6 تمرین ورزشی برای ترک سیگار

مصرف دخانیات و سیگار در جهان روز به روز در حال افزایش است. طبق آمار، حدود 2 میلیارد نفر در جهان سیگاری هستند؛ یعنی از هر 5 نفر 1 نفر سیگاری است. مصرف سیگار زیان‌های بی‌شماری در زمینه‌های جسمی، بهداشتی، اقتصادی و ملی برای افراد دارد. حتی مصرف سیگار گامی برای رو آوردن به اعتیاد است، به طوری که مطالعات نشان داده حدود 60 درصد معتادان به مواد مخدر، ابتدا سیگاری بوده‌اند. بنابراین، اگر به فکر سلامت خود و اطرافیانتان هستید و می‌خواهید سیگار را ترک کنید.

سیگار و کاهش طول عمر
سیگار عوارض بسیاری بر بدن به جا می‌گذارد که مهم‌ترین آن کاهش طول عمر است. طبق پژوهشی که در دانشکده اپیدمیولوژی‌شناسی دانشگاه ‌هاروارد انجام‌گرفته افراد سیگاری نسبت به افراد عادی 15 تا 20 سال کمتر عمر می‌کنند. سیگار حاوی مونوکسیدکربن است و به همین دلیل میزان سطح اکسیژن را در بدن کاهش می‌دهد. همچنین مونوکسیدکربن، نیکوتین و تنباکو به سلول‌های خونی می‌چسبد و به آنها و عروق خونی آسیب می‌رساند. از این‌رو، خون غنی از اکسیژن که به سمت اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدن ارسال می‌شود، محدود می‌شود و انجام فعالیت را برای فرد دشوار می‌کند. علاوه بر این، سیگار کشیدن ظرفیت ریه را کاهش می‌دهد و این مساله موجب می‌شود حجم کمتری از اکسیژن به جریان خون برسد. در ادامه نیز خاصیت ارتجاعی کیسه‌های هوایی را کاهش می‌دهد و منجر به بند آمدن نفس در فرد می‌شود.

تاثیر ورزش بر ترک سیگار
زمانی که شما ورزش می‌کنید افکار و حواس شما نسبت به مشکلات روزمره و عادت‌ها پرت می‌شود و دیگر به آن موارد فکر نمی‌کنید و از ورزش کردن لذت می‌برید. ورزش همچنین موجب می‌شود مصرف سیگار برای شما کمتر جذاب باشد. از طرفی باید گفت زمانی که می‌خواهید سیگار را ترک کنید به شما استرس وارد می‌شود. ورزش کردن موجب کاهش این استرس خواهد شد. یکی از موارد مهم در ترک سیگار کنترل و اراده شخصی است. زمانی که از لحاظ روانی خیلی قوی نباشید، اواسط راه کم می‌آورید و مجددا به سوی مصرف دخانیات می‌روید. نتایج پژوهشی در مرکز تحقیقات سلامت کانادا نشان داد 15 دقیقه ورزش با شدت متوسط می‌تواند اراده و کنترل فردی را افزایش دهد و به ترک سیگار کمک کند. محققان پژوهشگاه رفتار بهداشتی دانشگاه می‌سی‌سی‌پی اعلام کردند افرادی که ورزش می‌کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند سریع‌تر می‌توانند سیگار را ترک کنند. بنابراین ورزش کردن میل به سیگار کشیدن را کم می‌کند و می‌تواند در ترک سیگار به افراد کمک شایانی کند.
همچنین نتایج پژوهشی در مرکز اپیدمیولوژی‌شناسی سرطان نشان داد زنان سیگاری که فعالیت ورزشی دارند نسبت به زنان سیگاری که ورزش نمی‌کنند کمتر به سرطان ریه دچار می‌شوند. به گفته دکتر استنتون گلانتز، متخصص قلب و عروق دانشگاه سانفرانسیسکو، زمانی که ورزش می‌کنید، عملکرد سیستم قلبی-عروقی بهبود می‌یابد و به بدن شما کمک می‌کند که بهتر عمل کند و میزان دریافتی اکسیژن را بالا می‌برد و دفع مونوکسیدکربن را افزایش می‌دهد. با توجه به این توضیحات ورزش می‌تواند از لحاظ روانی به افراد در ترک دخانیات کمک کند و از لحاظ فیزیولوژیکی نیز عملکرد بدن را بهبود ببخشد.

یادتان باشد که…
برای انجام تمرین‌هایی که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم، هر تمرین را به مدت 30 ثانیه انجام دهید. همه تمرین‌ها را پشت سر هم اجرا کرده و پس از اتمام، 2مرتبه دیگر از اول تا انتها تکرارشان کنید. به علاوه، در هر تمرین دم و بازدم را به آرامی و با تمرکز انجام دهید.

عوارض سیگار
• خستگی، افسردگی و اضطراب
• کاهش قدرت ایمنی بدن و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف
• چروکیده شدن پوست
• زرد شدن دندان‌ها
• اختلالات گوارشی

تمرین اول
مشابه تصویر در وضعیت چهاردست و پا قرار بگیرید. با چرخش لگن به پایین و داخل بردن شکم، یک قوس کلی در ستون فقراتتان ایجاد کنید.

تمرین دوم
دوزانو بنشینید، گروها را به بالا بکشید و سپس به جلو بیاورید و روی زمین قرار دهید. ابتدا باسن را روی پا قرار دهید سپس پیشانی‌تان را روی زمین بگذارید.

تمرین سوم
به شکم دراز بکشید، پیشانی‌تان را روی زمین قرار دهید، کف دو دستتان را کنار گوش‌هایتان بگذارید. پاهایتان را جفت کنید و با فشار کف دست سر و قفسه سینه‌تان را بالا بیاورید.

تمرین چهارم
چهاردست‌وپا قرار بگیرید. به آرامی به سمت گروهایتان قدم بردارید، مانند تصویر، بدن را در حالت 8 قرار دهید و دقت کنید سر و قفسه سینه‌تان کاملا پایین باشند. سپس یک پا را از زانو خم کنید و از لگن به عقب و بالا ببرید.

تمرین پنجم
مانند تصویر زانوی پای عقبی را بر زمین بگذارید. پایتان را به سمت بالا خم کنید و با دست، انگشتان پایتان را بگیرید. 8 تنفس انجام دهید سپس تمرین را برای پای دیگرتان تکرار کنید.

تمرین ششم
مانند تصویر بنشینید و پای چپ را صاف کنید و به آرامی با دو دست انگشتان پایتان را بگیرید. این تمرین را برای پای دیگرتان نیز انجام دهید.

حمید مهدوی‌محتشم
کارشناس ارشد آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
سلامت