نفخ الکل چیست

در مورد نفخ الکل چه می‌دانیم

نوشیدن الکل می‌تواند به التهاب و آزردگی معده منجر شود که نتیجه آن ممکن است نفخ باشد. الکل در عین حال می‌تواند سبب اضافه وزن گردد که نمای ظاهری نفخ را ایجاد می‌کند.
اینکه افزایش وزن یا یک اختلال التهابی مثل گاستریت، تغییرات سبک زندگی، داروها یا هر دو، منشأ نفخ پس از نوشیدن الکل است، می‌تواند کمک کننده باشد.
بسته به علت و شدت نفخ، در هر مورد از چند روز تا چند ماه ممکن است برای کاهش نفخ زمان لازم باشد.

در این مقاله چگونگی ایجاد نفخ معده بر اثر الکل تشریح خواهد شد. در عین حال در مورد مدت ادامه علایم مرتبط به الکل نفخ و چگونگی خلاص شدن از آن بحث خواهد شد.

نفخ معده

وقتی نفخ الکل در معده بروز می‌کند، این ممکن است نتیجه گاستریت باشد. مشخصه اصلی گاستریت التهاب جدار داخلی معده است.
تحقیقات عنوان می‌کنند که مصرف الکل با عفونت هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) مرتبط است. عفونت با این نوع باکتری می‌تواند سبب گاستریت شود.

علایم زیر می‌تواند در مورد گاستریت بروز کند:
• تغییرات میزان اشتها
• نفخ معده
• سوزش سر دل
• درد شکم
• تهوع
• استفراغ

گاستریت می‌تواند فرسایشی باشد و امکان صدمه زدن جدار داخلی معده با اسید معده را ایجاد کند. این می‌تواند به ایجاد اولسر معده مثل اولسر پپتیک منجر شود، که در صورت عدم درمان صحیح ممکن است شدت پیدا کند.

دیگر انواع گاستریت غیر فرسایشی هستند و به اولسرهای پپتیک منجر نمی‌شوند.

افزایش وزن

نفخ و افزایش وزن دو نوع تأثیر مختلف نوشیدن مشروب الکلی هستند، اگرچه اشتباه گرفتن آنها با یکدیگر به سهولت رخ می‌دهد. نفخ و افزایش وزن هر یک ممکن است در معده یا هر جای دیگر بدن رخ دهد.

نوشیدنی‌های الکلی به طور معمول دارای مقادیر زیادی کالری هستند. برای مثال، یک آبجوی معمولی حاوی 12 اونس مایع دارای 153 کالری است. یک لیوان شراب – 5 اونس مایع – حاوی 125 کالری است. اغلب نوشیدنی‌های تقطیر شده کالری کمتری دارند: یک گیلاس به وزن 1.5 اونس مایع به طور معمول 90 تا 100 کالری دارد.

برای مثال نوشیدن چند گیلاس مشروب الکلی در طول شب می‌تواند به سرعت مقدار زیادی کالری وارد بدن کند.

همچنین احتمال افزایش احتمال مسمومیت الکلی در اثر پرخوری وجود دارد. الکل می‌تواند سبب بیش‌فعال شدن نورون‌های مغز شود که به طور معمول به پرخوری مرتبطند.

تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان می‌دهند که فعال شدن این نورون‌ها با الکل به پرخوری منجر می‌شود، و این روند در مورد انسان نیز مصداق دارد.

بر مبنای شواهد روایی دستکم بسیاری از مردم خبر از پرخوری به دنبال نوشیدن الکل می‌دهند. این در عین حال می‌تواند نتیجه کاهش موارد مهار کننده و اختلال قوه قضاوت باشد که دو مورد از اثرات الکل محسوب می‌شوند.

مصرف کالری زیاد به انباشت چربی در بدن منجر می‌شود مگر اینکه شخص برای مثال از طریق ورزش کالری بیشتری بسوزاند.

نفخ الکل چقدر طول می‌کشد؟

بسته به علت بروز آن مدت ادامه نفخ الکل متفاوت است.

وقتی نفخ معده نتیجه گاستریت باشد، مقدار زمان ادامه علایم به نوع گاستریت بستگی خواهد داشت.

گاستریت حاد فقط زمان کوتاهی ادامه دارد. علایم به طور معمول سریعاً ظاهر شده و اغلب در طول چند روز از بین می‌روند.

گاستریت مزمن ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه پیدا کند. علایم کمتر ملموسند و ممکن است به شکل کندتری بروز کنند.

اگر کسی بر اثر نوشیدن الکل دچار اضافه وزن شود و مایل به کاهش وزن باشد، سرعت دسترسی به نتیجه به چند عامل مختلف شامل مقدار کاهش وزن مورد نظر، رژیم غذایی فرد، و ورزش منظم بستگی خواهد داشت.

برخی از مردم قادرند تا در طول چندین هفته مقدار قابل توجهی از وزن خود را کم کنند. برای دیگران این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

چگونه از دست آن خلاص شویم

برای درمان گاستریت ناشی از الکل بر مبنای هدف گرفتن عفونت هیلکوباکتر پیلوری از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود.
پزشک همچنین ممکن است داروهای دیگری را برای محافظت جدار داخلی معده بر اثر آسیب‌دیدگی تجویز کند. به طور معمول این صدمات از اسید معده ناشی می‌شوند.

این داروهای مکمل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
• آنتاسید (آنتی‌اسید). این داروها به کاهش مضرات ناشی از اسید معده کمک می‌کنند و برخی انواع پرمصرف آن شامل رولیدز و الکا-سلتزر می‌شود.
• بلوک کننده‌های H2. این داروها تولید اسید معده را کاهش می‌دهند و برخی برندهای معروف آن شامل زنتاک 75 و پپسید ای سی است.

• مهار کننده‌های پمپ پروتون. این داروها نیز تولید اسید معده را کاهش می‌دهند و برخی برندهای پرمصرف شامل پروتونیکس و نکسیوم است.

تغییرات سبک زندگی می‌تواند به کاهش وزن منجر شود و قطع مصرف الکل می‌تواند در این مورد یک قدم مهم باشد. داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در این مورد نکات کلیدی محسوب می‌شوند.

ادعا می‌شود که برخی مکمل‌های غذایی به کاهش وزن یاری می‌رسانند. به هر حال شواهد اندکی در حمایت از این دعاوی وجود دارد و بعضی مکمل‌ها ممکن است مضر باشند.

خلاصه

نفخ الکل می‌تواند ناراحت کننده باشد و ممکن است بر اثر وجود مشکلات زیربنایی در سلامت ایجاد شود. برای مثال، نوشیدن الکل می‌تواند به عفونت‌های باکتریایی منجر گردد که سبب گاستریت می‌شوند و این به نوبه خود باعث نفخ معده می‌شود.

الکل همچنین می‌تواند سبب اضافه وزن شود، که این خود می‌تواند مشابه نفخ بروز کند. افزایش وزن ریشه در دریافت مقادیر بالای کالری موجود در نوشیدنی‌های الکلی دارد.

مردم می‎توانند گاستریت را از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک و دیگر داروهای محافظ جدار معده درمان کنند. این امکان وجود که مردم از طریق قطع مصرف الکل، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم وزن خود را کاهش دهند.

منبع:سایت مهرین (اخبار سلامت)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.