راه های سلامت پوست نوزاد

نکاتی ساده برای سالم نگه داشتن پوست کودکان

پوست نوزادان، بسیار نرم و ظریف است و بثورات ناشی از پوشک یا بیماری های پوستی می تواند به راحتی آن را دچار مشکل کرده و تحریک کند. بسیاری از کودکان چند ماه پس از تولدشان در معرض ابتلا به مشکلات پوستی هستند. در این مقاله سعی داریم شما را با مشکلات پوستی رایج در نوزادان آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

نوزادان مستعد ابتلا به کهیر هستند

بسیاری از بثورات پوستی نوزادان، مشکل جدی ایجاد نکرده و خود به خود از بین می روند. در حالی که مراقبت از پوست کودک ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما باید سه چیز را بدانید: در چه شرایطی می توانید این مشکلات را در خانه درمان کنید؟ چه زمانی به درمان پزشکی نیاز دارید؟ و اینکه چگونه می توانید از این موارد پیشگیری کنید تا از شروع مشکلات پوستی در کودکان جلوگیری کنید؟

پیشگیری از بثورات پوستی ناحیه پوشک

اگر پوست اطراف نواحی پوشک نوزاد قرمز است، مشکل بثورات ناشی از پوشک برای او ایجاد شده است. بیشتر بثورات ناشی از پوشک در اثر تحریک پوست به دلیل سفت و محکم بستن پوشک، خیس بودن پوشک نوزاد به مدت طولانی یا حساسیت پوست نوزاد به یک مارک پوشک، شوینده یا دستمال مرطوب تمیز کننده نوزاد، ایجاد می شود. برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید تا جایی که می توانید کودک را بدون پوشک نگه دارید و پوشک او را باز کنید. بعد از خیس شدن پوشک نوزاد، آن را سریعاً تعویض کنید؛ ناحیه را با آب ولرم بشوئید و مقداری پماد زینک اکساید روی قسمت های آسیب دیده بمالید.

جوش های سر سفید

آکنه کودکان، مانند آنچه که نوجوانان به آن مبتلا می شوند، آکنه واقعی نیست. در واقع مطالعات اخیر نشان داده است که این آکنه ها ممکن است ناشی از قارچ باشند نه تولید چربی زیاد پوست. جوش های روی بینی و گونه ها خودشان چند هفته بعد از بین می روند؛ بنابراین نیازی به درمان ندارند.

لکه های مادرزادی

بسیاری از کودکان در هنگام تولد لکه های مادرزادی دارند. در واقع بیش از یک کودک از هر ۱۰ کودک هنگام تولد این لکه ها را دارند. لکه های هنگام تولد، در واقع قسمت هایی از پوست هستند که بی رنگ بوده و اغلب دلیل ارثی ندارند. این لکه ها اغلب هنگامی که نوزادتان به دنیا می آید یا چند ماه بعد از تولد نمایان می شوند. به طور معمول لکه های مادرزادی جدی نیستند و نیازی به درمان ندارند؛ اما اگر این لکه ها شما را نگران کرده است می توانید از یک متخصص اطفال کمک بگیرید.

درماتیت آتوپیک یا اگزما

اگزما بثورات قرمز و خارش دار است. این مشکل پوستی در کودکانی دیده می شود که سابقه خانوادگی ابتلا به آسم، آلرژی یا درماتیت آتوپیک دارند. اگزما ممکن است در صورت کودکان به صورت راش های قرمز سوزش دار دیده شود. پس از گذشت مدت زمانی این قسمت ضخیم، خشک و پوسته دار می شود. علاوه براین اگزما ممکن است روی آرنج، سینه، بازوها یا پشت زانو دیده شود. برای درمان این مشکل، محرک های پوست نوزادتان را بشناسید و از آنها اجتناب کنید. از صابون ها و شوینده های ملایم استفاده کنید و مرطوب کننده ها را امتحان کنید. اگزماهای شدیدتر باید به وسیله تجویز دارو توسط متخصص درمان شوند.

خشکی پوست نوزادان

پوسته ریزی پوست خشک نوزاد، زمانی اتفاق می افتد که نوزادتان اندکی دیرتر از حد معمول به دنیا آمده باشد. پوست زیرین کاملاً سالم، نرم و مرطوب است. اگر خشکی پوست نوزادتان همچنان باقی مانده است، با پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید.

کلاه گهواره ای یا درماتیت سبورۀ نوزادی

این مشکل ممکن است در طول ماه اول یا دوم زندگی نوزاد خود را نشان دهد و معمولاً در طی سال اول زندگی از بین می رود. این حالت درماتیت سبورۀ نوزادان نیز نامیده می شود که در اثر تولید چربی اضافی پوست ایجاد شده و به صورت پوسته های مومی شکل، بثورات قرمز روی پوست سر، ابرو، پلک ها و دو طرف بینی یا پشت گوش دیده می شود. پزشک متخصص اطفال ممکن است به شما پیشنهاد کند که از شامپو، روغن بچه یا کرم ها و لوسیون های خاص استفاده کنید.

جوش های ناشی از گرما یا عرق سوز

عرق سوز، جوش های صورتی مایل به قرمز است که اغلب در قسمت هایی از بدن که بیشتر عرق می کند، مانند گردن، ناحیه پوشک، زیر بغل و چین های پوستی دیده می شود. محیط خشک و خنک و لباس های گشاد در بهبود عرق سوز بسیار موثر است. سعی کنید لباس هایی را تن نوزاد کنید که هنگام گرم شدن محیط، بتوانید به راحتی آنها را از تنش خارج کنید.

بدن نوزادان نیازی به پودر ندارد

کودکان ممکن است در اثر استفاده از پودر تالک یا پودر بچه برای زیر پوشک دچار مشکلات تنفسی شوند. بنابراین بهترین کار این است که از این پودرها برای نوزادتان استفاده نکنید.

جوش های سفید زیر پوستی یا میلیا

حدود یکی از هر دو نوزاد دارای جوش های سفید زیر پوستی به نام میلیا هستند. این جوش ها معمولاً روی بینی و صورت و به دلیل مسدود شدن غده های چربی زیر پوست ایجاد می شوند. در این مورد مراقبت از پوست کودکان بسیار ساده است. غده های پوست نوزادان اغلب بعد از یک دوره و طی چند روز تا چند هفته باز شده و این جوش ها از بین می روند و نیازی به درمان ندارند.

عفونت های قارچی نوزادان

عفونت های قارچی اغلب بعد از دریافت آنتی بیوتیک ها ایجاد می شوند و بسته به اینکه کدام قسمت پوست نوزاد را درگیر کنند، علائم متفاوتی خواهند داشت. برفک اغلب در دهان و روی زبان ظاهر شده و به شکل پنیرهای دلمه شده دیده می شود و هنگامی که قارچ از بین می رود این قسمت ها به شکل قرمز روشن اغلب با جوش های قرمز، دیده می شوند. با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید: قارچ ها اغلب با استفاده از داروهای ضد قارچ درمان می شوند اما بثورات پوستی قارچی اغلب با استفاده از کرم های ضد قارچ درمان می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.