درمان جای جوش

از بین بردن اسکارهای باقی مانده از آکنه

اگر راجع به انواع مختلف آکنه ها بدانید، می توانید تصمیم بگیرید که در مورد هر کدام چه باید بکنید. ضایعات آکنه ای یا جوش زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مو (یا منافذ) پوست با چربی و سلول های مرده بسته می شوند. یک فولیکول مسدود شده محلی مناسب برای رشد باکتری هاست، پس از آن برجستگی قرمز رنگ یا برآمدگی قرمز رنگی چرکی ایجاد می شود که آن را به عنوان جوش می شناسیم.

آکنه انواع مختلفی دارد

آکنه خفیف، دانه های سرسفید و یا سرسیاه که بیشتر ما در زمان های مختلف به آن دچار شده ایم.
آکنه متوسط، که شامل جوش قرمز و ملتهبی به نام پاپول و جوش های قرمز با سرهای سفید به نام پوستول می شود.
آکنه شدید، که باعث ایجاد ندول -کیست یا توده دردناک و چرکی- در زیر پوست می شود.

اسکار های جدی توسط انواع شدید آکنه ایجاد می شوند، احتمال این که ندول جای زخمی دائمی بر روی پوست باقی بگذارد، بیشتر از سایر انواع جوش است.

بهترین روش این است که درست بعد از ایجاد جوش، برای درمان آن اقدام کنید تا از تشدید آن و به وجود آمدن جای جوش جلوگیری شود. اگر به ندول دچار شدید برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان اسکار آکنه

در بیشتر مواقع، علامت های قرمز یا قهوه ای که بعد از جوش به جا مانده اند، بدون نیاز به درمان به تدریج از بین می روند و برای برطرف شدن نیاز به صبر دارد تا بدن بافت را ترمیم کند ولی استفاده از ضد آفتاب ضروری است تا در اثر اشعه های آفتاب تبدیل به لکه های پوستی قهوه ای نشوند ؛ البته فشار دادن یا کندن جوش احتمال باقی ماندن اسکار را افزایش می دهد.

به دنبال جوش یا اکنه چندین نوع جای جوش یا جوشگاه ممکن است باقی بماند :
1. تغیرات رنگی شامل لک قرمز، لک تیره یا هایپر پیگمنتشن و هایپو پیگمنتشن (کم رنگ شدن نواحی مبتلا)

2. فرورفتگی درسطح پوست که شامل اسکار های رولی و اسکار های زاویه دار فرورفته و اسکارهای منفذ مانند

3. برجستگی در سطح پوست و کلوئید

جوشگاه های پررنگ شده یا هایپر پیگمانته به پالس دای لیزر ها و IPL و ترکیبات هیدورکینون و رتینویید و داروهای ترکیبی پاسخ درمانی خوبی می دهند. در حالی که لک های قرمز به وسیله داروهای ترکیبی و لیزر های آرگون و پالس دای لیزر ها درمان می شوند.

اسکارهای رولی

را می توان تا حدی به وسیله لیزرهای جوانسازی Laser resurfacing (ablative and non-ablative) و همچنین استفاده از دستگاه IPL (نور شدید فشرده)، پیلینگ های شیمیایی و میکرودرم ابریژن درمان کرد.

اسکارهای زاویه دار فرورفته را می توان بوسیله لیزرهای جوان سازی ابلیتیو و لیزر Er:YAG و لیزر CO2 استفاده کرد.

اسکارهای منفذ مانند

که به صورت فرو رفتگی های سوراخ مانند عمیق روی سطح پوست هستند، به سختی درمان می شوند و غالبا ترکیبی از روش های مختلف استفاده می شود و بعضی انواع لیزر و تکنیک های punch out گاه مفید واقع می شوند.

اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلوئید به شکل برجستگی های ریز روی چانه و یا بینی ایجاد شوند، بهترین راه لیزر CO2 است. همچنین از میکرودرم و جراحی نیز می توان استفاده کرد.

یا استفاده از تزریقهای ظریف مواد کورتونی یا در مواردی درمان به کمک کرمهای مخصوص صورت میگیرد که کارشان یک دست کردن و برطرف کردن ناهمواری پوست از طریق برداشتن تدریجی لایه های ظریف از روی پوست است. هر چند اسکارهای کلویید کمتر از پوست سالم به پیلینگ های شیمیایی جواب می دهند.

اسکارهای خفیف و شدید

درمان به شدت اسکار بستگی دارد. در برخی موارد، پزشک ممکن است از لایه برداری شیمیایی یا مکانیکی برای بهبود مناطق آسیب دیده استفاده کند. این درمان های خفیف می توانند در مطب پزشک انجام شوند.

اگر آکنه هایی که قبلاً ایجاد شده اند، جای اسکار شدیدی روی پوست شما به وجود آورده اند، کارهای مختلفی می توانید انجام دهید:

لیزر درمانی

این روش می تواند در مطب دکتر یا متخصص پوست انجام شود. لیزر، لایه های بالایی آسیب دیده پوست را حذف می کند و لایه های میانی را می فشرد تا پوست نرم و صاف شود. این فرایند می تواند از چند دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. پزشک برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. بهبودی کامل پوست معمولاً بین 3 و 10 روز طول می کشد.

درم ‌ابریژن

در این درمان سطح پوست به کمک وسیله‌ ای مخصوص سنباده می‌شود. همچنان که پوست التیام می یابد، لایه ای جدید، نرم و لطیف جایگزین پوست ساییده، خواهد شد. بهبودی کامل پوست معمولاً بین 10 روز و 3 هفته طول می کشد.

درمان لیزر فراکشنال

این نوع درمان بخشي از پوست را به صورت ستونهاي حرارتي تخريب مي كند و در سطحی عمیق تر از لیزر درمانی و یا دِرم ‌ابریژن عمل می کند. از آنجا که درمان لیزر فراکشنال به لایه بالایی بافت آسیب نمی زند، مدت زمان التیام کوتاه تر است. ممکن است کسی که تحت این درمان قرار می گیرد به مدت چند روز آفتاب سوخته به نظر برسد.

اگر علامتی قرمز یا قهوه ای بر روی صورتتان باقی ماند، نگران نباشید، این لکه ها معمولاً پس از گذشت 12 ماه یا بیشتر از بین می روند. اگر لکه های باقیمانده از آکنه شما را ناراحت می کنند، با متخصص پوست مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.