گزارش کار جذب سطحی

مقدمه :جذب سطحی

در عملیات جذب سطحی انتقال یک جز از فاز گاز یا مایع به سطح جامد صورت می گیرد از کاربردهای این فرایند می توان به رنگبری شربت قند و تصفیه روغنهای صنعتی یا خوراکی و حذف مواد آلاینده از هوا یا مخلوط گازهای دیگر اشاره کرد.

واژه جذب سطحی برای تشریح این حقیقت به کار می رود که غلظت مولکولهای جذب شده در سطح تماس جامد بیشتر از فازگاز یا محلول است .جذب روی یک سطح جامد به علت نیروی جاذبه اتم ها یا مولکولها در سطح آن جامد است در عمل جذب سطحی نیروهای مختلفی اعم از فیزیکی و شیمیایی موثرند و مقدار آن بستگی به طبیعت ماده جذب شده وجسم جاذب دارد و به این دلیل می توان مثلا ماده ای را که در یک مخلوط وجود دارد را جدا نمود چند مثال که در ادامه بیان شده است نمایانگر طبیعت عمومی جداسازی ها خواهد بود و کاربرد های اصلی آن را نشان می دهد .

در حالت جداسازی های گازی از فرآیند جذب ، در رطوبت زدائی ها هوای خشک و دیگر گازها ،بوزدائی و جداسازی ناخالیصیها از گازهای صنعتی مثل دی اکسید کربن ، بازیابی حلالهای پرارزش از مخلوط رقیق آنها با هوا یا گازهای دیگر، و جداسازی

مخلوطی از هیدروکربن های گازی مانند مخلوطی از متان ، اتیلن ، اتان ، پروپیلن و پروپان استفاده می شود. از فرآیندهای جداسازی مایع می توان رطوبت زدائی بنزین، رنگ زدائی محصولات نفتی و محلولهای آبکی قندی، بوزدائی و طعم زدائی آب، و جداسازی هیدروکربن های آروماتیکی و پارافینی ، را نام برد . که هرکدام از این موارد در صنعت کاربرد وسیعی داشته و بنا به مورد و شرایط محدوده کاری از آن استفاده می شود این عملیات ها همه از این جهت مشابه هستند که در آنها مخلوطی که باید تفکیک شود با یک فاز نامحلول دیگر تماس حاصل می نماید( مانند جاذب جامد) و پخش نامساوی مواد اولیه بین فاز جذب شده ر وی سطح جامد و توده سیال موجب جداسازی می شود . دو مکانیزم اصلی برای جذب سطحی وجود دارد:

۱.جذب فیزیکی

۲.جذب شیمیایی

 

جاذبها :

جامدی که بر روی سطح آن جذب اتفاق می افتد جاذب یا سوسترا می نامند مایع جذب شده را مجذوب می نامند .جذب سطحی بر روی سطح مشترک جامد مایع به وقوع می پیوندد .

جامدهای جاذب معمولا به شکل گرانول ( ذرات کروی شکل با قطر چند میلی متر) مصرف می شوند و اندازه آنها از ۱۲ میلیمتر قطر تا ۵۰ میکرومتر متغیر است. جامدها باید بر اساس کاربرد و موقعیت مصرف دارای بعضی خواص مهندسی باشند. برای مثال اگر از آنها در یک بستر ثابت با جریان گاز یا مایع استفاده می شود، نباید اختلاف فشار زیادی ایجاد کنند و همچنین نباید توسط جریان سیال به خارج حمل شوند. آنها باید از مقاومت و سختی خوبی برخوردار باشند تا در اثر حمل و نقل و همچنین در اثر وزن خود در بستر خرد نشوند. در صورتیکه بخواهیم آنها را از ظروف نگهداری به داخل و خارج انتقال دهیم، باید به راحتی جریان پیدا کنند. اینها خواصی هستند که به راحتی شناخته می شوند.

خاصیت جذب جامدها یک مسئله دیگر است. جذب یک پدیده عمومی است و تمام جامدها، گازها و بخارات را مقداری جذب می کنند. ولی در اهداف صنعتی تنها بعضی جامدات ظرفیت جذب لازم را دارند. پس جامداتی که دارای خاصیت جذب بسیار ویژه ای هستند و به مقدار زیاد جذب انجام می دهند، طبیعت شیمیایی آنها با خواص جذب رابطه دارد. ولی صرف شناسایی شیمیایی، برای مفید بودن آن کافی نیست. برای مثال استخراج، تمام نمونه های خالص بوتیل استات که اسید استیک را از آب استخراج می نمایند دارای قدرت یکسان هستند. این حالت برای خواص جذبی سیلیکاژل نسبت به بخار آب صادق نیست. این خواص جذبی بیشتر بستگی به روش ساخت ماده و سابقه

جذب و دفع مواد روی آن دارد. ذغال های رنگ بر این مواد به شکل های مختلف ساخته می شود:

۱) مخلوط کردن مواد گیاهی با مواد معدنی مانند کلرید کلسیم، کربنیزه کردن، و شست شوی مواد معدنی

۲) مخلوط کزدن موادآلی مانند خاک اره با مواد متخلخل مثل سنگ آتشفشانی(سنگ پا) و حرارت دادن و کربنیزه کردن تا زمانی که مواد کربنی در سطح مواد متخلخل رسوب نمایند

۳) کربینزه کردن چوب، خاک اره، و مشابه آن وفعال سازی با هوای داغ یا بخار، ازلیگنیت و ذغال بیتومینوس به عنوان مواد اولیه استفاده می شود. از این مواد برای اهداف زیادی مانند رنگ زدائی محلولهای شکر، مواد شیمیایی صنعتی، داروها و مایعات خشک شوئی، تصفیه آی، تصفیه روغنهای گیاهی و حیوانی، و در بازیابی طلا و نقره از محلولهای سیانور حاصل از شستشوی سنگ معدن، استفاده می شود. این ماده گرانولی و سخت است و دارای تخلخل زیادی است و از ژل رسوب شده توسط واکنش بین اسید و محلول سیلیکات سدیم بدست می آید. مقدار رطوبت آن قبل ز استفاده، از ۴ تا ۷ درصد متغیر است و معمولا برای خشک کردن هوا و گازهای دیگر، در ماسکهای ضد گاز، و برای تفکیک هیدروکربنها به کار می رود. این ماده با تبخیر ترکیب جذب شده برای مصرف مجدد آماده می شود.

متن کامل در فایل زیر:قیمت ۱۰۰۰ تومان

RIAL 10,000 – جذب سطحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *