جوش های سر سفید (علت،درمان و پیشگیری)

جوشهای سر سفید: علت، درمان، و مراقبت‌های شخصی

آکنه‌ها معمولا روی صورت، پشت، سینه و گاهی اوقات روی گردن و شانه بروز پیدا کرده و ممکن است منجر به لکهای دائمی شوند.

در ایالات متحده آمریکا، حدود ۸ نفر از هر ده نفر بزرگسال بین سنین ۱۱ تا ۳۰ دچار نوعی آکنه میشوند اما عارضه آکنه محدود به این سن و سال نمیشود. آمار دقیقی از میزان شیوع آکنه در ایران در دست نیست اما برخی گزارش ها، میزان شیوع آکنه در جامعه را ۱۲ درصد و برخی دیگر از گزارش ها، بیشتر از این رقم، عنوان کرده اند.

انواع مختلفی از آکنه وجود دارد اما در این بحث به جوشهای سرسفید و روش درمان آنها می‌پردازد.

جوش سر سفید چیست؟

زمانی که باکتری منافذ پوست را مسدود میکند جوشهای سرسفید ایجاد میشوند

جوشهای سرسیاه و سرسفید نوعی چربی هستند که از مسدود شدن دهانۀ خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد میگردند. این مسدود کننده منافذ (اصطلاحا Sebaceous Plugs) از سلولهای مرده پوست، چربی و باکتری تشکیل میشوند. حال اگر این منافذ مسدود شده سر باز باشند جوش سرسیاه و اگر بسته باشند منجر به ایجاد جوش سرسفید خواهند شد. ترشحات چربی اگر موفق به خروج از دهانۀ مسدود شدۀ غدد چربی‌ساز نگردند، با تجمع در زیر پوست موجب ایجاد جوش‌های زیرپوستی میگردند. جوش‌های زیرپوستی را در اصطلاح علمی کومدون(Comedones) نیز می‌نامند .

جوش‌های سر سفید به رنگ سفید و یا زرد هستند، سفت بوده و با فشار دادن نمیتوان آنها را تخلیه کرد. قطر آنها حدود ۱ تا ۳ میلیمتر بوده و در مقابل، جوشهای سرسیاه بخاطر تماس با هوا و رنگدانه‌های فولیکول به رنگ سیاه هستند و می‌توان آنها را تخلیه کرد.

به طور معمول جوشهای سر سفید ملتهب نمیشوند. هرچند اگر باکتری وارد کومدون شود ممکن است عفونی شود و تبدیل به جوش عفونی و چرکی گردد.

علت به وجود آمدن جوش‌های سر سفید

جالب است که هنوز دلیل ایجاد آکنه کاملا مشخص نیست اما تغییرات هورمونی بعنوان عاملی تاثیرگذار روی این موضوع تلقی میگردد. این تغییرات می‌تواند به دلیل بلوغ، قاعدگی، بارداری و قطع استفاده از داروهای ضد بارداری باشد. همچنین تولید ماده روغنی چرب روی پوست با اصطلاح (Sebum) که نقش حفاظتی برای پوست دارد نیز عامل پدید آورنده آکنه میباشد.

از دیگر عوامل موثر در پدید آمدن آکنه به لوازم‌های آرایشی و دیگر محصولات پوستی، لباس، رطوبت بالا و تعریق نیز میتوان اشاره کرد.

آکنه زمانی اتفاق می افتد که منافذ مسدود شده پوست به وسیله باکتری با نام پروپیونیباکتریوم اکنه (propionibacterium Acne) عفونی شود که به صورت طبیعی در پوست زندگی میکند.

با این وجود داروهای خاص، فشار حاصل از وسایل ورزشی، لباس‌های ورزشی، آلودگی، تخلیه جوش با دست و کیسه کشیدن آکنه را تشدید میکنند. آکنه در زنان و دختران در فاصله ۲ تا ۷ روز پیش از آغاز قاعدگی تشدید مییابد.
درمان

درمان و مراقبت از خود

در مرحله اول جهت درمان این نوع جوش‌ها در هر حال مراجعه به پزشک متخصص این رشته توصیه می‌گردد.

در ادامه درمان دارویی این جوشها شامل دو گروه بندی داروهای شامل نسخه و بدون نسخه میگردد. داروهای بدون نسخه شامل ژل، لوسیون، پماد، صابون و پد میشود که ممکن است دارای پروکساید بنزوییل، رسورسینول، اسید سالیسیلیک یا سولفور باشد. این داروها ممکن است موجب اثرات جانبی از قبیل التهاب، سوزش و قرمزی پوست شود.

اگر داروهای بدون نسخه اثربخش نبود، امکان استفاده از داروهای تجویزی متخصص که به نوع و شدت آکنه بستگی خواهد داشت.

اگر آکنه منشا هورمونی داشته باشد ممکن است قرص ضد بارداری، ضد آندروژن و یا استرویید کورتونی تجویز شود. در صورت وجود عفونت یا التهاب استفاده از آنتی بیوتیک‌ها موثر خواهد بود.

آخرین روش درمان آکنه استفاده از ایزوتریتونین یا روآکوتان است که دارویی خوراکی است و بر تمامی انواع آکنه از جمله جوشهای سرسفید موثر است ولی ممکن است اثرات سوئی بر جای بگذارد که شامل وخیم تر شدن شرایط موجود در ابتدای دوره مداوا مانند خشکی و شکنندگی دردناک پوست شود.

استفاده زنان باردار از این دارو در هنگام بارداری منجر به نقایص مادرزادی می‌شود. هیچ زنی نمیتواند بدون امضای رضایت‌نامه iPLEDGE اداره فدرال غذا و دارو آمریکا از آن استفاده کند. این دارو باید تحت نظارت دقیق پزشکی مصرف گردد.

ایزوترتینوین یک راه حل فوری نیست. دوره درمان ۴ تا ۵ ماه طول می‌کشد و هیچ تضمینی برای عدم برگشت آکنه وجود ندارد اگر چه بسیاری از بیماران مشاهده می‌کنند که شدت برگشت آکنه در صورت عود مجدد بسیار کمتر است.

در انتها دوباره یادآور می‌شویم که جهت درمان هرگونه آکنه و موارد مشابه ، ابتدا با پزشک متخصص این رشته مشورت کنید.

شیوه‌ زندگی و تدبیرهای خانگی

مراقبت از خود در مقابل آکنه

راهکارهای خانگی برای مقابله افراد دچار آکنه و جوشهای سرسفید وجود دارد.

این راهکارها شامل موارد زیر می شود:

• شستشوی آرام پوست با صابون ملایم و آب ولرم دو بار در روز

• دستکاری نکردن جوشها و پوست

• اصلاح با دقت موهای زائد

• قرار نگرفتن زیاد در معرض نورخورشید که منجر به سوختگی و برنزه شدن میشود

• عدم استفاده بیش از حد از لوازم آرایش

• استفاده ازمحصولات مراقبت از پوست بدون چربی

• شستشوی آرایش از صورت پیش از خواب

• استفاده از محصولات پوست غیر کمدون زایی و مسدودی منافذ پوست

• استفاده از نرم کننده پایه آبی بدون عطر برای درمان پوستهای خشک

• شستشوی منظم مو و پرهیز از تماس اسپری مو با صورت

• پوشیدن لباس های گشاد غیر پلاستیکی و از جنس نخ

آکنه ممکن است موجب تنش عصبی فرد شده و لک دائمی از خود باقی بگذارد. کسانی که نگران وضعیت آکنه خود هستند می‌بایست از یک پزشک و یا متخصص پوست کمک بگیرد زیرا ممکن است مشکل قابل درمان باشد.