تحقیق طرح تولید موجودات ترانسژنیک فوائد و مضرات آن

محصولات دستکاری شده ژنتیکی یا همان تراریخته محصولاتی هستند که از انتقال یک یا چند ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به وجود می‌آید و تولید این دسته از محصولات تا به امروز بحث ها و چالشهای مختلفی را در کشورهای مختلف جهان میان اساتید و صاحب نظران حوزه بیوتکنولوژی در دو طیف مخالفان و موافقان این محصولات ایجاد کرده است به گونه ای که طرفداران این محصولات بدون در نظر گرفتن نتایج برخی از آزمایشات که عوارض مختلفی برای برخی از محصولات دستکاری شده ژنتیکی نشان می‌دهد. منتقدان را به فرار از تکنولوژی متهم می‌کنند و منتقدان نیز بر عوارض و مخاطرات محصولات تراریخته بر سلامت انسان و محیط زیست تاکید دارند و خواستار آگاهی عمومی درباره این نوع محصولات هستند.
سرطان، تومورهای خطرناک، ناباروری، میکروسفالی، پیری زودرس و تغییرات فیزیکی بخشی از خطرات احتمالی محصولات تراریخته بر انسان است که از سوی منتقدان و با استناد به نتایج برخی آزمایشات برشمرده می‌شود؛ محصولاتی که این روزها دولتهای بیش از 38 کشور دنیا آن را ممنوع کرده اند.

تاریخچه
اطلاعات بدست آمده درباره DNA در دهه 1950 آغازی برای پاسخ به پرسش های دیگر در مورد ژن‌ها بود. در اوایل دهه 1970 نخستین آزمایش موفقیت آمیز دستکاری و اصلاح ژن انجام شد و در دهه 1980 نخستین گیاه دستکاری شده به روش مهندسی ژنتیک که یک اطلسی مقاوم به بیماری بود تولید شد.
در سال 1984 اولین کلون گوسفند انجام شد و در سال 1995 استفاده از سلولهای جنینی برای تولید گوسفندهای مگان و موراگ صورت پذیرفت. در سال 1996 تولد دالی اولین حیوان کلون شده بوقوع پیوست و تا به امروز آزمایشات برای تولید موجودات ترانسژن و کلون شده ادامه دارد.

کاربرد تکنولوژی DNA نوترکیب
تکنولوژی DNA نوترکیب برای موجودات زنده انقلابی عظیم به پا کرد که با انتقال توالی DNA جدید به میکروب ها گیاهان و حیوانات یا با حذف یا تغییر توالی DNA در ژنوم انجام می‌شود که گونه های کاملا جدید یا واریته های جدید برای انجام وظایف خاص ایجاد می‌کند. اولین مثال از این رویکرد که عملی شد، ترانسفورماسیون ‌Ecoli با ژن انسولین انسانی و تولید انسولین نوترکیب در محیط کشت باکتریایی بود. تا آن زمان بیش از صد پروتئین انسانی با کاربرد درمانی در باکتری ها بیان شده بود و تکنولوژی در مخمرها، قارچ های رشته ای، سلول های حیوانی و گیاهی توسعه یافت. به طور مشابه پروتئین های مشتق شده از انسان و پاتوژن های حیوانی در گونه های میزبانی مختلف، به منظور ایجاد منبعی قابل اعتماد برای تولید واکسن های ایمنی، بیان شدند. اگرچه تولید پروتئین های نوترکیب تنها یک مثال از چگونگی انتقال DNA به میکروب ها، حیوانات و گیاهان است که می‌تواند برای تولید محصولات مفید به کار رود. به عبارت دیگر، محصولات پروتئینی تولید شده از ترانس ژن مهم نیست، بلکه اثر متابولیکی که آن پروتئین بر بدن می‌گذارد، اهمیت دارد.
ژن ها، می‌توانند مسیرهای متابولیک بدن را طولانی کنند، کوتاه کنند یا به سمت دیگری منحرف کنند و به سمت مولکول های کوچک سوق بدهند.یا ژن های جدید می‌توانند مسیرهای متابولیکی کاملا جدیدی خلق کنند که به باکتری‌ها، گیاهان و جانوران امکان تولید مواد شیمیائی جدید، داروها، ویتامین ها، روغن و چربی های خاص و حتی پلاستیک ها را می‌دهد. در دیگر موارد، هدف مهندسی ژنتیک تولید مواد ارزشمند نیست (همان پروتئین) بلکه، هدف؛ تغییر ویژگی های فنوتیپی میزبان از راه های مهم است. مثلا بیان هورمون رشد ماهی، که باعث رشد سریع تر آن‌ها شود و یا بیان پروتئین دانه های گیاهی به منظور ایجاد مقاومت در برابر آفات و بیماری ها، تحمل محیط های نامناسب یا بهبود ترکیب موادغذایی.
در حالی که پیشرفت هایی در تولید حیوانات مزرعه با ویژگی های بهبود یافته رخ داده است بیوتکنولوژی گیاهی بیشترین سود و منفعت را داشته و دانه های دست ورزی شده در 75 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی سراسر جهان تولید می‌شوند. تغییر ویژگی از طریق دست ورزی Germline در حیوانات و گیاهان انجام شده، اما همین تکنولوژی برای اجرا در انسان محدود شده تر است چرا که باید او را از ابتلا به بیماری های مهلک محافظت کرد. این رشته‌ی پزشکی بنام ژن‌درمانی شناخته می‌شود که شامل واکسن های DNA است که با انتقال ژن، سلول های سرطانی را از بین می‌برند و DNA را به سلول های خاص برده و باعث ترمیم یا جبران بیماری های ژنتیکی می‌شوند. درمقابل، ژنوم حیوانات ممکن است عمدا با تکنیک انتقال ژن جهش یافته شوند که به منظور بازسازی موتاسیون های ارثی در انسان که باعث بیماری‌های ارثی می‌شود یا برای توسعه سلول‌های بیماری که می‌تواند برای تشخیص نحوه رخ دادن بیماری‌ها و تست کردن داروهای جدید به کار رود، است. مطالعه ای جامع بر روی تمام کاربردهای دست ورزی ژنتیکی، کتاب‌های زیادی را می‌طلبد.

تولید مولکول‌های مفید
یکی از اولین کاربردهای تجاری دست ورزی ژنتیکی، تولید پروتئین های درمانی در باکتری ها بود و اولین محصولات هم ورژن نوترکیب پروتئین قبلی بود که به عنوان درمان استفاده می‌شدند: مثل هورمون رشد انسانی و انسولین.
پیش از ظهور مهندسی ژنتیک، هورمون رشد انسانی از غده هیپوفیز اجساد به دست می‌آمد. که از این روش علاوه بر اینکه هورمون کمی به دست می‌آمد، افراد را مبتلا به سندرم جاکوب-کورتوزفیلد می‌کرد. روش نوترکیبی در موارد نامحدودی ایمن گزارش شده است اما گزارش شده برای بسیاری از ترکیبات خونی، آنتی کواگولانت ها و فاکتورهای رشد که از خون جدا شده اند بود خطر آلودگی به HIV دارد. همانطور که روش های Cloning gene پیشرفته و پیشرفته‌تر می‌شد تعداد بیشتری از سیتوکین ها، انترفرون‌ها و اینترلوکین ها در باکتری ها شناسایی و تولید شدند.
اولین نسل پروتئین های دارویی که تولید شدند، دقیقا مولکول های انسانی بودند اما اکنون از مهندسی پروتئین برای توسعه‌ی نسل دوم پروتئین های درمانی که ویژگی های بهبود یافته دارند استفاده می‌شود. به این معنی که با جایگزینی اسید آمینه‌های معین یا حذف دومین های پروتئینی مشخص این ویژگی‌ها بهبود یافته می‌شوند. گرایش دیگر دانشمندان، افزایش تولید بخش‌های درمانی ترکیبی جدید از پروتئین های مختلف است که در هیچ کجا به اندازه تولید آنتی بادی‌های بر پایه دارویی از این روش استفاده نشده است که اغلب با ترکیب اختصاصیت آنتی بادی‌ها با فعالیت دیگر پروتئین‌ها مثل سایتوکین‌ها و ایمنوکین‌ها برای دست‌یابی به اثرات درمانی روی سلول های هدف رخ می‌دهد.
اولین پروتئین های نوترکیب تجاری، نوعی از پروتئین‌های درمانی بودند که در Ecoli تولید شدند این‌ها پروتئین‌های گیکوزیله نشده‌ی ساده‌ای بودند که به عنوان اجسام انکلوزیونی از سلول باکتری استخراج شده و سپس در شرایط آزمایشگاهی دناتوره شده و refolding می‌شدند. به خاطر اهمیت گلیکوزیلاسیون و زنجیره‌های قندی افزوده شده به پروتئین‌ها در طول سنتز در بسیاری موارد سیستم Ecoli با سلول‌های پساتانداران جایگزین شد تا بعدا بتواند پروتئین‌های پیچیده‌تر تولید کند و به fold درست و گلیکوزیلاسیون invivo دست پیدا کند.
سلول های مخمر هم، با شیوه مشابه در سلول باکتری رشد کرد که مثل باکتری به محیط کشت ساده و ارزان برای رشد نیاز دارد. مخمرها یوکاریوت اند توانایی fold و اسمبل کردن کمپلکس پروتئین های نوترکیب موثرتری نسبت به باکتری دارند. ترشح پروتئین های نوترکیب از سلول های کشت شده ی مخمر اجازه ی تشکیل باندهای دی سولفیدی و بلوغ پروتئولیتیک را ایجاد می‌کند. همچنین گلیکوزیلاسیون N و O لینکد و دیگر تغییرات پس از ترجمه که اصلا در باکتری‌ها رخ نمی‌دهد نیز در مخمر صورت ‌می‌گیرد.
ماکارومایس سرویزیه (مخمر نان) اولین مخمر استفاده شده برای تولید پروتئین‌های نوترکیب است و برای تولید تجاری داروها و واکسن های تایید شده ‌ی مختلف که شامل: واکسن هپاتیت B کنونی است، نیز استفاده می‌شود. متاسفانه سیستم تولید پروتئین نوترکیب توسط مخمر نان،محدودیت هایی هم دارد، مثل: محصول کم مخمر، پایداری کم پلاسمید، مشکلات اندازه گیری محصولات، هایپرگلیکوزیلاسیون گلیکو پروتئین‌های نوترکیب انسانی و ترشح نامناسب پروتئین‌ها. هرچند سویه هایی بهبود یافته از مخمرنان تولید شدند که بعضی از آنها زنجیره‌های گلیکانی سازگار با انسان‌ها می‌سازند.
از دیگر گونه های مخمر که توسعه یافته اندو به عنوان میزبانی برای تولید پروتئین هستند هم می‌توان اینها را نام برد: ارگانیسم مدل مشهوری بنام شیزوساکاروماسیس پمپ به علاوه‌ی مخمرهای میتلوتروف مثل: پیچیا پاستوریزا و هاننولا پلی مورفا و مخمرهای لبنی و …
اغلب، این ارگانیسم ها، از مخمرنان، از نظر عملکردی بهتر هستند به نحوی که هایپرگلیکوزیلایسون‌شان کاهش یافته و ترشح موثری دارند و …..

فهرست
مقدمه ……………………………………………………………………………………………………….3
تاریخچه….………………………………………………………………………………………………………….4
کاربرد تکنولوژی DNA نوترکیب ………………………………………………………………………………………5
تولید مولکولهای مفید ……………………………………………………………………………………………………..6
حیوانات و گیاهان تراریخته نیز ‌می‌توانند به عنوان بیوراکتور برای تولید پروتئین‌های نوترکیب استفاده شوند ………………………………………………………………………………………………………………………………7
محصولات تراریخته غذایی، فرصت تولید یا تهدید سلامتی ……………………………………………………10
الف- در این بخش به این امر که در هنگام ورود یک ژن خارجی در میان ژنهای موجود زنده، با نگرشی دقیق و علمی چه پدیده‌هایی ممکن است به وقوع بپیوندد می‌پردازیم ……………………………10
ب- در این بخش، برخی شرایط ویژه و اغلب بررسی نشده ژنها را بیان می‌داریم که ممکن است پس از انتقال ژن، به شکل منفی بروز یابند و یا دستخوش تغییر گردند ……………………………………………12
ج- در این قسمت چگونگی بروز اثرات ژن انتقال یافته در نسلهای بعدی و دلایل لزوم بررسی‌های چند نسلی موجودات تراریخت شده مطرح می‌گردد ………………………………………………………………13
د- برخی روشهای انتقال ژن پرخطر می‌باشند ……………………………………………………………………….14
ه- در بخش حاضر، عدم شناخت کامل ژنوم انسان و سایر موجودات تشریح می‌گردد ………………..14
و- بیان چند نکته …………………………………………………………………………………………………………….15
ماهیان ترانسژنیک ……………………………………………………………………………………………………………16
دستکاری ژنی ………………………………………………………………………………………………………………..19
روش های انتقال ژنی و مزایا و معایب آن …………………………………………………………………………..19
پرورش سبزیجات تراریخته برای کیفیت تغذیه ای و خواص درمانی ……………………………………….20
دلایل پذیرش و نفی گیاهان تراریخته در نقاط جهان ……………………………………………………………..22
قبول رشد بیوتکنولوژی کشاورزی و تکنولوژی توسط کشاورزان ……………………………………………22
دلایل پذیریش محصولات تراریخته برای کشاورزان ……………………………………………………………..23
نقش علوفهای مهم محصولات تراریخته در بسیاری از کشورها ……………………………………………….23
وضعیت محصولات گیاهان تراریخته در اروپا ………………………………………………………………………24
پیشرفت متفاوت بین شمال امریکا و اروپا ……………………………………………………………………………25
نگرش مصرفکنندگان اروپایی نسبت به محصولات و مواد غذایی تراریخته ……………………………..26
نگرش مصرفکنندگان در سایر مناطق ………………………………………………………………………………..27
عوامل موثر بر نگرش مصرفکننده به سمت محصولات غذایی تراریخته ………………………………….27
نتیجهگیری ……………………………………………………………………………………………………………………..29
منابع ……………………………………………………………………………………………………………………………..31

ادامه و دانلود کامل فایل word تحقیق در 32 صفحه با لینک زیر قیمت 8000 تومان:

RIAL 80,000 – خرید

نظرات بسته شده است.