7 بازی برای کاهش وزن

با توجه به آپارتمان‌نشینی و زندگی ماشینی، کم‌تحرکی در افراد، به‌خصوص درکودکان دیده می‌شود. بنابر گزارش‌ها، در کل 42 میلیون کودک در جهان دارای وزن اضافه هستند. در ایران نیز 30 درصد کودکان اضافه وزن دارند و ورزش کردن روش مناسبی برای کاهش وزن است، اما معمولا سوالات متعددی برای والدین پیش می‌آید؛ اینکه آیا ورزش، کوتاهی قد را برای بچه‌ها به دنبال دارد؟ چطور بچه‌ها را به فعالیت بیشتر ترغیب کنند و اینکه چه ورزش‌هایی را در قالب بازی می‌توان به بچه‌ها پیشنهاد کرد؟

بازی 1: سوسک مرده
به کودک بگویید مانند یک سوسک مرده مشابه تصویر روی زمین بخوابد. زانوها را خم کند و بالا بیاورد و نگه دارد. همچنین دست‌ها را به صورت عمود بالا بیاورد. از او بخواهید وضعیت را 20 ثانیه حفظ کند.

بازی 2: عقاب در حال پرواز
از کودک بخواهید بایستد و پاها را جفت کند و دست‌ها را کنار بدن قرار دهد، سپس دست‌ها را از طرفین به سمت بالا بیاورد و مانند یک عقاب بال بزند. سپس حرکت را بدون مکث و پیاپی 15 مرتبه تکرار کند.

بازی 3: مرغ مگس‌خوار در هوا
از کودک بخواهید مانند مرغ مگس‌خوار که در هوا صاف می‌ایستد و به طرفین بال می‌زند، بال بزند (و به صورت خنده به او می‌گوید خب که تو نمی‌تونی تو هوا وایسی)، کودک باید صاف بایستد و آرنج‌ها را حدود 90 درجه خم کند. شانه‌ها را به سمت عقب به صورت دایره‌ای 10 ثانیه بچرخاند (لبه‌های داخلی کتف باید به یکدیگر نزدیک شوند) و به آرامی از کمر به طرفین خم شود.

بازی 4: شیر ایستاده

از کودک بخواهید مانند یک شیر استوار، قوی و سریع به صورت درجا بدود. مشابه تصویر، صاف بایستد و یک زانو را بالا بیاورد و سپس به پایین ببرد. در همین حین پای مخالف را بالا بیاورد و بدون مکث و به صورت پیاپی زانوها را بالا و پایین ببرد. بازی را 10ثانیه انجام دهد.

بازی 5: خرچنگ

کودک مشابه تصویر بنشیند و مانند خرچنگ روی دست و پای خود به مدت 20 ثانیه راه برود.

بازی 6: تمساح
کودک مانند تمساح باید در حالت شنای سوئدی قرار بگیرد. دست‌ها و پاها به اندازه عرض شانه باز شود (مشابه تصویر) و دست و پای چپ همزمان به سمت چپ از بدن دور شود و روی زمین قرار گیرد سپس دست و پای راست نیز به سمت چپ بیاید تا به اندازه عرض شانه قرار گیرند. این بازی باید 15 ثانیه انجام شود.

بازی 7: کانگرو
کودک باید مانند کانگرو در وضعیت ایستاده قرار بگیرد و دست‌ها را به سمت بالا بیاورد و کنار گوشش قرار دهد. زانوها را اندکی خم کند و سپس به سمت بالا بپرد و به آرامی فرود بیاید. حرکت را باید بدون مکث و پیاپی 20 مرتبه تکرار کند.
5 نکته درباره 7 بازی کودکان
• مدت تمرین هوازی بیش از 30 دقیقه نشود.
• قبل از شروع برنامه، کودک باید 5 دقیقه دو نرم انجام دهد.
• پیاده‌روی سریع هم برای شروع مناسب است.
• کودک هر وقت بخواهد، می‌تواند آب بنوشد.
• فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، دو، شنا و پیاده‌روی هم مناسب هستند.

آیا ورزش بر قد کودکان تاثیر دارد؟
این موضوع را به صورت کامل در شماره 567 «سلامت» توضیح داده‌ایم و اینکه برای رده‌های سنی مختلف چه ورزشی مناسب است و همچنین در شماره 565 انتخاب مناسب دوچرخه با توجه به رده سنی کودک را آموزش داده‌ایم، اما در این شماره به صورت اختصار توضیح می‌دهیم که اگر ورزش به اندازه و نحوه درست زیر نظر متخصصان علوم ورزشی انجام شود موجب بهبود سطح سلامت و افزایش قد کودک خواهد شد، اما اگر زمان آن زیاد شود (متاسفانه بسیاری از والدین به‌خصوص در تابستان فرزندان خود را از صبح تا غروب رشته‌های مختلف ورزشی می‌برند)، این کار فشار زیادی بر صفحات رشدی وارد می‌کند و احتمال اینکه جلوی رشد کودک را بگیرد، بسیار است.
در کل، کودکان امروز بیشتر تمایل به نشستن و بازی کردن با وسایل الکترونیکی دارند. برای اینکه آنها را به ورزش و فعالیت بدنی ترغیب کنید باید برایشان جذاب و انگیزه‌دار باشد. از این رو، بهتر است ورزش و فعالیت‌های بدنی کودکان در قالب بازی باشد تا یک ورزش رسمی مانند فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی. همچنین والدین می‌توانند با کودکان بازی کنند. این کار علاوه بر درگیر کردن کودک به فعالیت بدنی موجب بهبود صمیمیت خانواده می‌شود. به علاوه، برای جذاب کردن فعالیت می‌توانید برای بازی‌ها اسامی مختلف بگذارید یا آنها را به بازی حیوانات تشبیه کنید که در بالا بازی حیوانات را معرفی کردیم.

از کجا باید شروع کرد؟
بازی شماره 1 را انجام دهید سپس 30 ثانیه استراحت کنید و بازی شماره 2 را انجام دهید. دوباره 30 ثانیه استراحت کنید و به همین روال تا بازی 7 پیش بروید. با اتمام بازی هفتم 2 دقیقه استراحت کنید. با این کار یک چرخه به اتمام می‌رسد، پس از استراحت دو مرتبه چرخه را تکرار کنید. برای 2 هفته ابتدایی 3 روز در هفته بازی فوق را انجام دهید و هفته دوم و سوم 4 روز در هفته. هفته چهارم و پنجم یک چرخه به چرخه‌های قبلی اضافه کنید و در هفته 5 روز انجام دهید. با پیشرفت کودک زمان استراحت بین بازی‌ها را نیز کم کنید.

سلامت
حمید مهدوی‌محتشم
کارشناس ارشد آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی

نظرات بسته شده است.