استامینوفن (فواید،عوارض و خطرات،نحوه مصرف در بارداری و شیردهی)

استامینوفن کودکان,عوارض قطره استامینوفن در نوزادان,ایا قرص استامینوفن خواب اور است,استامینوفن کدئین ۳۰۰,مصرف استامینوفن با شیر,شیاف استامینوفن بهتر است یا قطره,مدت زمان تاثیر شیاف استامینوفن,مصرف همزمان قطره و شیاف استامینوفن,قرص استامینوفن برای کودکان,استامینوفن در بارداری,استامینوفن ۵۰۰,استامینوفن کدئین,عوارض استامینوفن,خودکشی با استامینوفن,استامینوفن ۳۲۵ جالینوس,استامینوفن کدئین در بارداری,استامینوفن در شیردهی,استامینوفن کدئین عوارض,قرص استامینوفن ۳۲۵ برای کودکان,میزان مصرف قرص استامینوفن,مسمومیت با استامینوفن در نوزادان,مصرف بیش از حد استامینوفن,مصرف زیاد استامینوفن در نوزادان,خودکشی با استامینوفن کدئین,عوارض قرص استامینوفن ۵۰۰,استامینوفن کدئین ۵۰۰,ترک اعتیاد به استامینوفن کدئین,استامینوفن کدئین ۳۰۰/۱۰,استامینوفن خواب اور است

استامینوفن Acetaminophen یا پاراستامول Paracetamol یک داروی ضد درد و ضد تب است. از این دارو در درمان بسیاری از دردها مانند سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد و درد دندان استفاده میشود. تاثیر این دارو حدود ۱۲ دقیقه بعد از مصرف خوراکی آن شروع میشود.  یک داروی ضد التهاب نبوده و اثرات ضد التهابی اندکی دارد.
مصرف زیاد میتواند موجب آسیب کبد شود و در بعضی کشورها این دارو شایعترین علت آسیب حاد کبدی است. یکی از شایعترین داروهایی است که اوردوز میشود. این دارو بدون نسخه پزشک قابل دسترس است.
اثرات ضد درد استامینوفن در حد آسپیرین است در حالیکه اثرات ضد التهابی کمتری دارد. از این دارو میتوان در کاهش درد آرتریت یا التهاب مفاصل استفاده کرد گرچه این دارو تاثیر زیادی بر خود التهاب و یا کاهش قرمزی یا تورم مفصل ندارد.
این دارو را میتوان بطور موثری در کنترل درد ساییدگی مفاصل مصرف کرد و اثر این دارو در کاهش درد آرتروز زانو با اثر ایبوپروفن قابل مقایسه است.

مکانیسم تاثیر استامینوفن
مکانیسمی که این دارو به وسیله آن عمل میکند به درستی شناخته شده نیست ولی بنظر میرسد که اثر آن به علت کاهش تولید پروستاگلاندین ها به توسط بدن باشد.
پروستاگلاندین ها موادی هستند که موجب بروز التهاب و تب میشوند. با این حال برعکس داروهای ضد التهابی دیگر که موجب کاهش تولید پروستاگلاندین در تمام بدن میشوند این دارو فقط در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) تولید این ماده را کاهش میدهد.

میزان مصرف استامینوفن

این دارو به فرم ژنریک هم توزیع میشود ولی معروفترین نام تجاری آن تایلنول Tylenol است. استامینوفن بصورت قرص، کپسول، قرص های جویدنی، شربت، شیاف و تزریقی استفاده میشود.
قرص و کپسول های این دارو در مقادیر ۳۲۵ و ۵۰۰ و ۶۲۵ میلیگرم و شربت آن بصورت ۵۰۰ میلیگرم در هر ۱۵ سی سی توزیع میشود. این دارو را باید در دمای اطاق ولی به دور از رطوبت و گرما نگه داری کرد.
مقدار مصرف استامینوفن در بالغین ۱۰۰۰-۳۲۵ میلیگرم هر شش ساعت یکبار است و حداکثر میزان مصرف روزانه آن ۴ گرم در روز است. این دارو را میتوان به فاصله های چهار و یا شش ساعته مصرف کرد.

استامینوفن را چگونه مصرف کنیم
در صورتی که این دارو را برای کنترل درد مصرف میکنید به محض شروع درد آن را مصرف کنید و اجازه ندهید شدت درد زیاد شود. داروهای ضد درد وقتی در اوج شدت درد مصرف میشوند تاثیر زیادی نخواهند داشت.
این دارو را معمولا در زمان درد مصرف میکنند ولی در مواردی ممکن است پزشک توصیه کند که آن را بطور مرتب و بطور مثال روزی چند بار مصرف کرد.
در این موارد اگر مصرف یک وعده از دارو فراموش شد به محض اینکه آن را به یاد آوردیم آن وعده را مصرف میکنیم ولی اگر زمان به یاد آوردن همان زمان مصرف وعده بعدی باشد دیگر وعده از یاد رفته را مصرف نکرده و دوز مصرفی را دو برابر نمیکنیم.
این دارو را میتوان با یا بدون غذا مصرف کرد. اگر مصرف آن موجب درد معده میشود میتوان برای کاهش این عارضه آن را با غذا مصرف کرد.

عوارض استامینوفن
این دارو عوارض کمی دارد ولی مهمترین عارضه آن در کبد است. احتمال بروز عارضه کبدی این دارو با مصرف همزمان الکل بیشتر میشود پس در زمان مصرف این دارو باید از مصرف الکل پرهیز کرد.
قبل از مصرف این دارو اگر سابقه بیماری کبدی وجود دارد باید آن را به اطلاع پزشک معالج رساند.
این دارو رایج ترین دارویی است که در درمان تب و درد بکار میرود. این دارو در بسیاری از ترکیباتی که معمولا برای رفع درد بکار میروند و یا در قرص های ضد سرماخوردگی وجود دارد. مصرف همزمان این داروها و استامینوفن ممکن است دوز مصرفی آن را بالا برده و موجب بروز مسمومیت با این دارو شود.
پس در هنگام مصرف داروهای ضد درد و داروهایی که در درمان سرماخوردگی بکار میروند باید اطلاعات روی جعبه دارو را به دقت مطالعه کرده و به میزان این دارو آن توجه داشت.
این دارو در بالغین نباید بیش از ده روز و در بچه ها بیش از پنج روز مصرف شود مگر پزشک دستور داده باشد. اگر این دارو را برای تب مصرف میکنید مصرف آن را بیش از سه روز ادامه نداده و در صورت ادامه یافتن تب حتما به پزشک مراجعه کنید.
این دارو یک داروی ضد ددر و ضد تب موثر ایت. از این دارو در کاهش درد بسیاری از بیماری ها مانند دردهای عضلانی و مفصلی، سردرد و کمر درد استفاده میشود. با این حال مصرف آن میتواند مانند هر دارویی دیگر با عوارض احتمالی همراه باشد.
تداخل دارویی این دارو چیست؟ استامینوفن به توسط کبد متابولیزه میشود. یعنی تبدبل به موادی میشود که تاثیری نداشته و از بدن دفع میشوند. بنابراین داروهایی که آنزیم های کبدی را فعال تر میکنند تاثیر این دارو را کمتر میکنند.

این داروها عبارتند از:
کاربامازپین (تگرتول)
ایزونیازید
باربیتورات ها مانند فنوباربیتول
ریفامپین
داروی کلستیرامین موجب کاهش جذب این دارو از روده شده و بنابراین این دارو باید یک ساعت قبل و یا ۴-۳ ساعت بعد از مصرف کلستیرامین استفاده شود.
مصرف استامینوفن با دوز بیش از ۲ گرم در روز میتواند اثر رقیق کنندگی خون وارفارین را افزایش دهد.
اگر از هر کدام از داروهای ذکر شده استفاده میکنید قبل از مصرف این دارو آن را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.
این دارو در کبد متابولیزه میشود (تبدیل به مواد شیمیایی دیگری میشود تا بتواند از بدن دفع شود) و میتوان برای کبد سمی باشد. این تاثیر بد بر روی کبد در کسانی که الکل زیادی مصرف میکنند و یا از قبل آسیب کبدی دارند بیشتر است.

استامینوفن در بارداری
به نظر میرسد مصرف این دارو در دروان بارداری بی ضرر است ولی اخیرا نشان داده شده است که مصرف آن در این دوران ممکن است احتمال عقیمی را در جنین وقتی متولد شده و به سنین بلوغ میرسد افزایش دهد. گرچه این دارو در شیر مادران شیرده ترشح میشود ولی این گروه میتوانند از این دارو استفاده کنند.

استامینوفن در کودکان
از این دارو میتوان در کودکان هم استفاده کرد. از مدتها قبل مصرف آسپیرین در درمان تب کودکان ممنوع شده ولی استفاده از این دارو در این موارد مجاز است.
این دارو میتواند موجب بروز آلرژی شود. آلرژی ایجاد شده در مصرف این دارو معمولا به علت حساسیت فرد به مواد اضافه دیگری است که در هنگام ساخت دارو به آن اضافه میشود.
در صورت بروز علائم آلرژی مانند قرمزی و خارش پوست، گیجی و یا تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید.

این دارو داروی کم عارضه ای است ولی در صورت مصرف دوز های بالای آن ممکن است علائم زیر ظاهر شوند. این علائم میتوانند نشانه اوردوز Overdose این دارو باشند و در صورت بروز آنها باید به فوریت به مرکز درمانی مراجعه کرد.
تهوع و استفراغ و کاهش اشتها
تعریق و تحریک پذیری
درد شکم بخصوص نزدیک کبد در بالا و سمت راست شکم
اسهال
زرد شدن پوست و چشم
نارسایی کبد
نارسایی کلیه
مشکلات قلبی
کما
تشنج
مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است موجب بروز سرطان خون شود.

فارماکوکینتیک

جذب این دارو از راه خواراکی سریع و کامل و از راه رکتال متغیر می‌باشد.به طور وسیعی (۹۵% – ۹۰)‌در کبد متابولیزه شده و دفع دارو و متابولیت‌های‌آن عمدتاً از راه ادرار صورت می‌گیرد . نیمه عمر دارو ۴-۱ ساعت و زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر ۳-۱ ساعت می‌باشد.

موارد منع مصرف استامینوفن
هشدارها
در بیماران دیابتی ، احتمال مثبت شدن کاذب تست قند خون وجود دارد.
از مصرف سالیسیلات‌ها یا سایر ضد التهاب‌های غیر استروئیدی همراه با این دارو بیش از چند روز باید خودداری شود.
درموارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: الکلسیم فعال، بیماری کبد و هپاتیت ویروسی.

عوارض جانبی
بثورات پوستی، درماتیت آلرژیک، اختلالات خونی و پانکراتیت حاد از عوارض جانبی پس از مصرف طولانی می‌باشد. صدمات کبدی متعاقب مصرف بیش از حد آن ایجاد می‌گردد.

تداخل دارویی استامینوفن

کلستیرامین جذب این دارو را کاهش و متو کلوپرامید موجب تسریع جذب آن می‌شود.

نکات قابل توصیه
۱٫ مصرف بیش از ۵ نوبت در روز کودکان توصیه نمی‌شود ، مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد.
۲٫ به دلیل احتمال بروز آسیب کبدی یا کلیوی ، این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.

مقدار مصرف استامینوفن
قرص، محلول خوراکی، سوسپانسیون
بزرگسالان: به عنوان ضد درد و ضد تب، ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت تا زمان وجود علائم مصرف می‌شود.
کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۳ ماه ۴۰ میلی گرم هر ۴ ساعت،‌ ۱۲-۴ ماه ۸۰میلی گرم هر ۴ ساعت، ۲-۱ سال ۱۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ،‌ ۴-۲ سال ۱۶۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ، ۶-۴ سال ۲۴۰میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم )‌، ۹-۶ سال۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم)،۱۱-۹ سال ۴۰۰-۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علایم )و ۱۲-۱۱ سال ۴۸۰ – ۳۲۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم) مصرف می‌شود.
شیاف:
بزرگسالان: به عنوان ضد درد و تب ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم)‌استعمال می‌شود.
کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۲ سال ، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می‌شود. برای کودکان با سن بالاتر، مقدار مصرف مشابه مقدار مصرف سایر اشکال دارویی این دارو است.

اشکال دارویی
pediatric drops:100 mg/ml
oral solution:120 mg/5ml
pediatric Suppository:125mg
Oral suspension:120 mg/5 ml
suppository : 325 mg
tablet :325 mg , 500mg
film coated tablet : acetaminophen 300 mg + codeine phosphate 20 mg

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.