گزارش کار آزمایش قوس سه مفصلی

عنوان آزمایش : قوس سه مفصلی
هدف آزمایش : ترسیم خط تاثیر واکنش افقی تکیه گاهی قوس سه مفصلی
تئوری آزمایش : قوس را می توان سازه ای تعریف نمود که توانایی آن برای حمل بارهای قائم وارده بستگی به مولفه افقی واکنش های تکیه گاهی دو طرف آن دارد که هر دو به طرف وسط دهانه قوس اثر می نمایند.

قوس ها از زمانهای بسیار دور موارد استعمال فراوانی در ساخت طاق های بزرگ و پل های     جاده ها دارند و نمونه های فراوان آن ها را می توان در بناها و پل های تاریخی کشورمان یافت. قوس ها اشکال مختلفی دارند که یکی از آنها قوس سه مفصلی می باشد که از لحاظ ایستایی معین است. چون ایجاد واکنش های افقی در تکیه گاه های سازه برای عمل کردن قوس ها ضروری    می باشد ، بنابراین بدیهی است که شرایط پی در تکیه گاه های قوس ها باید بسیار مناسب باشد.

در مقایسه با تیر ، به علت وجود واکنش افقی تکیه گاهی در قوس، لنگر خمشی کوچکتری در قوس ایجاد می شود. البته لازم به تذکر است که نیروهای محوری قابل ملاحظه ای در قوس ها ایجاد می گردد . اقتصاد هر قوسی بستگی به نسبت ارتفاع به دهانه آن دارد که در موارد بسیاری این نسبت با توجه به شرایط موجود تعیین می گردد. در صورتی که شرایط برای ایجاد یک قوس اقتصادی مهیا باشد ، این نسبت ، یعنی نسبت ارتفاع به دهانه باید بین ۰٫۲۵ تا ۰٫۳۵ باشد.

یک تیر قوسی شکل و یک تیر منشوری ساده هر دو یک سازه اسکلتی مسطح هستند و وظیفه آنها تحمل بارهای قائم است. با یک بارگذاری مشابه که این بارها هم از نظر مقدار و هم محل اثر نسبت به دهانه مشابه هستند واکنش های تکیه گاهی تیر قوسی با تیر ساده تفاوتی نخواهد داشت. اما توزیع تنش در آن ها با هم تفاوت خواهد داشت زیرا توزیع تنش در تیر ساده خطی است در حالی که توزیع تنش تیر قوسی خطی نیست ، اما خطی فرض می شود.

متن بالا خلاصه و ناقصی از ابتدای این گزارش کار بود،جهت دریافت گزارش کار کامل با فرمت word در ۱۳ صفحه همراه با فرمول ها و محاسبات و نمودار ها می باشد.برای دانلود به لینک زیر مراجعه بفرمائید.

RIAL 10,000 – خرید

نظرات بسته شده است.