساس اکثر اطلاعات موجود ، کیلوماستیکس مسنیلی برای انسان بیماریزا نیست .با این وجود باید این انگل را از ژیاردیا و سایر تاژکدارانی که گاهی در نمونه مدفوع یافت می شوند تمیز داد .

انگل کیلوماستیکس مسنیلی دارای توزیع جهانی بوده، اگرچه بیشتر در مناطق دارای آب و هوای گرم یافت می شود. این انگل غیر بیماری زا (non-pathogenic) بوده در حالی که تروفوزوئیت آن مرتبط با اسهال می باشد (اختلالات روده ای مثل اسهال در موارد آلودگی شدید).

شکل انگل کیلوماستیکس مسنیلی

تروفوزوییت های کیلو ماتیکس مسنیلی کشیده هستند و به تدریج به طرف انتهای خلفی باریک می شوند .

طول آنها ۱۰ تا ۲۰ میکرون است و در قسمت قدامی یا انتهای پهن بدن سه تاژک وجود دارد که به کمک آنها تک یاخته به صورت جهت دار حرکت می نمایند.

در نمونه های تازه تاژک ها و شیاری که به صورت مارپیچ در طول بدن قرار دارد به آسانی تشخیص داده می شوند.

تروفوزوییت رنگ شده به واسطه وجود یک هسته منفرد در نزدیکی مبدا تازک های قدامی سیتوستوم و یک تازک کوتاه که در داخل ناحیه سیتوستومی به طرف خلفی پیشرفته است مشخص میگردد .

مشخص ترین رشته،رشته نازک سیتوستومی رشته نازکی است که به دور سیتوستوم و به طرف عقب انحنا یافته و منظره ای شبیه به عصای چوپانی را ایجاد کرده است .

سه عدد تاژک ندرتا به طور مشخص رنگ میگرند کروماتین هسته ای ممکن است به شکل دانه هایی نمایان شده و یا صفحاتی را بر روی غشای هسته تشکیل دهد برخی مواقع یک کاریوزوم مرکزی و یا درو از مرکز مشاهده می شود .

طول کیست های کیلو ماستیکس از ۶ تا ۱۰ میکرون و عرض آن تا حدودی کمتر است.

در قطب قدامی کیست یک برآمدگی نوک پستان وجود دارد که به آن شکل لیمویی خاصی می بخشد که در هیچ یک از دیگر تک یاخته گان روده ای مشاهده نمی شود .

در گسترش های رنگ آمیزی شده ممکن است یک هسته بزرگ منفرد به همراه کروماتینی که غالبا متراکم است و به صورت یک کاریوزوم بزرگ مرکزی به نظر می رسد تشخیص داده شود.

معمولا رشته های نازک سیتوستومی خمیده کاملا مشخص هستند در نمونه هایی که به خوبی با هماتوکسیلین رنگ آمیزی شده اند می توان تاژک رکوران را در حدفاصل سیتوپلاسم و دیواره کیستی در انتهای قدامی بدن تک یاخته مشاهده کرد .

چرخه زندگی کیلوماستیکس مسنیلی

تک میزبانه است و دارای دو مرحله تروفوزوئیت و کیست می باشد.

انگل هم سفره و بی آزار روده بزرگ بویژه روده کور انسان است و از باکتری های روده تغذیه می کند.

مخزن آن میمون، موش، خرگوش، بز و ماهی ها می باشند.

گونه انسانی مسنیلی نام دارد.

تشخیص آزمایشگاهی کیلوماستیکس مسنیلی

مشخصه ی شکل لیمویی کیست می تواند در روش تغلیظ فرمالین-اتر (formol-ether concentration) دیده شود. ارگانیسم های متحرک را می توان در لام مرطوب مدفوع تازه شناسایی کرد اگرچه که مورفولوژی شاخص آن در لام رنگ شده دیده خواهد شد.

آزمایش مدفوع جهت مشاهده تروفوزوئیت در نمونه های آبکی و شل و یا کیست در نمونه های شل و قوام دار است.

راه های پیشگیری از انتقال

کلر زدن و فیلتراسیون آب آشامیدنی، ارتقای سطح بهداشت، شستن مناسب میوه ها و سبزیجات

نرخ عفونت انگل

حدود 6 درصد جمعیت جهانی
توضیح : راه های توضیح داده شده ی بالا در مورد مورفولوژی انگل به راحتی قابل تشخیص نمی باشند. برای تشخیص دقیق انگل نیاز به اسمیر رنگ شده و بررسی آن توسط تکنسین حرفه ای علوم آزمایشگاهی می باشد.

با توکسوپلاسموز نیز آشنا شوید

3 دیدگاه دربارهٔ «کیلوماستیکس مسنیلی (روشهای تشخیصی و بیماریزایی)»

  1. با سلام. در نمونه ادرار با ظاهری خیلی شفاف همانند آب و با PH قلیایی تک یاخته هایی مشاهده شد که با حرکت گاهی دورانی به دور خود و گاهی به صورت جهت دار که سریعا از میدان دید خارج می شدند. در مشاوره فرد ادعا کرد که با آب قاطی کرده و در نمونه مجدد که کاملا متفاوت بود از این تک یاخته ها مشاهده نشد. تریکوموناس واژینالیس که بارها دیده شده نبود, آمیبهای آزادزی تاژکدار در آب سرد?! ولی حرکت شان شبیه کیلوماستیکس مسنلی بود که قبلا در نمونه مدفوع فرد دیگری دیده بودیم. لطفا را هنمایی بفرمائید. تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.