داشتن زندگی سالم

12 توصیه برای زندگی بسیار سالم

می خواهید سالم تر باشید؟ دوست دارید زندگی آرامتر و بهتری را تجربه کنید و شادی در زندگی داشته باشید؟ اگر چنین است و میخواهید اوضاع زندگیتان را به کلی تغییر دهید، باید بعضی عادت های غلط را برای همیشه ترک کنید و آنها را کنار بگذارید. معمولا همه به این بخش قضیه بیشتر توجه میکنند و با حذف کارهای غلط میخواهند به سلامت بیشتر برسند. اقدام هایی هستند که در هیچ شرایطی نباید از برنامه زندگی ما حذف شوند

صبحانه بخورید

صبحانه خوردن به دلایل زیادی اهمیت دارد. یکی از آنها این است که با خوردن صبحانه متابولیسم بدن شروع میشود و مانع پرخوریهای بعد از آن خواهدشد.
نتایج مطالعات نشان میدهد افراد بزرگسالی که صبحانه سالم میخورند، در محل کار بهتر عمل میکنند و بچه هایی که وعده صبحانه را فراموش نمیکنند، در امتحان نمره بالاتری میگیرند.
اگر ظرف صبحانه تان بزرگ هم نبود، آن را با کمی گرانولو یا یک تکه میوه پر کنید، فقط حذفش نکنید.

برای وعده های غذاییتان برنامه ریزی کنید

این کار به شما کمک میکند در بلندمدت، زمان و هزینهتان را ذخیره کنید. زمانی را برای خود در نظر بگیرید، سپس بنشینید و اهداف و نیازهایتان را در نظر بگیرید. آیا میخواهید لاغر شوید؟

مصرف قند، چربی و کربوهیدرات را کاهش دهید. پروتئین یا ویتامین را اضافه کنید. آماده کردن غذا شما را کنترل میکند. شما میدانید چه میخورید و چه موقع باید بخورید. به عنوان پاداش خیلی راحتتر میتوان دونات ها را در اتاق کار مصرف کرد.

زیاد آب بنوشید

نوشیدن آب بسیار اهمیت دارد و در اولویت است اما میتواند در کاهش وزن نیز به شما کمک کند. دلیل دیگر نوشیدن آب این است که نوشیدنی های قندی با چاقی و دیابت نوع 2 مرتبط هستند. اگر آب ساده دوست ندارید، با برش هایی از پرتقال، لیموشیرین، لیموترش، هندوانه یا خیار آن را طعم دار کنید.

زمانی را به ورزش اختصاص دهید

فنجان دیگر قهوه را ننوشید. بلند شوید و حرکت کنید. چند نفس عمیق یا کشش انجام دهید. برای بدن و ذهنتان فوق العاده است. فقط 30دقیقه پیاده روی 5بار در هفته میتواند به حفظ و سلامت بدن کمک کند. اگر نمیتوانید یکباره این ورزش را انجام دهید، آن را به زمان های کمتر تقسیم کنید.

عضلاتتان را تقویت کنید

تمرینات قدرتی به بدن شما کمک میکند تا عضله جایگزین توده چربی شود. این بدان معناست که حتی وقتی جلوی تلویزیون هستید، کالری بیشتری بسوزانید. این تمرینات همچنین میتواند به لاغر شدن، تقویت قلب و تقویت استخوانهای شما کمک کند. حداقل2بار در هفته تمرینات ورزشی مانند تمرینات کششی، ورزش های هوازی و وزنه برداری انجام دهید.

به فضای باز بروید

چند دقیقه زیر آفتاب باشید. نور آفتاب ویتامین Dبدن را بالا میبرد و برای استخوانها، قلب و روحیه شما نیز مفید است. به علاوه، بیرون رفتن به این معنی است که به جای لم دادن مقابل تلویزیون یا رایانه، احتمال حرکت بدن را بیشتر میکنید.

اگر مقدور است، طبیعت را به جای خیابانهای شهر انتخاب کنید. طبق مطالعات، افرادی که در فضای سبز شهری قدم میزنند نسبت به افرادی که در مناطق ساختمانی قدم میزنند، آرامتر هستند.

تعادل بدنتان را حفظ کنید

اگر جوان و فعال هستید، حفظ تعادل بدن به شما کمک میکند تا از صدمات جلوگیری کنید.اگر مسن هستید، بیشتر شما را فعال نگه میدارد و احتمال افتادن و شکستن استخوان را کاهش میدهد.

مهم نیست چند سال دارید، حفظ تعادل بدن به معنای عضلات قوی تر، قلب سالمتر و اعتمادبه نفس بیشتر است.ورزشهای یوگا و تایچی بسیار مناسب هستند اما تقریبا هر ورزشی که شما را به حرکت وامیدارد، حتی پیاده روی هم میتواند کمک کننده باشد.

آفلاین شوید

آیا ایمیل و شبکه های اجتماعی خود را زیاد بررسی میکنید؟مطمئنا، آخرین به روزرسانی های دوستان و خانواده شما فقط با یک کلیک فاصله دارد اما آیا واقعا باید عکس های آخرین وعده غذایی عموزاده خود را ببینید؟!

زمانی را برای خاموش کردن گوشی و کنار گذاشتن آن تنظیم کنید. هنگامی که زمان صفحه را کم میکنید، شما را برای انجام کارهای دیگر آزاد میگذارد. پیاده روی کنید، کتاب بخوانید یا به فامیل خود کمک کنید تا برای شام بعدی خود سبزیجات خرد کند.

حرفه جدید یاد بگیرید

مهارت های جدید به سلامت مغز شما کمک میکند. در کلاس آموزشی یا کارگاه نوشتن خلاقانه ثبت نام کنید. چه بهتر که زبان جدیدی یاد بگیرید. انجام کار ذهنی میتواند علائم پیری را کم کند و حتی ممکن است تاثیر بیماری آلزایمر را به تأخیر بیندازد.

سیگار نکشید

اگر سیگار میکشید، آن را ترک کنید. این کار حرکت بزرگ به سمت سلامت بیشتر است. بدن شما به سرعت ترمیم میشود. بلافاصله بعد از20دقیقه از آخرین مصرف سیگار، ضربان قلب و فشارخون کاهش مییابد. همین امروز شروع کنید. پزشک از لحظه شروع کار به شما کمک خواهد کرد.

خوب بخوابید

خواب تقریبا مزایای زیادی برای برشمردن دارد. خواب شبانه خوب، روحیه شما را بهتر حفظ میکند، حافظه و تمرکزتان را تقویت میکند و در یادگیری به شما
کمک خواهد کرد. همچنین در بلند مدت، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش میدهد و به حال خوب شما کمک میکند.

7تا 9 ساعت در شب بخوابید. برای استراحت بهتر، برنامه ریزی کنید. سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید.

هوشیار باشید

مراقبه و خودداری از ورود به خطر را جدی بگیرید.نتایج مطالعات نشان میدهد ذهن آگاهی باعث کاهش استرس، تسکین درد و بهبود روحیه شما میشود و دانشمندان میخواهند چگونگی این تاثیر را بدانند.

نتایج یک مطالعه نشان داد 8هفته مراقبه منظم میتواند بخشهایی از مغز شما را که با احساسات، یادگیری و حافظه مرتبط است را تغییر دهد.حتی شستن ظرفها هم میتواند برای مغزتان مفید باشد، اگر این کار را با دقت انجام دهید.

منبع:سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *