درمان ناراحتی معده

7 راه برای آرام کردن ناراحتی معده

شاید زمانی که تازه غذا خورده اید یا مدت کوتاهی از صرف غذا می گذرد؛ در معده خود احساس ناراحتی، نفخ یا سوزش کنید یا شاید حالت تهوع داشته باشید. در این هنگام شما حس می کنید که دچار “ناراحتی معده” و یا مشکل در هضم شده اید. اگر هیچ دلیل پزشکی شناخته شده ای برای مشکل شما وجود نداشته باشد، پزشک آن را اختلال هضم و یا سوء هاضمه تشخیص خواهد داد.

درد مداوم قسمت فوقانی شکم یا ناراحتی بدون علت را در اصطلاح پزشکی سوء هاضمه می گویند. غذا خوردن اغلب باعث بروز علائم سوء هاضمه می شود. گاهی این ناراحتی در خلال خوردن غذا و گاهی حدود نیم ساعت بعد از آن آغاز می شود.

سوء هاضمه شكايت نسبتاً شايعي است كه بيش از يك چهارم جمعيت دنيا، دست كم براي مدتی كوتاه آن را تجربه مي كنند. اكثر افراد مبتلا به سوء هاضمه با گذشت زمان و بدون دريافت درمانی خاص، بهبودی پيدا مي كنند، ولي در بعضی از آن ها علائم به صورت مزمن و دوره اي باقي خواهد ماند.

حدود 4 درصد مراجعات به پزشكان عمومي و دست كم 30 درصد مراجعات به متخصصين گوارش جهت بررسي سوء هاضمه است. یکی از مسائل آزار دهنده در مورد سوء هاضمه این است که هیچ دلیل فیزیکی یا کالبد شناسى برای آن شناخته نشده است.

اكثر بيماران علائم خود را به صورت احساس ناراحتي، درد، سنگيني، نفخ، سوزش و عدم هضم غذا بيان مي كنند. به طور كلي احساس درد و ناراحتي با يا بدون نفخ، آروغ زدن، سيري زودرس، بي اشتهايي، سوزش سردل و ریفلاکس به عنوان نشانه های سوء هاضمه شناخته مي شوند.

درمانی قطعی برای این مشکل وجود ندارد؛ اما می توانید با به کارگیری توصیه های ساده زیر به بهبود آن کمک کنید:

راهکارهای درمانی

1-از مصرف غذاهایی که باعث شروع یا تشدید علائم می شوند، اجتناب کنید.

2-وعده های غذای کوچک اما به دفعات داشته باشید و پرخوری نکنید. غذا را به آرامی خورده و خوب بجویید.

3-از فعالیت هایی که منجر به بلع مقدار زیادی هوا می شوند مانند سیگار کشیدن، تند تند غذا خوردن، جویدن آدامس و نوشیدن نوشابه های گازدار، خودداری کنید.

4-استرس خود را کاهش دهید. تکنیک های آرام سازی، درمان های شناختی رفتاری و یا فعالیت های ورزشی را امتحان کنید. انجام 3-5 بار در هفته تمرین های هوازی می تواند مفید باشد، اما بلافاصله بعد از صرف غذا ورزش نکنید.

5-به اندازه کافی استراحت کنید.

6-تا دو ساعت پس از صرف غذا دراز نکشید.

7-وزن خود را کنترل کنید. افزایش یا کاهش وزن هر دو می توان مشکل ساز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.