پیچ خوردگی مچ پا (دلیل و راه درمان خانگی و دارویی)

درمان رگ به رگ شدن مچ پا,طول درمان پیچ خوردگی مچ پا,چگونه پیچ خوردگی مچ پا را درمان کنیم؟,مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی مچ پا,در رفتگی مچ پا,درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا,درمان کشیدگی تاندون مچ پا,درمان پیچ خوردگی زانو

یخ می‌تواند درد، تورم و رگ به رگ شدن مچ پا را کاهش دهد اما به شرطی که به نحوی درست از آن استفاده شود. نکات زیر را درباره استفاده از یخ در نظر بگیرید:
هرگز از یخ برای بیشتر از ۲۰ دقیقه استفاده نکنید و هرزمان که احساس کرختی در آن وجود داشت، استفاده از آن را متوقف کنید.
در سه روز نخست آسیب‌دیدگی هر دو تا چهار ساعت از کیسه‌های پلاستیکی پرشده از یخ استفاده کنید. از یک کیسه یخ، حمام یا ماساژ با یخ استفاده کنید.
برای درست کردن کیسه یخ می‌توانید یک کیسه معمولی را تا حدودی از یخ پرکنید و دور آن را با پارچه یا حوله بپوشانید و سپس بر منطقه آسیب‌دیده به کار بگیرید.
برای اعمال یک حمام یخ، پا را تا مچ در سطلی پر از آب و یخ قرار دهید.
برای اعمال ماساژ یخ، از لیوان‌های فومی کوچک استفاده کنید. آن‌ها پر از آب کنید و سپس در فریز قرار دهید، بعد از یخ بستن آن را تا نیمه از لیوان بیرون بیاورید و به شکل دایره‌وار روی مچ پا بکشید. بیش از ۳۰ ثانیه در هر منطقه توقف نکنید.

قوزک پا متشکل از استخوان، رباط، تاندون و ماهیچه است. از آنجائیکه قوزک پا وزن بدن را تحمل میکند، بنابراین بسیار در معرض خطر آسیب و درد می باشد. ممکن است درد قوزک از داخل و یا خارچ مچ پا در امتداد تاندون آشیل ( متصل کننده  عضلات ساق پا به پاشنه) احساس شود. درد خفیف قوزک پا با درمانهای خانگی برطرف می شود اما برای درمان دردهای شدید حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

آسیب به استخوان، رباط یا تاندون می تواند باعث درد قوزک پا شود. شایع ترین علت درد قوزک پا رگ به رگ شدن است که با پیچ خوردن مچ پا اتفاق می افتد و سبب پارگی یا کشش رباط قوزک پا می شود. پیچ خوردگی در زمان ورزش یا حتی پیاده روی در سطح ناهموار و نیز اشتباه قدم برداشتن اتفاق می افتد.
شایع ترین علل درد قوزک پا شامل موارد زیر می باشد:
التهاب تاندون آشیل
پارگی تاندون آشیل
شکستگی
زائده استخوانی
شکستگی مچ پا
آماس یا تورم کیسه های مفصلی
نقرس
شبه نقرس
آرتریت  واکنشی
روماتیسم
آرتریت سپتیک
رگ به رگ شدن مچ پا
شکستگی به علت فشار آوردن زیاد به مچ پا
سندرم تونل تارسال

چه هنگام به پزشک مراجعه کنید
آسیب قوزک پا بسیار دردناک بوده و راه های درمانی اولیه در منزل می تواند در بهبود درد آن موثر باشد. اما در صورت مشاهده علائم زیر حتماً به پزشک مراجعه شود:
درد و تورم شدید
زخم و دفرمه شدن
مشاهده علائم عفونت مانند قرمزی، گرمی در محل مورد نظر و تب بالای ۸/۳۷ درجه
عدم تحمل وزن بیشتر روی پا
عدم بهبود ورم در طول ۳ الی ۵ روز
عدم بهبود درد طی  چندین هفته

درمان
اکثر  آسیب های قوزک پا با درمانهای ساده و خانگی برطرف می شوند. مانند:
استراحت: تا حد امکان وزن وارد شده به قوزک پا و فعالیت های روزمره را کم کنید.
یخ: ۳ الی۴  مرتبه در طول روز از بسته یخ بروی محل درد استفاده نمایید.
بانداژ: پیچیدن باند در محل برای کاهش تورم
بالا گرفتن پا: بالا گرفتن پا برای کاهش تورم
مصرف مسکن: استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن، ادویل و ناپروکسن برای کاهش درد و کمک به بهبود محل درد.
باید توجه داشت با وجود بهترین مراقبتها نیز کمی تورم، دردهای اول صبح  و یا درد بعد از فعالیتهای بدنی تا چندین هفته بعد از شروع درمان وجودخواهد داشت.

نظرات بسته شده است.