بازی مخصوص کودکان بیش فعال

بازی هایی برای کودک بیش فعال

بازی درمانی، یکی از شیوه های رایج و مناسب برای کاهش علائم بیش فعالی کودکان است. یکی از مشکلات کودکان بیش فعال، ناتوانی در تمرکز روی یک موضوع به مدت طولانی است و اینکه نمی توانند یک هدف برنامه ریزی شده را تا آخر دنبال کنند. بازی های زیر برای کاهش این علائم کمک کننده هستند:.

یک لیست از اشیاء و چیزهای پنهان در منزل تهیه کنید و از کودک بخواهید آنها را پیدا کند.

جستجو برای یافتن اشیاء به تحرک فیزیکی و مغزی کودک کمک می­کند. فقط مطمئن باشید فعالیتی که انتخاب می کنید مناسب سن کودک باشد. به عنوان مثال برای سن پیش دبستانی به جای لیست از تصویر اشیاء استفاده کنید یا برای سنین مدرسه به جای جستجوی اشیا، از تکالیف بازتر استفاده کنید، به عنوان مثال از او بخواهید چیزهایی را پیدا کند که با آنها می توان نوشت.

استفاده از رول های حباب دار مخصوص بسته بندی

این رول ها حاوی حباب های کوچک هوادار هستند و برای بسته بندی کالاها استفاده می شوند. می توانید برای کودک یک مسیر یا جاده مشخص با این رول ها درست کنید و از او بخواهید روی آن راه برود یا لی لی کند. همچنین می توانید به او بگویید روی آن را رنگ آمیزی کند و یا شما حروف الفبا را روی خانه های آن بنویسید و از کودک بخواهید حباب الفبا را بترکاند.

استفاده از بادکنک

اگر تعداد کودکان دو نفر یا بیشتر است یک نوار یا خط روی زمین مشخص کنید. بادکنک را به هوا پرتاب کنید. هر کودک نباید اجازه دهد بادکنک به زمین خودش برخورد کند. اگر یک کودک بیشتر نیست به او بگویید به نوبت زمینش را تعویض کند.

بازی لی لی

این بازی را هم می توانید به صورت مرسوم انجام دهید و هم اینکه ابتکار به خرج دهید. از خانه های دایره ای یا مثلثی استفاده کنید. شماره ها را شماره گذاری کنید و از کودک بخواهید از خانه ای به خانه دیگر برود بدون اینکه بیرون از خانه ها باشد.

یک بولینگ خانگی

شما می توانید با بطری های پلاستیکی خالی و یک توپ، بولینگ خانگی بسازید. برای اینکه بطری ها با ثبات تر باشند می توانید داخل آنها کمی نمک، شکر یا آب بریزید. از کودک بخواهید با توپ به آنها ضربه بزند.

برف بازی داخل خانه

برف بازی و پرتاب گلولۀ برف برای کودک شما بسیار لذت بخش بوده و برای تخلیۀ هیجان بسیار مفید است. در فصلی که برف نیست یا هوا خیلی سرد است و نمی خواهید کودک بیرون از منزل برود می توانید این بازی را به داخل خانه بیاورید و به جای گلولۀ برف از توپ های اسفنجی سبک، جوراب های گلوله شده یا حتی از کاغذ باطلۀ گلوله شده استفاده کنید. از جعبه های مقوایی هم می توانید به جای قلعه استفاده کنید و بازی را جذاب تر کنید.

ورزش شنا

این ورزش برای کودکان بیش فعال بسیار مفید بوده و به یکپارچه­سازی حسی حرکتی آنها بسیار کمک می کند. شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که مایکل فلیپس که برندۀ مدال طلای شنای المپیک است، در کودکی بیش فعالی بوده و ورزش شنا برای تخفیف علائم او تجویز شده است.

خمیر بازی

خمیر بازی یا گل بازی کمک می کند کودک برخی هیجان های خود مانند خشونت را به خمیر یا گل منتقل نماید. همچنین این بازی نیز در رشد و یکپارچه سازی حسی حرکتی و تقویت حرکات ظریف انگشتان بسیار موثر است. جذابیت این بازی باعث می شود کودک تمرین کند تا تمرکز خود را افزایش دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.