درمان خانگی آفتاب سوختگی

درمان های خانگی و موثر در رابطه با آفتاب سوختگی

در اینکه روزهای گرمِ تابستانِ امسال، بهترین زمان برای رفتن به ساحل و دریاست، شکی نیست. خیلی ها دراین روزهای گرم، علاقه زیادی به شنا دراستخرهای رو باز نشان می دهند.

این در حالی است که هرچند  این تفریحات،نشاط بخش است، اما ممکن است دراثر بی توجهی، مشکلاتی نیز به بار بیاورد که مهم ترین آنها آفتاب سوختگی است.

نور خورشید، باعث سوختگی، قرمزی و التهاب پوست می شود و این هوا چنین عارضه ای را تشدید می کند.
  آب سرد، رایج ترین و سریع ترین درمان
خنک کردن پوست، اولین کاری است که با مشاهده آفتاب سوختگی، باید انجام دهید. توصیه ما این است که در ساعاتی که نور خورشید،شدید است، یعنی ساعت ۱۲ تا ۴ بعدازظهر، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بپرهیزید.

حتما کرم ضدآفتاب بزنید. از سایه بان، کلاه و عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.زمانی که احساس کردید پوستتان سوخت وارد عمل درمانی شوید.
روش استفاده : یک گاز یا دستمال تمیز برداشته و در آب سرد، خیس کنید. سپس آن را به مدت یک ربع روی مناطقی که دچار آفتاب سوختگی است، بگذارید. اگر محل آفتاب سوختگی وسیع بود، آب سرد روی آن بریزید یا دوش آب سرد بگیرید.
  سرکه سیب را از یاد نبرید
اگر در استخر یا کنار دریا دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، به سراغ سرکه سیب بروید. البته یادتان باشد که موارد جدی تر نیاز به پزشک دارد.

عصاره روغنی اسطوخودوس، شهرت زیادی در تسکین و احیای سلول های پوستی دارد. ترکیب آن با روغن درخت چای، کمک زیادی به تسکین سوزش کرده و از ایجاد تاول پیشگیری می کند. سرکه سیب می تواند باعث تسکین سریع پوست شود.
روش استفاده : یک دستمال تمیز یا گاز استریل را داخل یک پیاله سرکه خیس کنید و آن را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید. زمانی که دستمال خشک شد، آن را از روی پوستتان بردارید. این کار را چند بار در طول روز انجام دهید.
  خمیردندان این بار برای پوست
اگر به پماد و غیره دسترسی ندارید، خیلی زود به سراغ خمیردندان بروید. خمیردندان برای تسکین آفتاب سوختگی های جزیی،درمان مناسبی است، چون باعث تسکین سوزش پوست و جلوگیری از تاول زدن می شود.
روش استفاده : یک لایه نازک خمیردندان روی پوست سوخته بمالید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه بماند. سپس پوست را شست وشو دهید.

این کار را زمانی که متوجه قرمزی پوست و آفتاب سوختگی شدید، بزنید و نیازی به تکرار آن نیست.
  ژل آلوئه ورا دوستِ پوست
گاهی آفتاب سوختگی، از یک قرمزی ساده پوست گذشته و خبر از سوختگی جدی تر می دهد. اگر سوختگی از درجه یک و دو بیشتر باشد، می توانید به سراغ آلوئه ورا بروید.

این گیاه، خواص ضدالتهابی دارد، ضدعفونی کننده و مرهم است. ژلی که از این گیاه حاصل می شود، برای بهبود سوختگی های جزیی فوق‌العاده عمل می کند.
روش استفاده : ژل (شیرابه) داخل برگ گیاه آلوئه ورا را درآورید و آن را روی قسمت هایی که دچار سوختگی شده ، بمالید. می توانید تا برطرف شدن سوختگی، از این ژل استفاده کنید.

یادتان باشد که قسمت سبز گیاه را به پوست نزنید، چون باعث سوزش بیشتر می شود. فقط از ژل خالص داخل آن استفاده کنید.
  جوش شیرین البته در خانه
اگر چند ساعتی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد. بهترین کار این است که به محض رسیدن به منزل، بدنتان را با محلول جوش شیرین شست وشو دهید.
روش استفاده : وان حمام را با آب ولرم پر کنید و به آن ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید.

به مدت ۲۰ دقیقه داخل وان حمام دراز بکشید. اگر وان ندارید، یک گاز استریل یا دستمال تمیز را به محلول جوش شیرین آغشته کرده و آن را روی مناطقی که دچار آفتاب سوختگی شده ، قرار دهید و چندین بار این کار را تکرار کنید.
اسطوخودوس، آرام بخش پوست
عصاره روغنی اسطوخودوس، شهرت زیادی در تسکین و احیای سلول های پوستی دارد. ترکیب آن با روغن درخت چای،کمک زیادی به تسکین سوزش کرده و از ایجاد تاول پیشگیری می کند.

این ترکیب می تواند در عرض چند روز آفتاب سوختگی را برطرف کند.
روش استفاده : ۵ میلی لیتر عصاره روغنی اسطوخودوس را با ۵ میلی لیتر روغن درخت چای ترکیب کنید و به مدت چهار روز، ۲ تا ۳ قطره از این ترکیب روغنی را روی پوست بزنید.

استفاده از این روغن ها برای کودکان زیر شش سال و خانم های باردار ممنوع است.
ترکیب عصاره های روغنی
اگر آفتاب سوختگیتان جدی است، به پزشک مراجعه کنید تا راهنماییتان کند. می توانید از ترکیب عصاره‌های روغنی که خواص ضدالتهابی دارند نیز کمک بگیرید .
روش استفاده : ۹ قطره عصاره روغنی اسطوخودوس، ۲ قطره عصاره روغنی نعنا فلفلی و ۱ قطره عصاره روغنی نعنای سبز را با هم ترکیب کنید.

آن را داخل اسپری کوچکی بریزید و به آرامی روی نواحی سوخته اسپری کنید. این کار را تا زمانی که آفتاب سوختگی برطرف شود، تکرار کنید.