۱۰ علامتی که می گوید دیگر قند نخورید

نشانه های قند خون،نشانه های مخفی دیابت،تشخیص زودرس دیابت و قند خون.فقط دیابت نیست که باید شما را از مصرف بی‌رویه مواد قندی بترساند؛ محققان در بررسی‌های جدیدشان ثابت کرده‌اند که سوخت اصلی سلول‌های سرطانی قند است و اگر عاشق شیرینی و شکلات باشید، بعید نیست علاوه بر دیابت، به سرطان هم مبتلا شوید.

حتما شما هم مثل خیلی‌های دیگر تصور می‌کنید میزان قند مصرفی‌تان چندان زیاد نیست، اما اگر این ۱۰ علامت را در بدنتان مشاهده می‌کنید، نباید شک کنید که با مصرف زیاد خوراکی‌های شیرین، به‌زودی کار دست سلامتتان می‌دهید.

۱-بی‌شکلات حالتان خراب می‌شود؟
اگر میزان مواد قندی که مصرف می‌کنید بالا باشد، خیلی زود به این خوراکی‌ها معتاد می‌شوید و در صورت محروم ماندن از آن‌ها، بی‌قرار می‌شوید.

مغز شما درست مثل مغز یک معتاد به مواد شیرین وابسته می‌شود و به خاطر احساس لذتی که بعد از مصرفشان می‌کند، نمی‌تواند خوردن آن‌ها را با وجود همه ضررهایشان کنار بگذارد.

اگر بعد از چند ساعت محروم ماندن از شیرینی‌جات، دلتان بهانه می‌گیرد و یخچال و کابینت‌ها را برای پیدا کردن یک ماده شیرین زیرورو می‌کنید، معنایش این است که با مصرف بی‌رویه، به این مواد اعتیاد پیدا کرده‌اید.
۲-کیست تخمدان دارید؟
یکی از عوارض شایع اختلالات هورمونی در خانم‌ها، ولع زیاد به شیرینی است. اگر هورمون‌های زنانه‌تان درست و به اندازه کافی ترشح نمی‌شوند، احتمالا بی‌آنکه خودتان متوجه باشید بیشتر از میزان مجاز خوراکی‌های شیرین را مصرف می‌کنید.

در صورتی که متخصص زنان از وجود کیست‌های تخم‌دان و مشکلات هورمونی در بدن شما خبر داده یا اینکه قاعدگی سخت و نامنظمی دارید، فهرست همه خوراکی‌هایی را که در یک روز می‌خورید روی کاغذ بنویسید تا در پایان روز متوجه شوید چه اندازه مواد قندی مصرف می‌کنید.
۳-زیاد خسته می‌شوید؟
درست است که مصرف خوراکی‌های شیرین انرژی‌بخش است، اما اگر زیاد سراغشان بروید، قند خونتان را دچار نوسان می‌کنید و همین نوسان‌ها به شما احساس خستگی بیشتری تزریق می‌کند.

البته در این حالت هم به‌محض مصرف دوباره قند حالتان بهتر می‌شود اما خیلی زودتر از آدم‌های عادی با افت دوباره قند خون روبه‌رو و از قبل خسته‌تر می‌شوید.
۴-عفونت‌های زنانه رهایتان نمی‌کنند؟
باکتری‌ها و قارچ‌های دستگاه تناسلی زنان، عاشق شیرینی هستند. اگر زیاد سراغ مواد قندی بروید، فعالیت این باکتری‌ها و قارچ‌ها چند برابر می‌شود و خود را با نشانه‌هایی مثل سوزش و خارش دستگاه تناسلی نشان می‌دهند.

در صورتی که زیاد دچار عفونت‌های زنانه می‌شوید، بعید نیست که علاوه بر عوامل پنهانی که در بدنتان به این مشکل دامن می‌زنند، خودتان هم با رعایت نکردن مصرف مواد قندی، آن را تشدید کنید.
۵-می‌ترسید روی ترازو بروید؟
خوراکی‌های شیرین با هورمون‌های شما درمی‌افتند و با برهم زدن نظمی که در ترشحشان وجود دارد، شما را هرروز چاق‌تر از قبل می‌کنند.

مصرف قند حتی می‌تواند اختلالات متابولیکی ایجاد کند و چرخه سوخت‌وساز بدنتان را برهم بریزد. چاقی روزافزون یکی از پیامدهای شایع مصرف زیاد مواد قندی است.
۶-زیاد بیمار می‌شوید؟
ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن یکی دیگر از عوارض مصرف بی‌رویه مواد قندی است. محققان می‌گویند کسانی که زیاد شیرینی و مواد قندی مصرف می‌کنند، بیشتر از دیگران در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها آسیب‌پذیر می‌شوند.

اگر ماه‌های زیادی از سال دچار سرماخوردگی و بیماری‌های دیگر می‌شوید، نگاهی به رژیم غذایی‌تان بیندازید. شاید با مصرف زیاد مواد قندی بدنتان را برای میزبانی از بیماری‌های مختلف آماده کرده‌اید.
۷-فراموشکار شده‌اید؟
افراد شیرینی‌دوست حافظه خوبی ندارند. آن‌ها بیشتر دچار اختلالات یادگیری می‌شوند و مغزشان در بازیابی اطلاعات قبلی و به خاطر سپردن اطلاعات تازه کم‌توان می‌شود. البته شیرینی‌دوست‌ها در معرض بیماری‌های دیگری هم هستند که حافظه را کم می‌کنند.

یکی از این اختلالات افسردگی است. افراد قنددوست بیشتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرند و ابتلا به این اختلال روانی هم می‌تواند به کاهش حافظه و توانایی یادگیری منجر شود.
۸-زیاد جوش می‌زنید؟
جوش‌های روی پوستتان همیشه به خاطر قرار گرفتن در معرض آفتاب و اختلالات هورمونی نیست. اغلب کسانی که زیاد مواد قندی مصرف می‌کنند، صورت و بدنی پرجوش دارند.

این افراد حتی با وجود مصرف دارو، تا زمانی که رژیم غذایی‌شان را اصلاح نکنند، نمی‌توانند از شر جوش و آکنه‌های روی پوستشان خلاص شوند.
۹-کلسترولتان بالاست؟
گرچه بعضی افراد به‌طور ژنتیکی زمینه بالا بودن کلسترول را دارند و بعضی‌های دیگر هم به خاطر مصرف غذاهای پرچرب و فست‌فودها گرفتار این مشکل می‌شوند، اما این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که خوردن مواد قندی کلسترول را بالا می‌برد.

کلسترول خوب بدن کسانی که زیاد شیرینی و شکلات می‌خورند، از حد طبیعی پایین‌تر است و در مقابل کلسترول بد آن‌ها بالاتر است.
۱۰-اعصاب ندارید؟
می‌گویند مصرف شکلات‌های کاکائویی شادی‌آور است اما همین محققانی که از معجزه شکلات‌های کاکائویی صحبت می‌کنند،در بررسی‌های دیگری ثابت کرده‌اند که مصرف بی‌رویه مواد قندی، نه‌تنها دیگر باعث شادی نمی‌شود و به افسردگی منجر می‌شود، بلکه باعث مضطرب شدن هم می‌شود و افراد را بدخلق و تحریک‌پذیر می‌کند.

از نظر آن‌ها مصرف زیاد شکر باعث ترشح بیشتر هورمون آدرنالین در بدن می‌شود و از شما فردی بدخلق و مضطرب می‌سازد.

نظرات بسته شده است.