سلات قلب با این فعالیت ها

6 نکته برای پیشگیری از بیماری‌ های قلبی

برای داشتن زندگی سالم پیروی از شیوه زندگی درست مهم‌ترین کار است. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی به‌ویژه اگر فرد زمینه خانوادگی ابتلا به آن را داشته باشد، رعایت برخی نکته‌ها لازم و ضروری است. در ادامه به برخی از این نکته‌ها اشاره می‌کنیم که همه آنها برای برخورداری از رژیم غذایی سالم ضروری هستند:

1.کاهش چربی دور شکمی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در نظر گرفته شود. کاهش وزن تا حد بسیار زیادی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی نقش دارد.

کلسترول به چه میزان

2.برخلاف باور رایج لازم نیست کلسترول به طور کامل از برنامه غذایی فرد حذف شود. مقادیری از کلسترول برای بدن لازم است و به اثبات رسیده حتی اگر کلسترول از برنامه غذایی حذف شود، بدن خود اقدام به تولید کلسترول می‌کند.

رژیم غذایی سالم رژیمی است که در آن تمام مواد غذایی وجود داشته باشد اما حجم ماده غذایی دریافتی کم شود. پروتئین، کربوهیدرات پیچیده و چربی باید به‌ اندازه متناسب مصرف شده و کربوهیدرات‌های ساده تا حد زیادی کم شود.

چربی مصرفی ترجیحا نباید از نوع ترانس یا اشباع باشد و مصرف چربی حیوانی تا حدی خوب است. به عنوان مثال، ثابت شده بدن روزانه به مصرف یک تخم‌مرغ نیاز دارد. گوشت‌ها بهتر است از نوع گوشت سفید و ترجیحا ماهی باشد و تا حد زیادی مصرف گوشت قرمز محدود شود.

نمک در غذا باید کاهش پیدا کند و بین روغن‌ها از روغن زیتون استفاده شود. مصرف آجیل و مغزهای بدون نمک در حد متعادل نیز برای سلامت قلب و عروق لازم است.

3.کنترل فشارخون نیز در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی لازم است. در صورت بالا رفتن فشارخون باید دارو مصرف کرد.

4.کنترل قند و پیشگیری از ابتلا به دیابت نیز در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی ضروری است. بهترین روش برای پیشگیری از دیابت، ورزش است. در صورت ابتلا به دیابت هم باید قندخون را با دارو و رژیم غذایی کنترل کرد.

ورزش کنید

5.فعالیت بدنی منظم ضروری است. همان‌طور که اشاره شد، ورزش منظم از ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. در هفته توصیه می‌شود فرد 3 تا 4 روز فعالیت بدنی منظم داشته باشد اما اگر فردی فرصت کافی ندارد، حتی یک روز ورزش در هفته برای 3-2 ساعت هم ارزشمند است.

بهترین نوع ورزش هوازی است که ضربان قلب و تنفس را بالا می‌برد. اگر با شدت متوسط ورزش می‌کنید، در هفته به 150 دقیقه ورزش و اگر با شدت بالا فعالیت می‌کنید، به 75 دقیقه فعالیت بدنی نیاز دارید اما فراموش نکنید اگر هیچ فرصتی برای فعالیت ندارید تا حد ممکن از نشستن و خوابیدن خودداری کنید.

برای سیستم قلب و عروق هیچ چیز مضرتر از نشستن نیست. از هر فرصتی برای ایستادن و تحرک داشتن استفاده کنید. به طور مثال، اگر قرار است فکر کنید یا با تلفن صحبت کنید، راه بروید.

ترک مصرف دخانیات

6.مهم‌ترین عامل در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی ترک مصرف دخانیات است. اگر تمام نکات گفته‌شده را رعایت کنید اما سیگار بکشید، هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی نخواهد داشت.

برخلاف باور عامه مردم، مصرف آسپیرین هم چندان تاثیر‌گذار نیست و بدون تجویز پزشک حتی می‌تواند سبب خونریزی‌های گوارشی شود. در واقع، آسپیرین فقط نوعی ایمنی کاذب ایجاد می‌کند و مصرف آن فقط برای برخی بیماری‌ها لازم است.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.