گیاهان محرک رشد مو (درمان ریزش مو)

ترکيبات محرک رويش مو (درمان ریزش مو):

عصاره میوه جوجوبا: Jojoba fruit extract  

میوه جوجوبا با وجود ترکیباتی نظیر فلاونوئیدها، پروآنتوسیانیدین، کاتچین و موسیلاژ با تحریک تکثیر سلول های فولیکول مو و تقویت سیستم ایمنی بدن در جلوگیری از ریزش، تسریع رشد طولی و ترمیم ساقه مو نقش مهمی ایفا می نماید.

عصاره ریشه سنبل الطیب :  Valeriana officinalis root extract

از ترکیبات موجود در این گیاه می‌توان به روغن ‌های فرار، مونوترپن ها، آلکالوئید ها، آمینو اسید‌های آزاد (گاما آمینو بوتیریک اسید، تیروزین، آرژنین و گلوتامین) اشاره نمود. اسید‌های آمینه های موجود در این عصاره به عنوان تقویت کننده فولیکول و استحکام بخش ساقه مو عمل کرده و اسید والریک آن با توجه به وجود اثرات فيتو استروژني، جلوگیری کننده از ریزش مو می باشد.

عصاره گزنه: Urtica dioica extract

عصاره گزنه حاوی ترکیبات فنلی، اسید فورمیک، سروتنین، لسيتين، سیلیس، ویتامین A,B,C، تانن و بتاکاروتن می باشد که با گشاد نمودن عروق علاوه بر تحريک گردش خون و تغذيه بهتر فوليکول ها در تحریک رویش مجدد مو مؤثر است. عصاره گزنه همچنين در کنترل و کاهش چربي سر نيز نقش ارزنده اي داشته و از خشکي، شوره و پوسته ريزي اسکالپ جلوگيري می نماید.

عصاره سیر : Allium sativum bulb extract

سیر با دارا بودن ترکیبات گوگردی دارای خاصیت ضد عفونی کننده و ضد قارچ می‌باشد. این عصاره همچنین حاوی مواد معدنی از قبیل کلسیم، سدیم، پتاسیم، آهن و گلوتاتیون (حاوی سیستین) می‌باشد که سبب افزایش جریان خون در پوست سر و افزایش رشد موها می‌گردد. وجود اسید آمینه سیستین سبب افزایش سرعت تکثیر سلول های غنی از کراتین و افزایش قطر موها شده و به عنوان ی یک آنتی اکسیدان قوی عمل می‌نماید.

ترکيبات آنتي هايپر آندروژنيک (ریزش موی ارثی):

عصاره هسته انگور : Vitis vinifera (Grape) seed extract

هسته انگور حاوی پروسیانیدول و درصد بالايي ازاسيد لينولئيك می باشد که علاوه بر محافظت و تقویت پیاز مو (پاپیلا)، در بالا بردن تراکم تارها و افزایش فعالیت رویشی مو در فاز آناژن تأثیر گذار است. این عصاره بدلیل وجود ترکیبات ضد عفونی کننده و نرم کننده سبب رفع خشکی و خارش پوسته سر شده و موجب ترميم رشته هاي كلاژن و الاستين می شود.

عصاره برگ چای سبز: Camellia sinensis leaf extract

ماده مؤثره موجود در چای سبز به نام اپی گالوکاتچین گالات اثر متوقف کننده بر روی آنزیم α5- ردوکتاز و تنظیم و تولید فعالیت بیولوژیکی آندروژن‌ها دارد. عصاره این گیاه با داشتن ترکیباتی نظیر ویتامین C و E، ترکیبات پلی فنولی و د- پانتنول از آنتي اکسيدان هاي بسيار قوي به شمار رفته که به عنوان يک ضد التهاب مطلوب سبب کاهش التهابات پوستي، کاهش چربی پوست سر، ترمیم ساقه مو، تحریک رشد مو و تنظیم pH می شود.

عصاره برگ آلوئه‌ورا (صبر زرد): Aloe barbadensis leaf extract

عصاره آلوئه‌ورا حاوی ترکیباتی نظیر P کوماریک اسید، آلوئه امودین، بتاسیتوسترول، اسکوربیک اسید، ویتامین های A, B, C, E، آمینواسیدها و اسیدهای چرب ضروری می باشد که خاصیت ضد گنادو تروپینی و ضد آندروژنی داشته و می‌تواند سبب تعدیل هورمون تستوسترون و کاهش ریزش مو می‌گردد. این عصاره همچنین به علت خواص ضد باکتری و ضد قارچی مانع از ایجاد شوره سر می‌گردد.

کافئین:  Caffeine

کافئین موجود در قهوه با مهار اثرات آنزیم‌های α5- ردوکتاز و فسفو دی استراز سبب تحريک و تقويت رشد مو و کاهش محسوس بروز طاسي مي گردد. کافئين همچنين با اثر گشاد کنندگي عروق، سبب خون رساني بهتر و افزایش متابولیسم در فولیکول مو شده و به عنوان محرک رشد عمل می کند.

عصاره دانه شنبلیله : Trigonella foenum – graecum seed extract

عصاره دانه شنبلیله به دلیل وجود ترکیباتی مانند ساپوژنین، دیوسژنین، ویتامین هایی نظیر A, B, C, D سبب تعدیل سطح تستوسترون گردیده و با داشتن تریگونلین و اسیدهای آمینه هایی نظیر لیزین، آرژنین، تریپتوفان و هیستیدین موجب ترمیم مو، کاهش چربی سر و جلوگیری سریع از ریزش مو شده و بدلیل وجود اسيد نيكوتينيك اثر گشادگی كننده عروق و تغذیه ریشه مو را نيز دارا می باشد.

عصاره گل ساعتی: Passiflora incarnata flower extract

از جمله  ترکیبات موجود در عصاره گل ساعتی فلاونوئیدها و آلکالوئیدهای هارمان، هارمین و ویتکسین می‌باشد. این عصاره همچنین حاوی مقادیر جزئی از یک روغن فرار بوده که دارای خاصیت آرام بخشی و ضد عفونی کنندگی است و بدلیل وجود ترکیبات فیتواسترول ضد ریزش مو می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.