آسیکلوویر (فواید و عوارض،روش مصرف و دوز دارو)

پماد آسیکلوویر برای تبخال,قرص آسیکلوویر در بارداری,آمپول آسیکلوویر,قرص ویرابکس,قرص والاسیکلوویر,پماد تبخال لب,هرپس تناسلی چیست,قرص آسیکلوویر برای کودکان

آسیکلوویر یک داروی ضد ویروس می باشد که در درمان عفونت های ناشی از هرپس سیمپلکس (عامل ایجاد تب خال) از جمله تب خال تناسلی شدید، مننژیت و زونا استفاده می شود. این دارو در موارد دیگری نیز بکار می رود. آسیکلوویر سدیم در قالب تزریق در دسترس است.
از این دارو برای جلوگیری و درمان عفونت های ویروسی نظیر هرپس سیمپلکس و هرپس ژینتالیس ، و درمان آبله مرغان استفاده می شود.
اگر برای جلوگیری از تبخال راجعه استفاده شود، آسیکلوویر باید به مجردی که احساس گزگز یا سوزش (که اولین علامت عود مجدد است ) آغاز شد مورد استفاده قرار گیرد. در مورد آبله مرغان اگر درمان ظرف ۲۴ ساعت اول از شروع پیدایش بثورات جلدی آغاز شود بیشترین تأثیر را خواهد داشت . زویراکس نام تجاری آسیکلوویر است .

مکانیسم اثر
آسیکلوویر به صورت داخل سلولی توسط آنزیم تیمیدین کیناز ویروسی به شکل منوفسفات تبدیل شده و بدنبال آن بوسیله آنزیمهای  سلولی به اشکال دی فسفات و تری فسفات فعال تبدیل می گردد .
آسیکلوویر تری فسفات فعال با ورود به زنجیره DNA و نیز مهار آنزیم DNA پلی مراز هرپس ویروس ، موجب مهار سنتز و همانندسازی DNA ویروس می گردد .

موارد مصرف
آسیکلوویر موضعی در شروع بیماری هرپس تناسلی و در مواردمحدودی در هرپس موکوسی عفونتهای هرپس سیمپلکس در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده استفاده می گردد .
آسیکلوویر موضعی در درمان هرپس تناسلی راجعه موثر نمی باشد اگرچه ممکن است باعث کاهش انتشار ویروس گردد .همچنین شواهدی مبنی بر موثر بودن این دارو در پیشگیری از انتقال عفونت هرپسی وجود ندارد .

میزان مصرف
درمان می بایست به محض مشاهده اولین علامت هرپس شروع گردد.
به صورت موضعی میزان کافی از کرم هر سه ساعت ( ۶ بار در روز ) به محل مورد نظر مالیده می شود . در صورتیکه هنگام استفاده از دارو انگشت شما زخم و یا بریدگی دارد حتما از دستکش استفاده نمایید .

بارداری و شیردهی
در حاملگی Category B . در شیردهی اگر زخم هرپس نزدیک نوک سینه باشد نباید استفاده گردد .

موارد منع مصرف
کرم آسیکلوویر در بیماران با حساسیت زیاد به ترکیبات دارو منع مصرف دارد .

طریقه مصرف آسیکلوویر سدیم
آسیکلوویر داروی بدون نسخه نیست. آسیکلوویر را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر خود سرانه دوز آن جدا پرهیز نمایید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک، حتی در صورت احساس بهبودی، مصرف دارو را قطع نکنید. در این صورت ممکن است عفونت شما حتی به شکل شدیدتری عود کند. آسیکلوویر تزریقی اغلب سه بار در شبانه روز و معمولا در بیمارستان یا درمانگاه تجویز می شود. این دارو باید در داخل یک مایع وریدی ریخته شده، در مدت حداقل یک ساعت تزریق شود.

فراموش کردن دوز دارو
در صورت فراموش کردن یک دوز آسیکلوویر، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را استفاده کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید. هرگز مقدار دارو را دو برابر نکنید.

هشدارها و موارد احتیاط
نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید: • به آسیکلوویر، سایر داروهای ضدویروسی یا هر داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص آنتی بیوتیک ها (به ویژه آمینوگلیکوزیدها مثل جنتامایسین)، متوترکسات، پروبنسید، زیدوودین و ویتامین ها. • مبتلا به این بیماری ها هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری کلیوی، کبدی یا ریوی، ناراحتی های سیستم ایمنی مثل ایدز و بیماری های عصبی.

عوارض جانبی آسیکلوویر

آسیکلوویر معمولا سبب بروز عوارض ناخواسته چندانی نمی شود. در صورت ازمان یا شدت گرفتن علایم زیر، با پزشک خود مشورت نمایید: سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده و اسهال. اما اگر دچار هر یک از علایم یا نشانه های زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: اختلال هوشیاری، صرع، بی قراری، تب، بثورات جلدی، کهیر یا خارش پوست، اشکال در تنفس، گلودرد یا زخم های دهانی، درد شکم، خونریزی یا کبودشدگی غیرمعمول، زردی چشم ها یا پوست و کاهش حجم ادرار یا وجود خون در ادرار.

نگهداری داروی
پزشک شما احتمالا نیاز چند روزه شما به آسیکلوویر را تجویز خواهد کرد. هنگام دریافت دارو از داروخانه طریقه صحیح نگهداری دارو را از داروساز سوال کنید. احتمالا وی از شما خواهد خواست دارو را در یخچال نگه دارید. نکته مهم این است که دارو را حدود نیم ساعت قبل از مصرف از یخچال خارج کرده، تا با اتاق هم دما شود. ویال ها را در محیطی خشک، تمیز و دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید. ویال ها باید شفاف و عاری از هر گونه ذرات شناور باشند. به منظور پیشگیری از آلودگی دیگران توسط سر سوزن، آنژیوکت و ویال ها، لازم است که این وسایل به شکل مطمئنی دور ریخته شوند، در این خصوص از داروساز خود سوال کنید.

مصرف دوز زیاد دارو و موارد اضطراری
در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

تداخلات دارویی
• مصرف همزمان آسیکلوویر با سایر داروهایی که برای کلیه سمی هستند، خطر بروز آسیب کلیوی را افزایش می دهد. • آسیکلوویر ممکن است با زیدوودین و متوترکسات تداخل شدید ایجاد کند.

کودکان و زنان باردار یا شیرده
مصرف آسیکلوویر در کودکان باید تحت نظارت پزشک باشد. • در صورت بارداری، قصد باردار شدن یا شیردهی به کودک خود، حتما با پزشک در خصوص فواید و مضرات استفاده از آسیکلوویر حین بارداری مشورت نمایید.

اطلاعات جانبی
آسیکلوویر به شکل پماد، قرص و همچنین آمپول در داروخانه‌های کشور موجود است.
اگر جایی نام داروی زوویراکس را شنیدید، بدانید که همان آسیکلوویر است.
پماد آسیکلوویر در دسته دارویی ضدویروس‌های موضعی قرار دارد و قرص‌های آن نیز ضدویروس به شمار می‌رود.
شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند‌سازی دی.ان.ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری‌فسفات تبدیل می‌شود که این ماده موجب مهار عملکرد دی.ان.ای پلیمراز می‌شود.
از پماد آسیکلوویر اغلب در هرپس سیمپلکس‌جلدی، مخاطی ساده و همچنین در افرادی که گرفتاری سیستم ایمنی و هرپس ناحیه تناسلی دارند، استفاده می‌شود و قرص‌های آن نیز در هرپس سیمپلکس و زونا کاربرد دارد.
پماد آسیکلوویر به صورت موضعی برای تمام ضایعات یاد شده کاربرد دارد و هر سه ساعت در زمان بیداری و شش بار در روز به مدت یک هفته استفاده می‌شود.
هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر، برای جلوگیری از انتشار عفونت از دستکش لاستیکی یا انگشت پوش استفاده کنید. همچنین سعی کنید پماد به طور کامل ضایعات را بپوشاند. فراموش نکنید که این کارها را پس از شستن با‌ آب و صابون و خشک کردن کامل استفاده کنید.
پماد آسیکلوویر را در دمای اتاق و جای خشک نگهداری کنید.
بیماران و خانواده‌ها باید دقت کنند هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر، از ورود آن به داخل چشم جلوگیری کنند و از مصرف کرم‌های بدون نسخه، پماد و لوسیون به جز مواردی که پزشک صلاح می‌داند، خودداری شود. همچنین شرایط استریل طبی مانند شستن دست‌ها پیش و پس از استفاده از دارو مراعات شود.
درخصوص قرص آسیکلوویر نیز میزان دارو براساس نوع بیماری، وزن بیمار و شدت آن از طریق پزشک تعیین می‌شود.
عوارض مصرف قرص و آمپول آسیکلوویر از پماد آن بیشتر است و می‌تواند دستگاه‌های عصبی، خون، گوارش، ادراری و پوستی را درگیر کند.
پس از مصرف قرص یا آمپول آسیکلوویر در صورتی که دچار خون‌ریزی، خستگی، گرگرفتگی و بی‌حالی شدید، بلافاصله پزشکتان را مطلع سازید زیرا احتمال دارد دچار یک بیماری خونی شده باشید.
تب، لرز، بیحالی، تعریق و کاهش وزن علایم احتمالی عفونت می باشند. بروز این علایم حین درمان با آسیکلوویر، ممکن است حاکی از تشدید بیماری شما یا اضافه شدن عفونت جدید به بیماری قبلی باشد.
اگر آسیکلوویر به درون رگ شما تزریق می شود، بهتر است با علایم عفونت جلدی ناشی از آنژیوکت آشنا باشید؛ در صورت بروز درد، گرمی، قرمزی، تورم و تحریک در ناحیه تزریق به کادر پزشکی اطلاع دهید.
در مدت درمان حتما بطور منظم با پزشک خود در تماس باشید. پاسخ شما به آسیکلوویر، وضعیت بیماری و برخی تست های آزمایشگاهی شما باید مدام کنترل شود.
در مدت درمان با آسیکلوویر سعی کنید به مقدار فراوان (حداقل ۶ لیوان) مایعات بنوشید.
سعی کنید حین درمان با آسیکلوویر از قرار گرفتن غیرضروری در برابر نور آفتاب پرهیز کرده، لباس مناسب بپوشید و از عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. آسیکلوویر ممکن است باعث حساسیت پوست شما به آفتاب گردد.

آسیکلوویر یک‌ داروی‌ ضدویروسی‌ رایج‌ است‌. از این‌ دارو برای‌ جلوگیری‌ و درمان‌ عفونت‌های‌ ویروسی‌ نظیر هرپس‌ سیمپلکس‌ و هرپس‌ ژینتالیس‌، و درمان‌ آبله‌مرغان‌ استفاده‌ می‌شود. اگر برای‌ جلوگیری‌ از تبخال‌ راجعه‌ استفاده‌ شود، آسیکلوویر باید به‌ مجردی‌ که‌ احساس‌ گزگز یا سوزش‌ (که‌ اولین‌ علامت‌ عود مجدد است‌) آغاز شد مورد استفاده‌ قرار گیرد. در مورد آبله‌مرغان‌ اگر درمان‌ ظرف‌ ۲۴ ساعت‌ اول‌ از شروع‌ پیدایش‌ بثورات‌ جلدی‌ آغاز شود بیشترین‌ تأثیر را خواهد داشت‌. زویراکس‌ نام‌ تجاری‌ آسیکلوویر است‌.

چگونه مصرف
کپسول‌، قرص‌، و سوسپانسیون‌ خوراکی‌ آسیکلوویر را می‌توان‌ با غذا مصرف‌ کرد. دارو در هر نوبت‌ باید با یک‌ لیوان‌ پر از آب‌ مصرف‌ شود. بهتر است‌ برای‌ حفظ‌ یک‌ سطح‌ ثابت‌ دارو در خون‌، آسیکلوویر در فواصل‌ یکسان‌ در طی‌ ۲۴ ساعت‌ مصرف‌ شود. آسیکلوویر معمولاً هر ۴ ساعت‌، ۵ بار در روز تجویز می‌شود. برنامه‌ زمانی‌ مصرف‌ دارو می‌تواند ۶ صبح‌، ۱۰ صبح‌، ۲ بعدازظهر و ۶ عصر و ۱۰ شب‌ باشد. اگر این‌ برنامه‌ با برنامه‌ کاری‌ یا خواب‌ شما تداخل‌ می‌کند از پزشکتان‌ بخواهید در تعیین‌ یک‌ برنامه‌ دارویی‌ که‌ برای‌ شما مناسب‌تر بوده‌ و در عین‌ حال‌ اهداف‌ درمانی‌ را برآورده‌ سازد، به‌ شما کمک‌ کند. بسیار مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌ مقدار تجویز شده‌ کامل‌ مصرف‌ شود، حتی‌ اگر احساس‌ می‌کنید حالتان‌ بهتر شده‌ است‌. اگر پیش‌ از مصرف‌ کامل‌ دارویتان‌ آن‌ را قطع‌ کنید، علایمتان‌ ممکن‌ است‌ مجدداً ظهور کنند. پیش‌ از مصرف‌ سوسپانسیون‌ خوراکی‌، شیشه‌ را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید و از وسیله‌ای‌ اندازه‌گیری‌ همراه‌ دارو برای‌ تعیین‌ مقدار مصرفی‌ در هر نوبت‌ استفاده‌ کنید. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید ، آن‌ را به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آوردید مصرف‌ کنید. البته‌ اگر تقریباً زمان‌ مصرف‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ قبلی‌ را رها کرده‌ به‌ برنامه‌ دارویی‌ خود برگردید، مقدار دارو را دو برابر نکنید.

موارد احتیاط‌
در صورت‌ وجود هریک‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آسیکلوویر پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:
حساسیت‌ نسبت‌ به‌ آسیکلوویر یا گان‌سیکلوویر [vitrasert ،cytovene].
بارداری‌ یا شیردهی‌.
در حال‌ مصرف‌ دیگر داروها، به‌ ویژه‌ آنهایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ برای‌ کلیه‌هایتان‌ مضر باشند، مثل‌ مقادیر بالای‌ استامینوفن‌ تیلنول‌، داروهای‌ ضدالتهابی‌ غیراستروییدی‌ (NSAID) مثل‌ ایبوپروفن‌، سیکلوسپورین‌، فوسکارنت‌، لیتیم‌، ریفامپین‌، سولفونامیدها و تتراسایکلین‌ها.
دارای‌ سابقه‌ یا دچار دهیدارتاسیون‌ (کاهش‌ آب‌ بدن‌) یا بیماری‌ کلیوی‌.
در هنگام‌ مصرف‌ آسیکلوویر توصیه‌ می‌شود
دوره‌ درمان‌ با آسیکلوویر را به‌طور کامل‌ طی‌ کنید تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود؛ حتی‌ اگر احساس‌ بهبود می‌کنید.
اگر خانمی‌ هستید که‌ به‌ علت‌ هرپس‌ ژینتالیس‌ (تبخال‌ در ناحیه‌ تناسلی‌) آسیکلوویر مصرف‌ می‌کنید، هر ساله‌ یک‌ آزمون‌ گستره‌ پاپانیکولا (پاپ‌) انجام‌ دهید؛ زیرا این‌ عفونت‌ با افزایش‌ احتمال‌ ابتلا به‌ سرطان‌ گردن‌ رحم‌ همراه‌ است‌.
منطقه‌ مبتلا را تا آنجا که‌ می‌توانید تمیز و خشک‌ نگاه‌ دارید. لباس‌ زیر گشادتری‌ بپوشید تا ضایعات‌ آزرده‌ نشوند.
آسیکلوویر را دور از دسترس‌ کودکان‌ و دور از حرارت‌، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آسیکلوویر فاسد می‌شود).
اگر آسیکلوویر مصرف‌ می‌کنید و در عرض‌ چند روز بهتر نشده‌اید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
در هنگام‌ مصرف‌ آسیکلوویر، نباید
با همسرتان‌، اگر دچار تبخال‌ ناحیه‌ تناسلی‌ است‌، نزدیکی‌ داشته‌ باشید. کاندوم‌ می‌تواند به‌ جلوگیری‌ از سرایت‌ هرپس‌ کمک‌ کند، ولی‌ ژل‌های‌ اسپرم‌کش‌ یا دیافراگم‌ در پیشگیری‌ از سرایت‌ این‌ بیماری‌ نقشی‌ ندارند.
از آسیکلوویر تاریخ‌ گذشته‌ استفاده‌ کنید.
تا وقتی‌ که‌ دارو تمام‌ نشده‌ است‌ مصرف‌ آن‌ را قطع‌ کنید مگر اینکه‌ پزشکتان‌ چنین‌ دستور دهد.

نکات قابل توصیه
بیمار باید بداند که Acyclovir درمان کننده هرپس تناسلی نیست و مشخص نیست که آیا Acyclovir از انتقال هرپس تناسلی به سایرین جلوگیری می کند یا خیر.
از تماس جنسی با شرکای جنسی غیر آلوده در زمانی که ضایعات هرپس تناسلی و علائم بیماری وجود دارد اجتناب شود زیرا ریسک آلوده شدن شریک جنسی وجود دارد. هرپس تناسلی حتی در صورت نبود علائم هم منتقل می شود
درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن بعد از پیدایش علائم آغاز شود
دوز و طول مدت درمان توصیه شده نباید افزایش یابد
بیمار در طول درمان با داروی سیستمیک باید آب کافی مصرف کند
در صورت مصرف همزمان داروهای نسخه ای یا OTC به پزشک اطلاع داده شود.
در صورت بارداری یا قصد به بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع داده شود.
Acyclovir موضعی نباید برای درمان هرپس تناسلی استفاده شود و فقط جهت تبخال مصرف می شود
قبل از استفاده از کرم موضعی محل باید تمیز و خشک باشد
کرم موضعی برای استفاده خارجی است و نباید داخل دهان یا بینی یا پوست سالم و چشم استفاده شود
از پوشش روی کرم استفاده نکنید
دست ها را قبل و بعد از استفاده از کرم بشویید
از استفاده از سایر فرآورده های موضعی مثل لوازم آرایشی، بوم لب، ضد آفتاب و سایر داروهای موضعی روی محل استفاده از کرم اجتناب کند

مقدار مصرف
خوراکی:
بزرگسالان: در درمان تبخال تناسلی ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم ۵ بار در روز و به مدت ۵-۱۰ روز مصرف می شود . برای درمان متناوب عفونت های عود کننده ، همین مقدار به مدت ۵ روز مصرف می شود . برای درمان فرو نشاننده طو لانی مدت عفونت عود کننده ، مقدار ۴۰۰ میلی گرم دو بار در روز یا ۲۰۰ میلی گرم ۳-۵ بار در روز به مدت حداکثر ۱۲ ماه مصرف می شود . در درمان زونا ۸۰۰ میلی گرم ۵ بار در روز به مدت ۷-۱۰ روز مصرف می شود. در درمان تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مقدار ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم ۵ بار در روز و به مدت ۱۰ روز مصرف می شود در پیشگیری از این نوع عفونت ، مقدار ۴۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت مصرف می شود. در درمان ابله مرغان ، ۸۰۰ میلی گرم ۴ بار در روز و به مدت ۵ روز مصرف می شود. در صورت وجود اختلال در کار کلیه مقدار مصرف باید کاهش یابد .
کودکان: در کودکان ۲-۱۲ سال در درمان ابله مرغان ۲۰mg/kg تا حداکثر ۸۰۰ میلی گرم در هر بار مصرف ۴ بار در روز به مدت ۵ روز مصرف می شود .

تزریقی:
توجه: این دارو باید به صورت انفوزیون وریدی طی یک ساعت تزریق شود .
بزرگسالان : در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید، به صورت محلول رقیق شده مقدار ۵mg/kg سه بار در روز به مدت ۵-۷ روز انفوزیون وریدی می شود . در عفونت تبخال مخاطی – جلدی در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی ، مقدار ۵-mg/kg10 سه بار در روز و به مدت ۷-۱۰ روز انفوزیون وریدی می شود. در درمان انسفالیت ناشی از ویروس هرپس ، ۱۰ mg/kg سه بار در روز و درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزیون وریدی می گردد. مقدار مصرف در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید تعدیل گردد. حداکثر مقدار مصرف در بزر گسالان ۳۰mg/kg یا۱/۵ g/m² است .

کودکان : مقدار مصرف در درمان تبخال تناسلی اولیه شدید در کودکان تا ۱۲ سال ، ۲۵۰mg/m² سه بار در روز به مدت ۵ روز به صورت انفوزیون وریدی می باشد. در درمان تبخال جلدی – مخاطی در کودکان مبتلا به ضعف سیستم ایمنی ، همین مقدار به مدت ۷ روز انفوزیون وریدی می شود . در درمان انسفالیت ناشی از ویروس هرپس، ۵۰۰mg/m² هر ۸ ساعت به مدت ۱۰ روز انفوزیون می شود. در درمان زونا در بیماران مبتلا به ضعف سیستم ایمنی ۵۰۰mg/m² سه بار در روز و به مدت ۷ روز و در عفونت تبخال منتشر در نوزادان ۱۰mg/kg سه بار در روز به مدت ۱۰-۱۴ روز انفوزیون وریدی می شود. مقدار مصرف در کودکان بالای ۱۲ سال مانند بزرگسالان است.

نظرات بسته شده است.