خواص موز در بدنسازی افزایش وزن

زمان مصرف موز در بدنسازی,خواص موز در لاغری,تاثیر موز در چاقی,خوردن موز قبل تمرین,فواید موز برای کمر,خواص موز سیاه شده,مضرات موز,خواص موز برای پوست

موز دارای مقدار زیادی از ویتامینهای CوE ریبوفلاوین،تیامین،نیاسین،اسیدفولیک و مواد معدنی مانند آهن،کلسیم،پتاسیم،منیزیم،فسفر،مس،روی و … می باشد.
همچنین تعداد زیادی از آمینواسیدهای ضروری مانند تریپتوفان ، لیزین ، لوسین ، ترئونین ، آرژنین ، گلیسین و… را می توان در موز یافت .

ارزش غذایی موز

کمک به تقویت عضلات ، تاندون ها ، رباط ها
کمک به سنتز ادرنالین قبل و حین ورزش
بالا بردن سیستم ایمنی در برابر فشار ناشی از ورزش
تسریع بخشیدن به بهبود زخمهای مهم برای ورزشکاران و جلوگیری از رگ شدن در طول ورزش
کمک به حداکثر رساندن گلبولهای قرمز جهت حمل اکسیژن به ماهیچه
ضد افسردگی و ارام بخش
بهبود کیفیت خواب و احساس شادی و روحیه قوی
بهبود دهنده عوارض تر سیگار
جذب بهتر مواد غذایی و سلامت دستگاه گوارش

موز اثرات شدید اسیدی بودن معده را که منجر به زخم معده می شود را خنثی کرده و مهار کننده های انزیم پروتئاز موجود در موز کمک به از بین بردن باکتریهای مضرر در دستگاه گوارش می کند .
همجنین این ماده غذایی منبع بسیار خوبی از پروبیوتیک است که ارائه دهنده تغذیه برای پروبیوتیکهاست.
پروبیوتیک ها یک قسمت ضرری از بهداشت و درمان است که وظیفه دفاع از بدن دزر برابر میکروب های مضر وجذب بهتر مواد غذایی را دارد. ما بدنسازان باید به این مسئله واقف باشیم که هر چقدر خوب تمرین کنیم، بهترین تغذیه را داشته باشیم اگر در دستگاه گوارش هضم و جذب خوبی نداشته باشیم بی فایده است.

بالا بردن سطح انرژی
موز حاوی سه قند طبیعی ساکاروز- فروکتوز و گلوگز می باشد که به همراه فیبر موجود برای بالا بردن سطح انرژی بصورت فوری و مستمر توصیه می شود. در بدنسازی سوخت اصلی عضلات کربو هیدرات ها هستند.
کربوهیدراتها از کربن وهیدروژن و اکسیژن ساخته شده اند که در بدن بصورت گلیکوژن ذخیره می شود و چون موز ترکیبی از سه قند وفیبر می باشد که گزینه بسیار مناسبی جهت پر کردن سریع ذخایر گلیکوژنی و تولید انرژی مستمر در حین تمرین می باشد به صورت که ۲عدد موز متوسط می تواند انرژی یک تمرین شدید ۸۰ دقیقه ای را برای ما به ارمغان بیاورد.

مبارزه با کم خونی
موز به دلیل غنی بودن از آهن و ویتامین c می تواند تولید هموگلوبین در خون را تحریک وکمک به حداکثر رساندن گلبو لهای قرمز خون که نیاز مهم ورزشکاران جهت حمل اکسیژن به ما هیچه هاست. همچنین ویتامین c موجود در موز کمک در جذب بهتر آهن مواد غذایی دارد.

تمرکزبیشتر،خواب بهتر و آرامش دورنی
تریپتوفان یکی از آمینو اسیدهای ضروری است که بدن برای سنتز پروتئین ها به آنها نیاز دارد و نقش مهمی در سیستم عصبی وخواب دارد. تریپتوفان دارای ۲ عملکرد مهم است: اول اینکه: مقدار کمی از این آمینو در رژیم غذایی ما توسط کبد به ویتامین B3(نیایسن) تبدیل می شود تا با کمبود این ویتامین رو به رو نشویم.

دوم اینکه: باعث افزایش سطح سروتین از کمبود تریپتوفان ایجاد می شود. این کمبود ممکن است منجر به افسردگی ،اضطراب تحریک پذیری عصبی، بی قراری ،افزایش وزن، پرخوری میل شدید به کربوهیدراتها وبی خوابی همراه باشد. نیاز تریپتوفان زنان بالای ۲۰ سال حدود ۳۹۵ میلی گرم نیاز تریپتوفان زنان باردار حدودا تا ۴۵۰ میلی گرم می رسد.

جلوگیری از حملات قلبی و سکته های مغزی وبهبود عوارض ترک سیگار
موز با داشتن اسید فولیک وسطح بالایی از ویتامین های گروه B  وC وA می تواند سطح آمینو اسید هموسیستئن خون را که محصول جانبی مضر از گوشت را پایین بیاورد، در ارتباط با امینو اسید هموسیستئین و حملات قبلی و سکته های مغزی رابطه وجود دارد،سطح بالای این اسید امینه با تنگ کردن عروق منجر به انواع سکته ها می شود. سطح بالای هموسیستئین در خون نیز ممکن است تمایل خون به لخته شدن را افزایش دهد.

مصرف مداوم موز حدود ۴۰درصد از سکته های مغزی و قلبی جلوگیری  می کند. مصرف غذاهایی با منشاء ویتامین گروه B و اسیدفولیک از بالا رفتن این محصول جانبی جلوگیری میکند. همچنین موز به دلیل بالا بودن ویتامین های ذکر شده و همچنین منیزیم و پتاسیم کمک بسیار بزرگی برای بهبود یافتن عوارض ترک سیگار (نیکوتین)میکند.

بطور خلاصه این ماده غذایی تشکیل شده از یک سری مواد مفید برای بدن انسان که توصیه میشود حداقل روزانه از ۲ عدد موز در میان وعده های غذایی به همراه شیر قبل از خواب استفاده کنید،تا از خواص اعجاب انگیز این میوه مطلع شوید.

خوردن میوه برای همه ی افراد توصیه می شود. اما وجود موز در رژیم غذایی ورژشکاران یکی از نکات مهم است. در این مطلب قصد داریم فواید باور نکردنی این میوه را برای شما شرح دهیم. پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید.
موز حاوی سه نوع قند طبیعی می باشد.
ساکاروز، فروکتوز و گلوکز همراه با فیبر. با خوردن یک عدد موز بلافاصله سطح انرژی به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. محققان ثابت کرده اند تنها با خوردن دو عدد موز انرژی لازم جهت اجراء ۹۰ دقیقه تمرین را خواهید داشت. جای تعجب نیست که موز در قیاس با دیگر میوه ها در بین ورزشکاران، رتبه اول را داراست.
نمی بایست از انرژی حاصله از موز تنها جهت کمک به حفظ تناسب استفاده کرد بلکه می توان از آن به عنوان یک پیش گیرنده در ابتلاء به اکثر بیماری ها بهره گرفت و همیشه آن را به عنوان یک ماده غذائی ثابت در رژیم غذائی روزانه در نظر گرفت.

افسردگی
در تحقیقاتی که اخیراً توسط مؤسسه علمی MIND بین افرادی که از افسردگی رنج می برند به عمل آمد مشخص شد پس از مصرف موز این افراد احساس بسیار بهتری داشتند. علت این مسئله را می توان به وجود tryptophan موجود در موز نسبت داد. ترایپتوفان یک نوع پروتئین است که بدن آن را به سروتونین مبدل می سازد و سروتونین که معروف است به خاصیت ریلکس کنندگی و احساس شادابی دادن.

ویتامین B۶
قرص ویتامین B۶ را فراموش کنید ویتامین B۶ موجود در موز در تنظیم سطح قندخون بسیار مؤثر می باشد.

کم خونی
موز به دلیل سرشار بودن آهن این توانائی را دارد که با تحریک در تولید هموگلوبین در داخل خون به رفع مشکل کم خونی کمک نماید. این میوه بی نظیر مناطق استوائی در عین حال که دارای نمک کمی می باشد به لحاظ وجود پتاسیم در آن بسیار غنی می باشد و به دلیل همین خاصیت می توان از آن به عنوان یک ماده کامل برای مقابله و کاهش فشارخون استفاده کرد. به دلیل همین خاصیت موز، وزارت بهداشت آمریکا به شرکت های تولیدکننده و فروشنده موز مجوز رسمی مبنی بر درج خواص موز (همچنین کاهش ابتلا به فشارخون و سکته) داده است.
جلوگیری از نفخ

موزه میوه ای است که به لحاظ فیبر موجود در آن غنی می باشد و به همین دلیل مصرف روزانه آن کمک شایانی در جلوگیری از نفخ و سهولت رویه هضم و دفع می نماید.

افزایش قدرت مغز
در یک آزمایش به عمل آمده بر روی ۲۰۰ دانش آموز در طول دوران امتحانی آنها مشخص شد که مصرف سه نوبت موز (صبح، زنگ تفریح، ناهار) به دلیل بالابودن پتاسیم در آن با افزایش ضریب هوشیاری باعث ارتقاء قدرت یادگیری دانش آموزان گردید.

احساس سوزش سردل
موز دارای یک تأثیر آنتی اسید طبیعی در بدن می باشد بنابراین اگر از احساس سوزش سردل رنج می برید برای رهائی از درد یک عدد موز بخورید. خوردن موز در بین وعده های غذائی باعث می شود که قند در یک سطح ثابت حفظ شود.

نیش پشه
قبل از اینکه سراغ کرم های مخصوص التیام گزیدگی حاصل از نیش پشه بروید از قسمت داخلی پوست موز برای کاهش خارش و درد استفاده کنید. قدرت فوق العاده پوست موز در تخفیف خارش و درد حاصله موجب تعجب خیلی از افرادی که از آن استفاده کرده اند گردیده.

اعصاب
به دلیل سرشار بودن ویتامین B موجود در موز از آن می توان به عنوان یک ماده غذائی آرامش دهنده اعصاب استفاده کرد. افراد چاق مشغول در حرفه های پراسترس جزء مستعدترین افراد برای ابتلا به مشکلات عصبی هستند. برای غلبه بر این مسئله و جلوگیری از خوردن موادغذائی همچون شکلات و چیپس در هنگام عصبانیت بهتر است با خوردن یک عدد موز، قندخون را در سطح ثابتی باقی نگه داشت تا افت و خیزهای ناگهانی قندخون باعث بی قراری و عصبی شدن نشود.

استرس
پتاسیم یک مینرال حیاتی برای بدن به شمار می آید. یکی از وظایف پتاسیم کمک به نرمال ساختن روند ضربان قلب می باشد. و همچنین با فرستادن اکسیژن به داخل مغز باعث تنظیم بالانس آب در داخل بدن می شود. هنگامی که فرد تحت استرس قرار می گیرد نرخ متابولیکی بدنش افزایش می یابد و در نتیجه سطح پتاسیم را کاهش می دهد برای دستیابی به شرایط بالانس دوباره می توان با خورد یک موز این روند را تسریع داد.

ترک سیگار
موز حتی برای آنهائی که قصد ترک کردن سیگار را دارند نیز مفید می باشد و ویتامین B۶ و B۱۲ موجود در موز به انضمام پتاسیم و مگنزیم موجود در آن کمک می کند که روند ریکاوری براثر تأثیرات سوءحاصله از مصرف نیکوتین تسریع یابد.

بنابراین می توان از موز به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان خیلی از بیماری ها نام برد.

هنگامی که موز را با سیب مقایسه می کنیم می بینیم موز حاوی ۴ برابر پروتئین بیشتر نسبت به سیب بوده و همچنین ۲ برابر سیب دارای کربوهیدرات است. فسفر ۳ برابر، ویتامین A و آهن پنج برابر و به لحاظ ویتامین های دیگر نیز حدوداً دوبرابر بیشتر می باشد ضمن اینکه یکی از غنی ترین منابع پتاسیم نیز به شمار می آید. شاید وقت آن رسیده باشد این جمله معروف را عوض کنیم که می گوید با خوردن یک عدد سیب در روز خود را از رفتن نزد دکتر بیمه کنید و به جای آن بگوئیم با خوردن یک عدد موز در روز خود را از رفتن نزد دکتر بیمه کنید.

از آنجا که موز جزو میوه های پرکربوهیدرات شناخته می شوند در وعده صبحانه از آنها استفاده می شود. به این طریق می توان به بارگیری مجدد سطح گلیکوژن عضله کمک و از تجزیه و تحلیل آن جلوگیری کرد. همچنین می توان موز را با محلول پروتئینی بعد از تمرین نیز مخلوط کرد تا به احیای ذخایر انرژی عضله کمک کرد. موزها یک منبع مشهور از پتاسیم هستند؛ یک الکترولیت که به جهت انقباضات عضلانی مناسب، لازم هستند.