عوارض جانبی مصرف آزیترومایسین

آزیترومایسین (نحوه مصرف،فواید،خطرات و عوارض جانبی)

آزیترومایسین برای کودکان,آزیترومایسین سرماخوردگی,آزیترومایسین برای جوش,قرص آزیترومایسین ۲۵۰ برای جوش,سوسپانسیون آزیترومایسین,آزیترومایسین ۱۰۰ برای نوزاد,مصرف آزیترومایسین ۲۵۰ در بارداری,ازیترومایسین دربارداری,مصرف آزیترومایسین قبل از بارداری,سوسپانسیون آزیترومایسین ۱۰۰,شربت آزیترومایسین خارجی,کپسول آزیترومایسین ۲۵۰ برای جوش,قرص آزیترومایسین ۲۵۰ برای چیست,محلول اریترومایسین برای جوش صورت,قرص اریترومایسین برای درمان جوش,محلول اریترومایسین ۴ درصد,آزیترومایسین عفونت رحم,شربت زیتروماکس برای کودکان,آزیترومایسین سرماخوردگی,شربت زیتروماکس خارجی,روش مصرف شربت زیتروماکس,آزیترومایسین در بارداری,آزیترومایسین ۱۰۰ برای نوزاد,سوسپانسیون آزیترومایسین,آزیترومایسین در شیردهی

آزیترومایسین در درمان عفونت های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی، عفونت های پوست و بافت های نرم، عفونت های تناسلی بدون عواقب کلامیدیایی و التهاب غیر گنوکوکی پیشابراه مصرف می شود.

مکانیسم اثر آزیترومایسین

سنتز پروتئین وابسته به RNA در مرحله افزایش طول زنجیره را مهار می کند؛ به زیرواحد ۵۰S ریبوزومی متصل می شود که باعث مهار ترانس پپتیداسیون می شود. این دارو روی سنتز نوکلئیک اسید اثری ندارد. در فاگوسیت ها و فیبروبلاست ها غلظت پیدا می کند؛ مطالعات in vivo نشان می دهد این افزایش غلظت در فاگوسیت ها می تواند در توزیع دارو به بافت های دچار التهاب کمک کند.

فارماکوکینتیک آزیترومایسین

فراهمی زیستی این دارو از راه خوراکی حدود۴۰ درصد است. جذب دارو همراه با غذا در شکل کپسول ( نه قرص ) کاهش می یابد. اوج غلظت سرمی دارو تا ۲ ساعت بعد حاصل می شود. این دارو به طور وسیع در بافت ها منتشر می شود. به طوری که غلظت ان در بافت ها بیش از پلاسما خواهد بود.این دارو به مقدار کم در کبد متابولیزه و بقیه به صورت تغییر نیافته عمدتاً از راه صفرا دفع می شود.

موارد منع مصرف آزیترومایسین
در صورت وجود نارسایی کبد، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها
در صورت ابتلای بیمار به بیماری کبدی یا کلیوی، تا کی کاردی بطنی و پورفیری با احتیاط فراوان مصرف شود.

عوارض جانبی آزیترومایسین

تهوع، استفراغ، اسهال، احساس ناراحتی در شکم، کهیر، بثورات جلدی و سایر واکنش های آلرژیک، کاهش برگشت پذیر قدرت شنوایی ( با مقادیر زیاد ) یرقان انسدادی، عوارض قلبی، واکنش های حساسیت به نور، هپاتیت، سندرم استیونس- جانسون و نفریت از عوارض گزارش شده این دارو هستند.

تداخل دارویی
این دارو نیز مانند اریترومایسین با تعدادی از داروها تداخل دارد.

نکات قابل توصیه آزیترومایسین

بهتر است این دارو ( به ویژه کپسول آن ) با معده خالی مصرف شود ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا نیز مصرف نمود.

مقدار مصرف آزیترومایسین

بزرگسالان:این دارو به طور معمول به مقدار ۵۰۰ میلی گرم یک بار در روز برای ۳ روز مصرف می شود. در درمان عفونت های تناسلی کلامیدیایی و عفونت های تناسلی کلامیدیایی و عفونت مجاری ادراری غیر گونوکوکی یک گرم به صورت تک دوز مصرف می شود.
کودکان : برای کودکان با سن بیش از ۶ ماه ۱۰mg/kg یک بار در روز برای ۳ روز یا بر اساس وزن کودک به ترتیب زیر مصرف می شود: برای وزن ۱۵ -۲۰ کیلوگرم – مقدار ۲۰۰ میلی گرم، برای وزن ۳۵- ۲۶ کیلوگرم – ( مقدار ۳۰۰ میلی گرم، برای وزن ۴۵ -۳۶ کیلوگرم- مقدار ۴۰۰ میلی گرم ( این مقدار یک بار در روز برای ۳ روز مصرف می گردند).

عوارض داروی آزیترومایسین

ناراحتی معده، اسهال و شل شدن مدفوع، تهوع، استفراغ یا درد شکمی ممکن است رخ دهد . اگر هر یک از این اثرات باقی بماند و یا بدتر شود با دکتر یا داروساز تماس بگیرید.
اگر هر کدام از این عوارض مانند تغییرات شنوایی ( مانند کاهش شنوایی، ناشنوایی )، مشکلات چشمی ( مانند افتادن پلک ها، تاری دید )، مشکل در صحبت کردن و بلع، ضعف عضلانی، نشانه هایی از مشکلات کبد ( مانند خستگی غیر معمول، تهوع و استفراغ مداوم، درد شدید معده و شکم، پوست و چشم زرد و ادرار تیره داشتید به دکتر خود اطلاع دهید.
اگر هر کدام از این اثرات جانبی نادر مانند سرعت و ضربان نامنظم قلب، سرگیجه شدید، غش داشتید نیاز به کمک پزشکی دارید.
استفاده از این دارو را برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است سبب برفک دهان و یا بروز مجدد عفونت مخمر شود اگر شما متوجه تکه های سفید رنگی در دهان، تغییر در ترشحات واژن، یا علایم جدید دیگر شدید با دکتر خود تماس بگیرید.
واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم واکنشهای حساسیتی شدید مانند راش، خارش و تورم ( به خصوص صورت، زبان و  گلو )، سرگیجه شدید و تنفس مشکل شدید باید کمک پزشکی اورژانس دریافت کنید.

تداخل های دارویی آزیترومایسین

مصرف همزمان با ارگوتامین ممکن است منجر به سمیت حاد شود.
سبب اختلال در متابولیسم داروهایی می شود که توسط سیستم سیتوکرومی P450 متابولیزه می شوند ( مانند باربیتوراتها، سیکلوسپورین، کاربامازپین و فنیتوئین) و ریسک سمیت ناشی از این داروها را افزایش می دهد.
نلفیناویر باعث افزایش سطح خونی آزیترومایسین می شود.
ماکرولیدها باعث افزایش سطح پلاسمایی تئوفیلین می شوند.
دارو باعث کاهش کلیرانس تریازولام شده و ریسک سمیت را افزایش می‌دهد.
برخی از داروها علاوه بر آزیترومایسین ممکن است سبب ( طولانی شدن زمان QT ) شود از جمله آمیودارون، دیزوپیرامید، dofetilide، درونیدرونات، ایبوتیلید، پیموزاید، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالل ) می باشد لذا همزمان با این دارو مصرف نکنید

مراقبت های پرستاری آزیترومایسین

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم، اگر همزمان مصرف شود ممکن است جذب آزیترومایسین را کاهش دهد اگر شما یک آنتی اسید که حاوی آلومینیوم یا منیزیم است مصرف می کنید حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف آزیترومایسین صبر کنید
اگر مشکوک به مصرف بیش از حد هستید بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت و یا اورژانس تماس بگیرید.
اگر شما یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به یاد آمدن مصرف کنید و اگر در نزدیکی زمان دوز بعدی هستید دوز را دوبرابر نکنید.
در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کنید تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
در صورت نارسایی کبدی مصرف نشود

اشکال دارویی
کپسول ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرمی
قرص ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرمی
پودر و محلول ۲ گرمی
پودر و برای سوسپانسیون ۲۰۰ mg در۵ ml و ۱۰۰mg  در ۵ ml

مقدار مصرف آزیترومایسین

در بالغین ۵۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس۲۵۰  میلی گرم خوراکی یک بار در روز در روز ۲ تا ۵ برای عفونت های خفیف مصرف می شود

معمول دوز کودکان برای سینوزیت
سینوزیت باکتریایی حاد:
۶ ماه سن یا بیشتر ۱۰ میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر ۵۰۰ دوز mg ) به صورت خوراکی یک بار در روز به مدت ۳ روز
۱۶ سال و بالاتر ۵۰۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت ۳ روز

معمول دوز کودکان برای گوش
عفونت حاد
۶ ماه سن یا بیشتر ) ۳۰ میلی گرم / کیلوگرم  (حداکثر  ۱۵۰۰ mg دوز به صورت خوراکی به عنوان یک درمان تک دوز یا ۱۰ میلی گرم / کیلوگرم حداکثر ۵۰۰ mg دوز به صورت خوراکی یک بار در روز به مدت ۳ روز یا ۱۰ میلی گرم / کیلوگرم حداکثر ۵۰۰ mg دوز به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس ۵ میلی گرم / کیلوگرم حداکثر ۲۵۰ میلی گرم دوز به صورت خوراکی یک بار در روز در روز دوم

پنومونی اکتسابی از جامعه
۶ ماه سن یا بیشتر  ۱۰ میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر  mg 500 دوز  به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول سپس ۵ میلی گرم / کیلوگرم ( حداکثر ۲۵۰ میلی گرم  دوز  به صورت خوراکی یک بار در روز در روز دوم تا پنجم
۱۶ سال و بالاتر  ۵۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی به عنوان یک دوز منفرد در روز اول پس از ۲۵۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز در روز ۲ تا ۵