گل حلوا (مشخصات و ویژگی،خواص و فواید)

این گیاه به فارسی”گل حلوا”، ” گل یوسف” و “گل تاج خروسی پرورشی” نامیده می شود.
به فرانسوی Amarante crête de coqe، passe Velours، Célosie نامیده می شود و به انگلیسی Cock’s comb گفته می شود. گیاهی است از خانواده Amaranthaceae و نام علمی آن Celosia oristatal است.
گل حلوا گیاهی است یک ساله که بلندی آن 40 تا 60 سانتی متر می باشد. برگ های آن تخم مرغی و نوک تیز است. گل آن درشت دارای لایه های متعدد و پیچیده به رنگ قرمز مخملی سایه دار وقسمت بن گل صاف ، پهن، زبر و به رنگ زرد مایل به قهوه ای است. گل ها معمولاً در پاییز ظاهر می شوند. گلهای این گیاه به رنگ های دیگر هم دیده می شود.

گل حلوا بومی مناطق حاره آسیا و آفریقاست و در قرن شانزدهم حدود 1570 میلادی وارد اروپا شده است. در اغلب مناطق معتدله و حاره دنیا کاشته می شود. در آسیا درمناطق معتدله خنک انتشار وسیعی دارد. در ایران به عنوان گل زینتی کاشته می شود. اراضی رو به آفتاب را دوست دارد و برای تکثیر آن تخم های ریز و سیاه آن کاشته می شود.

ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی درگیاه گل حلوا وجود بتائین و یک آنتوسیانین دارای ازت تایید شده است. تخم آن دارای یک روغن چرب می باشد. {G.I.M.P} در گزارش بررسی های دیگری آمده است که گیاه گل حلوا دارای یک آلکالوئید و یک تری تریپنوئید است. تخم آن دارای روغن می باشد.

خواص و کاربرد
در چین معمولاً ساقه های نرم جوان و سبز گیاه و گیاه جوان و قسمت بالای تاج گل و تخم گیاه همه در طب سنتی مستعمل است. گل حلوا از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی سرد ، خشک و قابض است و از نظر خواص معتقدند که خوردن 40 تا 50 گرم آب دم کرده یا عصاره آن با سکنجبین برای رفع حرارت معده و کبد و باز کردن گرفتگی و انسداد طحال نافع است و ضد سم است.

در زمان جنگ این گیاه را زندانیان درتایلند می خوردن و معتقد بودند که با خوردن این گیاه در مقابله بیماری بری- بری که بیماری ناشی از کمبود ویتامین B1 است و همچنین درمقابل بیماری پلاگرا که بیماری ناشی از کمبود نیاسین است، مصونیت پیدا می کنند.

نظرات بسته شده است.