۵کاری که در آشپزخانه نمی‌کنیم!

41

مدآنلاین: بیشتر ساعات عمر ما در آشپزخانه سپری می‌شود چون بیشتر فعالیت‌های روزانه همچون غذاپختن، صبحانه‌خوردن و حتی گپ‌زدن با دوستان و اعضای خانواده در این مکان صورت می‌گیرد. آشپزخانه‌ها باید هم به صورت زیبا طراحی شوند و هم نقشی چند کاره ایفا کنند. مد آنلاین در اینجا برخی از اشتباهاتی که بیشتر ما در آشپزخانه انجام می‌دهیم را با ارائه راه حل نشان می‌دهد.

 

دستیابی به لوازم آشپزخانه را مسدود نکنید.معمولا از سینک،اجاق گاز و یخچال به عنوان مثلث پر کار در آشپزخانه یاد می‌کنند. در میان این سه جزء، سینک نقش مهم‌تری دارد. سعی کنید سینک ظرفشویی را در مجاورت پمپ آب نصب کنید. متاسفانه در بیشتر آشپزخانه‌ها، سینک را روی پمپ آب تعبیه می‌کنند.صرف‌نظر از اندازه و طرح آشپزخانه(L،U و معمولی) اندازه سینک، یخچال و اجاق‌گاز در مجموع نباید بیشتر از ۲ فوت ارتفاع و بیشتر از ۲۵ فوت عرض داشته باشند.

 

– جاهای خالی آشپزخانه را هدر ندهید. آشپزخانه محل نگهداری انواع لوازم و وسایل آشپزی است. حتی ظروفی که در داخل کابینت‌های بسته قرار می‌گیرند، به فضای کافی نیاز دارند. محلی را برای نگهداری لوازم در نظر بگیرید که در عین جاگیری کمتر، قابل دسترسی باشند. تقریبا در تمامی آشپزخانه‌ها، فضای زیادی هدر می‌شود ،ولی با اندکی برنامه‌ریزی می‌توان  از این فضا استفاده بهینه کرد.سعی کنید کابینت‌ها را در بالای یخچال نصب کنید. قفسه‌ها را در پشت کابینت‌های پایینی با اندازه ۲در ۴ متر مربع تعبیه کنید.

 

میز پیشخان در آشپزخانه را فراموش نکنید. بیشتر خانم‌های خانه‌دار از فقدان میز پیشخان در آشپزخانه خود شاکی هستند. بیشتر در آشپزخانه‌های مدلL، میز پیشخان را روی اوپن نصب کرده‌اند.

 

نور کافی در نظر بگیرید. متاسفانه آشپزخانه‌ها بیشتراز سایر اتاق‌های خانه از نبود نور کافی رنج می‌برند. در هر آشپزخانه‌ای باید سه منبع نوری در نظر گرفت: نور لازم برای پخت غذا، نور بافت دیوارها و نور لازم برای صرف غذا. سعی کنید از یک نور مستقیم در بالای اجاق گاز استفاده کنید. می‌توانید در قسمت زیرین کابینت‌ها از لامپ‌های کم‌مصرف کوچک استفاده کنید. بالای سینک ظرفشویی هم بهتر است از لامپ استفاده شود. هرچقدر نور آشپزخانه بیشتر باشد، رنگ و طعم غذا هم به‌یادماندنی‌تر می‌شود.

 

– هود را فراموش کرده اید؟ شما هزینه‌های فراوانی را صرف ساختار آشپزخانه و دکوراسیون آن می‌کنید. اگر غذایی پخته شود که حاوی بخار فراوان باشد، آسیب جدی به کاشی‌های آشپزخانه می‌رسد. با داشتن هود تمام این بخارها بیرون می‌روند. بهتراست هود را درست بالای اجاق گاز نصب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *