گرفتگی بینی در بارداری (رینیت بارداری)

گرفتگی بینی در اوایل بارداری,گرفتگی بینی در بارداری نی نی سایت,عطسه و آبریزش بینی در بارداری,درمان آبریزش بینی در دوران بارداری,درمان خانگی گرفتگی بینی بارداریدرمان کیپ شدن بینی بارداری,اسپری برای گرفتگی بینی بارداری

با اینکه شاید باورش کمی سخت باشد ولی گرفتگی یا آبریزش بینی در دوران بارداری عارضه ای نسبتاً شایع است. بیش از ۳۰ درصد خانم های باردار در این دوران بدون هیچ گونه سابقه آلرژی یا ابتلا به انواع عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی دچار احتقان بینی هستند. این عارضه در اصطلاح پزشکی به “رینیت بارداری” موسوم است.

چگونه می توان فهمید که علت گرفتگی بینی ناشی از بارداری است؟
در صورتی که جز گرفتگی بینی علائم دیگری ندارید احتمالاً به “رینیت” بارداری مبتلا شده اید. ولی در صورت همراه بودن این عارضه با عطسه، سرفه، گلودرد، ضعف و در پاره ای موارد تب و تورم غدد لنفاوی، گرفتگی بینی شما احتمالاً ناشی از سرماخوردگی و یا ابتلا به عفونت های دیگر است.
همچنین به علت شایع بودن عفونت های سینوسی در دوران بارداری در صورت مشاهده علائم سینوزیت مانند تب، سردرد، خروج ترشحات سبز یا زرد از بینی، دردناک بودن صورت در هنگام لمس (که معمولا با تشدید درد در هنگام خم کردن سر به جلو همراه است)، وجود درد در فک فوقانی و یا کاهش حس بویایی با پزشک خود تماس بگیرید.
از سویی دیگر چنانچه دچار گرفتگی یا آبریزش روان و ممتد بینی همراه با عطسه، خارش در ناحیه چشم ها، بینی، گلو یا گوش ها شده اید به احتمال فراوان به آلرژی مبتلا شده اید.

تاثیر بارداری بر آلرژی در این دوران غیر قابل پیش بینی است: وقوع بارداری می تواند منجر به بهبود و یا وخیم تر شدن این عارضه شود. حتی در مواردی ممکن است دریابید که در این دوران نسبت به آلرژن ها یا محرکات خاصی دچار حساسیت شده اید در حالیکه پیش از بارداری خود هیچ گونه سابقه آلرژی یا حساسیتی نسبت به آنها نداشته اید.
البته گاهی نیز ممکن است هیچ علت واضحی برای احتقان بینی خود پیدا نکنید. زیرا این احتمال وجود دارد که بیش از یک عامل در ایجاد این عارضه نقش داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است به طور همزمان به دو عارضه آلرژی و رینیت بارداری مبتلا شده باشید.