مراقبت از پوست نوزاد

آشنایی با روش های مراقبت از پوست نوزادان

پیشگیری از مشکلات پوستی باعث می شود نوزادتان اغلب راحت و شاد باشد. از یک مادۀ شویندۀ ملایم برای شستن هر چیزی که در تماس با پوست نوزادتان است، از رختخواب و پتو گرفته تا حوله و لباس ها و حتی لباس های خودتان، استفاده کنید. در این حالت می توانید از مشکلات پوستی و تحریک و خارش پوست نوزادتان پیشگیری کنید.

پوست زرد می تواند نشانه ای از زردی متوسط باشد

زردی نوزادی در پوست صورت و چشم های نوزاد دیده می شود. این مشکل اغلب در نوزادان نارس ایجاد می شود. این مشکل اغلب دو تا سه روز بعد از تولد، به دلیل بیلی روبین بالا (در نتیجه شکسته شدن گلبول های قرمز در نوزادان) ایجاد می شود. زردی اغلب با گذشت ۱ تا ۲ هفته بعد از تولد از بین می رود. درمان زردی در موارد خفیف، تغذیه مداوم با شیر مادر و در موارد شدیدتر شامل نوردرمانی (فتوتراپی) است. اگر نوزادتان زرد به نظر می رسد با پزشک در این مورد مشورت کنید.

آفتاب سوختگی در نوزادان

آفتاب ممکن احساس خوبی به شما بدهد، اما ممکن است پوست نوزادتان را در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار دهد. می توانید برای نوزداتان در هر سنی که باشد از یک ضد آفتاب (مخصوص کودکان) استفاده کنید. استفاده از کلاه لبه دار و چتر هم برای نوزادان بسیار مفید و کمک کننده است. اما برای حفاظت از نور آفتاب بهتر است نوزادتان را در ۶ ماه اول زندگی، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. در مواردی که می خواهید نوزادتان را در روزهای آفتابی بیرون ببرید، سعی کنید لباس های خنک به او بپوشانید. برای آفتاب سوختگی های شدید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان

از کرم ضد آفتاب در جاهایی از پوست نوزدان که به وسیله لباس پوشیده نمی شود، استفاده کنید. علاوه براین می توانید در قسمت های بینی، گوش و لب های نوزادان از پماد زینک اکساید استفاده کنید. لباس های گشاد و کلاه لبه دار به او بپوشانید. عینک آفتابی می تواند از آسیب به چشمان نوزادتان پیشگیری کند.

محصولات مراقبت از پوست نوزادان

در خرید محصولات مراقبت از پوست برای نوزادان بسیار دقت کنید. به دنبال گزینه های بدون رنگ، عطر و اسانس، فتالات و پارابن باشید؛ همه این موارد می تواند باعث تحریک پوست فرزندتان شود. هنگامی که در یک مورد مشکوک هستید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید و در مورد محصولات مناسب برای پوست نوزدان و کودکان با او مشورت کنید.

پیشگیری از ایجاد مشکلات پوستی هنگام حمام کردن

به خاطر داشته باشید، پوست نوزادان نرم و حساس است. پوست کودک تان را به وسیله حمام در آب گرم به مدت فقط ۳ تا ۵ دقیقه مرطوب نگه دارید. از قرار دادن کودک به مدت طولانی در وان آب و صابون اجتناب کنید. از یک لوسیون یا مرطوب کننده بلافاصله بعد از حمام، هنگامی که پوستش هنوز مقداری مرطوب است، استفاده کنید و سپس به جای اینکه با مالیدن حوله به پوستش آن را خشک کنید، آهسته حوله را روی پوست بگذارید و بردارید.

ماساژ نوزاد

اگر راش های پوستی و دیگر مشکلات پوستی کودکتان را تحریک پذیر کرده است، سعی کنید کودکتان را ماساژ دهید. مطابق با مطالعات اخیر، نوازش کردن و ماساژ دادن پوست نوزاد نه تنها باعث آرامش او می شود، بلکه می تواند باعث توقف گریه و خواب بهتر او شود.

چه هنگامی باید با یک متخصص اطفال مشورت کنید؟

بسیاری از مشکلات و بثورات پوستی نوزادان خیلی جدی نیست، اما تعدادی از آنها ممکن است نشانه ای از یک عفونت باشند که نیاز به توجه و درمان دارند. اگر پوست نوزاد نقطه های قرمز مایل به ارغوانی کوچک دارد، اگر برجستگی زرد و پر از مایع (پوسچول) دارد، کودک تب دارد یا بی حال است، حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا در صورت لزوم درمان های لازم را دریافت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.