گیاه آپارتمانی ساق عروس

ساق عروس  –  FIRECRACKER PLANT
ECHEVERIA SETOSA: نام علمی
  CRASSULACEAE  – سدوم‌ها: خانواده
مکزیک: بومی منطقه
Mexican fire cracker,the firecracker plant,اشوریا ستوزا : نام های دیگر

 

ساق عروس

 

 

 

 

 

ساق عروس:

Echeveria setosa، عموما با عنوان ترقه آتش مکزیکی یا گیاه ترقه شناخته شده است، یکی از اعضای خانواده Crassulaceae است. این گیاه از اوایل تا اواخر ماه فروردین به شکوفه مینشیند که به رنگ قرمز روشن و زرد می باشند.ساق عروس بومی مکزیک است و در سراسر آمریکای مرکزی شایع می باشد.

 

جنس اشوریا (Echeveria) دارای ۲۰۰ گونه مختلف از گیاهان گلخانه ای چند ساله است که همگی بومی مکزیک هستند. گیاهان گوشتی این جنس به راحتی پرورش داده می شوند و برگهای زیبای مدوری دارند که روی آنها را تارهای سفید رنگ می پوشاند.

 

گونه Setosa تا ۸ سانتی متر ارتفاع میگیرد و برگهای متراکم و روزت، دارد.گلهای قرمزرنگ این گیاه درون ساقه گل دهنده ای به طول ۸ تا ۱۵ سانتی متر در تمام طول تابستان ظاهر نمی شوند. این گیاه به ندرت پاجوش تولید می کند. در زمستان تقریبا باید آبیاری متوقف گردد

 

این گیاه نیز شبیه کراسولا ست . برگها گوشتی بوده و با این تفاوت که روزت می باشد. گلها خوشه ای و ساقه کوتاه که دیده نمی شود . اشوریا در ایران به ساق عروس معروف است .

 

اشوریا به نور زیاد، گرمای معمولی ، آبیاری اندک، هوای خشک و خاک قلیایی احتیاج دارد.

 

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مورداستفاده قرار داد.

 

مخلوطی از خاک باغچه ، کود دامی ماسه شسته و خاک رس به نسبت مساوی خاک مطلوبی برای رشد گل ساقه عروس است.

 

بین دو آبیاری باید صبر کنیم تا سطح خاک کاملاً خشک شود.

 

در زمستان بايستي تقريبآ آبياري را براي اين گياه متوقف نمود.

 

فساد و پوسيدگي پاجوش هاي جدا شده از گياه اصلي به علت جدا نكردن برگهاي پاييني آن به وجود مي آيد.

 

این گیاه گوشتی را به آسانی می توان تکثیر کرد. مشهورترین روش ها، کاشت یک پاجوش یا برگهای روزت انتهای ساقه در خاک مناسب است. روزت انتهای ساقه یال پاجوش را جدا کنید و خاک را کمی مرطوب نمایید. تا زمان ریشه دهی که یک ماه طول می کشد دمای را روی ۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. در روش دیگر، برگهایی را که بالغ هستند، از گیاه مادری جدا کنید، انتهای برگه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید .و در نیم گلدان یا ظرف مسطح، حاوی کمپوست مناسب گیاهان راحت باشد. بهترین زمان تکثیر اواسط بهار تااویل تابستان است. پس از ریشه دهی، لایه های برگی را بیرون آورده ودر گلدان با دهانه ۶ سانتیمتر وخاک مناسب قرار دهید.

 

منبع:نارگیل

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *