دلیل یائسگی مردان

یائسگی مردان چیست؟ (راه های پیشگیری و درمان)

تنها زنان نیستند که وارد دوران یائسگی می‌شوند. مردان هم یائسه می‌شوند. با این تفاوت که یائسگی مردان یا آندروپاز (Andropause) برای پزشکان چندان تعریف شده نیست. اما بیماران علائم مشخصی را از خود بروز می‌دهند و نیز به درمان پاسخ نشان داده‌اند.بسیارخوب، آیا تا به حال در مورد بحران میانسالی که اکثر مردان در اواخر دهه سوم و یا دهه چهارم زندگی خود به آن دچار می‌شوند، چیزی شنیده‌اید؟

آن‌ها اندک زمانی پس از آن درگیر یائسگی مردانه می شوند. از زمانی که ما به دنیا می‌آییم تا زمانی که می‌میریم، ترکیب هورمونی بدنمان همواره در حال تغییر است.

در دوران کهنسالی هورمون‌های جنسی به طور قابل درکی حذف می‌شوند. این هورمونها تغییرات جسمی و جنسی بدن را طی مراحل مختلف بلوغ، بزرگسالی و کهنسالی کنترل می‌کنند. استروژن و پروژسترون در زنان و تستوسترون در مردان مسئول این تغییرات هستند.

در زنان، یائسگی با تغییرات قابل توجهی همراه است که منجر به پایان یافتن چرخه قاعدگی می‌شود. با این وجود تغییراتی که در بدن مردان رخ می‌دهد به عنوان نشانه‌های کهنسالی در نظر گرفته می‌شوند که البته این صحت دارد چرا که هورمونهای جنسی در دوران جوانی در بالاترین حد هستند و با افزایش سن فرد به طور طبیعی کاهش می‌یابند و در نتیجه بر سلامت جنسی اثر می‌گذارند.

آیا می‌دانستید که در سن 60 تا 70 سالگی میزان هورمون تستوسترون در بدن مردان تقریباً نصف میزانی است که در 25 سالگی وجود داشته است.

چگونگی برخورد با یائسگی در مردان

با افزایش سن ترشح هورمون سطح تستوسترون در بدن به تدریج کمتر و کمتر می‌شود. این هورمون مسبب مردانه شدن صدا در دوران بلوغ، رشد موهای بدن و صورت و همچنین توسعه سیستم تناسلی مرد است.

علائم یائسگی مردان همان است که در سن پیری بروز می‌یابد. از این رو، بسیاری از پزشکان آن را به عنوان یائسگی نمی‌شناسند، چرا که زنان پس از یائسگی قدرت تولید مثل را از دست می‌دهند در حالی که مردان حتی در سن صد سالگی نیز می‌توانند صاحب فرزند شوند.

تاکنون، توماس پار، متولد سال 1483 بر طبق مستندات طولانی‌ترین عمر را داشته است. او حتی پس از گذر از 130 سالگی نیز توانسته است که پدر شود. در واقع، در سال 2010، یک کارگر 94 ساله هندی صاحب یک پسر شد.

کاهش ترشح هورمون تستوسترون در مردان با سرعتی بسیار آهسته‌تر نسبت به یائسگی زنان رخ می‌دهد. مردان این تغییرات را در اواخر دهه چهارم و اوایل دهه پنجم زندگی خود تجربه می‌کنند. این تغییرات در سن 70 بسیار بارز می‌شوند.

علائم آندروپاز

علائم آندروپاز بسیار شبیه به آن چیزی است که زنان در زمان یائسگی تجربه می کنند. اما زمانی که تستوسترون به شکل مصنوعی به مردان تزریق شد، این علائم ناپدید شدند که این قضیه وجود اختلال جنسی در مردان کهنسال را اثبات می‌کند. افت سطح هورمون تستوسترون در بدن مردان منجر به تغییرات زیر می‌شود:

ضعف عضلانی
از دست دادن وزن استخوان
از دست دادن حافظه
ضعف تمرکز
نوسانات خلقی مکرر
پوکی استخوان
خستگی
از دست دادن قدرت بدنی
افسردگی
از دست دادن میل جنسی
افزایش درصد چربی
اختلال عملکرد بیضه
کم شدن تعداد اسپرم
انزال زودرس

راه‌هایی برای درمان

مردی که از آندروپاز رنج می‌برد، باید توسط دکتر معاینه شود تا مشخص شود دچار بیماری خاصی نیست. زیرا ابتلا به دیابت نوع 2 و سخت شدن شریان ها نیز می‌تواند آغاز کننده‌ی علائم آندروپاز باشد.

برای تعیین سطح هورمون تستوسترون در بدن مجموعه‌ای از آزمایش‌های خون مورد نیاز است. اگر سطح این هورمون در بدن پایین باشد نیاز به نگرانی نیست، زیرا برای این مسئله راه‌های درمانی وجود دارد.

اگر شما یک بیمار مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان قرار دارید، و یا سابقه ابتلا به سرطان پروستات در خانواده شما وجود داشته است، توصیه می‌شود از درمان افزایش تستوسترون استفاده نکنید؛ چون ممکن است موجب تحریک و یا وخیم‌تر شدن سرطان شود.

عوارض جانبی دیگر شامل بزرگ شدن پروستات، آکنه، نازک شدن یا از دست دادن مو، آپنه خواب و ناباروری است. درمان‌های دیگر شامل، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و پیروی از اصول زندگی سالم، پیروی از یک رژیم غذایی مغذی برای کمک به افزایش سطح انرژی و انجام تمرینات ورزشی‌ای که برای سن مرد مناسب است.

همچنین شما می‌توانید از درمان‌های روان‌پزشکی برای درمان نوسان خلقی یا افسردگی استفاده کنید. با این حال بهتر است از داروهایی که اختلالات بیشتری درتغییرات شیمیایی‌ای بدنتان ایجاد می‌کند، اجتناب کنید. شما همچنین باید خواب کافی داشته باشید؛ زیرا مقدار خواب با سطح هورمون تستوسترون در بدن مرتبط است.

اگر شما چربی اضافی در اطراف شکم خود داشته باشید بسیار زودتر از دوستان و همکاران لاغرتان درگیر آندروپاز می‌شوید. دلیل این مطلب اینست که چربی تستوسترون را به استروژن تبدیل می‌کند و شما را سریعتر در معرض خطر تخلیه تستوسترون قرار می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.