لام خونی برای مالاریا

گسترش (اسمیر) خون نازک و ضخیم برای مالاریا

پزشکان از گسترش خون نازک و ضخیم برای تشخیص ابتلای فرد به مالاریا استفاده می کنند. برای یک فرد مشکوک، اگر یک تست منفی باشد و انگلی پیدا نشود، برای وی باید اسمیر خون را هر 8 ساعت به مدت دو روز پیاپی انجام داد تا عدم آلودگی با مالاریا تأیید شود.

گسترش (اسمیر) خونی بیشتر از سوراخ کردن انگشتان به دست می آید. تهیه ی گسترش خونی نازک و ضخیم به پزشکان اجازه خواهد داد که درصد گلبول های قرمز آلوده به انگل (تراکم انگل) و نوع انگل را شناسایی کنند.

گسترش خونی ضخیم شامل یک قطره خون بر روی یک لام شیشه ای است. اغلب از این گسترش برای پیدا کردن انگل استفاده می کنند زیرا در آن می توان نمونه ی بزرگتری از خون را بررسی کرد.

گسترش خونی نازک شامل یک قطره خون بوده که در ناحیه ی بزرگتری از اسلاید شیشه ای پخش شده است. اغلب از این گسترش برای شناسایی گونه ی مالاریایی که باعث عفونت شده، استفاده می کنند.

تفسیر نتایج گستره خون نازک و ضخیم برای مالاریا :

نتایج نرمالهیچ انگلی در خون یافت نشود. در صورت مشکوک بودن فرد به ابتلای مالاریا، پزشک معالج درخواست تست را هر 8 ساعت به مدت 1 تا 2 روز می دهد.
نتایج غیر طبیعیوجود انگل در خون. در این صورت نوع گونه ی آلوده کننده و درصد آلودگی گلبول های قرمز با آن تعیین می شود.

درمان نسبت به موارد زیر ممکن است متفاوت باشد :

وجود گونه های پلاسمودیوم (Plasmodium). مالاریای ایجاد شده توسط پلاسمودیوم فالسی پاروم ( falciparum) جدی تر از گونه های دیگر است.
درصد گلبول های قرمز آلوده (تراکم انگل)، نه تعداد انگل ها. اگر درصد زیادی از گلبول های قرمز آلوده شوند، دارو مستقیماً باید به رگ تزریق شود (تزریق داخل وریدی – IV) به جای این که داروهای خوراکی تجویز شود.

نکته ی دیگری هست که باید در مورد گسترش های مالاریا بدانم ؟

گسترش های خونی ، تست قابل اطمینان تری برای تشخیص مالاریا به حساب می آیند. گسترش خونی نازک، گونه ی انگل را مشخص می کند و اطلاعاتی که به ما می دهد (مثلاً آلودگی با گونه ی فالسی پاروم) برای جلوگیری و پیش بینی عوارض خطرناک آلودگی انگلی استفاده می شود.

همچنین درباره روشهای تشخیصی مالاریا بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.