همه چیز درباره جراحی بینی و،مراقبت پس از جراحی

جراحی بینی قیمت,جراحی بینی فیلم,جراحی بینی عکس,جراحی بینی استخوانی,جراحی زیبایی بینی,جراحی بینی مردان,هزینه عمل بینی استخوانی,فیلم جراحی بینی استخوانی,عوارض جراحی بینی استخوانی,بینی استخوانی بدون عمل,عمل بینی استخوانی با لیزر,جراحی بینی استخوانی عکس,تفاوت بینی گوشتی و استخوانی,بینی غضروفی,جراحی بینی گوشتی,قیمت عمل زیبایی بینی,عمل زیبایی بینی استخوانی,عمل زیبایی بینی گوشتی,هزینه عمل بینی گوشتی,فیلم جراحی بینی گوشتی,بینی گوشتی بدون عمل,بینی گوشتی و بزرگ,عمل بینی گوشتی با لیزر,
عوارض عمل بینی گوشتی,عمل بینی با لیزر,بینی استخوانی,فیلم عمل زیبایی بینی,عمل زیبایی بینی با لیزر,عمل زیبایی بینی مردان,زیبایی بینی بدون جراحی,عمل زیبایی بینی در شیراز,جراحی بینی نی نی سایت

بینی جزئی از صورت و بخشی از دستگاه تنفسی می باشد. عملکرد اصلی بینی تخلیه هوای تنفسی است. بینی هوای ورودی به دستگاه تنفسی را گرم و مرطوب می نماید و تا حدی آلودگی ها و ذرات گرد و غبار را از هوا حذف می کند و به ریه ها هدایت می کند. بینی از یک طرف به هوای آزاد و از طرف دیگر با حلق در ارتباط است. بینی دارای یک حفره تو خالی است که توسط یک تیغه به نام سپتوم به دو بخش مساوی تقیسم می شود. این حفره ها مانند اتاقک هایی هستند که هرکدام از آنها به ۴ اتاقک خالی به نام سینوس متصل هستند.

وظیفه بینی چیست؟

وظیفه اصلی بینی تهویه و تصفیه هوا است. این وظیفه اصلی ظاهراً از یادها فراموش شده و مردم بینی را به عنوان یک بخش از زیبایی صورت می دانند. اگر قرار است بینی زیبا شود، وظیفه اصلی بینی یعنی تنفس باید مدنظر قرار بگیرد. جراحی زیبایی در صورتی معنا دارد که تنفس دستخوش آسیب نشود. بعد از جراحی بینی، تنفس مریض باید بهتر شود.

سینوس چیست؟

هر یک از اتاقک های بینی به چهار حفره توخالی به نام سینوس متصل است. هر سینوس توسط مجاری خاصی به بینی متصل می شود. وظیفه سینوس ها دخالت در تهویه و تصفیه هوا است. نقش های فرعی سینوس ها عبارتند از رزونانس صدا، بهتر کردن تن صدای فرد، برای مثال در صورت ابتلا به سرماخودرگی و درگیر شدن سینوس ها، گرفتگی صدا ایجاد می شود و صدای شخص زیبایی و خوشایندی سابق را ندارد. سینوس همچنین نقش کیسه هوا در تصادفات را ایفاد می کند، یعنی اگر به صورت ضربه ای وارد شود این سینوس ها که به شکل حفره های توخالی هستند خرد می شوند، تا ضربه به مغز وارد نشود. این حفره های توخالی همچنین در کاهش وزن جمجه موثر هستند و موجب می شوند فشار کمتری به عضلات گردن وارد شود.

انحراف بینی

تیغه ی بینی ، تیغه ی نازک و انعطاف پذیری است که وسط بینی واقع شده است و همانند یک ستون عمل می کند ، این تیغه در حالت عادی باید صاف و کاملا وسطِ دو سوراخ بینی قرار بگیرد اما معمولا در ۸۰ درصد افراد این تیغه کمی انحراف دارد . انحراف بینی امکان دارد در ظاهر بینی مشخص نباشد  اگر نادیده گرفته شود مشکلات و عواقبی را در پی خواهد داشت .

چطور انحراف بینی را تشخیص دهیم :

اگر از زیر به یک بینی که انحراف دارد نگاه کنیم یکی از سوراخ های آن کاملا باز و دیگری کمی مسدود به چشم می آید و علت مسدود بودن آن وجود همان تیغه ی بینی است که از مرکزیت خود خارج شده است . این عارضه عموما موجب اختلال در جریان هوا در داخل بینی می شود که امکان دارد سبب خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن شود که آبریزش بینیِ دائمی را به همراه دارد.

علائم انحراف بینی :

خر و پف کردن هنگام خواب
خشک شدن دهان هنگام خواب
مشکلات تنفسی
اختلال در سیستم بویایی
خون ریزی بینی
آبریزش بینی بیش از حد
گرفتگی یک طرفه بینی عفونت سینوسی

علل به وجود آمدن انحراف در بینی :

رشد سریع در دوران بلوغ
ضربه وارد شدن به بینی
جراحی بینی

درمان انحراف بینی :

یکی از راه هایی که به بهبودِ مشکلاتِ انحراف بینی کمک قابل توجهی خواهد کرد ، استفاده از اسپری های مرطوب کننده  است اما قابل ذکر است که استفاده از این روش در صورتی موثر خواهد بود که انحراف بینی ناچیز باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد اما اگر انحراف بینی شدید باشد حتما باید با استفاده از روش های جراحی برای رفع این عارضه استفاده کرد .

جراحی انحراف بینی چگونه است :

در این روش ابتدا برش کوچکی در قسمت انحراف دار بینی ایجاد می شود سپس قسمتی از تیغه بینی برداشته یا اصلاح می شود . طول مدت این عمل ۳۰ دقیقه است و بیمار بعد سه روز می تواند در محل کار خود حاضر باشد و همچنین باید در هفته های اول به وسیله سرم نمکی حفره های بینی خود را شستشو دهد .      بیشتر افراد این تصور را دارند که عمل جراحی بینی ظاهر بینی را نیز اصلاح می کند اما جراحی انحراف بینی مربوط به ساختارِ داخلی بینی است و فقط به منظورِباز کردن ِ راه ِ جریانِ هوا در بینی انجام می شود اگر بیماران در حین جراحیِ انحراف بینی ، خواستار برطرف کردن کجی بینی خود نیز باشند باید دو عمل را با هم انجام دهند که به آن سپتورینوپلاستی می گویند .

جراحی انحراف بینی را در چه سنی انجام دهیم :

انحراف تیغه بینی ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ضربه ایجاد شده باشد . اگر این عارضه مادرزادی باشد بهتر است عمل را بعد از دوران بلوغ به تعویق انداخت اما در افراد بزرگسال اگر این عارضه شدید باشد و سبب بروز مشکلات تنفسی شده باشد باید جراحی شود .

سینوزیت ها دو دسته هستند، سینوزیت های حاد که کمتر از یک ماه فرد را درگیر کرده و با دارو برطرف می شوند. سینوزیت مزمن معمولا بیشتر از سه ما طول کشیده است و درمان جداگانه ای دارد، که می تواند دارویی باشد یا جراحی برطرف شود. افرادی که بیش از سه ماه است ترشحات چرکی دارند، نگران آن هستند که عفونت موجود در سینوس ها نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار داده و خراب نماید. این عفونت روی نتیجه جراحی تاثیری نمی گذارد. بنابراین انجام جراحی بینی برای مبتلایان به سینوزیت مزمن امکان پذیر است.

آیا جراحی بینی آلرژی و سینوزیت را تشدید می کند؟

آلرژی مربوط به گیرنده های داخل بینی و افزایش حساسیت آن است. اما جراحی زیبایی بینی، روی اسکلت بینی تغییراتی ایجاد می کند . این دو حالت مانعی برای انجام جراحی زیبایی بینی محسوب نمی شوند . جراحی بینی هم تاثیری بر بهبود یا بدتر شدن آن دو ندارد .

خون ریزی بینی ( خون دماغ ) چیست ؟

یکی از شایع ترین خون ریزی های شناخته شده ، خون ریزی بینی است که در اثر پاره شدن رگ های خونی موجود در داخل بینی اتفاق می افتد خونریزی بینی می تواند نگران کننده و یا دلهره آور باشد ، خوشبختانه بیشتر خون ریزی های بینی خیلی جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند .

خون ریزی بینی بسته به اینکه از کدام قسمت بینی نشأت گرفته باشد به دو دسته تقسیم می شوند:

نوع اول ناشی از پاره شدن رگ های جلوی بینی می باشد و اکثر خون ریزی ها مربوط  به همین نوع است و به سادگی قابل درمان است . نوع دوم خون ریزی ، در پشت بینی اتفاق می افتد و بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود که باید جدی گرفته شود، اما خوشبختانه این موارد نسبت به نوع اول  کمتر اتفاق می افتد و بیشتر خون ریزی های بینی مربوط به جلوی بینی می شود.

علل خون ریزی بینی چیست ؟

فشار خون بالا :

فشار خون بالا به عنوان یکی از دلایل خون ریزی بینی در افراد مسن شناخته می شود اما طبق نظر محققان دلیل اولیه خون ریزی بینی در این موارد فشار خون نبوده و فشار خون بالا بیشتر روی شدت خون ریزی و مدت زمان تداوم آن اثر خواهد گذاشت . این نوع خون ریزی بینی که همراه با فشار خون بالا ایجاد می شود جزء دومین علل خون ریزی بینی یعنی خون ریزی در پشت بینی می باشد و فرد همراه با بیرون آمدن خون از بینی اش احساس می کند که خون غلیظی هم وارد حلقش می شود و احساسی بسیار آزار دهنده را برای آن شخص ایجاد می کند اگر خون ریزی بیش از حد، طولانی شود باید به پزشک مراجعه کرد که معمولا پزشک با پرسیدن سوالاتی از بیمار و معاینه فرد ، طبق تشخیص خود راه کاری برا ی درمان آن پیدا خواهد کرد .

خشک شدن مخاط بینی :

یکی دیگر از علل خون ریزی بینی ، خشکی پوستِ داخل بینی است و بیشتر در فصل زمستان اتفاق می افتد ، بدین صورت که فرد با خشک شدنِ مخاط بینی ، بینیِ خود را دستکاری کرده و سبب پاره شدن مویرگ های داخل بینی می شود . بهتر است در طول فصل زمستان با شروع خشکی بینی ، از پماد های چرب کننده مانند پماد AD  برای جلوگیری از این عارضه استفاده کرد .

ضربه :

وارد شدن ضربه به بینی از دیگر عواملِ ایجاد خونریزی است که ممکن است این ضربه شکستگی استخوان بینی را در پی داشته باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود .

چگونه خون ریزی بینی را متوقف کنیم ؟

اگر خون ریزی بینی از خونریزی در جلوی بینی ناشی شده باشد برای متوقف کردن آن کافیست سر خود را صاف و رو به جلو گرفته و توسط انگشت شصت و سبابه ، بینی خود را برای مدتی نگه دارید تا خونریزی متوقف شود .
بالا گرفتن سر برای بند آوردنِ خون ریزی بینی فقط باعث بلعیدن خون می شود و در متوقف کردن آن نقشی ندارد .

پولیپ  بینی

اگر مخاط (لایه پوشاننده داخل بینی )، بیش از حد نرمال رشد کند، بافت اضافی در داخل بینی به وجود خواهد آمد که پولیپ نام دارد.
نحوه شکل گیری پولیپ بینی
پولیپ  بینی معمولا در اثر واکنش به آلرژن ها یا مواد حساسیت زا ایجاد شده و فضای داخل بینی را پر می کند .

عوراض و نشانه های پولیپ بینی :

در اثر گرفتگی حفره بینی جریان هوای داخل  بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد به سختی نفس میکشد . سر درد ،کاهش حس بویایی و خلط پشت حلق از دبگر عوارض پولیپ به شمار می آیند.

راههای درمان پولیپ بینی :

برای درمان پولیپ بینی می توان از دارو استفاده کرد اما در صورتی که درمان دارویی موثر واقع نگردد و در صورت تمایل مراجعه کننده ، جراحی زیبایی بینی به همراه انجام آندوسکوپی  بینی و سینوس ها توصیه می شود.

شکستگی بینی

فردی را در نظر بگیرید که سه سال پیش بینی اش ضربه خورده یا در کودکی بینی اش شکسته است. اصلاح اشکالات زیبایی ناشی از شکستگی در این فرد فقط با عمل زیبایی امکان پذیر است . زیرا یک ماه پس از شکستگی بینی، استخوان بینی مجدداً جوش می خورد و با جا انداختن ساده نمی توان مشکلش را اصلاح نمود. جا انداختن بینی هرچه زودتر انجام شود بهتر است. ظرف کمتر از یک هفته و نهایتاً زیر سه هفته فرد باید مراجعه کند. اگر بیشتر از یک ماه گذشته باشددیگر بینی جوش خورده و محکم می شود. در این صورت، آن عمل درمانی محسوب نمی شود و تحت پوشش بیمه نیز قرار نمی گیرد. اینگونه بینی ها را با تکنیک-های جراحی پلاستیک می توان اصلاح نمود.

جراحی بینی و دخانیات

دخانیات دشمن جراحی پلاستیک هستند. دخانیات نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار داده و فرآیند ترمیم را کند می کنند.

جراحی پلاستیک بینی گوشتی

هنگامی که از بینی گوشتی سخن می گوییم در واقع منظورمان بینی با پوست ضخیم است . اگرچه در جراحی پلاستیک و زیبایی بینی تغییر در اسکلت بینی اساس کار است ، اما پوست بینی و اجزاء دیگر بافت نرم آن که” پوشش پوست_بافت نرم” نام دارد هم نقش مهمی در نتیجه عمل دارد. در واقع درتعدادی از بیماران این پوشش ممکن است باعث محدودیت در ایجاد یک بینی زیباتر شود.

یک مزیت پوست ضخیم این است که ناهمواری های اسکلت زیرش را مخفی می کند در صورتی که در پوست های نازک این ناهمواری های کوچک ممکن است دیده شوند. متاسفانه این تنها مزیت پوست ضخیم است و بقیه مشخصات پوست در بینی گوشتی نکات منفی هستند.

بینی های گوشتی بر دو دسته هستند:
۱) در بعضی بیماران پوست بینی دارای منافذ بزرگ است و فعالیت غدد چربی زیر پوستی در آنها زیاد است. این فعالیت و به تبع آن ضخامت پوست بینی را می توانیم با رژیم غذایی و استفاده از داروها مثل Retin A ودر صورت لزوم Isotretinoin کنترل کنیم. داروی اخیر که بنام های اکوتان یا راکوتان مشهور است باید تحت نظر متخصص پوست استفاده شود. این دارو ترمیم را دچار مشکل می کند و در صورتی که بیمار همزمان با مصرف آن تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرد احتمال ایچاد گوشت اضافه در محل زخم وجود دارد. بنابراین توصیه می شود جراحی حداقل تا شش ماه بعد از قطع این دارو به تعویق افتد.

یک اقدام مفید دیگر در این بیماران که بزرگی غدد چربی زیر پوستی بینی دارند استفاده از لیزر یا لایه برداری پوستی است که البته درصورت استفاده بیمار از Isotretinoin یا اکوتان باید یکسال به تاخیر بیفتد. یک راه بهتر استفاده از درمان لیزر یا لایه برداری قبل از شروع اکوتان است.

۲) در بیماران دیگر پوست ضخیم است اما غدد چربی بسیار کمتر هستند. معمولا” پوست قرمز و براق است. راه حل در این بیماران ایجاد یک اسکلت محکم زیر این پوست کلفت است تا بینی فرم قابل قبولی پیدا کند. هرچه اسکلت زیر پوست محکم تر باشد احتمال نازک تر شدن پوست در طی سالیان بعد از عمل ونزدیک شدن بینی به فرم مطلوب بیشتر است . درعمل جراحی پلاستیک این نوع بینی، جراح بینی اقدامات زیر را انجام می دهد:

گام اول: یک عامل که در ایجاد نوک بینی بی شکل موثر است وجود چربی اضافی بین غضروف های نوک بینی و گاهی روی آنهاست. برای تصحیح این مشکل چربی زیادی به روش باز از این ناحیه خارج می گردد.

گام دوم: ایجاد یک اسکلت غضروفی محکم است. در قسمت های مختلف با استفاده از غضروف تیغه بینی یا دنده غضروف های موجود را تقویت می کنیم.

گام سوم: از بین بردن فضای مرده است. یکی از مشکلات بعد از عمل جمع شدن تراوشات و ایجاد بافت جوشگاهی در ناحیه بالای نوک بینی که به آن Supratip می گوییم است. برای جلوگیری ازاین حالت، درهنگام عمل پوست این ناحیه را به غضروف نزدیک می کنیم و این فضای مرده را از بین می بریم. در بعضی موارد لازم است در این ناحیه یک یا چند بار تزریق موضعی کورتون انجام شود تا از ایجاد برجستگی جلوگیری شود. این تزریق که معمولا” تریامسینولون است ممکن است هر ۶ هفته تکرارشود تا به نتیجه مطلوب برسیم. غلظت و عمق تزریق باید دقیق باشد تا عوارض پوستی مثل نازک شدن و ناهمواری های پوست و مویرگهای سطحی ایجاد نشوند. ممکن است چسب زدن در این ناحیه برای مدت ۳۰ تا ۶۰ روز لازم باشد.اقدامات دیگر عبارتند از جلوگیری از آفتاب سوختگی و کم کردن مصرف نمک و خودداری از خوابیدن طولانی به صورت طاقباز و خودداری از فعالیت شدید.

خونریزی بعد از عمل

خونریزی بعد از عمل علل متفاوتی می تواند داشته باشد . اگر خونریزی در مدت کمتر از ۱۲ ساعت از جراحی اتفاق بیفتد معمولا به دلیل بالا رفتن فشار خون است که علت آن هم یا وجود درد و یا بروز تهوع و استفراغ ناشی از دارو های بیهوشی است . برای پیشگیری از ایجاد خونریزی مرتبط با درد باید از مسکن استفاده نمود . همچنین از داروهای ضد تهوع برای کنترل تهوع و استفراغ استفاده شود .

اگر با اقدامات فوق خونریزی کنترل نشد و یا خونریزی بسیار شدید اتفاق افتاد باید علل دیگر جستجو شود . ممکن است فرد داروهایی مصرف کرده باشد که انعقاد خون را مختل می کند . مهمترین این داروها مسکن هایی نظیر بروفن , ناپروکسن , پیروکسیکام و آسپیرین هستند . آسپیرین از دو هفته قبل از جراحی و سایر این داروها از یک هفته قبل از جراحی نباید استفاده شده باشند . از علل دیگر خونریزی افرادی هستند که آنتی بیوتیک به مدت طولانی مصرف کرده اند .
علت مهم دیگر در افرادی است که رژیم گیاهخواری دارند زیرا این افراد به کمبود ویتامین کا دچار هستند .
علت دیگر در افرادی است که بیماریهای مادرزادی اختلال انعقاد خون دارند . بیماریهایی مانند همو فیلی و بیماری فون ویلبراند . هر یک از موارد خونریزی فوق درمان خاص خود را نیاز دارد و فرد هر کدام از موارد فوق اگر برایش صادق است باید آن را به پزشک اطلاع دهد تا درمان سریع و مفید انجام گیرد .

عطسه کردن بعد از جراحی بینی

در مراحل اولیه دوران نقاهت، یعنی دو سه روز بعد از جراحی که فرآیند ترمیم کامل نشده، عطسه ها می توانند آسیب رسان باشند. البته آسیب در حدی نیست که بتواند نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار دهد، اما می تواند به مخاط آسیب زده و بینی را دچار خونریزی نماید، همچنین ورم و کبودی سر و صورت را افزایش دهد، اما در نتایج درازمدت جراحی بینی اختلال چندانی ایجاد نمی کند. بهتر است عطسه با دهان باز انجام گیرد تا فشار روی بافت های بینی به حداقل برسد .

جراحی بینی ۵ دقیقه ای

اخیراً تبلیغاتی مبنی بر انجام جراحی بینی در ۵ دقیقه در ماهواره ها و سایت های اینترنتی توسط برخی پزشکان تبلیغ می شود. من هم بعضی از این ها را شنیده ام. اینطور نیست که هر بینی را بتوان با اینگونه روش ها جراحی نمود. عمل بینی ۵دقیقه ای معمولا به روش های اطلاق می شود که در آن با استفاده موادی مانند پرکننده یا فیلر، برخی از نقایص بینی پر و اصلاح می شود. مثلا فرورفتگی بین بینی و پیشانی را می توان با تزریق این مواد اصلاح نمود و به اصطلاح در عرض ۵دقیقه ظاهر بینی بیمار را اصلاح نمود.

با تزریق ماده پرکننده می توان افتادگی نوک بینی را تا حدی اصلاح نمود. باید توجه داشته باشیم که این روش ها را نمی توان جراحی نامید. بهتر از عمل زیبایی به آن ها گفته شود. ضمن اینکه این ژل ها اثر موقتی دارند و پس از ۶ ماه از بین می-روند و عمل تزریق مجددا باید انجام شود. ژل هایی با ماندگاری بالاتری نیز در بازار وجود دارد، اما به علت عوارض شدید از آن ها استفاده نمی کند. ژل هایی که عوارض ندارد معمولا اثرا موقتی است. اسید هیالورونیک از جمله مواردی است که برای اصلاح اشکالات جزیی بینی قابل استفاده بوده، اما اثر آن پس از ۶ماه از بین می رود. افرادی که بینی بزرگ، دارای قوز و افتادگی دارند با تزریق ژل نمی توانند اصلاح شوند.

حاملگی و جراحی زیبایی بینی

بارداری قبل از جراحی بینی

بارداری بعد از جراحی بینی

در حاملگی به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی در بدن آب میان بافتی افزایش می یابد و باعث افزایش ورم در بافت های بینی می گردد . این ورم در نمای ظاهری به صورت افزایش مختصر سایز بینی خود را نشان می دهد . اثر عملکردی افزایش ورم بافت های داخلی بینی در حاملگی هم به صورت احتقان و گرفتگی بینی نمایان می گردد .
از طرف دیگر فردی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهد بعد از گذشت یک ماه از جراحی تقریبا به حالت عادی از نظر شرایط بدنی بر می گردد و می تواند ورزش و سایر اعمال سنگین را انجام دهد . در این زمان تقریبا ترمیم بافت های بینی انجام شده است . البته ترمیم نهایی و بر طرف شدن کامل ورم یک سال طول خواهد کشید .

با توجه به توضیحات فوق به فردی که قصد دارد بعد از انجام جراحی بینی ( انحراف , پولیپ یا زیبایی ) برای حاملگی اقدام نماید توصیه می شود که حداقل یک ماه باید بین جراحی بینی و شروع بارداری فاصله باشد . البته هر قدر فاصله جراحی بینی و شروع حاملگی بیشتر باشد بهتر است ولی یک ماه حداقل زمانی است که باید بین جراحی بینی و شروع حاملگی فاصله باشد در حین حاملگی بافت های بینی ورم می کند و اگر جراحی بینی نیز در فاصله ای کمتر از یک سال از شروع بارداری انجام گرفته باشد در این صورت ورم بینی در اثر خود جراحی نیز از بین نرفته است و ورم حاملگی به ورم جراحی افزوده می شود و بسیاری از بیماران را نگران سایز بینی شان می نماید . اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا بعد از اتمام حاملگی ورم بینی به تدریج به طور کامل از بین خواهد رفت و هیچگونه اثر منفی دراز مدتی روی ظاهر و عملکرد بینی بر جای نخواهد گذاشت .
به دیگر سخن می توان گفت که یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی می توان برای حاملگی اقدام نمود و حاملگی هیچ گونه اثر بدی بر روی بینی عمل شده نخواهد داشت .

جراحی بینی در زمان بارداری

موضوع دیگری که به ندرت توسط برخی بیماران پرسیده می شود این است که فردی که حامله است می تواند برای جراحی زیبایی بینی اقدام نماید ؟ جواب این پرسش منفی است زیرا بیهوشی و جراحی می تواند تاثیر بدی روی جنین داشته باشد . بنابراین فرد باید بعد از گذشت حداقل یک ماه پس از زایمان برای جراحی زیبایی بینی اقدام نماید .

بخیه های جراحی بینی

بخیه های جذبی بهتر است یا کشیدنی ؟

برای بخیه زدن بخش های داخلی بینی از بخیه های جذبی استفاده می شود و برای ترمیم برش های بیرونی از بخیه های کشیدنی. زمان از بین رفتن بخیه های جذبی خیلی تحت کنترل نیست اما بخیه های غیر جذبی را می توان راس موعد مقرر، یعنی بعد از ۷ روز کشید. به همین علت جای زخم کمتر باقی می ماند و scar کمتری به جا می گذارد. بنابراین برای ترمیم برشهای بیرونی، بخیه های کشیدنی بهتر از بخیه های جذبی هستند.

زمان کشیده شدن بخیه های جراحی بینی

بستگی به این دارد که جراحی با روش باز انجام شده باشد یا با روش بسته. روش بسته نیازی به بخیه کشیدن ندارد. بخیه های ایجاد شده در قسمت پایین بینی (کولوملا) بعد از یک هفته کشیده می شود. بخیه های پره بینی بعد از ۹ یا ۱۰ روز کشیده می شوند. بخیه های داخل بینی جذبی هستند و نیاز به کشیدن ندارد.

جراحی بینی: تفاوت روش باز و بسته چیست؟

در روش بسته، تمام برشها داخل بینی ایجاد می شوند. در روش باز، برش اصلی زیر بینی ایجاد می شود و سپس این برش به داخل بینی گسترش پیدا می کند. تفاوت این دو روش، فقط در برش پایین بینی است. البته برای کوچک کردن پره های بینی چه در روش باز و چه در روش بسته، نیاز به ایجاد برش در بخشهای کناری بینی است. البته تعداد افرادی که به کوچک کردن پره بینی نیازدارند خیلی زیاد نیست.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

اگر در حین جراحی، موارد زیر رعایت شده باشد خیر.
انحراف تیغه وسط بینی به طور کامل برطرف شده باشد
دریچه های خارجی و داخلی بینی با استفاده از غضروفهای پیوندی تقویت و بازسازی شده باشند
پولیپ ها و ضایعه های اضافی از بین رفته باشد
کوچک سازی توربین ها و یا شاخک های بزرگ بینی به درستی انجام شده باشد
اگر همه موارد فوق به درستی رعایت شده باشد، با وجود کاهش اندازه بینی، بعد از جراحی مشکل تنفسی به وجود نخواهد آمد. تنفس بیمار حتی بعد از جراحی زیبایی بینی بهتر هم می شود. ایجاد مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی، به تکنیک استفاده شده و میزان وقتی که جراح برای ترمیم دریچه های بینی صرف می کند بستگی دارد.
عامه مردم تصور می کنند که مشکلات تنفسی از عوارض اجتناب ناپذیر جراحی بینی است.
ایجاد مشکل تنفسی به دنبال جراحی زیبایی بینی، بیشتر آن که یک قانون باشد یک استثناء است. به دنبال عمل رینوپلاستی، حتی اگر بینی کوچک شده باشد، تنفس فرد باید بهبود یابد. به شرطی که تکنیک جراحی صحیح اجرا شده باشد .

سن مناسب براحی بینی

حداکثر سن

حد اکثر سن برای انجام عمل بینی بستگی به سلامت عمومی شخص دارد. اما از آنجایی که در سنین بالای ۶۰ سال، ترمیم با تأخیر انجام می شود و احتمال بروز عوارض بیشتر است انجام جراحی برای افراد بالای ۶۰ سال انجام نمی دهیم.

حداقل سن

جراحی بینی در سنین پایین می تواند روی رشد صورت تاثیر بگذارد. در صورتی که قبل از اتمام فرآیند رشد، غضروفهای بینی دستکاری شود، ممکن است انجام عمل جراحی روی رشد صورت تاثیر منفی بگذارد. زیرا بخشی از غضروفهای داخل بینی فرایند رشد صورت را فرماندهی و هدایت می کنند. به همین علت، انجام جراحی بینی برای خانمهای کمتر از ۱۶ سال و آقایان کمتر از ۱۸ سال نباید انجام شود.

اگر زودتر از سن مورد نظر عمل کنی صورتت شبیه بشقاب می شود!

برای جراحی زیبایی بینی محدودیت سنی وجود دارد. جراحی بینی را تنها در صورتی می توان انجام داد که فرد رشد بینی و صورتش تکمیل شده باشد. در سنین زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده و به همین علت، دستکاری روی بینی می تواند روی رشد صورت تاثیر منفی بگذارد. در داخل بینی غضروف هایی وجود دارد که به «غضروف های رشد» معروفند. این غضروف ها علاوه بر رشد بینی، روی رشد صورت هم تاثیر دارند. در صورتی که در سنین پایین، بینی دستکاری شود، ممکن است یک سوم میانی صورت رشد نکند، در حالی که پیشانی و چانه رشد می کنند؛ در نتیجه صورت حالت بشقاب مانند پیدا می کند.

داروهای بعد از عمل جراحی بینی

در زمان ترخیص، برای شما آنتی بیوتیک، مسکن، آنتی هیستامین، پماد و قطره بینی تجویز می شود.

قطره بینی (رینوسالتین)

بعد از خارج کردن تامپون بینی، به مدت یک ماه، هرشش ساعت، چهار قطره هر طرف بینی چکانده شود. این قطره بهتراست به داخل حلق برسد.

پماد بینی:

هرشش ساعت روی بخیه ها و مختصری داخل بینی مالیده شود.

آنتی بیوتیک:

کپسول سفالکسین، هرشش ساعت یک عدد به مدت یک هفته استفاده گردد

مُسکِن:

رینوپلاستی معمولاً یک جراحی بدون درد است. جراحی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود بنابراین هیچگونه دردی را در زمان جراحی احساس نمی کنید. پس از جراحی در برخی افراد احساس سر درد و گرفتگی بینی وجود دارد که طبیعی بوده و با تجویز داروهای ضد درد به راحتی قابل کنترل است.
این داروها را به محض مراجعه به منزل مطابق دستور العمل مصرف کنید. اشتباهی که برخی بیماران می کنند این است که فکر می کنند اگر درد نداشته باشند نیازی به مصرف این داروها ندارند. این فکر اشتباه است زیرا داروهای مسکن علاوه بر تسکین درد، از بروز درد نیز پیشگیری می کنند. اگر مصرف داروهای مسکن را به زمان بروز درد موکول کنید، ممکن است نیاز به دوز بیشتری داشته باشید. اگر همزمان با شروع درد و یا قبل از آن شروع به مصرف داروهای مسکن کنید، در نهایت، مسکن کمتری مصرف خواهید کرد و بهتر از آن است که صبر کنید تا درد به جایی برسد که برای شما غیرقابل تحمل شود.

دارو های مسکن:

قرص استامینوفن یا استامینوفن کدئین

روش مصرف:

هرشش ساعت یک عدد به مدت چهل وهشت ساعت استفاده گردد.

آنتی هیستامین:

هر ۱۲ ساعت یک عدد

از سرگرفتن فعالیت های ورزشی بعد از عمل بینی

• یک هفته پس از عمل بینی می توانید به آرامی پیاده روی کنید.
• پس از دو هفته می توانید پیاده روی سریع انجام دهید، وزنه های سبک بزنید و به فعالیت های سبک تر یوگا بپردازید.
• به مدت یک ماه از خم شدن و بلندکردن اجسام سنگین خودداری کنید.
• بعد از یک ماه می توانید ورزش های کمی سنگین تر را آغاز کنید، آهسته بدوید و بدون شیرجه زدن شنا کنید.
• بعد از ۴۵ روز، انجام ورزش های سنگین تر مثل دویدن سریع و برداشتن وزنه های سنگین تر منعی ندارد.
• بعد از ۲ ماه می توانید ورزش های سنگین مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال انجام دهید یا حتی وزنه های سنگین بزنید.
• از کشتی گرفتن و گلاویز شدن به مدت ۶ ماه خودداری نمایید.
• به مدت حداقل یک سال از وارد آمدن هرگونه ضربه به صورت و انجام ورزشهایی مثل بوکس پرهیز کنید.
لازم به ذکر است افرادی که بینی استخوانی غضروفی بزرگ داشته اند و از حجم بینی شان کاسته شده، بعد از جراحی بین ۵ تا ۱۰ درصد استحکام بینی را از دست می دهند.

کبوی اطراف چشم ها بعد از عمل بینی

یکی از مسائلی که بیماران را از انجام عمل بینی می ترساند کبودی اطراف چشم ها بعد از عمل است. کبودی به اشکال مختلف بروز می کند و از تغییر رنگ خیلی خفیف زرد رنگ تا کبودی های شدید اطراف چشم ها امکان پذیر است . معمولا متقاضیان جراحی بینی از این مساله کبودی ابراز نگرانی و ترس می نمایند . حقیقت این است که کبودی وسیاه شدن اطراف چشم ها بعد از عمل جراحی بینی طبیعی است و به سرعت بر طرف می شود و جای هیچ نگرانی نمی باشد .

علت کبودشدن اطراف چشم ها بعد از عمل رینوپلاستی چیست؟

کبودی در اثر نشت خون از مویرگ ها به بافت زیر پوست اتفاق می افتد . بسته به این که چه میزان دستکاری روی استخوانهای بینی صورت گرفته باشد و همچنین چه تکنیکی به کار رفته باشد و همچنین میزان کفایت سیستم انعقاد خون در بیماران , میزان کبودی متفاوت است .

چند نکته برای کاهش کبودی ها:
کمپرس سرد در ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی ضرورت دارد، سرما رگ ها را تنگ می کند و ورم و کبودی را کاهش می دهد . کمپرس سرد در حقیقت یخ خرد شده داخل یک بسته نایلونی است ( و یا ژل های آماده که در فریز نگهداری شده ). کمپرس سرد به صورت متناوب روی گونه ها و اطراف چشم گذاشته می شود . اگر استفاده از کمپرس سرد باعث ایجاد سر درد در شما می شود از انجام آن خودداری نمایید .

به مدت سه روز تا یک هفته بعد از جراحی سر باید با زاویه ۶۰ درجه بالاتر از بدن قرار بگیرد . هنگام استراحت بهتر است از دو بالش زیر سر استفاده نمایید .
آسپرین و سایر داروهای مسکن ( فقط استامینوفن و کدیین مجاز است ) و الکل و بعضی مکمل های گیاهی و دخانیات را استفاده نکنید . این مواد خون را رقیق می کند و خطر خونریزی زیر پوست و کبودی را افزایش می دهند.
از انجام اقداماتی که افراد غیرپزشک برای کاهش کبودی ها و ورم توصیه می کنند دوری کنید. رژیم غذایی طبیعی خودتان را دنبال کنید . مواد و معجون های عجیب و غریب که بعضی دوستان و فامیل توصیه می کنند را مصرف نکنید. هیچ دارو، مکمل یا حتی غذای جدیدی استفاده نکنید. برای کاهش کبودی ها به هیچ داروی خاصی احتیاج ندارید.
-رژیم غذایی باید در هفته اول نرم باشد . در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل رژیم غذایی حالت مایع داشته باشد ولی بعد از آن رژیم نرم کفایت می کند . رژیم نرم به این معنی است که سفتی در حد سیب یا هویج یا بلال نداشته باشد و به راحتی جویده شود .

روند بهبود کبودی ها
بلافاصله پس از جراحی معمولاً کبودی شدیدی وجود ندارد. یک روز پس از جراحی معمولاً میزان کبودی ها بیشتر می شود و در روز دوم به اوج می رسد. از روز دوم به بعد کبودی ها رفته رفته بهبود می یابد، بطوریکه وقتی پس از یک هفته که برای برداشت اسپلینت بینی و بخیه ها مراجعه می کنید معمولا کبودی ها برطرف شده اند.

آیا بعد از رینوپلاستی روی بینی آمپول می زنند ؟
برای کاهش ورم بینی، یک هفته بعد از عمل جراحی بینی ممکن است لازم شود در برخی نواحی، مانند ناحیه پشت نوک بینی ( supra-tip ) آمپول کورتون تزریق شود تا از ایجاد ورم ناخواسته جلوگیری شود. اگر این ناحیه ورم کند روی شکل بینی تاثیر منفی دارد و زیبایی بینی را کاهش می دهد. زیرا بر اساس استانداردهای زیبایی، روی قسمت dorsum یا «پشت بینی» بخصوص در خانمها باید قوس خفیفی وجود داشته باشد. در صورتی که این ناحیه ورم کند، قوس بینی از بین می رود و شکست پشت بینی که به زیبایی بینی می افزاید از بین می رود.

معمولا یک هفته بعد از عمل جراحی، تزریق این آمپول در بینی های گوشتی لازم می شود. ورم بینی های استخوانی سریع بهبود پیدا می کنند و معمولا نیازی به تزریق آمپول ندارند. برای بینی های گوشتی دو تا سه بار به فاصله یک ماه می توان این کار را انجام داد. تزریق این آمپول کاری بسیار دقیق است و باید تحت نظر پزشک انجام شود. تزریق باید به صورت عمقی انجام شود زیرا اگر زیر پوست تزریق شود به آتروفی یا نازک شدن پوست می انجامد. نازکی پوست سبب می شود که ساختارهای زیر پوست دیده می شود و این نه تنها ظاهر خوشایندی ندارد، بلکه پوست را نازک مستعد زخم شدن نیز می کند. تزریق سطحی و غیر اصولی، ممکن است حتی پوست بینی را کم رنگ نموده و شرایطی را ایجاد کند که رنگ پوست بینی با رنگ پوست اطراف آن متفاوت باشد. تزریق این آمپول مهارت بالایی می طلبد و کاری بسیار دقیق است. این کار در صورتی که به درستی انجام شود، به حفظ ظاهر و زیبایی بینی کمک می کند.

آیا کجی بینی واقعا با یک بار جراحی برطرف نمی شود؟
آیا برای اصلاح کجی بینی یکبار عمل جراحی زیبایی بینی کافی است؟ یا فرد برای دستیابی به بینی مورد نظرش مجدداً نیاز به جراحی پیدا می کند؟
شایع شده است که برای رفع انحراف ظاهری بینی، یک عمل جراحی کافی نیست. همچنین گفته می شود که حتی اگر بینی صاف شود، دوباره کج می شود و نیاز به جراحی دیگری دارد. اینطور نیست که بینی کج را نتوان با جراحی صاف نمود، اتفاقا بینی کج باید با جراحی صاف شود. اما عواملی وجود دارد که فرد را نیازمند جراحی مجدد می نماید. سردسته این عوامل، وجود غیرقرینگی بینی همزمان با کجی صورت است. مثلا افرادی که در کودکی به صورت و بینی شان ضربه خورده و باعث شده که صورت کج رشد کند.

تنظیم کردن بینی با صورت کج، ممکن است این تصور را ایجاد کند که بینی هنوز صاف نشده است، در صورتی که بینی صاف شده، اما صورت هنوز کج و غیرقرینه است. اگر صورت قرینه باشد یعنی کج نباشد ولی بینی کج باشد، در این صورت اگر جراح کلیه عواملی که باعث کجی بینی شده است را اصلاح نکند، ممکن است بعد از مدتی برگشت نموده و دوباره کج شود. بنابراین حتمی بودن برگشتن کجی بینی صحت ندارد. اگر جراحی خوب و دقیق صورت پذیرد، بینی می تواند در یک مرحله جراحی صاف شود. البته باید در نظر داشت، که به هرحال بینی یک عضو بیجان نیست، به عبارت دیگر جراحی بینی با تراشیدن چوب و حکاکی روی فلز متفاوت است. وقتی چوب تراشیده می شود، آن جسم از خود واکنشی نشان نمی دهد، اما وقتی روی بینی انجام می شود، پس از پایان جراحی، فعل و انفعالاتی که در سلول های بینی صورت می گیرد، و تغییراتی ایجاد می کند که ممکن است به طور کامل تحت کنترل جراح نباشد. که بنابراین نتیجه تضمینی و گارانتی نمی توان از جراحی بینی داشت.

جراحی بینی برای افرادی که به آلرژی و حساسیت فصلی مبتلا هستند
حساسیت به خودی خود منعی برای انجام عمل جراحی بینی نیست. حساسیت نوعی افزایش واکنش فرد است نسبت به موادی که به صورت طبیعی در محیط وجود دارد. مثلاً برخی گیاهان در بهار گرده افشانی می کنند، بسیاری از افراد اصلا متوجه این گرده افشانی نمی شوند، اما برعکس بسیاری از افراد این گرده افشانی را متوجه می شوند و بدنشان نسبت به آن واکنش نشان می دهد و با علائمی مثل عطسه، آبریزش بینی، خارش در ناحیه گوش، حلق، بینی و چشم خود را نشان می دهد.

همچنین ترشحات پشت حلق در این افراد افزایش می یابد. این افراد در زمان گرده افشانی گیاهان مشکل حساسیت دارند به خصوص در صورتی که به این گیاهان نزدیک باشند. اگر فردی با داشتن چنین علائمی بخواهد عمل زیبایی بینی انجام دهد، باید از یک هفته قبل از عمل با استفاده از داروهای ضدآلرژی مشکل حساسیت خود را کنترل نماید و مصرف دارو را تا دو ماه بعد از جراحی ادامه دهد . در این صورت به راحتی می تواند جراحی بینی را انجام دهد. اسپری های کورتون دار سردسته داروهای ضدآلرژی هستند. عوارض کورتون ها نظیر پوکی استخوان، مرض قند و زخم معده جای نگرانی ندارند، زیرا اسپری های کورتون-دار به شکل معجزه آسایی فواید کورتون را دارند اما عوارض آن را ندارند. زیرا جذب بدن نمی شوند. اگر هم مختصری جذب شدند، پس از عبور از کبد از بین می روند. بنابراین اسپری های کورتون دار را به راحتی می توان برای درمان آلرژی استفاده نمود.

عوارض جراحی بینی
احتمال عوارض ناشی از جراحی بینی در سراسر دنیا تقریبا بین ۵ الی ۱۰ درصد است .حتی اگر توسط ماهر ترین و مجرب ترین جراحان دنیا صورت بگیرد . گرچه این عوارض عمومیت ندارد و همه آنها در یک فرد دیده نمی شود اما ما در این مقاله به شش مو رد از این عوارض اشاره می کنیم .

کاهش حس بویایی :
از آنجا که اکثر مراجعه کنندگان جراحی بینی پس از عمل شکایت بسیاری از کاهش حس بویایی خود دارند ولی باید به آنها خاطر نشان کرد که عمل جراحی بینی کاملا خارج از محدوده ی  اعصاب و حس بویایی صورت می گیرد و این عارضه یک عارضه ی موقت رینو پلاستی است و هیچ صدمه ای به اعصاب بویایی وارد نمی کند . معمولا کاهش حس بویایی ناشی از تورم بعد از عمل رینو پلاستی است .چون این تورم مانع از رسیدن مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی می شود بیمار از کاهش حس بویایی خود تا برطرف شدن تورم ناشی از عمل شکایت دارد .

خون ریزی :
گرچه احتمال خون ریزی پس از عمل رینو پلاستی فقط ۲ درصد است ولی در بیمارانی که دچار اختلال انعقادی خون هستند و آسپرین مصرف می کنند لازم است مصرف آسپرین را یک هفته الی ۱۰ روز قبل از عمل جراحی بینی قطع کنند تا دچار خون ریزی غیر معمول در جراحی بینی نشوند .

تنفس سوت مانند :
تنفس سوت مانند وقتی مشاهده می شود که پره های بینی بسیار کوچک شده باشند در این حال بیمار از آبریزش بینی و تنفس سوت مانند شکایت دارد .این عارضه در بینی با سوراخ های بزرگ دیده نمی شود . اگر کوچک شدن سوراخ های بینی در اثر عمل جراحی نا مناسب قبلی باشد . معمولا جراح در صورت لزوم برای برطرف کردن عارضه بینی با سوراخ های کوچک  عمل جراحی مجددی را توصیه می کند و در آن از تیغه بینی غضروفی را بر می دارد و آن را به سوراخ های بیش از حد تنگ بینی پیوند می زند .

نامتقارن بودن سوراخ بینی :
به طورمعمول جراحان قبل از عمل جراحی بینی اندازه گیری های دقیقی انجام می دهند ولی تعدادی از بیماران از عدم تقارن سوراخ های بینی پس از عمل شکایت دارند که ممکن است دراثر تورم ناشی از عمل باشد که با برطرف شدن تورم این اختلاف نیز از میان می رود .

چسبندگی :
اگر عفونت پس از عمل جراحی به وسیله آنتی بیوتیک مداوا نشود  ممکن است باعث چسبندگی شود . شستشوی حفره بینی از ترشحات ،از تجمع میکروب و ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

گرفتگی بینی :
تورم مخاط بینی پس از عمل جراحی در ۱۰ درصد افراد گرفتگی بینی ایجاد می کند . تورم ناشی از دست کاری عروق ، فضا یا راهروی بینی را کوچک و تنگ می کند و به تبع آن عبور و مرور جریان هوا دشوار می شود و تا مدتی بیمار از راه دهان تنفس می کند و دچار خشکی مخاط دهان می شود با برطرف شدن تورم ناشی از عمل مشکلات تنفس دهانی نیز برطرف می شود .

مهم ترین عامل در کسب بهترین نتیجه جراحی بینی چیست؟
مهم ترین عامل در کسب بهترین نتیجه، ضخامت پوست بینی است. اگر پوست بینی خیلی ضخیم باشد، نتیجه جراحی بسیار ضعیف خواهد بود. از طرفی اگر پوست بینی خیلی نازک باشد، کوچک ترین اشتباهات جراحی، حتی اشتباهات میلی متری دیده می شوند. پوست با ضخامت متوسط بهترین نتیجه را خواهد داشت، چون هم انجام تغییر شکل و زیباسازی بینی میسر است، و هم خطاهای میلی متری جراحی زیرپوست مخفی شده و دیده نمی شود.

(جراحی زیبایی بینی ) رینو پلاستی چیست ؟
رینو پلاستی یک عمل جراحی زیبایی بینی است و معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می شود . در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

بزرگ بودن اندازه بینی
قوزدار بودن بینی
افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
پهن بودن بینی
بزرگ بودن سوراخ های بینی
جعبه ای شکل بودن نوک بینی
زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
دو شاخه بودن نوک بینی
دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
دفورمیتی (بد شکلی )های بعدازعمل جراحی

تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن چیست ؟
در رینو پلاستی سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت  بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد . در این نو ع جراحی ، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن ، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد .

عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته ؟
در روش جراحی زیبایی بینی بسته ، جراح بدون ایجاد برش در بیرون بینی ، تغییراتی در درون بینی ایجاد می کند و این عمل بیشتر برای ایراد های جزئی کاربرد دارد اما در روش باز جراح در پوست بینی برش هایی ایجاد می کند بدین ترتیب حفره های بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و بعد از آن پوست بینی به سمت بالا کشیده می شود تا دسترسی بیشتری به داخل بینی پیدا شود . اما برای تشخیص اینکه کدام یک از انواع جراحی زیبایی بینی بهتر است باید گفت که آنچه حائز اهمیت است نتیجه نهایی جراحی است و فرآیند عمل جراحی خواه عمل جراحی باز و خواه عمل جراحی بسته تفاوت چندانی نخواهد داشت .

تفاوت رینوپلاستی با روش باز و بسته
برای انجام جراحی بینی، باید روی اسکلت بینی تغییرات ایجاد کرد یعنی تیغ جراح باید زیر پوست رفته و روی اسکلت بینی تغییرات ایجاد کند. جراح با پوست بینی هیچ کاری ندارد. برای دسترسی به زیر پوست دو روش وجود دارد: روش اول آن است که یک برش ظریف بین سوراخ های بینی ایجاد شود و پوست بینی از روی بافت بلند شود. این روش، به روش باز معروف است. روش دیگری به نام روش بسته وجود دارد که برش هایش در بخش های داخلی بینی ایجاد می شوند. در هر دو روش، پوست از اسکلت جدا می شود.
در روش باز، دید جراح بهتر است و جراح می تواند تغییرات پیچیده تری روی بینی ایجاد کند. مزیت روش بسته آن است که ترمیم ها سریع تر و راحت تر انجام می شوند و در بعضی موارد نتیجه گیری ها حتی بهتر است و زخم بخیه نیز وجود ندارد. انتخاب روش جراحی به دست جراح و وسعت تغییرات بستگی دارد. یعنی بسته به اینکه جراح در کدام روش ماهرتر است و همچنین بسته به اینکه چه میزان تغییرات روی بینی لازم است، با توافق بیمار یکی از این دو روش انتخاب می شود. در کل روش باز طرفداران بیشتری دارد زیرا انتظارات بیمار را بهتر برآورده می کند و جراح در اعمال تغییرات پیچیده تر دست بازتری دارد. همچنین اگر بیمار نخواهد جای بخیه روی پوستش حتی برای مدت محدودی باقی بماند و تغییرات شدید درخواست نکند، روش بسته انتخاب می گردد.

روش هایی برای رهایی از آبریزش بینی
با ورود به فصل سرما و قرار گرفتن در معرض بیماری های فصلی از جمله آنفولانزا و سرما خوردگی ، نحوه مقابله کردن با آبریزش بینی که یکی از آزاردهنده ترین ویژگی های سرما خوردگی است مورد توجه قرار خواهد گرفت

۱- استفاده از بخور گیاهان دارویی :
از آنجایی که هوای خشک سبب افزایش ترشحات بینی خواهد شد استفاده کردن از بخور گیاهان دارویی تا حد زیادی به کاهش این ترشحات لزج کمک خواهد کرد . گیاه آویشن یکی از پر کاربردترین گیاهان دارویی  برای بهبود ترشحات بینی است این گیاه به پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی از جمله آنفولانزا و سرما خوردگی نیز کمک خواهد کرد و به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی و مرطوب کنندگی یکی از داروهای گیاهی مهم در درمان بیماری های ناحیه تنفسی به شمار می آید .

۲- استفاده از زنجبیل :
زنجبیل به دلیل داشتن خاصیت گرم کنندگی و فعال کنندگی ، بدن را گرم می کند و باعث افزایش گردش خون می شود و این امر به تخلیه بینی کمک می کند و آبریزش بینی را کاهش می دهد . یک تکه زنجبیل را به قطعات کوچک تقسیم کنید و روزی دو الی سه بار آن را بجویید و پس از آن یک لیوان آب بخورید تا اثرات آبریزش بینی در شما کاهش پیدا کند .

۳- دوش آب گرم :
دوش آب گرم نیز مانند بخور به باز کردن مجاری تنفسی کمک خواهد کرد بجای دوش آب گرم می توانید از بخار آب جوش به عنوان بخور نیز استفاده کنید . استفاده از اسپری های ضد التهابی : این اسپری ها یکی از پر کاربرد ترین داروهای پزشکی می باشند و به دلیل داشتن ماده اکسی متازولین علاوه بر کاهش دادن ترشحات بینی خاصیت ضد التهاب  و ضد درد را دارا می باشند .

۴- آنتی هیستامین ها :
آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که مصرف آنها عمل هیستامین را خنثی کرده و خارش و آبریزش بینی را کاهش می دهد. البته داروهای آنتی هیستامین عوارضی نیز دارند ، از آنجایی که این داروها ترشحات بینی را غلیظ می کنند افرادی که مبتلا به سینوزیت عفونی یا سینوزیت باکتریایی هستند نباید از این داروها استفاده کنند . برای کسانی که می خواهند از داروهای آنتی هیستامین استفاده کنند توصیه می شود که این دارو حتما با تجویز پزشک مصرف کنند . به طور کلی افرادی که سرد مزاج هستند و تحمل سرما و رطوبت را ندارند در فصلهای پاییز و زمستان دچار آبریزش بینی می شوند و مرتبا مجبورند که از لباس های گرم و پشمی برای تعدیل دمای بدن استفاده کنند این دسته از افراد برای  متعادل کردن دمای بدن خود بهتر است خوراکی هایی که طبع گرم دارند را در برنامه غذایی خود بگنجانند . ادویه جاتی مانند دارچین ، زیره ، زنجبیل و … از جمله ساده ترین و موثرترین روش ها برای کنترل دمای بدن در افراد سرد مزاج به شمار می آید . مصرف محصولات لبنی مانند شیر گاوی، دوغ ، ماست و لبنیات وابسته به آن برای افرادی که طبع سرد دارند بهتر است در فصول سرد سال به حداقل برسد .

جوش های سر سیاه روی بینی
دلایل به وجود آمدن کومودون ها چیست؟
وقتی دهانه ی خروجیِ غدد چربی سازِ پوست  بسته می شود ، ترشحات چربی در داخل این غدد به شکل بادکنک تجمع می یابد و جوش های زیر پوستی به نام کومودون ایجاد می شوند. کومودون ها جوش های بدون درد هستند و به صورت  دانه های سفید ریز در زیر پوست جمع می شوند ، اگر این جوش ها منافذ کوچک و ظریفی به خارج از پوست پیدا کنند تبدیل به جوش های سر سیاه می شوند . یکی از مهم ترین علل به وجود آمدن کومودون ها ، استفاده از لوازم آرایشی و پماد های چرب بر روی پوست است . تغییرات هورمونی ، زمینه ارثی ، استرس، کثیف بودن پوست و… را نیز می توان از علل به وجود آمدن جوش های سر سیاه برشمرد .

راه های درمان جوش های زیر پوستی و سر سیاه :
استفاده از ماسک عسل :
عسل به دلیل خاصیت چسبندگی و کشسانی می تواند جوش های سر سیاه و سلول های مرده را از پوست جدا کرده و پوست را پاک سازی کند . برای ساختن ماسک عسل کافیست مقداری عسل را بر روی پوست خود به خصوص در جاهایی که جوش های سر سیاه وجود دارد بمالید و بعد از چند دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید .

بخور :
یکی از دیگر روش های پاکسازی صورت استفاده از بخور گیاهان دارویی مانند بخور اسطوخودوس است . برای این کار ابتدا آب را در درون ظرفی  ریخته و بگذارید تا جوش بیاید سپس مقداری اسطوخودوس خشک شده یا روغن اسطوخودوس را به آن اضافه کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بخور دهید و پس از آن صورت خود را با آب سرد شسته و خشک کنید .

ماسک سفیده تخم مرغ :
سفیده تخم مرغ  نیز به دلیل خاصیت چسبندگی سلول های مرده را از پوست جدا کرده و سبب به وجود آمدن سلول های جدید می شود . برای ساختن ماسک سفیده تخم مرغ  کافیست مقداری سفیده تخم مرغ را بر روی صورت خود بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

استفاده از لوسیون های پاک کننده :
شستن بیش از حد صورت باعث تحریک شدن غدد چربی و تولید بیش از حد چربی می شود . سعی کنید به طور متوسط  روزی  دو بار صورت خود را بشویید و بیشتراز لوسیون های پاک کننده برای صورت خود  به خصوص اطراف بینی استفاده کنید .

استفاده از چسب های مخصوص برای جوش های سر سیاه :
استفاده از این نوع چسب ها به پاک سازی صورت و باز شدن منافذ پوست کمک می کند برای استفاده از این نوع چسب ها ابتدا صورت خود را بشویید تا چربی پوست شما از بین برود سپس چسب را روی قسمتی از پوست که دارای جوش سر سیاه است بچسبانید و بعد از ۱۰ دقیقه چسب را به آرامی به طرف بالا بکشید تا به طور کامل از پوست جدا شود .

چه مدت باید از زمان اولین عمل جراحی بینی بگذرد تا بتوان عمل ترمیمی بینی را انجام داد ؟
یکی از سوالاتی که بیشتر بیماران می پرسند این است که اگر یک بار بینی خود را عمل کنند آیا امکان عمل مجدد یا رویژن وجود دارد یا خیر . در پاسخ به این سوال باید گفت که این امکان وجود دارد اما باید زمان لازم از عمل جراحی اولیه سپری شده باشد . به طور میانگین ۸ تا ۱۰ درصد از کسانی که عمل جراحی بینی را انجام می دهند ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد یا رویژن داشته باشند و زمان لازم برای عمل مجدد معمولا یکسال بعد از عمل جراحی اولیه تخمین زده می شود چرا که بینی بعد از عمل شدن باید فرآیندی را طی کند تا نتیجه جراحی اولیه مشخص شود .

۱۹ توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی
پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران می بایست توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند را رعایت نموده و تا حد امکان به آنان عمل نمایند .  برخی از این توصیه ها عبارتند از :

حداقل تا ۱۲ ساعت  بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم استفاده کنید .
در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارد مانند سیب،هویج،استیک و … به مدت ۲۴ ساعت خودداری نمایید و بعد از آن نیز از غذاهای میکس شده ونرم شده استفاده کنید و آبمیوه و سوپ را در وعده های غذایی خود بیشتر بگنجانید .
تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است از قرار گرفتن در محیط های شلوغ مانند مترو و اتوبوس که احتمال برخورد شما با افراد زیاد است خود داری نمایید.
در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون ممکن است سرگیجه داشته باشید .
هنگام خوابیدن چند بالش زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاهایتان قرار بگیرد و ورم کمتری در سر شما ایجاد شود.
از مسواک نرم استفاده کنید و سعی کنید  لباس های دکمه دار بپوشیدکه هنگام پوشیدن با بینی شما تماس نداشته باشد .
با دهان باز عطسه کنید.
در هفته های اول به علت جمع شدن ترشحات بینی و خشک شدن آن ممکن است تنفس برای شما مشکل شود برای حل این مساله شما می توانید روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی با استفاده از یک سرنگ ۲۰ سی سی در حالی که در دستشویی ایستاده اید بینی خود را تمیز کنید در حین شستشو مراقب باشید چسب های بینی خیس نشود .همچنین شما می توانید از یک گوش پاک کن خیس برای تمیز کردن قسمت های پایین داخل بینی نیز استفاده کنید .
از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خود داری نمایید .
به مدت ۲ ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید در صورت نیاز می توانید از لنز استفاده کنید .
در ماه های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم مثل سونا خود داری نمایید زیرا حرارت موجب تورم بافت ها می شود ، در صورت نیاز می توانید هنگام قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و ضد آفتاب استفاده کنید.
در روزها و هفته های اول فرم بینی شما کاملا مشخص نیست پس از مشاهده مکرر خود در آینه خود داری نمایید و در این روزها اجازه ندهید کسی در مورد بینی شما قضاوت کند.
سیگار نکشید و حتی الامکان از افراد سیگاری دوری کنید .
حداقل تا شش هفته از فعالیت شدید نظیر بلند کردن اجسام سنگین و حرکات شدید ورزشی خود داری نمایید.
به خاطر داشته باشید که ممکن است  تورم در دو طرف بینی شما متفاوت باشد حتی اگر دو طرف آن یه طور یکسان عمل شده باشد پس در صورت تفاوت میزان تورم، نگران نباشید.
چسبی که روی بینی شما قرار می گیرد جهت کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن است پس حتی الامکان آن را خشک نگه دارید .
بینی شما تا چند هفته بعد از عمل ممکن است بی حس باشد که برگشت این حس در ناحیه سر بینی طولانی تر است. زمانی که نوک بینی بی حس است آن را بزرگتر احساس می کنید (مشابه احساسی که بعد از بی حسی دندانپزشکی در لب خود دارید )
و در نهایت هر مساله که به نظرتان می رسد را در کاغذی یادداشت کنید و در هنگام ملاقات با دکتر خود  بپرسید .

و چند توصیه دیگر  :
بیمار باید به این نکته آگاه باشد که زیبایی بینی به طور مطلق فقط به اندازه بینی و شکل بینی بستگی ندارد بلکه یک بینی زیبا در واقع با همه اجزای صورت در تناسب است و بیمارانی که به دنبال بینی های به اصطلاح عروسکی  و نوک تیز و سر بالا هستند برای به دست آوردن نتیجه مطلوب تر از عمل جراحی خود حتما باید این نکته را در نظر داشته باشند . البته قابل ذکر است که این توضیحات طی چند جلسه مشاوره با پزشک معالج برای بیمار توضیح داده خواهد شد . برای مثال در بینی های گوشتی (بینی با  پوست زخیم ) ، دست پزشک برای کوچک کردن نوک بینی خیلی باز نیست چرا که پزشک در طی عمل نمی تواند جنس پوست را عوض کند و عمده کارهای وی بر روی غضروف و استخوان بینی است . وقتی بینی کوچک می شود پوست بینی کم کم جمع می شود و با بینی جدید مطابقت پیدا می کند و هر چه پوست نازک تر باشد این اتفاق سریع تر رخ می دهد و برای پوست های زخیم ( بینی های گوشتی ) زمان بیشتری لازم است ، اما برای پوست های خیلی زخیم این اتفاق اصلا رخ نخواهد داد ، البته همه بینی هایی که نوک آنها خیلی بزرگ است لزوما گوشتی نیستند و این بزرگی ممکن است به دلیل بزرگ بودن غضروف های آن باشد که دراین حالت ، عمل جراحی با مشکل مواجه نیست .

خصوصیات بینی زیبا
روش های زیادی برای ارزیابی بینی و تناسب آن با دیگر اجزای صورت وجود دارد که ما در این مقاله به روش هایی اشاره خواهیم کرد که بیش از همه با استاندارد های جهانی مطابقت دارد . البته قابل ذکر است که زیبایی یک معیار نسبی است و بسته به سلیقه و معیارهای شخصی افراد متفاوت است

نمای تمام رخ بینی زیبا :

اگر بخواهیم بینی را از نمای تمام رخ بررسی کنیم و مورد تجزیه تحلیل قرار دهیم ، صورت را به پنج قسمت مساوی تقسیم می کنیم که پهنای بینی باید یک پنجم صورت را شامل شود ، اگر بینی شما در یک پنجمِ میانی صورتتان قرار دارد از نظر پهنا در سایز مناسبی است . معیار دیگری که می توان به وسیله آن پهنای بینی را مورد بررسی قرار داد این است که از گوشه داخلی چشم دو خط فرضی و عمودی رسم کنیم که پهنای بینی باید بین این دو خط فرضی قرار گیرد .
بینی11

در نمای نیم رخ بینی زیبا :

 

ارتفاع بینی در نمای نیم رخ باید برابر با پهنای بینی باشد . ارتفاع بینی به فاصله نوک بینی تا صورت گفته می شود .
بینی2

اگر ما یک خط فرضی از نوک بینی رسم کنیم و سپس یک خط از نوک بینی به این خط وصل کنیم ، زاویه ای که این دو خط با هم می سازند باید بین ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد .

بینی3

زاویه ای که بینی با صورت می سازد باید بین ۳۰ تا۴۰ درجه باشد و در ایده آل ترین حالت این زاویه به ۳۶ درجه نزدیک است .

زاویه بین بینی و لب ها در خانم ها باید بین ۹۵ تا ۱۰۵ درجه و برای آقایان بین ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد . زاویه ای که پیشانی با بینی می سازد باید بین ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجه باشد .

بینی5 بینی4

اگر از نمای زیر به بینی نگاه کنیم ، بینی باید به صورت یک مثلث به نظر برسد که اگر ارتفاعِ این مثلث را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم ، سوراخ های بینی باید دو سوم اولیه را تشکیل دهند.

پشت بینی بینی زیبا :

اگر خطی فرضی از ریشه بینی به نوک بینی رسم کنیم این خط  برای خانم ها باید حدود ۲ میلی متر با خود بینی فاصله داشته باشد و برای آقایان باید روی خط باشد.

بینی6

این روزها هوا  رو به سردی است وخشکی و آلودگی هم بیداد می کند، افرادی هم که بینی عمل نکرده‌اند، دراین شرایط به سختی نفس می کشند؛ چه برسد به رینو پلاستی ها؛ برای راحت نفس کشیدن این افراد چه توصیه ای دارید؟
بیمارانی که تازه عمل کرده اند، طی ۶ ماه اول مخاط بینی حساس تری نسبت به سرماخوردگی و آلودگی هوا دارند؛ بنابراین باید یا اجبارا از ماسک استفاده کنند یا مرتبا با سرم شست‌وشوی نمکی ساده،اسپری های مخصوص (سرم نمکی) پماد ویتامین A برای چرب کردن داخل بینی استفاده کنند.

روزی چند مرتبه؟
حداقل سه بار درروز همچنین موقع خواب.

دراین افراد علاوه بردردی که موقع عطسه وجود دارد، ترس از باز شدن بخیه های داخلی و بیرونی و تغییرحالت بینی دغدغه دیگر است.آیا واقعا چنین اتفاقی رخ می دهد؟
نه با خندیدن و نه با عطسه و سرفه، بخیه های بینی باز نمی شود؛ فقط باید هنگام سرماخوردگی بلافاصله به پزشک مراجعه و از مسکن استفاده کنند. نیازی هم به خوردن آنتی بیوتیک نیست.غذاهای حاوی ویتامین C مصرف کنند و حتی قرص این ویتامین را هم باید با مشورت پزشک بخورند.البته ممکن است دراثرعطسه زیاد مخاط تورم پیدا کند و باعث بسته شدن راه هوایی بینی شود یا باعث زخم و عفونت دربینی شود، اما همانطور که گفته شد منجر به باز شدن بخیه نمی شود؛ پس با رعایت نکات لازم می توانند عطسه کنند ونیازی به نگه‌ داشتن عطسشان نیست.

اما مواردی دیده شده که دراثرعطسه شدید، یکی از بخیه ها باز شده است؟
بله شاید درموارد بسیار نادراین اتفاق رخ دهد که با مراجعه سریع به پزشک خودش، اقدامات ترمیمی انجام می شود.
با توجه به شایع بودن این جراحی زیبایی بدنیست راجع به تعدادی از مراقبت های بعد ازعمل هم توضیحاتی بدهید.
اصولا  هر عمل جراحی حتی عمل جراحی ساده با ورم بافت اطراف ناحیه  تحت عمل همراه است، ضمن اینکه میزان ورم ایجاد شده از فردی به فرد دیگرمتفاوت است. چنانچه بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد یا عمل جراحی بینی به منظور بهبود تنفس فرد انجام شده باشد، میزان ورم نیزبیشتر خواهد بود؛ بنابراین برای کمک به کاهش سریع‌تر ورم صورت باید این توصیه ها را مدنظر داشت:

پس از عمل جراحی تا جای ممکن سر را بالا نگه دارید.(حداقل به مدت ۲ هفته پس از عمل جراحی موقع خواب باید سر، بالاتر از سطح بدن قرارگیرد.).
هنگام استراحت روی بینی و نواحی میانی صورت کمپرس یخ قرار دهید؛
توجه کنید کمپرس یخ فقط در ۴۸ ساعت اول پس از عمل جراحی برای کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی موثر است، بعد از گذشت دو روز کمپرس یخ برای کاهش درد و ناراحتی پس از عمل به کار می رود.
از خم شدن و بلند کردن وسایل سنگین به مدت دو روز خودداری کنید؛ انجام این کارها علاوه بر تشدید تورم، فشار خون را بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
بینی‌تان را از هر ضربه یا آسیبی حفظ کنید.
به مدت ۴ هفته پس از عمل جراحی بینی فرد باید از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کند.
با این حال در صورتی که هر روز از کرم‌های ضد آفتاب با SPF 30 استفاده شود، می‌توان به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید.
پس از شستن مو برای خشک کردن آن فقط از سشوار دستی استفاده شود و از نشستن زیر خشک‌کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می‌شود، حداقل به مدت ۲ هفته خودداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.