آدرال (نحوه مصرف قرص،خطرات و عوارض،فواید)

آدرال در بارداری,خرید قرص آدرال,آدرال در ایران,خرید ادرال,داروی آمفتامین,قرص ادرال چیست,عوارض آدرال,موارد مصرف و فواید آدرال,خطرات آدرال,
آدرال در دوران شیردهی,نحوه مصرف قرص آدرال

آدرال (Adderall) شامل ترکیبی از آمفتامین (amphetamine) و دکستروآمفتامین (dextroamphetamine) می باشد.
آمفتامین و دکستروآمفتامین محرک سیستم عصبی مرکزی هستند که مغز و اعصاب را تحت تاثیر مواد شیمایی قرار می دهند که به بیش فعالی و کنترل امیال نیز کمک می کنند.
ادرال برای درمان حملات خواب و اختلال بیش فعالی کم توجهی (ADHD) استفاده می شود.
نام ژنریک: آمفتامین و دکستروآمفتامین ٬ آسپارتات آمفتامین ٬ سولفات دکستروآمفتامین ٬ سولفات آمفتامین
نام تجاری: Adderall، Adderall XR٬ آدرال
اشکال دارویی: قرص٬ کپسول خوراکی
قرص آدرال در ۵ میلی گرم، ۷/۵ میلی گرم٬ ۱۰ میلی گرم، ۱۲/۵ میلی گرم٬ ۱۵ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم و ۳۰ میلی گرم در دسترس است.
نکات مهم قبل از مصرف داروی آدرال
همچنین اگر شما به داروهای آمفتامین و دکستروآمفتامین حساسیت (آلرژی) و یا اگر به بیماری های زیر مبتلا بوده اید نباید از این دارو استفاده نمایید.
گلوکوم
اضطراب شدید، تنش، یا اضطراب یا سابقه شخصی یا خانوادگی تیک (twitches عضلانی) یا سندرم تورت.
برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ اگر سابقه بیماری های زیر را دارید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید :
فشار خون بالا
سابقه بیماری روانی یا روانی
بیماری عروق محیطی از جمله سندرم رینود
صرع یا تشنج های دیگر
سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل
هرگز این دارو را با یک نفر دیگر، به خصوص کسانی که سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد به الکل دارند به اشتراک نگذارید .

 

چگونه از آدرال استفاده کنیم ؟
دستورالعمل دارویی ارائه شده توسط داروسازتان را قبل از از مصرف آمفتامین/ دکستروآمفتامین و در هر زمان مصرف مجدد بخوانید. در صورتی که شما هرگونه سوالی دارید، از پزشک یا داروسازتان بپرسید. این درمان دارویی را برای مدت یک ماه با یا بدون غذا طبق راهنمایی پزشکتان ادامه دهید معمولا ۱ تا ۳ بار در روز باید از آن استفاده کنید. اولین دوز معمولا زمانی مصرف میگردد که شما در هنگام صبح از خواب بیدار شده اید. در صورتی که دوزهای بیشتری تجویز شده باشد، آنها را طبق دستور پزشک مصرف نمایید که آن ها معمولا با فواصل ۴ تا ۶ ساعت است. آخرین دوز روزانه ممکن است منجر به ایجاد اختلالاتی در خواب شود.

دوز براساس شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان است. پزشک شما ممکن است دوز شما برای یافتن بهترین حالت برای شما تنظیم نماید. از دستورالعمل پزشکتان به دقت پیروی نمایید. از این درمان دارویی به صورت منظم برای دست یافتن به حداکثر بهره استفاده نمایید. برای اینکه ساعات مصرف یادتان باشد ٬ آدرال را هر روز در زمان یکسانی مصرف نمایید.

در طول دوره درمان، گاهی اوقات لازم است تا دکتر عدم استفاده از دارو را اعلام نماید تا در این مدت بتواند هرگونه تغییری در رفتار شما و نیاز به درمان مجدد را تشخیص دهد.

این نوع دارو ممکن است باعث واکنش های بازگشتی به خصوص در صورتی شود که به صورت منظم برای یک دوره طولانی در دوزهای بالا مورد استفاده قرار گرفته است. در چنین مواردی، نشانه های بازگشتی (شامل خستگی، مشکلات خواب، تغییرات ذهنی یا روانی مانند افسردگی ) ممکن است رخ دهد در صورتی که شما به صورت ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف سازید. برای جلوگیری از واکنش های بازگشتی، پزشک شما ممکن است دوز را به تدریج کم نماید. با پزشک و یا داروسازتان برای جزئیات بیشتر مشورت نمایید و هرگونه واکنش های برگشتی را در این زمینه گزارش دهید. در ارتباط با مزیت های این دارو میتوان گفت که آدرال ممکن است به ندرت باعث رفتار خوابیدن اعتیادی ناشی از دارو به صورت غیرطبیعی گردد (اعتیاد). این خطر در صورتی افزایش می یابد که شما از الکل و یا مواد مخدر در گذشته استفاده کرده باشید.

از این دارو دقیقا طبق تجویز پزشک استفاده نمایید و به خطر مربوط به اعتیاد آن به دقت گوش دهید. دوزتان یا استفاده از این دارو برای دوره درمان طولانی افزایش ندهید. توقف مناسب این دارو در زمانی است که به خوبی از دارو استفاده شده باشد. زمانی که این دارو برای مدت طولانی مورد استفاده قرار میگیرد این دارو ممکن نیست به خوبی عمل نماید. با پزشکتان در این زمینه صحبت کنید در صورتی که توقف دارو به خوبی عمل کرده باشد. در صورتی که شرایط بهبود نیافته است یا در صورتی نگرانی با پزشکتان صحبت کنید.
مصرف آدرال در دوران بارداری

FDA رده بندی بارداری : گروه C
مشخص نیست که آیا Actonel به جنین آسیب برساند اما اگر باردار هستید یا قصد بچه دار شدن را دارید حتما در استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.
همچنین مصرف در دوران بارداری میتواند موجب تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد نوزاد شما شود.
آمفتامین و دکستروآمفتامین می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند و شما هرگز نباید در دوران شیردهی از این دارو استفاده نمایید.
اطلاعات مهم در مورد ادرال (Adderall )

با نمایان شدن علائم زیر٬ مصرف Adderall را متوقف کرده و سریعا با اورژانس تماس گرفته و پزشک خود را در جریان قرار دهید :
واکنش آلرژیک به آمفتامین و دکستروآمفتامین : کهیر، مشکل تنفسی، تورم صورت، لبها، زبان و یا گلو.
ضربان قلب سریع، تپش ، و یا ناهموار .
درد و سوزش هنگام ادرار .
صحبت کردن بیش از حد معمول ، احساس شادی افراطی و یا غم و اندوه .
بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساس عجیب در زیر پوست شما .
بی حسی ، درد ، احساس سرما، زخم های غیر قابل توضیح ، یا تغییر رنگ پوست ( رنگ پریده ، قرمز و یا آبی ظاهر ) در انگشتان دست و پا خود را .
لرزش ، توهمات، رفتار غیر عادی ، و یا تیک موتور ( twitches عضله) ، و یا
فشار خون خطرناکی بالا ( سردرد شدید، وزوز در گوش خود ، اضطراب ، گیجی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب ناهموار، تشنج ) .
توجه:

از شکستن٬ جویدن و باز کردن کپسول به مدت طولانی مدت بپرهیزید و آن را به صورت کامل قورت دهید

عوارض جانبی آدرال

حالت تهوع، از دست دادن اشتها ، درد معده.
خشکی دهان .
اضطراب ، بی قراری، تغییرات خلق و خو، احساس عصبی.
مشکلات خواب ( بی خوابی )
سردرد، ضعف ، سرگیجه .
تداخلات مهم دارویی Drug Interactions

قبل از استفاده از آنتی اسیدها یا سایر کاهنده اسید معده (نکسیوم، پپسید، Prevacid، پریلوسک، پروتونیکس، تاگامت، زانتک، و دیگران) با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است عوارض جانبی را افزایش دهند.

در صورت مصرف بیش از حد این دارو یا overdose سریعا با اورژانس تماس گرفته و پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا مصرف بیش از حد آمفتامین و دکستروآمفتامین میتواند کشنده باشد.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز
در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران میتوان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها  میتوانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. نشانه های مربوط به مصرف دوز زیاد عبارتند از: تغییرات شدید روانی و ذهنی، صرع، سردرد شدید، بی قراری شدید، تنفس سریع.

نکته  های مهم
آدرال را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.