ید و هوش جنین

یـد و هوش جنین
رژیم غذایی غنی از ید و تاثیر آن بر هوش جنین
در دوران بارداری اثرات رژیم غذایی غنی از ید تا شش سال پس از زایمان و هنگامی که فرزندتان خواندن را فرا گیرد همچنان باقی خواهد ماند!

کودکاني که در دوران جنيني خود از کمبود يد رنج برده اند در سال هاي آينده بيش از ديگر همسالان خود به اختلالات يادگيري دچار خواهند شد. اين نتايج حاصل يک پژوهش استراليايي است که در نشريه غدد درون ريز و متابوليسم منتشر شده است.

مي دانيم که يد در رشد و تکامل مغز کودکان نقش بسيار مهمي را ايفا مي کند. نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که کمبود يد در رژيم غذايي دوران بارداري مي تواند توانايي شناختي کودکان را تا سالها پس از تولد نيز تحت تاثير قرار دهد. پژوهشگران براي انجام اين تحقيق وضعيت تحصيلي 228 کودک را که مادرانشان دوران مراقبت هاي پيش از بارداري خود را بين سالهاي 2001- 1999 در کلينيک واحدي در ايالت تاسماني واقع در جنوب شرق استراليا دنبال کرده بودند را از نزديک مورد مطالعه قرار دادند. گروهي از اين کودکان بين سال هاي 2001-1999 که کمبود يد در ميان مردم شايع بود متولد شدند. در سال 2001 مقامات بهداشت استراليا لزوم استفاده از نمک يددار را در برنامه مبارزه با کمبود يد قرار دادند. از کودکان مورد مطالعه در سن 9 سالگي تست رياضي و خواندن گرفته شد. نتايج اين تحقيق نشان داد که کودکان متولد سال هاي 2000- 1999 که در دوران جنيني خود از کمبود يد رنج برده بودند بيش از ساير همسالان خود دچار مشکل خواندن بودند. بر عکس اين مطالعه نشان داد که ظاهرا کمبود يد تاثيري در يادگيري رياضيات ندارد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *