روش درست تمییز کردن پوست

11 اشتباه رایج هنگام پاک‌ سازی پوست صورت

پاک‌کردن آرایش و نیز پاک‌سازی صورت، کاری‌ است که اغلب بانوان هر روز انجام‌ می‌دهند اما متاسفانه تقریبا تمام آنها بدون اینکه متوجه باشند، به‌جای مراقبت از پوست، به آن آسیب می‌رسانند و کم‌کم زمینه پیری پوست را فراهم می‌آورند.

این اشتباهات شامل چه مواردی می‌شوند و چگونه می‌توان با پرهیز از آنها، پوستی زیبا و سالم داشت؟ برای پاسخ به این سوالات، با ما همراه باشید.

نشستن دست‌ها قبل از پاک‌سازی آرایش صورت

پاک‌سازی آرایش معمولا شب‌ها و به کمک نوعی لوسیون، شیرپاک‌کن یا صابون انجام می‌گیرد و هدف از انجام آن داشتن پوستی زیبا و شاداب است. متخصصان پوست توصیه می‌کنند این عادت شبانه را هرگز ترک‌ نکنید چون برای سلامت و طراوت پوست لازم و ضروری است اما در پاک‌سازی آرایش، یک مرحله معمولا فراموش می‌شود و آن شستشوی دست‌ها قبل از شروع کار است.

متخصصان پوست معتقدند نشستن دست‌ها پیش از انجام این مرحله، قطعا در کوتاه‌مدت به سرایت عفونت و آلودگی در سطح پوست منجر خواهد شد بنابراین حتما این موضوع را رعایت ‌کنید.

شستشوی صورت با آب خیلی گرم

بهترین آب برای شستشوی صورت، آب ولرم یا آب نسبتا خنک است. درحقیقت آب گرم یا آب خیلی گرم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چون گرمای بیش از حد آب، عروق صورت را گشاد خواهد کرد و منجر به قرمزی بیش از حد پوست لطیف این ناحیه از بدن خواهد شد.

دقت نکردن در شستشوی صورت

بعد از اینکه ژل یا صابون پاک‌سازی را روی پوست صورت زدید، لازم است پوستتان را کاملا با آب بشویید. عده‌ای از بانوان فکر می‌کنند با یک ‌بار شستشو، کف‌ صابون از روی پوست پاک می‌شود، در صورتی‌که به توصیه متخصصان پوست، لازم است صورت را چند بار با آب ولرم بشویید.

یادتان باشد پوست نباید حالتی چسبناک داشته‌ باشد. این مرحله بدون شک برای شما وقت‌گیر خواهد بود ولی در بلندمدت نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.

لایه‌برداری بیش از حد پوست صورت‌

پس از مرحله شستشو و آبکشی‌ درست، نوبت به خشک‌کردن پوست می‌رسد. یادتان باشد پوست صورتتان را در این مرحله بیش از حد مالش ندهید یا دائم پوست را لایه‌برداری نکنید چون ناخودآگاه و بدون اینکه بخواهید، به شکل‌گیری جراحات پوستی کمک‌ کرده‌اید.

هنگام لایه‌برداری از پوست، با پوستتان خشن برخورد نکنید! یادتان باشد لایه‌برداری تنها زمانی موثر است که هفته به هفته انجام ‌شود، نه هر شب و روز!

افراط و زیاده‌روی در لایه‌برداری، پوست شما را آزرده می‌کند بنابراین اگر پوستتان استحکام لازم برای لایه‌برداری دارد، پاک‌سازی را به هفته‌ای یک بار موکول‌ کنید.

درنهایت اگر متوجه ‌شدید پوستتان در اثر پاک‌سازی آسیب ‌دیده و خودتان نیز احساس درد یا ناراحتی در سطح پوست دارید، از ماده ملایم‌تری برای این مرحله استفاده‌ کنید.

استفاده از دستمال‌های پاک‌کننده آرایش

بدون شک دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده آرایش، ساده‌ترین و سهل‌ترین راه برای پاک‌کردن آرایش هستند. متخصصان پوست معتقدند این نوع دستمال‌ها فقط برای سفر که وقت کافی در اختیار ندارید، مناسب‌اند بنابراین همواره از پاک‌کننده اصیل‌تر استفاده‌ کنید چون این دستمال‌ها فقط منجر به آلودگی و عفونت باکتریایی می‌شوند.

استفاده نکردن از ماسک‌های مناسب صورت

بهترین مراقبت زیبایی برای شادابی و طراوت پوست، استفاده‌ هفتگی از ماسک‌های صورت است. البته متخصصان پوست و زیبایی توصیه می‌کنند از ماسک‌هایی که حاوی مواد افزودنی زیادی (مثل عطرها) هستند، استفاده ‌نکنید چون ممکن است حساسیت‌زا باشند.

درحقیقت همیشه باید ماسکی انتخاب ‌کنید که با نوع پوستتان متناسب باشد. به عنوان مثال برای پوست‌های خشک، یک ماسک مرطوب‌کننده که غنی از انواع ویتامین‌هاست گزینه مناسبی خواهد بود و برای پوست‌های چرب، ماسکی مناسب است که اندکی خاصیت خشک‌کنندگی و لایه‌برداری داشته‌ باشد.

اشتباه هفتم: تغییر مداوم روش‌ها و مواد مراقبت از پوست
متخصصان پوست معتقدند وقتی پوست شما به مرور زمان به ماده یا روش مراقبتی خاصی عادت می‌کند و در سلامت کامل هم به سر می‌برد، اصلا نیازی نیست که آنها را تغییر دهید. البته در این میان یک استثنا هم وجود دارد.

به عنوان مثال گاهی اوقات وقتی فصل تغییر می‌کند، لازم است موادی که برای مراقبت از پوستتان مصرف می‌کنید را براساس فصل انتخاب کنید بنابراین برای مراقبت از پوست، در فصل زمستان ماده‌ای تهیه‌ کنید که غنی از انواع ویتامین‌ها باشد. در فصل تابستان نیز اگر ماده انتخابی شما، آبکی و سبک باشد، مناسب‌تر خواهد بود.

مصرف نادرست ماده پاک‌ کننده

عده‌ای ماده پاک‌کننده را بیش از حد نیاز مصرف می‌کنند و برخی نیز در مصرف آن بیش از اندازه صرفه‌جویی می‌کنند! اگر جزو این دو گروه هستید، باید بدانید میزان و دوز ماده‌ای که برای بهداشت روزانه پوستتان انتخاب می‌کنید، اهمیت زیادی دارد.

اگر از ژل یا فوم برای پاک‌سازی پوستتان کمک می‌گیرد، هر بار به اندازه یک فندق از ماده را کف دستتان بریزید. البته باید صورتتان را از قبل مرطوب‌ کنید تا بعد از زدن ماده به پوست، کاملا کف ‌کند.

اگر از آب میسلار استفاده‌ می‌کنید، مقداری پنبه را به آن آغشته‌ کنید و روی صورت بزنید. این ماده نیازی به شستشو ندارد. چنانچه از میزان مصرف محصول خریداری‌شده اطلاع کافی ندارید، حتما بروشور آن ‌را مطالعه کنید تا دچار اشتباه نشوید.

انتخاب نادرست محصولات پاک‌ کننده

به گفته متخصصان پوست، محصول مناسب برای پاک‌سازی آرایش و نیز پاک‌سازی پوست، محصولی‌ است که با نوع پوست و عادات آرایشی فرد هماهنگی کامل داشته ‌باشد.

به عنوان مثال روغن‌های پاک‌کننده، شیرپاک‌کن‌ها یا محصولاتی که به شکل ژل یا کرم در بازار موجودند و همگی خاصیتی پاک‌کننده دارند، غالبا برای پوست‌های خشک مناسب هستند و آب میسلار و نیز ژل فوم‌ها برای پوست‌های چرب یا مختلط توصیه می‌شوند.

آن گروه از بانوانی که ترجیح می‌دهند صورتشان را با آب معمولی و پاک‌کننده بشویند، نباید این عادت را کنار بگذارند چون اگر از پاک‌کننده‌ای استفاده می‌کنند که با نوع پوستشان همخوانی دارد، تغییر این عادت واقعا بی‌فایده خواهد بود؛ پوست به این روند عادت کرده و در سلامت کامل به سرمی‌برد. با این حال حتما بعد از شستشو از کرم نرم‌کننده یا مرطوب‌کننده مناسب پوست کمک بگیرید تا نیازهای پوست نیز تامین‌ شود.

شستشوی زیاد صورت و مصرف بیش از اندازه محصولات زیبایی

شستشوی بی‌رویه پوست صورت (صبح، ظهر، شب، قبل و بعد از ورزش) اگرچه در همان لحظه پوست را صیقل می‌دهد، به مرور زمان پوست را خراب می‌کند. درحقیقت با هر شستشو، لایه هیدرولیپیدی پوست (اپیدرم) که وظیفه محافظت و تغذیه پوست را برعهده دارد، دستخوش تغییراتی می‌شود و این لایه مهم پوستی را حساس و آسیب‌پذیر می‌کند.

شستن صورت زیر دوش حمام

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که صورت، پوست لطیف و حساسی دارد، خصوصا در بعضی نواحی مثل اطراف چشم‌ها. با شستن صورت زیر دوش، اپیدرم در معرض آبی قرار می‌گیرد که ممکن است حرارت آن فراتر از قدرت تحمل این بخش حساس باشد. ادامه این روند به خشکی و پیری زودهنگام پوست منجرخواهد شد.

از این‌رو، بهتر است صورتتان را همان ابتدا با آب ولرم بشویید و اگر برای شستشو زیر دوش می‌روید، حتما قبل از حمام صورتتان را چرب ‌کنید تا این چربی سدی محافظ در برابر حرارت احتمالی آب باشد.

در پایان باید یادآور شویم مراقبت از پوست دغدغه‌ افراد مختلف، به‌خصوص خانم‌هاست. هیچ‌کس دوست ندارد هنگام نگاه کردن در آینه، ببیند چند چروک تازه به خطوط صورتش اضافه شده است.

افراد معمولا دوست ندارند سن‌شان را به یاد بیاورند. اولین موردی که آنها را می‌ترساند فکر کردن به پیری صورت‌ است، چه برسد به اینکه قبل از رسیدن به سنین میانسالی ببینند صورت‌شان از سن واقعی‌شان مسن‌تر به نظر می‌رسد، پس همه ما به نوعی علاقه‌مند هستیم به هر وسیله‌ای که شده روند پیری پوست‌ را به تعویق بیندازیم.

از طرفی، حتی زمانی‌ که جوان‌تر هستیم نیز دوست داریم پوستمان شاداب باشد و زیباتر دیده شویم بنابراین سعی‌کنیم از انواع و اقسام روش‌ها، محصولات مراقبت از پوست و انواع ویتامین‌های خوراکی کمک بگیریم تا پوستمان را تا جایی که می‌شود شاداب و باطراوت نگه‌ داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.