فواید و اثرات گلوکونات کلسیم

گلوکونات کلسیم (روش تزریق،موارد کاربرد دارویی،عوارض و خطرات)

گلوکونات کلسیم در تتانی نوزادان،هیپوپاراتیروئیدیسم،کمبود ویتامینD،آلکالوز،هیپرکالمی،آنتی دوت سولفات منیزیم،تسکین کرامپهاي عضلانی ناشی از نیش و گزش حشرات کاربرد بسیار دارد.

اشکال دارویی گلوکونات کلسیم
Tablet (Acetate): 667 mg
Tablet (Dobesilate): 250,500mg
Injection (Chloride): 100 mg/m, 10ml
Injection (Gluconate): 10%, 10ml

موارد مصرف گلوکونات کلسیم

کلسیم تزریقی برای درمان کمی کلسیم خون در بیماری هایی که نیاز به افزایش سریع غلظت یون کلسیم در سرم دارند مانند تتانی ناشی از کمی کلسیم خون در نوزادان، تتانی ناشی از کمبود هورمون پاراتیروئید،تتانی ناشی از کمی کلسیم خون به علت نیش حشرات به کار میرود.

همچنین در واکنش های حساسیتی نشان های حاد دردهای کولیک ناشی از مسمومیت با سرب، کمبود ویتامینD و آلکالوز، بمنظور تنظیم الکترولیت در احیای قلبی بویژه پس از جراحی قلب باز ، بمنظور تقویت قدرت انقباض میوکارد پس از خاتمه فیبر یلاسیون دهلیزی و بطنی یا زمانی که پاسخ کافی به اپی نفرین تزریقی وجود ندارد، بمنظور کاهش یا برطوف نمودن اثرات ضعف قلبی ناشی از زیادی پتاسیم خون و همچنین بعنوان پادزهر در درمان مسمومیت با منیزیم گلوکونات کلسیم مصرف می شود.

فرآورده های خوراکی حاوی کلسیم بمنظور جبران کمی کلسیم در بیماری هایی مانند کم کاری مزمن پاراتیرئید، نرمی استخوان راشی تیسم و کمی ثانویه کلسیم پس از مصرف داروهای ضد تشنج مصرف می گردد. اگر کمی مزمن کلسیم خون ناشی از کمبود ویتامین Dباشد، املاح خوراکی کلسیم بعنوان مکمل غذایی در افرادی که مقادیر کافی کلسیم دریافت نمی کنند و همچنین به عنوان داروی کمکی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان گلوکونات کلسیم مصرف می شوند.

مکانیسم اثر گلوکونات کلسیم

کلسیم برای عملکرد صحیح دستگاه عصبی، عضلانی و اسکلتی ضروری است کلسیم در عملکرد طبیعی قلب، کلیه، تنفس،انعقاد خون و نفوذ پذیری مویرگ ها و غشاء سلولی نقش مهمی را ایفا می کند، کلسیم همچنین به تنظیم آزاد سازی و ذخیره های ناقل های عصبی و هورمون ها، برداشت و اتصال اسیدهای آمینه، جذب ویتامین B۱۲ و ترشح گاسترین کمک می کند.

فارماکوکنیتیک گلوکونات کلسیم

تقریباً ۳۰-۲۰ درصد کلسیم در دوره های کوچک جذب می شود که این امر به حضور متابولیت های ویتامین PH .D روده و فاکتور های رژیم غذایی مانند پیوند کلسیم به فیتات ها و فیبرها بستگی دارد. جذب کلسیم در صورت وجود کمبودکلسیم یا در بیمارانی که رژیم غذایی با کلسیم کم دریافت می کنند. افزایش یافته و در بیماران مبتلا به فقدان یا کمبود اسید معده کاهش می یابد پیوند کلسیم به پروتئین پلاسما تقریباً ۴۵ درصد است. ۲۰ درصد کلسیم از راه کلیه و ۸۰ درصد آن از راه مدفوع دفع می شود.

موارد منع مصرف گلوکونات کلسیم

فرآورده های حاوی کلسیم در زیادی اولیه یا ثانویه کلسیم خون ، افزایش کلسیم ادرار، سنگ های کلسیمی در کلیه، سارکوئیدوز و مسمومیت با دیژیتال نباید مصرف شود.

هشدارهای مصرف این دارو

۱- فرآورده های حاوی کلسیم مثل گلوکونات کلسیم در موارد دهیدراسیون یا عدم تعادل سایر الکترولیت ها، سابقه سنگ های کلیوی، عیب مزمن کار کلیه، عیب کار قلب و فیبریلاسیون بطنی و در طول احیای قلبی باید با احتیاط مصرف شوند.

۲-در حین درمان کمبود بیش از حد کلسیم خون، اندازه گیری میزان کلسیم سرم در فواصل منظم ضروری است.

عوارض جانبی گلوکونات کلسیم

اختلالات خفیف گوارشی با مصرف خوراکی و برادی کاردی، آریتمی و تحریک پس از تزریق وریدی از عوارض جانبی مهم املاح کلسیم می باشند. کاهش فشار خون، برافروختگی یا احساس گرما، ضربان نامنظم قلب، تهوع و استفراغ، قرمزی پوست، درد یا سوزش در محل تزریق، تعریق، گزگز و کاهش فشار خون با تزریق املاح گزارش شده است.

مطلب خواندنی:زینک پلاس

تداخلهای دارویی گلوکونات کلسیم

مصرف همزمان سایر فرآورده های حاوی کلسیم با این داروها ممکن است سبب افزایش غلظت کلسیم سرم بویژه در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه شود. مصرف همزمان املاح تزریق کلسیم با دیگوکسین ممکن است خطر بروز آریتمی قلبی را افزایش دهد. املاح تزریقی گلوکونات کلسیم ممکن است اثرات سولفات منیزیم تزریقی را خنثی نمایند. همچنین در صورت مخلوط نمودن ملح کلسیم با سولفات منیزیم امکان رسوب سولفات کلسیم وجود دارد. فراهمی زیستی فنی توئین و کلسیم بعلت تشکیل احتمالی یک کمپلکس غیر قابل جذب کاهش می یابد. جذب تتراسایکلین های خوراکی بعلت تشکیل کمپلکس های غیر قابل جذب و افزایش PH داخل معده ممکن است کاهش یابد.

نکات پرستاری

۱- قرص های گلوکونات کلسیم باید ۵/۱-۱ ساعت پس از غذا مصرف شوند.
۲- در صورت امکان ، از مصرف این داروها طی ۲-۱ ساعت پس از مصرف سایر داروهای خوراکی باید خودداری شود.
۳- از مصرف همزمان سایر فرآورده های حاوی کلسیم فسفات منیزیم با ویتامین D باید خودداری شود.
۴- از مصرف همزمان فرآورده های خوراکی این داروها با مواد غذایی حاوی فیبر و غلات باید خودداری شود.
۵- بمنظور تامین نیاز روزانه به کلسیم ، رژیم غذایی مناسب بر مصرف فرآورده های حاوی کلسیم ترجیح داده شود.
۶- در صورت نیاز ، مصرف ویتامین D بمیزان کافی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید بمنظور افزایش جذب کلسیم توصیه می شود.
۷- به منظور جلوگیری از افزایش غلظت کلسیم در خون و ایست قلبی ،گلوکونات کلسیم باید به آهستگی تزریق وریدی شود(با سرعت حداکثر ۵ میلی لیتر در دقیقه)
۸- بروز عوارض جانبی، اغلب بعلت تزریق سریع وریدی است با ظهور اختلالات در الکتروکاردیوگرام و اظهار ناراحتی از سوی بیمار، تزریق دارو باید بطور موقت قطع شود و پس از طبیعی شدن امواج و رفع ناراحتی بیمار، ادامه یابد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *