گزارش کار مشاهده آمیلوپلاست سیب زمینی،نخود،برنج،کروموبلاست گوجه

آمیلوپلاست سیب زمینی زیر میکروسکوپ,تصاویر آمیلوپلاست سیب زمینی,آمیلوپلاست لوبیا,امیلوپلاست برنج,آمیلوپلاست گندم,کروموپلاست گوجه فرنگی,گزارش کار گوجه فرنگی

پلاست ها که مجموعه آنها را پلاستیدوم گویند ویژه سلولهای گیاهی بوده و در سلولهایی که به رشد نهایی خود رسیده اند اشکال متفاوت دارند.
آمیلوپلاست ها حاوی نشاسته هستند. همچنین در زمانی که گیاه نیاز به انرژی دارد، توانایی تبدیل نشاسته به را قند دارند. بسیاری از آمیلوپلاست ها را می توان در میوه ها ودر بافت های ذخیره سازی زیر زمینی گیاهان مانند سلول های سیب زمینی یافت. منشا آمیلوپلاست ها لوکوپلاست هاهستند.
نشاسته ابتدا بصورت دانه های کوچک غوطه ور در پلاست ها ظاهر می گردد. سپس بتدریج به حجم آنها افزوده می شود. این افزایش حجم بصورت پیدایش طبقات متحدالرکزی به دور یک نقطه مرکزی صورت میگیرد که به این نقطه مرکزی اصطلاحا ناف می گویند.
ناف: نقطه ای مرکزی که محل شروع تجمع نشاسته در آمیلوپلاست است.
لازم به ذکراست که شکل واندازه دانه های نشاسته درگیاهان مختلف متفاوت می باشد. مثلادر سیب زمینی تخم مرغی و در نخود کروی شکل است. معرف رنگی دانه های نشاسته محلول لوگل بوده که آن رابه رنگ آبی یا بنفش درمی آورد.
پلاست یکی از جمله ارگانل هایی است که در سلول های گیاهی وجود دارد. منشا پلاست ها از پیش پلاست می باشد . این اندامک محل ذخیره مواد مختلف بوده که از لحاظ نوع مواد ذخیره ای به چند گروه کلی تقسیم می شوند:
الف: لوکوپلاست ها:
عبارتند از پلاست های بیرنگ که برحسب نوع ماده ذخیره ای شامل :
پروتئوپلاست: پلاست حاوی مواد پروتئینی مثل لوبیا وسویا.
آمیلوپلاست: پلاست حاوی نشاسته مثل غلات و حبوبات.
لیپوپلاست: پلاست حاوی چربی مثل دانه های روغنی.
ب: کروموپلاست ها :
عبارتند از پلاستهایی که مواد رنگی غیر از کلروفیل)سبز رنگ( دارند. کروموپلاستها غالبا از لوکوپلاست بوجود می آیند و بتدریج از رنگیزه های زرد یا قرمز که در آب نامحلول می باشند انباشته می شوند .
رنگیزه های مزبور به خوبی در چربی حل می شوند و به همین دلیل به آنها لیپوکروم هم می گویند.
به طور کلی لیپوکروم ها از گروه کارتنوئید ها هستند. کاروتن سر دسته این گروه است. مواد کارتنوئیدی از مشتقات ایزوپرن و به صورت بلورهای کوچک هستند.
کاروتن عامل ایجاد رنگ نارنجی در هویج است. لیکوپن نیز نوعی کارتنودید است که در گوجه فرنگی وجود دارد )عامل رنگ قرمز گیاه (. گزانتین که عامل رنگ زرد بسیاری از گلبرگها ست نیز در گروه کارتنوئیدها قرار دارد .
مواد و وسایل لازم:
میکروسکوپ، لام و لامل، سیب زمینی، نخود، گوجه، برنج، اسکالپل، آب، دستمال کاغذی محلول لوگل
روش کار :
آزمایش تشریح سیب زمینی:
برای مشاهده دانه نشاسته در سیب زمینی ابتدا سیب زمینیرا ….

ادامه در فایل زیر:قیمت ۱۰۰۰ تومان

فایل به صورت word و قابل ویرایش همراه با تصاویر می باشد.

RIAL 10,000 – خرید