اصول تغذیه ای سرما

4 اصل مهم تغذیه ای برای فصل سرما

پس از یک روز سرد و طولانی،کمتر خوراکی ای میتواند به اندازه خوردن یک کاسه سوپ یا آش داغ یا یک بشقاب ماکارونی گرم به ما انرژی و آرامش بدهد.
در هر آب و هوای سردی مانند فصل های پاییز و زمستان، غذا خوردن نه تنها ما را گرم نگه میدارد، بلکه میتواند احساس شادی و رضایتمندی از زندگی را هم در ما افزایش دهد.

با این حال، غذا خوردن در آب و هوای سرد دارای اصول تغذیه ای ویژهای است که خیلی ها هنوز با آنها آشنا نیستند. اگر شما هم میخواهید با این اصول تغذیه ای ویژه آشنا شوید،مطلب زیر را کامل بخوانید:

اصل اول: گرم کردن بدن با غذاها

خوردن یا نوشیدن مواد غذایی گرم و نه داغ درآب و هوای سرد،به خوبی حس گرما را در بدن ما بیشترمیکند. نودل ها،سوپ ها، آشها، نان های تازه، خوراک ها و خورش های گرم از این نظر جزو موثرترین غذاها هستند.

از طرف دیگر، پختن این غذاهای گرم در خانه معمولا باعث گرمتر شدن آشپزخانه و حتی دیگر قسمتهای خانه میشود.

همین اثرگذاری جانبی، حال و هوای خانه را در مقایسه با سرمای بیرون واقعا دلچسب و گرم میکند. اگر میخواهید اثرگذاری این گروه از غذاها را بیشتر کنید، از فلفل در پختن سوپ ها و آش ها استفاده کنید.

به طور کلی،غذاهایی که هضم شان بیشتر طول میکشد، میتوانند به بالا بردن حرارت بدن کمک کنند و باعث ایجاد گرمای بیشتر شوند. اصطلاح پزشکی برای این فرایند، ترموژنز است.

در این فرایند، بدن شما گرمای موردنیازش را با استفاده از سوخت و ساز مواد غذایی به وجود می آورد. اگر میخواهید ترموژنز بدنتان در زمستان در سطح مطلوبی قرار بگیرد، سراغ غذاهایی بروید که سرشار از چربیهای سالم،پروتئینهای بدون چربی اشباع و کربوهیدراتهای پیچیده هستند.

بسیاری از این خوراکیها و غذاها در گروه غذاهایی قرار میگیرند که هضمشان به زمان بیشتری نیاز دارد.

اصل دوم: تقویت خلق و خو با کربوهیدرات های پیچیده

کمبود نور خورشید که درآب و هوای سرد زمستانی رایج است، میتواند باعث مبتلا شدن بسیاری از افراد به افسردگی زمستانی شود. این نوع افسردگی با عناوین اختلال خلقی فصلی یا اختلال عاطفی فصلی هم شناخته میشود.

کسانی که تحت تاثیر افسردگی زمستانی قرار میگیرند، تمایل و هوس برای خوردن مواد غذایی سرشار از ترکیبات کربوهیدراتی را شدیدا احساس میکنند.

گزارش ها نشان میدهند بعضی از این افراد حین یا پس از خوردن این خوراکیهای کربوهیدراتی، احساس بهتری پیدا میکنند.

بخشی از این مشکل به کاهش سطح سروتونین در مغز در اثر عدم تماس با نور خورشید برمیگردد. استفاده از مواد غذایی و خوراکیهای نشاسته ای مانند سیب زمینی سرخ کرده،کلوچه، کیک،فست فودها و…میتواند ترشح سروتونین را در مغز بیشتر کند اما اثرگذاری این سروتونین بسیار کوتاه است.

به همین دلیل هم افرادی که از راهبرد اشتباه برای مقابله با هوس کربوهیدراتی در زمستان استفاده میکنند، در پایان زمستان دچار اضافه وزن میشوند.

پس اگر شما هم همین هوس غذایی را در زمستان تجربه میکنید،باید گزینه هایی مانندسیب زمینی سرخ کرده، کیک و کلوچه را کنار بگذارید و سراغ گزینه های سالمی بروید که حاوی کربوهیدراتهای پیچیده باشند.

نان ها و ماکارونیهای سبوس دار، برنج قهوه ای، حبوبات و جو دوسر از بهترین گزینه های سالم برای شما هستند.

اصل سوم: نوشیدن آب به میزان کافی

بسیاری از افراد در آب و هوای سرد به آخرین موردی که شاید فکر کنند، یک لیوان آب خنک است. این درحالی است که احتمال کم آبی بدن در هوای سرد دقیقا با این احتمال در هوای گرم برابر است.

پس برای مقابله با کم آبی بدن در فصل زمستان، نوشیدن چای رقیق در طول روز میتواند گزینه مناسبی باشد. البته نوشیدن آب ساده و با دمای متعادل را هم نباید فراموش کرد.

چای زنجبیلی هم گزینه سالم و موثری است که به طور طبیعی میتواند حرارت بدن را افزایش دهد. اگر از زنجبیل خوشتان نمی آید،میتوانید سراغ انواع دیگر چای های تند بروید.

اگر هم به نوشیدن قهوه علاقه مند هستید، نباید این نکته را فراموش کنید که نوشیدن 1 تا 2 فنجان قهوه در آب و هوای سرد انتخاب خوبی است اما هرگز نمیتواند به عنوان بخشی از مایعات دریافتی روزانه محاسبه شود.

اصل چهارم: مصرف چربیهای سالم

وجود لایه های چربی در قسمتهای مختلف بدن مانند عایق بندی عمل میکند و از بدن در مقابل سرما محافظت به عمل می آورد اما دلیل اهمیت استفاده از چربیهای سالم در زمستان این نیست.

بدن شما از چربیهای سالم در راستای ساده سازی جذب ویتامینهای A، E، K و D استفاده میکند و این نکته خصوصا برای جذب ویتامین D از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دلیلش هم این است که کمبود ویتامین D میتواند در ابتلا به افسردگی زمستانی نقش داشته باشد و به سلامت شما آسیب برساند.

توجه داشته باشید تماس پوست با نور خورشید به جذب ویتامین D کمک میکند، درحالی که بیشتر افراد در پاییز و زمستان خیلی کمتر از حالت عادی با نور خورشید تماس پیدا میکنند.

مهمترین چربیهای سالمی که باید به رژیم غذاییتان اضافه کنید، عبارتند از ماهیهای چرب مانند سالمون و قزل آلا، مغزهای خام، زیتون و روغن زیتون فرابکر، کره بادام زمینی یا مغزهای دیگر، آووکادو و پنیر توفو.

در مواقعی که گوشت قرمز انتخاب میکنید هم به یاد داشته باشید هر یک وعده مصرفی از گوشت قرمز حدودا برابر با 100 گرم است و باید به 3 بار در هر هفته نیز محدود شود.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *