گزارشکار آشنایی با قرقره های ساده

آزمايش :ماشین های ساده

هدف: آشنایی با قرقره های ساده،مزیت مکانیکی،وروابط و موارد استفاده آن هاوهمچنین بررسی اینکه قرقره های ساده نیرو را افزایش نمی دهند(یعنی نیرویی که ما وارد می کنیم برابر نیروی وزن است.W=F)

وسایل لازم: 3 عدد قرقره،نخ،وزنه،نیروسنج،خط کش،میله و گیره.

تئوري:

توضیح اولیه

ماشین وسیله ای است که به ما کمک می کند کارهایمان را سریع تر و راحت تر انجام دهیم. ماشین های ساده وسایل ساده ای هستند که ما را در انجام بعضی کارها یاری می کنند. ماشین های ترکیبی نیز به ما کمک می کنند و می توان آنها را با اتصال دو یا چند ماشین ساده ساخت.

در فیزیک کار به نیرویی گفته می شوکه بتواند جسمی را در فاصله ای تکان دهد. کشیدن، فشار دادن و بلند کردن از انواع کار هستند. وقتی والدین شما مبل و صندلی را جا با جا می کنند، کار انجام می دهند. وقتی باغبان چوبی را می برد، کار انجام می دهد. وقتی بچه ها روی الاکلنگ بالا پایین می روند، کار انجام می دهند.

ماشین ها انجام این کارها را آسان تر می کنند . والدین شما برای گذاشتن وسایل سنگین درون ماشین می توانند از یک یک تخته برای ساختن سطح شیب دار استفاده کنند. باغبان برای بریدن چوب از تبر کمک می گیرد. بچه ها با الاکلنگ بالا و پایین می روند. سطح شیب دار، تبر و الاکلنگ همه ماشین های ساده هستند.

ماشین‌های ساده

قرقره ثابت

یک ماشین ساده ابزاری است که انجام کارها را برای انسان آسان‌تر می‌کند.هنگام کار کردن با ماشین‌های ساده، کمیت‌های انرژی و کار ثابت می‌مانند و ممکن است نیرو، توان، سرعت، مسافت تأثیر نیرو و یا جهت نیرو تغییر کنند.

قرقره ثابت

انواع ماشین‌های ساده

به طور کلی ۶ نوع ماشین ساده داریم که عبارت‌اند از:

اهرم

 

1-سطح شیب دار

یک سطح صاف را در نظر بگیرید. این سطح صاف می تواند یک تخته باشد. اگر این تخته را صاف بر روی زمین بگذارید ، به شما کمک زیادی نخواهد کرد. اما اگر این تخته را مورب یا کج بگذارید ، می تواند به شما کمک کند که اجسام را در فواصل زیاد جا به جا کنید. بلند کردن جعبه های سنگین و بزرگ در بندرگاه ها و کشتی ها به وسیله ی یک سطح شیب دار بسیار آسان تر می شود. پس یادگرفتیم که سطح شیب دار یک ماشین ساده است.

2-گوه

به جای استفاده از یک تخته برای ساختن سطح شیب دار می توانید از گوه استفاده کنید. در حقیقت گوه هم یک سطح شیب دار است . از گوه نه تنها می توان برای جا به جایی اجسام استفاده کرد، بلکه می توان از لبه ی تیز آن برای برش و چند تکه کردن چیز ها کمک گرفت. به لبه یک چاقوی آشپزخانه یا لبه تیز یک شمشیر فکر کنید. همه اینها گوه هستند.

3-پیچ

اگر بخواهید تخته را جایی ثابت نگه دارید چه می کنید؟ می توان برای محکم کردن تخته چوب بر روی تخته چوبی دیگر ، از پیچ استفاده کرد. پیچ فلزی، ماشین دیگری است که به وسیله شیار هایی که بر روی خود دارد ، به درون چوب فرو می رود.به وسیله پیچ میتوان ماشین های بزرگتری ساخت.

ادامه متن در فایل زیر:

قیمت 1000 تومان

RIAL 10,000 – خرید