گیاهانی برای دفع پشه

میخک

گیاهی که می توانید با کاشتن در اطراف خانه یا مالید روغن میخک روی پوست به عنوان دافع پشه از ان استفاده کنید.

اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس نیز دافع خوبی برای حشرات مختلف می باشد.

گیاهان پر برگ معطر مثل کاسنی، نعنا، پونه، برنجاسف و افسنطین، خاصیت دفع کنندگی حشرات را دارند. همیشه گفته می‌شود که ریحان حشرات را دفع می‌کند، به طوری که زمانی در کشور مدیترانه رسم بوده است که ظرفهای پر از ریحان را در اطراف قهوه‌خانه‌ها قرار می‌دادند .
در تابستان، پارچ یا قوری حاوی این گیاه با بوی تندی که دارد، آشپزخانه را از حشرات پاک می‌کند. گفته می‌شود که پونه مورچه‌ها را نیز مثل حشرات فراری می‌دهد. چند شاخه‌ی پونه را بر سر راه مورچه‌ها و یا در نزدیکی سوراخ آنها خرد کنید و یک جوشانده‌ی غلیظ از برگ‌های گردو را روی چهار چوب‌ها و سطوح درها بپاشید تا مورچه‌ها و حشرات فراری شوند. فلفل قرمز نیز همین خاصیت را دارد.
قیصوم بستانی که در فرانسه به نام «گارد روب» یعنی محافظ لباس نامیده می‌شود. دفع کننده‌ی حشرات موذی بخصوص بید است. گلهای اسطوخودوس، اکلیل کوهی، بنجاسف و بابونه‌ی چشم گاوی نیز دارای همین خاصیت هستند .
ترکیب میخک نیز سالهاست که برای دفع بید به کار می‌رود و یک پوماندر یا قوطی معطر یا پرتقالی را که بر روی پوست آن ادویه میخک نشانده شده است، در قفسه‌های لباس آویزان می‌کنند، پوم د آمبر یا سیب عنبر در قدیم به شکل توپ‌های کوچک طلایی، چوبی و یا استخوانی ساخته و برای دفع بوی بد به گردن آویزان می‌شده است .
● شما هم می‌توانید پوماندر خود را به ترتیب زیر بسازید
یک پرتقال که پوست سفتی دارد، انتخاب کنید و آن را در جای خشکی که هوا در آن جریان دارد مثل قفسه کمد یا هر جای گرم دیگری به مدت سه روز قرار دهید تا خشک شود. سپس روی سطح پرتقال خشک شده تا آنجا که می‌توانید میخک کار بگذارید و بعد پرتقالی را که بدین ترتیب آماده شده است در مخلوط پودر دارچین، ریشه‌ی زنبق زرد و پوست جوز هندی بغلتانید. سپس آن را در یک کاغذ روغنی بپیچید و در یک جای گرم و خشک به مدت سه هفته نگه دارید. وقتی با تکاندن، پودرهای اضافی را خارج کردید، پوماندر شما آماده‌ی استفاده است .
● بیرون ساختمان:
برگهای گیاهانی که دافع حشرات هستند، مانند اوکالیپتوس، میخک و مانند آنها را روی صورت، گردن و بازوان خود بمالید تا حشرات از شما دور شوند یا اینکه یک دم کرده‌ی غلیظ از این برگ‌ها درست کرده و پوست خود را با آن مرطوب کنید. روغن گیاهی اسطوخودوس نیز مثل یک دور کننده‌ی حشرات عمل می‌کند، در حالی که روغن سنبل هندی پشه را بخوبی دور می‌کند .

ترکیب سیردار برای دفع پشه

۱- سیر له شده و یا پودر سیر را داخل ظرفی بریزید و به آن آب اضافه کنید. هرچه قدر مقدار سیر بیشتر باشد، تاثیر این ترکیب برای دفع پشه نیز بیشتر خواهد بود. همچنین اگر طعم و بوی سیر تندتر باشد، میزان تاثیرگذاری آن بیشتر خواهد بود.

۲- ترکیبی را که تهیه کرده اید در محیط اطراف خود مخصوصا مناطقی که میزان پشه ها در آنجا زیاد است قرار دهید. می توانید این ترکیب را بر روی سطوح منزل خود قرار دهید.
پشه ها قادر به تحمل کردن بوی سیر نیستند. هم چنین کنه ها و کک ها نیز با این روش دفع خواهند شد

– شما هم چنین می توانید این ترکیب را بر روی نواحی از پوست خود قرار دهید تا از شر پشه ها در امان باشید .

سیر

تذکرات

* برخی افراد خوردن سیر را نیز برای دفع پشه ها مناسب می دانند. اگر چه خوردن سیر بسیار مفید می باشد و عفونت های زیادی را در بدن از بین می برد، اما برای دفع پشه ها توصیه نمی شود .

* استفاده از سیر بر روی پوست، بهتر از خوردن آن است. البته باید مراقب باشید تا پوستتان آسیبی نبیند.

تهیه اسپری برای دفع پشه

۴ عدد حبه سیر را با کمی آب داخل مخلوط کن بریزید و خوب آن ها را مخلوط کنید تا مایعی شفاف به دست آید .

این مایع را از صافی عبور دهید تا مواد جامد آن کاملا جدا شوند.

مقداری روغن سیر را به یک بطری آب جداگانه اضافه کنید.

سپس این دو مخلوط را با هم ترکیب کنید و داخل ظرف اسپری بریزید.

این اسپری را به طور مستقیم بر روی محل های تجمع پشه ها مانند ظرف زباله یا آب راکد زیر گلدان بریزید.

 

ریحان

دارای اسانس است که می تواند استخراج و به عنوان اسپری برای دفع پشه استفاده می شود.

 

سنبل هندی

یک گیاه که هنگامی که خرد شده روغنی منتشر می کند. این روغن می تواند به طور مستقیم بر روی پوست قرار داده به عنوان یک دافع پشه عمل می کنند.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *