مراقبت و نگهداری از زیبایی و سلامت پوست

راه‌های حفظ زیبایی و سلامت پوست برای خانم‌ های ساکن کلانشهر ها

زندگی کردن در شهرهای بزرگ می‌تواند جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد ولی پوست افراد را بیشتر از حالت عادی در معرض آسیب‌ قرار می‌دهد. پوست ما هر روز با عناصری مثل باد، گردوغبار، آلودگی‌ها و دیگر عناصر مختلف تماس پیدا می‌کند که هر کدامشان می‌توانند روی پوست تاثیر بگذارند.

به همین دلیل است که بیشتر خانم‌های ساکن در شهرهای بزرگ و شلوغ، اساسا دارای پوست‌های حساس‌تری هستند و پوستشان ظرفیت تحریک‌پذیری شدیدی دارد بنابراین شما هم که در یکی از شهرهای بزرگ و شلوغ زندگی می‌کنید، احتمالا اولین سوالتان این خواهد بود که چطور از پوست خودتان تحت چنین شرایطی محافظت کنید؟ برای اینکه اطلاعات بهتری در این باره به دست بیاورید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

دلیل حساس شدن پوست در شهرهای بزرگ چیست؟

حالت‌هایی مثل پوسته‌پوسته شدن، قرمزی، التهاب و تحریک‌پذیری غیرعادی و… از نشانه‌های پوست‌ حساس هستند. از طرف دیگر، دلایل مختلف و متعددی برای حساس شدن پوست وجود دارد.

اولین دلیل شکل‌گیری پوست حساس که شایع‌ترین دلیل آن هم محسوب می‌شود، استرس است. یکی از ویژگی‌های پوست این است که می‌تواند خیلی سریع نسبت به استرس واکنش نشان دهد.

کمبود خواب، مصرف نوشیدنی‌های مضر، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض انواع دودها یا حضور در موقعیت‌های استرس‌زا و… می‌توانند روی پوست شما تاثیر منفی بگذارند. متاسفانه زندگی در شهرهای بزرگ، شرایطی برای زندگی افراد به‌وجود می‌آورد که معمولا دوری کردن از عوامل ذکرشده غیرممکن است.

بیشتر افراد به‌دلیل مسائل شغلی یا دیگر مشکلات رایج در شهرهای بزرگ با استرس شدید و کمبود خواب مواجه هستند. همچنین خواه‌ناخواه با دود سیگار و دیگر دودهای آزاردهنده مواجه می‌شوند.

دلیل دیگر شکل‌گیری پوست حساس، تغییر سریع دمای پوست است. برای مثال، اگر شما موهایتان را در خانه با کمک سشوار خشک کنید و بعد درحالی از خانه خارج شوید که هوای بیرون خیلی سرد و همراه با وزش باد است، پوستتان نسبت به این تغییر دمایی قطعا واکنش منفی نشان خواهد داد. این واکنش‌ها می‌توانند شامل مواردی مثل پوسته‌پوسته شدن پوست، ‌قرمزی و التهاب پوستی باشند.

عامل دیگری که می‌تواند باعث شکل‌گیری حساسیت پوستی شود، استفاده از محصولات آرایشی و خصوصا استفاده نادرست و غیراستاندارد از آنهاست. واقعیت این است که بعضی ترکیبات موجود در محصولات آرایشی می‌توانند اثر بسیار مخربی روی وضعیت پوست داشته باشند.

کنار همه این دلایل، نباید فراموش کرد عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود.

چطور از پوست حساس در شهرهای بزرگ مراقبت کنیم؟

1. محافظت در طول روز
همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، زندگی کردن در شهرهای بزرگ می‌تواند واقعا برای پوست شما استرس‌زا و آزاردهنده باشد بنابراین در درجه اول خیلی مهم است که تا حد امکان از پوستتان محافظت کنید. این محافظت برای افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، باید در طول روز گسترش پیدا کند و فقط محدود به ساعتی خاص نباشد.

چند مورد از مهم‌ترین نکات محافظتی عبارتند از نوشیدن آب به مقدار زیاد در طول شبانه‌روز، پرهیز از تماس مستقیم با نور خورشید، کمک گرفتن از عینک‌ دودی در فضای باز و استفاده چند‌باره از کرم‌ها و سرم‌های ضدآفتاب در طول روز که حاوی ویتامینC هم باشند.

همه این گام‌های ظاهرا کوچک کنار همدیگر می‌توانند به‌خوبی از پوست شما محافظت کرده و در بلندمدت شرایط پوست را بهتر کنند.

2. پاک‌سازی پوست قبل از خواب شبانه

احتمالا شما هم این قاعده مهم برای زیبایی و سلامت پوست را شنیده‌اید که می‌گوید: «هرگز و تحت هیچ شرایطی با وجود ترکیبات آرایشی روی پوست صورت به رختخواب نروید.»

پاک‌سازی پوست، فرایند بسیار مهمی در محافظت از پوست است و خانم‌هایی که چنین کاری را به‌طور درست و کامل انجام می‌دهند، قطعا نتایج شگفت‌انگیز و قابل‌توجه آن را خواهند دید.

پاک‌سازی پوست 2 یا 3 مرحله دارد. مرحله اول، جداسازی و رفع ترکیبات آرایشی از روی پوست صورت است. این کار از این‌رو اهمیت زیادی دارد که شما صبح‌ها آرایش می‌کنید و از خانه بیرون می‌روید، درحالی که ترکیبات آرایشی تا زمانی که به خانه برگردید، با چربی‌های طبیعی پوست، گردوغبار، ذرات ریز، آلاینده‌ها و انواع ترکیبات زائد آمیخته می‌شوند بنابراین ضروری است پوست صورت را از شر این حجم بالا از زائده‌های مخرب و زیان‌آور خلاص کنید.

مرحله اول پاک‌سازی نیز به همین کار اختصاص دارد و شما می‌توانید از آب‌ها یا روغن‌های پاک‌کننده آرایش یا معروف به میسلار (micellar) کمک بگیرید که به‌طور خاص اثربخشی قابل‌توجهی برای پوست‌های حساس دارند. گام دوم در فرایند پاک‌سازی پوست، پاک‌سازی عمیق است.

متخصصان توصیه می‌کنند پاک‌سازی عمیق را 1 تا 2 بار در هفته انجام دهید. این کار باعث می‌شود از شر سلول‌های پوستی مرده خلاص شوید و درنتیجه پوستتان لطیف‌تر و درخشان‌تر به نظر برسد. برای اینکه پاک‌سازی عمیق پوستی را به‌خوبی انجام دهید، می‌توانید از انواع شیوه‌های لایه‌برداری یا پیلینگ کمک بگیرید.

3. مرطوب‌سازی پوست در ساعات شب و روز

این گام، مهم‌ترین مرحله در فرایند مراقبت از پوست محسوب می‌شود بنابراین بسیار مهم است که مرطوب‌کننده مناسب و باکیفیتی پیدا کنید که از جنبه‌های مختلف بتواند با شرایط و بافت پوستی شما سازگاری و تناسب داشته باشد. ضمن اینکه خانم‌های دارای پوست حساس نباید سراغ مرطوب‌کننده‌هایی بروند که حاوی مقدار زیادی از مواد نگهدارنده و رایحه‌ها یا عطرها هستند.

4. مصرف مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزی‌های تازه

میوه‌ها و سبزی‌های تازه، به‌خصوص انواعی که رنگ‌های تیره‌تری مانند قرمز، بنفش، نارنجی، سیاه و… دارند، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مهم هستند.

این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند با فعالیت‌ رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله کنند و از این طریق مانع استرس اکسیداتیو شوند که اثر مخربی برای پوست دارد.

شما می‌توانید با کمک گرفتن از این مواد غذایی مهم با اثر ناشی از استرس، انواع آلودگی‌های شهری و دیگر عوامل مخربی که برای پوست‌های حساس مضر هستند، مقابله کنید.

5. استفاده از محصولات مراقبت از پوست باکیفیت

امروزه تولیدکنندگان محصولات مراقبت از پوست به دستاوردهای قابل‌توجهی در این زمینه رسیده‌اند. محصولات باکیفیت و مرغوبی که با هدف مقابله با آلودگی‌های مخرب برای پوست تولید می‌شوند، یکی از همین دستاوردها هستند بنابراین شما باید سراغ محصولاتی بروید که چنین ترکیباتی داشته باشند:

ویتامینC، پپتیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها برای محافظت از پوست در مقابل اشعه‌های نور آبی و همچنین ذرات آلودگی

اسید هیالورونیک برای آبرسانی مناسب به پوست، عصاره مورینگا برای جلوگیری از چسبیدن ذرات آلودگی به پوست، پالمیتول تری‌پپتید برای تقویت تولید کلاژن

عصاره جینکوبیلوبا، کوئرستین و پتروستیلبن که کنار همدیگر آسیب‌های سلولی ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند.

ویتامینE برای مقابله با اشعه‌های ماورای بنفش خورشید و همچنین انواع آلودگی‌ها

محصولات دارای ترکیبات پروبیوتیک و گیاهی که کنار همدیگر فرایندهای ترمیم پوست را تقویت ‌کرده و به‌علاوه می‌توانند با محرک‌های سیستم ایمنی مقابله کنند که در اثر تماس با آلودگی‌ها، استرس و نور خورشید فعال می‌شوند.

اسید هیالورونیک کنار عصاره آلوئه‌ورا و عصاره بابونه. این ترکیبات کنار همدیگر می‌توانند سد محافظتی قوی‌ای مقابل ذرات آلودگی بسازند و درنتیجه مانع آسیب‌دیدگی پوست‌های حساس شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.