گیاه حساس یا قهر (فواید و خواص،ویژگیها)

برگهای گیاه حساس مرکب است. ساقه های این گیاه در جوانی راست است ولی با افزایش سن، خزنده و فرار می شود و به راحتی به سمت پایین خم می شود. این گیاه دارای ساقه های چوبی تیغدار است که به طول 1 متر رشد می کنند. از هر برگ مرکب آن 3 تا4 برگ مرکب از یک نقطه خارج شده و از آن نقطه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود.

هر برگ مرکب دارای 24 تا 40 جفت برگچه باریک و دراز است و به این ترتیب هر برگ مرکب را به صورت پر طیور در می آورد.

کشت و مصارف
این گونه می تواند یک علف هرز مزاحم در محصولات کشاورزی گرمسیری باشد به خصوص زمان هاییکه زمین ها در دست زراعت هستند که منجر به تحت تاثیر قرار دادن محصولات زراعی نظیره:ذرت، نارگیل ها، گوجه فرنگی ها، پنبه، قهوه، موزها، خربزه درختی و نیشکر می شود.
این گونه انواع مختلفی دارد یکی از حالت های آن به صورت علوفه شده است که در هاوایی گزارش شده است مصرف آن برای دام ها سمی است.

در کشت، این گیاه اغلب به عنوان یک سالانه داخلی افزایش یافته است اما همچنین برای پوشش زمین هم افزایش می یابد که عموماً تکثیر این گیاه به وسیله بذر است.

ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی در عصاره برگهای آن ماده ای شبیه آدرنالین دریافت می شود، به علاوه درگیاه آلکالوئید میموزین مشخص شده است.

خواص و کاربرد
جوشانده ریشه این گیاه در رفع ناراحتی های وجود سنگ در بدن اثر مفید دارد. از برگها و ریشه آن در موارد بواسیر و فیستولا استفاده می شود. برگهای له شده آن را به صورت خمیر روی بیضه های آب آورده می اندازند. به علاوه برگها و ساقه های له شده آن برای محل گزیدگی عقرب به کار می رود. در برخی منابع برای ریشه آن اثر تقویت نیروی جنسی قایل هستند.

در گزارش بررسی های دیگری آمده است که دم کرده برگهای گیاه حساس، تلخ و تونیک است .
دم کرده غلیظ آن ممکن است مسمومیت ایجاد کرده موجب ریزش موها شود .

در شبه جزیره مالایا و اندونزی مرسوم است. همانطور که این گیاه با کمترین تماسی به اصطلاح می خوابد، برای استفاده از این خاصیت سرشاخه های برگدار جوان آن را زیر تشک کودکان ناآرام می گذارند و به علاوه بچه را در جوشانده برگهای آن حمام کرده روی آن تشک می خوابانند، خواب آرام و راحتی برای بچه می آورد. برگهای له شده آن را به صوت ضماد روی ورمها می گذارند .

در فیلیپین برگهای له شده آن را با روغنی نظیر روغن کنجد یا زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد در محل فتق می گذارند برای معالجه فتق مفید است.

از ریشه گیاه به عنوان مدر و برای معالجه اسهال خونی و در موارد عادت ماهیانه دردناک می خورند.
جوشانده سر شاخه های برگدار گیاه برای تسکین آسم مصرف می شود.