گزارشکار

گزارش کار زمین شناسی تفکیک کانی‌های سنگین

موضوع آزمایش
تفکیک کانی‌های سنگین
هدف
تفکیک کانی‌های سنگین شفاف از کانی‌های سنگین کدر و شناسایی آن‌ها زیر میکروسکوپ

مواد و وسایل مورد نیاز:
1.قیف دکانتور
2.مایع بوروموفورم (CH〖Br〗_3)
3.قیف شیشه‌ای
4.یک عدد کاغذ فیلتر
5. طشتک شیشه‌ای
6. 1g نمونه ماسه متوسط تا ریز (0.25mm-0.125mm)
7.ترازوی دیجیتال
8.دستگاه اتوکولار
9.بشر
10.میکروسکوپ
11.هود آزمایشگاه
12.ماسک

مقدمه
به طور كلي به كاني‌هايی که وزن مخصوص آنها بالاتر از وزن مخصوص پوسته‌ی زمین (2.9 g/cm3) است، کانی سنگین گفته می‌شود. کانی‌های سنگین دامنه وسيعي از كاني‌هاي فلزي و غيرفلزي مانند طلا، نقره، جيوه، روتيل و… را شامل می‌شوند. با توجه به اهمیت اقتصادي کانی‌های سنگین، در پي جويي‌هاي اكتشافي از اين كانيها بسيار استفاده مي شود. همچنین از مطالعه نمونه‌های كاني‌های سنگين مي‌توان در بسیاری از مسائل زمين شناسي، مانند مطالعات تكتونيكی، جغرافيايي ديرينه و حوضه‌هاي رسوبي، مطالعه مسیرهای رودخانه اي قدیمی، ارتباط چينه شناختي و انطباق لايه‌ها استفاده کرد. جدایش کانی‌های سنگین، مانند زیرکن و مونازیت، همچنین برای مطالعات ژئوکرونولوژی و سن سنجی رادیواکتیو سنگها اهمیت دارد. این کانی‌ها بخاطر این که در سنگ‌های بخصوصی تشکیل می‌شوند، نشانه این است که از آن سنگ‌ها جدا شده‌اند و در محیط رسوبی تجمع پیدا کرده‌اند و اگر از کانی‌های سبک‌تر جدا کنیم، می‌توانیم منشا آن‌ها را پیدا کنیم.
کانی‌های سنگین به دو گروه شفاف و کدر تقسیم‌بندی می‌شوند. کانی‌های سنگین شفاف ساختار متبلور دارند و نور از آن‌ها عبور می‌کند و بیشتر از جنس سیلیکاته هستند. کانی‌های سنگین کدر بیشتر از جنس اکسیدهای فلزی هستند که نور در آن‌ها دیده نمی‌شود. یکی از روش‌های جدا کردن کانی‌های سنگین از کانی‌های سبک؛ جداسازی کانی‌ها با محلول‌های سنگین است. . این محلول‌ها دارای وزن مخصوص بیش از gr/cm39/2 هستند. مانند بروموفرم، تترابرمواتان، یدید متیلن و مخلوط فرمات تالیم [Ta(COOH)3] و مالوتات تالیم [Ta2(O2C-CH2CO2)3]. از این محلول‌ها با توجه به نوع کانی مورد جستجو استفاده می‌شود. پس از جدا سازی کانی‌های سنگین و سبک با کمک میکرسکوپ می‌توان کانی‌های شفاف و کدر سنگین را از یکدیگر تکفیک کرد؛ به کمک اطلس‌های تهیه شده در مورد کانی‌های سنگین شفاف، می‌توان نوع کانی را تشخیص داد.
شرح کار در آزمایشگاه
با کمک ترازوی دیجیتال مقدار g1 از ماسه متوسط تا ریز (0.25mm-0.125mm) را وزن می‌کنیم و درون کاغذ قرار می‌دهیم. قیف دکانتور را توسط گیره زیر هود آزمایشگاه قرار می‌دهیم و …

ادامه متن در فایل word زیر:قیمت 1000 تومان

RIAL 10,000 – خرید