یونیت دندانپزشکی

یونیت و صندلی ابزار کار دندان پزشکی است. ورودی های یک یونیت شامل ترکیبی از آب و هوا و برق است که با استفاده از ترکیب آن ها حرکات مکانیکی، کنترل های الکتریکی و الکترونیکی به کار خواهند افتاد. الکترونیک نیز در یونیت و در برخی از دستگاه ها جایگاه ویژه ای دارد. از جمله می توان به چراغ و قسمت فرمان کابل کشی داخلی یونیت و صندلی اشاره کرد. کیت فرمان، کیت چراغ و کیت فرمان قسمت کراشوار و ساکشن و جام آن ها معمولا الکترونیک است و در ولتاژهای مختلف بنا بر تجربه و تخصص شرکت های سازنده فرق می کند. هر یونیت دندان پزشکی در قسمت برق شامل ولتاژ های ۶ ولت، ۱۲ ولت، ۲۴ ولت و ۲۲۰ ولت است که موقع روشن کردن برق ورودی به سر کلید قطع و وصل دستگاه و از آنجا به ترانس کاهنده که داخل یونیت کارسازی می شود می رود (تعداد ترانس ها در مدل های مختلف متفاوت است ) و با تقسیم به نسبت های گفته شده با ولتاژهای مورد نظر وصل می شود. ولتاژ ۱۲ ولت جهت شیربرقی توربین وایر موتور و ساکشن و جام است. ولتاژ ۲۴ ولت جهت فرمان صندلی و وصل کردن برق ۲۲۰ ولت بر سر موتور های صندلی است. رله ها و در بعضی موتور ها کنتاکتور این عمل را انجام می دهد. جام جهت آب برای تمیز کردن دهان مریض و کراشوار جهت ریختن آب دهان به داخل کراشوار است. کار ساکشن یونیت مکیدن خون و آب داخل دهان مریض است.  از یک سه راهی که با رد شدن آب با سرعت زیاد و ایجاد خلاء در قسمت دیگر سه راهی باعث عمل مکش می گردد و تمام این خون و آب توسط شلنگ فاضلاب به قسمت خروجی یونیت ودر نهایت به فاضلاب شهر وصل می شود. قسمت روشنایی و لامپ دستگاه با زدن شاسی لامپ و رسیدن برق مورد نظر به سوکت و لامپ یونیت روشن می گردد. جهت دیدن عکس های گرفته شده توسط دندانپزشک از یک نگاتوسکوپ کوچک در قسمت تابلت دستگاه استفاده شده است. شرکت های سازنده برای جلوگیری از سوختن لامپ از یک فن استفاده می کنند.
هر یونیت از قطعات اصلی زیر تشکیل شده است:
 بازوی یونیت 
چراغ یونیت
کراشوار (لیوان پرکن ، دستشویی)
میز کنسول یا تابلت
میز دستیار
جعبه جانبی یونیت
پایه یونیت
سیستم هوای فشرده دستگاه
 floor box
پدال پایی
صندلی
تابوره (صندلی دندان پزشک)
شیربرقی
پنومات
رگولاتور
سیستم ساکشن
بازوی یونیت
چراغ یونیت بر روی آن سوار می شود.

چراغ یونیت
چراغ دندان پزشکی باید نور کافی و سرد و متمرکز داشته باشد. شدت نور در یونیت بستگی زیادی به نوع و جنس شیشه منعکس کننده (رفلکتور) که در پشت لامپ قرار گرفته است دارد. شدت نور باید از ۸۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ لوکس قابل تنظیم باشد. رنگ نور چراغ باید مانند نورآفتاب باشد و نور تابیده شده از چراغ فقط محیط دهان را روشن کند و تقریبا یک مستطیل ۱۰*۱۵ سانتی متر باشد. نور ناکافی و زرد رنگ باعث خستگی مفرط چشم دندان پزشک می شود. همچنین  باید در مقابل پاشیدن آب تا حد مناسبی مقاوم باشد. چراغ یونیت ها معمولا دارای ولتاژ dc بوده و دارای کلید خاموش و روشن و کلید تغییر شدت نور است. کنترل چراغ یونیت توسط دکمه هایی که بر روی میز پزشک و دستیار قرار دارد نیز میسر است. در برخی یونیت ها چراغ ها به صورت لمسی است.

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان
معمولا از جنس های چینی, سنگی، پلاستیکی و … بوده و یک دوش آب لیوان نیز به آن متصل است که مقدار آب مورد نیاز جهت شست و شوی دهان بیمار پس از جراحی را تامین می کند. آب کراشوار می تواند مستقیم از آب شیر تغذیه شود و هم می تواند از طریق منبع ذخیره آب تامین شود. در دستگاه های یونیت جدید می توان از آب گرم نیز در کراشوار استفاده کرد. در دستگاه های دارای حافظه می توانیم مقدار آبی را که از دوش آب لیوان می ریزد و همچنین مدت زمان ریزش آب را برنامه ریزی و تعیین کنیم. ضمنا در این نوع دستگاه ها می توان این امکان را فراهم نمود که پس از اینکه یونیت در وضعیت صفر قرار گرفت به صورت اتوماتیک آب از دوش آب لیوان جاری شود.

میز کنسول پزشک یا تابلت 

میزی است که در کنار صندلی دندانپزشکی قرار می گیرد (چپ یا راست بودن آن قابل تغییر است) بر روی این میز یک سری دکمه جهت کنترل قسمت های مختلف یونیت و صندلی و حتی امکانات اضافی دیگر (option) وجود دارد. در یونیت های قابل برنامه ریزی دکمه هایی جهت دادن برنامه به حافظه های یونیت تعبیه شده اند.
کلید های موجود در روی تابلت:
کلید کنترل صندلی دندان پزشکی و پشتی آن
کلید تنظیم آب سرد و گرم کراشوار
کلید خاموش و روشن کردن چراغ
کلید
zero position
میز دستیار 
دکمه های تابلت عموما بر روی میز دستیار نیز وجود دارند. در یونیت های کارتی تابلت به صورت یک میز جدا و پرتابل در کنار یونیت قرار می گیرد. بر روی میزهای یونیت هولدرهایی جهت نگهداری اینسترومنت ها، لایت کیور پوار، بزاق کش، ساکشن و کویترون و… وجود دارد. نحوه قرارگیری اینسترومنت ها (آنگل، توربین، هندپیس) بر روی این هولدرها به نحوی است که با برداشتن و قرار دادن اینسترومنت بر روی این یونیت میکروسوئیچ موجود در آن قسمت عمل کرده و باعث عملکرد و قطع عملکرد اینسترومنت ها می شود. ضمنا کنترل فشار هوا و آب نیز معمولا با پیچ هایی که در زیر این میز ها تعبیه شده است، صورت می گیرد. در داخل تابلت شلنگ های مربوط به اینسترومنت ها وجود دارد. معمولا شلنگ های آبی طبق استاندارد اروپایی برای هوا و شلنگ های سبز برای آب و شلنگ سفید برای مخلوط آب و هوا یا اسپری است. مهم ترین قسمتی که در داخل تابلت یونیت قرار دارد کنترل بلوک است. کنترل بلوک واحدی است که عمل تقسیم و قطع و وصل و انتقال آب و هوا به اینسترومنت های دندانپزشکی را بر عهده دارد. سیستم کنترل بلوک کاملا پنوماتیکی است.
خاصیت تک فعالی: تمامی اینسترومنت های یک تابلت این خاصیت را دارند که هیچ گاه ۲ تای آنها تواما فعال نمی شوند و در صورت برداشت دو اینسترومنت با یکدیگر، آن اینسترومنتی که زودتر از هولدرش خارج شده عمل خواهد کرد. بدین طریق که شیر مربوط به آن اینسترومنت باز شده و امکان انتقال هوا به آن اینسترومنت را فراهم کرده و شیر مربوط به اینسترومنت دیگر مسیر هوای مربوطه را مسدود خواهد کرد. تمامی این کنترل ها در داخل تابلت صورت می گیرند.
جعبه جانبی یونیت
قسمت اصلی یک باکس جانبی آن است که در داخل آن عموما بزاق کش جداکننده آمالگام و منبع ذخیره آب قرار دارند. همچنین در برخی از یونیت ها بوسترهایی برای رگلاژ فشار هوا درایور توربین ها و آنگل ها در این قسمت قرار داده می شود. برد تغذیه و رگولاتور ولتاژ چراغ دندانپزشکی و برد تابلت در این قسمت قرار دارد. منبع تغذیه آب ۳ کاربرد اصلی دارد که عبارت است از:
 استفاده به عنوان آب ذخیره در مواقع قطع آب
استفاده از سرم فیزیولوژیک در مواقع جراحی
استفاده از مواد ضدعفونی کننده جهت شست وشو و ضد عفونی شلنگ ها و مسیر آب.
در داخل باکس یونیت مدار ساکشن و فیلتر آب نیز می تواند قرار داشته باشد. جداکننده آمالگام وسیله ای است که کلیه آمالگام ها را جدا می کند تا مانع از ریخته شدن آن به فاضلاب و گرفتگی فاضلاب شود و سیستم آن طوری طراحی شده که کلیه آمالگام ها در انتهای ظرف باقی مانده و ته نشین شوند. بزاق کش نیز خون و بزاق و سایر مخلفات داخل دهان بیمار را بیرون می کشد و معمولا نسبت به ساکشن جراحی از قدرت مکش کمتری برخوردار است.

پایه یونیت
یونیت دندانپزشکی و کلیه قطعات مربوط به آن بر روی یک بازوی افقی نصب می شود.استقامت مکانیکی بازو و محل آن به گونه ای محاسبه و طراحی شده که مجموعه سیستم،  متعادل، بدون لرزش و با حداقل وزن ممکن استقرار داشته باشد.

 سیستم هوای فشرده دستگاه   
هوای فشرده پس از کمپرسور وارد فیلتر رگولاتور که در قسمت جلوی صندلی قرار گرفته است می شود و پس از عبور از فیلتر رگولاتور،  هوای خشک با فشار تنظیم شده ای که بسته به نوع یونیت و اینسترومنت های به کار رفته متغیر است وارد سیستم یونیت می شود.

 Floor box
در داخل floor box که معمولا در زیر صندلی قرار گرفته قسمت های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:
input power: برق ورودی یونیت ها در ایران ۲۲۰ v یا همان برق شهر است. همچنین رگولاتورها لایت کیور, موتورها و … در این قسمت قرار دارد.
رگولاتور فشار: فشار آب و هوا برای راه اندازی اینسترومنت های مختلف در این قسمت وجود دارد بر روی آنها گیجی وجود دارد که نشان دهنده مقدار فشار تنظیم شده است.
شلنگ های آب و هوا وفاضلاب: معمولا در زیر فلور باکس و قبل از نصب یونیت به سوراخ به ابعاد مناسب و بر روی زمین جهت عبور دادن شلنگ های ورودی آب و هوا و شلنگ خروجی فاضلاب و به فواصل مناسب از یکدیگر و از کنار دیوار اتاق تعبیه می شود و در واقع تغذیه آب و هوای کل سیستم از این قسمت صورت می گیرد.
پدال پایی
کلیه حرکات صندلی و راه اندازی اینسترومنت ها را می توان با پدال پایی نیز انجام داد. بعضی از پدال ها الکتریکی و برخی که معمولا قدیمی تر هستند پنوماتیکی است و معمولا دارای یک وزنه برای حفظ تعادل و یک دسته برای کنترل حرکات صندلی است.

 صندلی
از نظر ساختار و فیزیک تولید صندلی ها در سه تایپ Z – X – U یا I تقسیم بندی می شوند. بیشتر کارخانجات به دلیل آسان بودن تولید از روش اول استفاده می کنند. بعضی از کارخانجات نیز به این دلیل که قدرت و استحکام صندلی در نوع دوم بیشتر است از این  فیزیک برای تولید استفاده می کنند.
هر صندلی دارای دو موتور است. یک موتور برای قسمت نشیمن گاه و بالا و پائین کردن و موتور دیگر جهت جابجایی پشتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای راحتی کار دندانپزشک علاوه بر قابلیت انتخاب پوزیشن های مختلف، دو مد در صندلی ها به نام های Zero position و Over position پیش بینی می شود.
Zero position  حالتی است که صندلی به پائین ترین حالت خود رسیده و پشتی نیز به حالت ۹۰ درجه برمی گردد وOver position  نیز حالتی است که صندلی به بالاترین ارتفاع و پشتی نیز به حالت خوابیده یا ۱۸۰ درجه نسبت به نشیمن گاه می رسد. صندلی دندانپزشکی باید قدرت و توان کافی جهت تحمل وزن بیمار را در حین جابجایی و توقف داشته باشد.

انواع صندلی های بیمار
صندلی مکانیکی
صندلی نیمه هیدرولیکی
صندلی الکترومکانیکی(گیربکسی)
اجزاء اصلی صندلی عبارتند از:
 شاسی صندلی: سازه اصلی صندلی دندانپزشکی شاسی آن است که از سه قسمت فوقانی، میانی و تحتانی تشکیل می شود. این سه قسمت توسط لوله های فولادی و بوش های برنزی نسبت به یکدیگر حرکات تا شونده و عاری از لرزش دارند. فریم تحتانی و میانی نیز توسط یک فنر کشش بسیار قوی با یکدیگر مرتبط بوده و مکانیزم آن به گونه ای است که شاسی همواره در بالاترین ارتفاع خود قرار داشته باشد. این موضوع ایمنی صندلی را در هنگام ایجاد اختلال در کارکرد موتور تغییر ارتفاع به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.
پشتی صندلی: پشتی صندلی دندانپزشکی معمولا از جنس فایبرگلاس و به صورت یکپارچه است. پشتی صندلی توسط یک موتور که به موتور تغییر زاویه پشتی معروف است جابجا می شود. روی پشتی از پارچه های قابل شستشو و غیر قابل اشتعال استفاده شده و همچنین سطح خارجی آن دارای انحناء و خطوط مشخصی است که از نظر ارگونومی با فیزیک بدن کاملا متناسب و مساعد است.
 تشک صندلی: معمولا جنس روکش تشک و پشتی از چرم مخصوص است. تشک صندلی را برای دسترسی به قسمت داخلی صندلی می توان از آن جدا کرد.
زیر سری: در طراحی زیر سری نیز تلاش می شود تا در حین کار لرزش آن حداقل باشد. زیر سری های دندانپزشکی دارای ۳ درجه آزادی ۱) تغییر ارتفاع ۲) تغییر زاویه زیر سری ۳) تغییر زاویه زیر گردن است.
 زیر دستی: زیر دستی صندلی دندانپزشکی نیز در قسمت چپ دستگاه نصب می شود تا بیمار بتواند از قسمت راست به راحتی در روی صندلی قرار گیرد.
سیستم الکتریکی و سیستم پنوماتیکی صندلی: حرکات صندلی بر حسب نوع یونیت به دو صورت کنترل می شود:
اولین آن سیستم الکتریکی است که در داخل صندلی دو الکتروموتور قرار دارد. معمولا با ولتاژ ۲۲۰ ولت متناوب یا ۲۴ ولت DC کار می کنند و باعث تغییر ارتفاع و تغییر زاویه پشتی می شود. جریان الکتریکی پس از عبور از میکروسوئیچ های مرتبط وارد برد اصلی کنترل صندلی می شود، یک موتور پشتی و موتور دیگر صندلی را کنترل می کند. موتورها به اهرمی وصل هستند که با حرکت موتور این اهرم چرخیده و به جلو و عقب رفته و با برخورد زائده های انتهایی آن به میکروسوئیچ ها حرکت متوقف می شود.
معمولا با انجام یک سری تنظیمات می توان دامنه حرکات صندلی را معین کرد. معمولا جهت اطمینان بیشتر از میکروسوئیچ ایمنی نیز استفاده می شود تا در صورتی که میکروسوئیچ اول عمل نکرد این میکروسوئیچ مدار را قطع نماید و بدین ترتیب حرکت اصلی را متوقف کند. معمولا صندلی دارای یک وضعیت صفر است. پس از اتمام جراحی بر روی بیمار با زدن این دکمه صندلی به وضعیت اولش باز گردیده و پشتی به حالت عمود قرار می گیرد تا بیمار به راحتی بتواند دهانش را در کراشوار شسته و از صندلی خارج شود. در صورت داشتن حافظه در یونیت می توان وضعیت صفر را با دادن برنامه تغییر داد.
دومین سیستم حرکت صندلی سیستم پنوماتیک است که کاملا هیدرولیک بوده و با روغن کار می کنند. اکثرصندلی هایی که درحال حاضرطراحی می شود ازنوع صندلی گیربکسی یا الکترومکانیکی است.عملکرد اکثر صندلی های گیربکسی مشابه یکدیگراست وازقسمت های زیرتشکیل شده است:
سیستم فرمان صندلی: ازسه کلید دو حالته که یکی فرمان بالا و پایین کفی صندلی ودیگری فرمان جلو عقب و کلید سوم به وضعیت صفر(ZERO POSITION)معروف است که دریک لحظه به هر دو موتور پشتی و کفی فرمان می دهد تا به حالت اولیه برگردد.
الکتروموتور کفی: یک الکتروموتور چپگرد، راستگرد است و همچنین دارای بورد الکترونیکی که برای حرکت بالا و پایین در زیر صندلی قرار گرفته است.
الکتروموتور پشتی: همانند الکتروموتور کفی است وبرای جلوعقب بردن پشتی صندلی است. دوعدد میکروسوئیچ نیزحرکت های مجازصندلی را کنترل می کنند.
میله ی مارپیچ: این میله نیروی خود را توسط گیربکسی که روی الکتروموتور بسته شده است از الکتروموتور گرفته و با حرکت راستگرد موتور کفی به سمت بالا و با حرکت چپگرد به سمت پایین می آید.
پدال پایی: این پدال دارای چهار کلید فرمان است که به وسیله پا می توان صندلی را بالا یا پایین وهمچنین پشتی را عقب یا جلو کرد.
موتور پمپ هیدرولیک
موتور پمپ فشار هیدرولیکی را برای سیستم فراهم می آورد و با سوپاپ دریچه های برقی، دریچه های فاضلاب و ساسات  برای کار برگشت و سیلندر پایه کار می کند. خازن نصب شده در نزدیکی مخزن شروع و راه اندازی قدرت را فراهم می کند. موتور برای عملیات متناوب طراحی شده است. عملکرد مداوم موتور باعث بالا رفتن دما، اضافه بار حرارتی داخلی برای باز کردن و از بین بردن قدرت موتور می شود. دوره خنک کردن برای اضافه بار حرارتی به طور نرمال ۱۰ دقیقه است.
دریچه های برقی
واحد سوپاپ دریچه های برقی شامل سوپاپ دریچه های برقی بازگشتی رو به بالا و پایین و دریچه های مرکز رو به بالا و پایین تشکیل شده است. چهار تنظیم دستی سوپاپ دریچه گاز (tv1 , tv2 , tv3 , tv4) جریان مایع هیدرولیکی در طول عملکردهای مختلف را کنترل می کند. دو دریچه فاضلاب (CV1 and CV2) از تماس جریان از طریق پایه دریچه های بازگشتی رو به بالا و دریچه های مرکزی رو به بالا جلوگیری می کند. فشار شیر کمکی سیستم باید از فشار نرمالی که در طول عملکرد اتفاق می افتد بیشتر باشد.

سیلندر هیدرولیکی عقبی
سیلندر هیدرولیک عقبی یک سیلندر تک اثر است. در طول عملکرد سوپاپ بازگشتی عملکرد موتور پمپ عملکرد هیدرولیک می شود و عامل فشاری می شود که سیلندر را بالا می برد. در طول عملکرد سوپاپ بازگشتی پایینی موتور کار نمی کند و عملکرد سیلندر با فشار، با تجهیزات و وزن بیمار که به قسمت پایینی بخش عقبی وارد می شود تامین می شود.

سیلندر هیدرولیک پایه ای
یک سیلندر تک اثر است. در طول عملکرد سوپاپ مرکزی رو به بالا موتور پمپ کار می کند تا هیدرولیک بسازد. فشار سیلندر را بالا می برد. در طول عملکرد سوپاپ مرکزی رو به پایین موتور کار نمی کند و عملکرد سیلندر با فشار از طریق تجهیزات و وزن بیمار تامین می شود.

مدار چاپی و فیوزها
مدارچاپی شامل ولتاژهای ۱۱۵ ولت AC یا ۲۳۰ ولت ولتاژ خطی، ۱۲ ولت DC و ۵ ولت AC رابط پلاگین، ۱۲ VDCبرای ترانسفورماتور عرضه شده جهت مدار کنترل، پمپ، سوپاپ مرکزی و برگشتی رله کنترل، دو عدد تقویت کننده ۶٫۵ (۱۱۵ ولت) و ۳٫۱۵ (۲۳۰ ولت) فیوز ورودی خط، یک فیوز ۱۰۰ میلی امپری برای ولتاز ورودی ۱۱۵ و یک محافظ برای ولتاژ بالا و دکمه کالیبراسیون و میکروپروسسور اصلی است.

پتانسیومتر ها
در طول کالیبراسیون از پتانسیومتر برای تعیین جا و نقاط جابجایی پایه و بازگشتی استفاده می شود. این اطلاعات ذخیره می شود و در طول مانیتورینگ ولتاز خروجی پتانسیومتر مانع از جابجایی حداکثر صندلی می شود. ولتاژ خروجی پتانسیومتر به مدار اجازه می دهد از طریق استفاده از برنامه و دکمه ها موقعیت صندلی را حفظ کند در حافظه که وقتی به طور مجدد آن دکمه فشرده شود آن جهت روی صندلی اعمال می شود.

سوییچ های ایمنی محدود
دو سوییچ بطور موازی در سمت چپ و راست دست بیمار روی صندلی قرار دارند که کلید های ایمنی هستند در طی فرود صندلی اگر یک انسداد در پایین آسانسور ارتباط آن را با پوشش بازوی آسانسور صندلی قطع کند پوشش سوییچ محرک، سوییچ ایمنی را مجددا فشار داده  و آن ارتباط مجدد برقرار می شود و صندلی دوباره به حرکت خود ادامه می دهد.
تاچ پد لمسی غشایی
پد لمسی غشاء و فرآیندهای غشایی در هر دو طرف از صندلی و یا بر روی کنسول های سیستم های تحویل واقع شده است. عملیات صندلی با فشار یکی از چهار دکمه های فلش جهت که مربوط به عقب و گرافیک نشستن است انجام می گیرد. فشار این دکمه ها به صندلی اجازه می دهد در چند جهت حرکت کند. هر سوئیچ بر روی پد لمسی و یا کنترل پا متوقف شده است.
سوئیچ مخفی، واقع در مرکز از فلش های جهت بر روی پد، است برای تنظیم موقعیت برنامه ریزی شده.
سوییچ پا
سوئیچ پا از چهار دکمه جهت فلش، چهار شماره دکمه موقعیت برنامه و یک دکمه، تعیین شده توسط حرف “pP”، برای برنامه نویسی تشکیل شده است. فشار مجدد یکی از چهار دکمه فلش جهت که مربوط به تماس و یا صندلی، حرکت گرافیک صندلی در این جهت است اجازه می دهد تا برای حرکت صندلی به یک محیط از پیش تعیین شده رجوع شود. توابع را می توان با لحظه ای فشردن مجدد هر سوئیچ بر روی پد لمسی و یا کنترل پا متوقف کرد.

قفل صندلی چرخشی
صندلی می تواند زاویه چرخش ۳۰ درجه داشته باشد برای نشستن انفرادی و چرخش کنسول صندلی برای یک صندلی L / R آن می تواند به ۱۵ درجه بچرخد. دستگیره چرخش صندلی در سمت چپ بیمار قرار دارد.
پشت سری قفل مونتاژ
ارتفاع پشت سری را می توان با کشیدن یا هل دادن پشت سری تغییر داد. تنش مونتاژ قفل پشت سری در کارخانه تنظیم شده است، اما می تواند در صورت نیاز تنظیم مجدد شود.

سرنگ آب و هوا
این وسیله آب، هوا یا ترکیب هر دو آن ها را فراهم می آورد.

خرابی های رایج سرنگ آب و هوا شامل: 
قاطی شدن آب و هوا که ناشی از گیر کردن دکمه آب یا هوا است یا اینکه مشکل از داخل سر سرنگ و اورینگ جدا کننده آب و هوا است. اگر هنگام فشار دادن دکمه هوا آب نیز داشته باشیم مشکل جمع شدگی آب در مسیر هوا وجود دارد. همچنین احتمال داخل شدن آب از طریق دریچه های دیگر موجود در سیستم به مسیر هوایی نیزاست.
عدم خروج هوا: این مشکل ناشی از گرفتگی در مسیر هوا است. ابتدا سر سرنگ را برداشته و دکمه هوا را فشار دهید اگر باز هم مشکل ادامه داشت گرفتگی در نقطه ای پایین تر در مسیر هوا وجود دارد.
عدم خروج آب: با این مورد نیز مشابه با مورد عدم خروج هوا باید رفتار شود. همچنین اگر از سر پلاستیکی در نوک سرنگ استفاده شده احتمال ایجاد رسوب در آن نیز وجود دارد.
گیرکردن دکمه آب یا هوا: این مشکل برای دکمه آب رایج تر است. در این صورت دکمه را جدا کرده و روغن کاری کنید. اگر با روغن کاری برطرف نشد باد دکمه تعویض شود.
نشتی آب و هوا از سر سرنگ: در سرنگ های جدید دکمه آب وهوا نقش دریچه را نیز ایفا می کند ودر صورت نشتی باید دکمه عوض شود. اما در مدل های قدیمی تر دریچه زیر دکمه قرار دارد و این دریچه باعث قطع و وصل شدن آب یا هوا می شود در آن نوع سرنگ باید دریچه تعویض شود.
نشتی آب و هوا به جز سر سرنگ: اکثر اجزا سرنگ توسط اورینگ محکم شده اند و نشتی از محل هر یک از اورینگ ها ممکن است صورت گیرد که در این صورت اورینگ باید تعویض شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *