اشک مصنوعی تیرلوز و آرتلاک (روش مصرف،اثرات و عوارض،فواید)

عوارض قطره اشک مصنوعی,قطره اشک مصنوعی artelac,قطره اشک مصنوعی خارجی,قطره اشک مصنوعی تیرلوز,طریقه مصرف اشک مصنوعی,قطره ارتلاک ادونس,بهترین قطره اشک مصنوعی,قیمت قطره آرتلاک,قیمت قطره چشمی artelac,عوارض قطره ارتلاک,تفاوت آرتلاک و آرتلاک ادونس,قطره artelac 0.5 ml,بهترین قطره اشک مصنوعی,نام قطره اشک مصنوعی,بهترین قطره اشک مصنوعی,انواع قطره اشک مصنوعی,بهترین مارک اشک مصنوعی,طریقه مصرف اشک مصنوعی,قطره اشک مصنوعی آرتلاک

تیرلوز® (اشک مصنوعی)
گروه دارو : اشک مصنوعی، لوبریکانت
ترکیب
هر ۱۰۰ میلی لیتر محلول استریل چشمی تیرلوز®  حاوی ۰/۳ گرم هیدروکسی پروپیل متیل سلولز و ۰/۱ گرم دکستران ۷۰ به عنوان ماده موثره و بنزالکونیوم کلراید به عنوان نگه دارنده می باشد.

فارماکولوژی
این محصول از طریق تثبیت و ضخیم سازی لایه اشکی پری کورنیال و به تاخیر انداختن زمان تجزیه لایه اشکی در شرایط خشکی چشم، باعث افزایش رطوبت قرنیه می شود.
این محصول دارای مواد ویسکوز کننده است که زمان تماس دارو با چشم را افزایش می دهند.

کاربرد
قطره چشمی تیرلوز®  به منظور تسکین موقتی و جلوگیری از سوزش، ناراحتی و تحریک چشم ناشی از خشکی چشم  به کار می رود. همچنین این محصول به عنوان محافظ در مقابل تحریکات چشمی ناشی از  باد و یا آفتاب به کار می رود.

مقدار و چگونگی مصرف دارو
یک یا دو قطره ، ۳ یا ۴ بار در روز و یا به دفعات لازم در چشم چکانده می شود.

شکل دارویی
قطره های استریل چشمی تیرلوز®  سینادارو در بطری های پلاستیکی ۱۰ میلی لیتری عرضه می شوند.

چه کسانی باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند؟

افراد سالخورده نیز باید با قطره اشک مصنوعی چشم خود را مرطوب نگه دارند.

نور آفتاب می تواند منجر به خشکی چشم و تشدید بیماری های آلرژیک شود و حتی بعضی از بیماری ها مانند ورم ملتهبه بهار وجود دارد که در فصل های تابستان و بهار ممکن است تشدید شود.

این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در تابستان با رفتن به استخرها بیماری های عفونی افزایش پیدا می کند و باعث ایجاد ورم ملتهبه عفونی می شود که وجود ویروسی به نام آدنو ویروس در استخرها باعث کدورت در قرنیه چشم می شود و در نهایت منجر به کاهش شدید دید فرد می شود.
این کدورت ها ممکن است ۶ تا ۹ ماه در سطح چشم باقی بماند، بنابراین از شنا کردن در آب های آلوده خودداری شود.

آفتاب می تواند بر روی عدسی و شبکیه چشم اثرات منفی بگذارد و منجر به پیری زودرس پرده چشم و یا شبکیه شود، بنابراین باید حتما از عینک های آفتابی استفاده شود.

تاثیرات منفی عینک های آفتابی نامناسب
ه دلیل اینکه مردمک چشم به هنگام زدن عینک بازتر می شود، بنابراین در صورت جذب ناکامل ماوراءبنفش توسط عینک آفتابی مقداری از اشعه از عینک عبور می کند و به چشم آسیب می رساند که در این شرایط آسیبی که اشعه ماوراءبنفش به چشم می زند بیشتر از زمانی است که ما عینک آفتابی نداریم زیرا در مواقعی که ما عینک آفتابی بر روی چشم نداریم، مردمک چشم جمع تر است و در نتیجه اشعه کمتری جذب چشم می شود.
حتی اگر عینک آفتابی تیره باشد اما اشعه ماوراءبنفش از آن عبور کند می تواند برای عدسی چشم و پرده چشم زیان بار باشد.
بیمارانی که سالخورده هستند و یا حتی جراحی نیز داشته اند باید با مصرف قطره چشم مصنوعی چشم خود را مرطوب نگه دارند که باعث بهتر شدن دید چشم نیز می شود.

اشک مصنوعی باعث افزایش ثبات و ضخامت لایه اشکی شده و در نتیجه بقای این لایه را روی چشم افزایش می دهد و به مرطوب نگه داشتن سطح چشم کمک می کند.این فرآورده سطح چشم را نرم و از آن محافظت می نماید.
اگر این قطرات دارای مواد نگه دارنده باشند، مواد نگه دارنده  باعث حفاظت قطره در برابر رشد میکروب ها می شود ولی در عوض خود این مواد نگه دارنده به مرور باعث صدمه سلولهای سطحی قرنیه می شوند و همچنین می توانند باعث واکنشهای حساسیتی شوند.
لذا در افرادی که به علت خشکی چشم نیاز به استفاده طولانی از این قطره ها دارند باید از قطره های بدون مواد نگه دارنده (که به علت احتمال آلوده شدن با میکروبها به صورت یک بار مصرف هستند) استفاده نمایند.

شیوه استفاده از قطره‌های چشمی اشک مصنوعی

ابتدا لازم است دستان خود را پیش از هر بار مصرف قطره‌های اشک مصنوعی، به خوبی با آب و صابون بشویید تا از ورود میکروب ‌ها به چشم جلوگیری شود.
یک واحد اشک مصنوعی را از بقیه جدا کنید(شکل بالا) و آن را به صورت عمودی بگیرید. سپس به قسمت بالایی آن ضربه بزنید تا همه مایع در انتهای آن جمع شود و سر قطره را بردارید.
به بالا نگاه کنید. پلک پایین را به سمت پایین بکشید و واحد حاوی اشک مصنوعی را به صورت عمودی نگه داشته و قسمت پایین آن را فشار دهید تا یک قطره داخل چشم شما بریزد.
به یاد داشته باشید که هر چشم فقط گنجایش یک قطره را دارد، بنابراین اگر در هر بار مصرف بیش از یک قطره در هر چشم بریزید، قطره قبلی از چشم خارج می‌شود.
پس از استفاده از قطره اشک مصنوعی، چشمان خود را چند ثانیه ببندید و گوشه داخلی چشم را به مدت چند ثانیه با ملایمت فشار دهید تا راه خروج اشک بسته شود و قطره ریخته شده برای مدت بیشتری در چشم بماند.
مراقب باشید تا قسمت سر ظرف دارو به دست یا مژه‌ها برخورد نکند، زیرا موجب انتقال باکتری‌ها، به داخل قطره و پس از آن به چشم می‌شود.
پس از هر بار مصرف، درب قطره چشمی‌ را بلافاصله ببندید.
داروهای  چشمی ‌که به صورت بطری چند بار مصرف یا ژل‌های چشمی‌ تهیه شده‌اند، باید تا یک ماه پس از باز شدن درب آن استفاده شوند و باقی‌مانده دارو پس از یک ماه از تاریخ باز شدن باید دور انداخته شود.
اگر برای شما ریختن بیش از یک قطره ‌تجویز شده است، بین ریختن دو قطره باید حداقل ۱۵ دقیقه فاصله باشد.