8 انگیزه برای کاهش وزن

مطمئناً بارها سعی کرده اید رژیم بگیرید؛ از شیرینی هایی که در کابینت آشپزخانه بودند، دست کشیده و با تمام قوا از خوردن کیک در مهمانی ها امتناع کرده اید و سپس چند هفته بعد انگیزۀ خود را از دست

داده اید. ممکن است وزن شما روی یک وزن به خصوص ثابت شده یا از هر شب سبزیجات پخته خوردن خسته شده اید یا برخی از دسرها شما را وسوسه کرده اند؛ در این شرایط ممکن است به خود بگوئید یک بار خوردن چیزی را عوض نمی کند، با اینکه این لغزش های کوچک، شما را کم کم از نظر جسمی و روانی از هدفتان دور می کند.

اگر اولین باری نیست که برای وزن کم کردن تصمیم می گیرید، ممکن است انگیزۀ شما برای رعایت رژیم غذایی کاهش وزن کافی نباشد. کاهش وزن و نگهداری وزن کاهش یافته به طور مستقیم به غذاخوردن و فعالیت بدنی شما مربوط است.

از آنجا که کاهش وزن یک برنامۀ طولانی مدت را می طلبد، احتمال اینکه در میانۀ راه رها شود، زیاد است. با کمک ابزارهای روانشناسی شانس موفقیت شما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

نکتۀ انگیزشی شمارۀ 1: برای رژیم غذایی خود اهداف واقع بینانه در نظر بگیرید
در واقع، یکی از قوی ترین پیشگویی کننده ها برای موفقیت درازمدت در رعایت رژیم غذایی انتخاب اهداف واقع بینانه در ابتدای مسیر است. اگر شما اهداف دست­نیافتنی مانند کاهش وزن 15 کیلوگرم، در عرض چند ماه در نظر بگیرید، در واقع خودتان را برای شکست آماده کردید. در عوض اگر بر سلامتی و برنامه های معقول کاهش وزن تمرکز کنید، با احتمال بیشتری می توانید از رژیم غذایی خود پیروی کرده و وزن خود را کاهش دهید. درنظرگرفتن اهداف کوچک و دست یافتنی تر مانند کاهش 2.5 کیلوگرم یا تنها یک سایز می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

نکتۀ انگیزشی شمارۀ 2: آرام حرکت کنید
موفقیت در رژیم غذایی مستلزم تغییرات واقعی در سبک زندگی است که یک شبه اتفاق نمی افتد. در صورتی که با درنظرگرفتن یک برنامه کاهش وزن تدریجی، نتایج بهتری خواهید گرفت. افرادی که رژیم های غذایی خیلی سخت می گیرند یا تا ساعت ها خود را مجبور به گرسنگی کشیدن می کنند، با احتمال بیشتری با شکست در رژیم کاهش وزن خود مواجه می شوند. اگر تنها200 کیلوکالری از کالری مصرفی روزانه خود را کاهش دهید، نه تنها اصلاً متوجه این تغییر در رژیم غذایی خود نخواهید شد، بلکه وزنتان کاهش یافته و می توانید کاهش وزن خود را نیز بهتر حفظ کنید. اگر به خود یادآوری کنید که کاهش وزن نیم تا یک کیلو در هفته مناسب است، کمتر خسته خواهید شد.

نکته انگیزشی شماره 3: موانع را در نظر بگیرید
هر از گاهی برخی از غذاها مانند شکلات داغ برای همۀ افراد ممکن است وسوسه انگیز باشند. یک بار مصرف این غذاها خطر زیادی ندارد. مشکل از آنجا شروع می شود که به بهانۀ وسوسه شدن، اجازۀ خوردن همه مواد غذایی را به خود بدهید.

نکته انگیزشی شمارۀ 4: ایده آل گرا نباشید
اگر قبل از ظهر یک تکه بستنی خوردید، چه احساسی پیدا می کنید؟ اگر مدام به این موضوع فکر کنید که چرا رژیم غذایی خود را شکسته و اضافه تر غذا خوردید، این موضوع نتیجه منفی داشته و مصرف بیشتر شما را به دنبال خواهد داشت. در نظر داشته باشید که در صورت یک تخطی کوچک از رژیم غذایی ممکن است 100 کیلوکالری بیشتر از میزان رژیم غذایی خود مصرف کنید، ولی در صورتی که ایده آل گرایانه نگاه کرده و کل رژیم خود را از دست رفته احساس کنید، ممکن است این پرخوری را ادامه داده و تا 1000 کیلوکالری غذای بیشتری مصرف کنید.

نکته انگیزشی شمارۀ 5: از دوستانتان کمک بگیرید
مطمئناً تغییرات سبک زندگی، زمانی که بخواهید برخلاف جریان آب شنا کنید، بسیار دشوار است. پیداکردن افراد دیگری که هدفی مشابه شما دارند، احتمال موفقیت شما را در پیروی از رژیم غذاییتان افزایش می دهد. وقتی عزم خود را برای کاهش وزن جزم می کنید، اگر افرادی را در کنار خود داشته باشید، قدرت شما برای ادامۀ مسیر بیشتر می شود. شما می توانید افراد مشابه خود را در باشگاه ورزشی تان یا گروه های آنلاین پیدا کنید. این افراد چه از میان افراد خانواده، چه از دوستان و چه از میان افراد گروه های آنلاین باشند، بسیار کمک کننده خواهند بود.

نکته انگیزشی شماره 6: صبور باشید
یکی از بزرگترین منابع انگیزه در زمان کاهش وزن، یادآوری احتمال توقف وزن است. ممکن است برنامه های مربوط به رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود را کاملاً رعایت کنید، ولی بعد از مدتی وزن شما دیگر کم نشود. پژوهشگران عقیده دارند این حالت کاملاً طبیعی است؛ در این وضعیت باید برای اینکه توانسته اید برنامه های کاهش وزن خود را به طور کامل رعایت کنید، خوشحال باشید و بدانید که ثابت ماندن وزن، بخش طبیعی از یک برنامه کاهش وزن نرمال است. برای جبران این وضعیت برای مثال خود را مقید کنید که 100 کیلوکالری کمتر مصرف کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. همچنین اگر قبلاً رژیم غذایی خود را در مواقعی شکستید، با خودتان صادق باشید و یادآوری کنید که ممکن است علت این توقف وزن شما باشد، ولی در نظر داشته باشید که ایجاد چند تغییر کوچک باعث می شود دوباره وارد فاز کاهش وزن شوید.

نکتۀ انگیزشی شمارۀ 7: به خودتان جایزه بدهید
رژیم گرفتن کار سختی است و ممکن است در برخی از اوقات به شما خوش نگذرد. جایزه های کوچک، انگیزۀ شما برای ادامۀ حرکت را افزایش می دهد، ولی توجه داشته باشید که جوایز شما نباید از نوع غذا و خوراکی باشد (مثلاً برای 3 کیلوکاهش وزن جالب نیست که یه جعبه شکلات به خودتان هدیه بدهید). در میانۀ مسیر کاهش وزن برای خود اهداف کوچکی را در نظر گرفته و با رسیدن به این اهداف، به خودتان جایزه بدهید. هدیه شما می تواند یک پیغام زیبا برای خودتان، یک وسیلۀ ورزشی، یک شلوار جدید یا حتی یک حمام آب گرم باشد. جشن گرفتن در هر مرحله از کاهش وزن باعث تقویت ارادۀ شما برای ادامۀ راه می شود.

نکتۀ انگیزشی شمارۀ 8: برای ثبات وزنتان برنامه ریزی کنید
برای بسیاری از افراد کم کردن وزن، آسان تر از ثبات وزن است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که سالم غذاخوردن هدفی است که در تمام طول عمر و نه فقط در یک دورۀ زمانی باید رعایت شود. اگر قبلاً با این مشکل مواجه شده اید، باید یک برنامۀ نگهداری وزن طراحی کنید؛ شما می توانید از یک متخصص تغذیه برای دستیابی به یک رژیم نگهدارنده و همچنین برنامه های ورزشی مورد نیازتان کمک بگیرید.

نظرات بسته شده است.