آموزش اپیلاسیون

یکی از راههای از بین بردن موهای زائد و ناخواسته می باشد. در این روش موهای زائد از ریشه کنده میشوند.

اپیلاسیون

مومک داغ
پیلاسیون با استفاده از موم داغ رایج ترین روش از بین بردن موهای زائد در بین مردم می باشد. ابتدا موم را روی حرارت قرار داده تا به حالت مایع درآید سپس بوسیله یک کارتک روی پوست در جهت رویش موی بدن بمالید . بعد با استفاده از یک تکه پارچه یا نوار گاز استریل موها و موم را در جهت رشد مو از روی پوست پاک کنید. این کار بهداشتی است چرا که وسایل و مواد آن بهداشتی می باشد.

موها بین 4-6 هفته بعد دوباره خواهند رویید. فقط باید قبل از مومک انداختن حتما از لوسیون ها و یا کرمهای سفت کننده و تقویت کننده برای پر کردن منافذ خالی شده بر روی پوست استفاده کنید.

این روش از بین بردن موهای زائد برای پاها، خطوط لباس شنا –مایو، زیر بغل ها و بازوها مناسب می باشد.
مومک سرد
موم سرد بر روی نوارهای از پیش آماده مالیده شده اند که می توانند مستقیما بر روی پوست چسبانده شوند. مو به موم سرد روی نوار می چسبد و با یک حرکت سریع از روی پوست جدا می شود. موم سرد به عنوان موم فارسی Persian Waxing نیز شناخته شده است. این کار در منزل توسط اکثر مردم انجام می شود.

 

ترفند های اپیلاسیون

اگر شما در مورد درد نگران هستید ، یک یا دو آسپرین را یک ساعت قبل از زمان رزرو اپیلاسیون خود بخورید .

 ”از یک روز قبل از اپیلاسیون تا زمان اپیلاسیون از اسکراب لایه بردارو استفاده از لوسیون بدن استفاده نکنید ،( اما به خاطر داشته باشید پوست شما چرک نداشته باشد )

  همچنین برای اپیلاسیون زیر بغل،  توصیه میشود از دئودورانت بدون ضد عرق استفاده کنید، زیرا که اپیلاسیون بدون آن  آسان تر است.

چه زمانی برای اپیلاسیون بیایم ؟

اگر شما  اخیرا موهای خود را تراشیده اید (shaven ) ، پنج روز صبر کنید. و اگر چه آن زمان بین افراد مختلف متفاوت است و  بسته به چگونگی وسرعت رشد مو و یا درشتی و ریزی مو دارد .

و اما اگر از وکس استفاده کرده اید ( اپیلاسیون با وکس ، در ایران به آن دائم یا پیشرفته می گویند . اپیلاسیون پیشرفته در سالن تیما ) بهتر استدر حدود سه هفته تا یک ماه صبر کنید.  اما در شرایط اضطراری، در صورتی که … و یا می خواهید به سفر یا تعطیلات بروید، اپیلاسیون مجدد بعد از سه هفته هم بدون مشکل است .

چه می خواهیم ؟ ( موم نرم یا موم سخت )

قبل از هر چیز برای اپیلاسیون بدن شما باید تمیز باشد و پس از آن بروید برای حذف حجم انبوهی از موها در یک زمان ( اپیلاسیون ) .

به طور کلی دو نوع مختلف از موم وجود دارد. موم نرم را با کاغذ یا نوار های پارچه ای ( پد: یکجور پارچه پشت نما که از ان جامه های زنانه و پرده درست میکنند :: این را در مقاله گفته است اما در ایران معمولا از متقال استفاده می شود ودر سالن ها برای رعایت بهداشت پد های سلولزی بیشتر طرفدار دارند . ) استفاده می کنند ، و موم سخت را بدون نوار ، ینی موم خودش با مو برداشته می شود .

به طور کلی، موم سخت رای حذف مو در لباس شنای زنانه دوتکه، زیر بغل و ناحیه صورت، مورد استفاده قرارمی گیرد و موم نرم در مناطق بزرگتر از بدن مانند ساق پا و یا زیر بغل استفاده می شود.

بنا براین :

موم نرم = خشاب ، موم قندی یا موم سنتی ، وکس و …

موم سخت = تبلت ، شمع ، موم عربی ، پر و …

عامل درد

اپیلاسیون ناراحت کننده است، زیرا همه موها را باهم می کشد و اگر مو ها از ریشه ها کشیده نشوند ، درد و ناراحتی ناشی از آن حداقل است، اما نتایج به دست آمده نیز بسیار ناچیز است ( هر که طاووس خواهد … جور هندوستان کشد ؛ همینه ) اما خوبی اش این است که این ناراحتی تنها در زمان اپیلاسیون بوده وبلافاصله متوقف میشود ؛ بنابراین  بعد از آن هیچ دردی را متحمل نمی شوید ،مطمئن شوید که آن را درست انجام شده است ، چک کردن آن ساده است . شما می توانید با دیدن نوار برداشته شده و ریشه های مو های روی آن و یا بوسیله  یک لامپ کوچک در فضایی تاریک فولیکول مو را ببینید.( این توصیه بیشتر به درد کابران مبتدی می خورد و در سالن ها این مورد به ندت به وجود می آید )

درمان های پس از اپیلاسیون

 با وجودی که درد اپیلاسیون به زودی فروکش می کند ، اما این منطقه می تواند حساس باقی بماند ، به همین دلیل استفاده از ماساژ برای ۴۸ ساعت آینده و قرار دادن منطقه اپیلاسیون شده در معرض نور مستقیم خورشید به مدت حداقل ۲۴ ساعت خودداری نمایید . همچنین برای درمان قرمزی و تورم، از داروخانه مقدار کمی از کرم کورتیزون تهیه کنید  .

مراقبت ها

اکنون که حساسیت فروکش کرده است  و مشکلی ندارید (یادتان باشد دکتر بازی در نیاورید ) به طور طبیعی در حمام با پوسته پوسته شدن پوست ،  پوست مرده به از بین می رود و گاها باعت مسدود شدن منافذ گوست می شود ، این جلوی رشد مو را گرفته و باعث برجستگی زیر پوست می شود .

 پس، از شما می خواهیم  اگر برجستگی به چشمتان خورد، آن را فشار ندهید و یا اصرار به کندن مونکنید !!

بهداشت اپیلاسیون

اول و مهمتر از همه، مطمئن شوید که شما به جایی با روش های مناسب دفع موهای زاید ( اپیلاسیون) می روید. تکنسین باید دارای مجوز و او باید در طول جلسه اپیلاسیون از لوازم یک بار مصرف استفاده نماید . ( فرض کنید از کاردک چوبی کهنه ای برای روی لب شما استفاده شود که زیر بغل مشتری قبل با آن زده شده است !!!!! بنابراین دادن هزینه و مالیات برای مرکز دارای مجوز بهتر است )

اپیلاسیون  مایو ( اپیلاسیون ناحیه تناسلی )

نگرانی ویژه دیگری برای زمانی اپیلاسیون منطقه لباس شنای دوتکه زنانه  وجود دارد، اما آنها بسیار شبیه به  بقیه بدن است . Padilha ، که کار خود را از سال ۱۹۹۴ آغاز کرده ، می گوید : در حال حاضر که مردم نمی دانند، منطقه مایو رایج ترین بخش از بدن برای اپیلاسیون  است. برخی از دلایل برای انجام اپیلاسیون عبارتند از: تمیزی، راحتی و، البته، جاذبه جنسی.اما این فقط در مورد مسائل جنسی نیست. هنگامی که شما را در  یا استخر در سونا نشسته اید، شما احساس اعتماد به نفس بیشتری دارید می کنید و لازم نیست که در مورد چیزی نگران باشید .

آیا برخی  بیشتردیگران  صدمه می بینند ؟

خیر . بحث صدمه نیست . قدرت تحمل و تعداد دفعات اپیلاسیون در تحمل میزان در موثر است .برخی تحمل اپیلاسیون صورت را دارند اماا تحمل اپیلاسیون ساف پای خود راندارند !! این شخصی است و دلیلی بر صدمه نیست . بعلاوه  با اپیلاسیون متوالی کم کم مو ها ضعیف تر شده و درد کمتری خواهید داشت .

آیا مهم است که چه زمانی  از ماه برای اپیلاسیون مناسب  است؟

بر اساس گفته Padilha ، اپیلاسیون در هفته قبل از قادگی ممکن است زیان آور باشد و بنا براین اپیلاسیون ، یک هفته بعد از قاعدگی توصیه می شود . اگر شما باردار هستید؟ درست مانند همیشه، برخی از روزها ما کمی حساس تر از دیگران هستند آن روزها مناسب نیستند ، همانند دوران قاعدگی شما .

در کل اگر شما مشتری اولین بار هستید ، معمولا نه بخاطر درد که به علت خجالت به سالن نمی روید . اما با همه این مخاسن بزودی آن را فراموش خواهید کرد .

 

نحوه اپیلاسیون در خانه

 

برای انجام اپیلاسیون بلندی موهای شما در حالت ایده آل باید بین 4 تا 6 میلیمتر باشد.
اگر موها خیلی کوتاه باشند هنگام اپیلاسیون کاملا با ریشه خارج نمی شوند. و اگر موها خیلی بلند باشند ممکن است ناراحتی قابل توجهی را تجربه کنید.
می توانید به جای استفاده از پدهای آماده، از لباس های کهنه با پارچه های نخی، جین یا کتانی که در خانه دارید استفاده کنید.

قبل از استفاده از موم محل مورد نظر را با پودر بچه آغشته کنید.
پودر بچه یا نشاسته ذرت چربی و رطوبت بدن را جذب می کنند و باعث چسبندگی بهتر موم به مو و پوست شما می شوند و درد اپیلاسیون را کمتر می کنند.

موم را که درجه حرارت مناسبی دارد؛ به کمک چوب بستنی یا کارد، در جهت رویش موها روی پوست بمالید.

یکی از پدها یا نوارهای پارچه ای که آماده کرده اید را روی موم قرار دهید و آن را جهت رویش موها کاملا صاف کنید.

کمی صبر کنید تا موم خنک شود. مطمئن شوید نوار به خوبی چسبیده است.

برای کندن پارچه پوستتان را بکشید و پایین نوار را گرفته در خلاف جهت رویش موها بکَنید.
باید این کار را با سرعت و زاویه ای کمتر از 90 درجه انجام دهید.

در آخر پوستتان را با آب ولرم بشویید.
می توانید مقداری آب را جوش آورده و 1 قاشق سوپخوری جوش شیرین در آن بریزید و وقتی خنک شد با آن پوستتان را تمیز کنید و سپس آبکشی کنید تا نیازی به استفاده از مواد شوینده شیمیایی نداشته باشید.

نکات و هشدارها

بد نیست دو روز قبل از اپیلاسیون از یک لایه بردار بر روی بدن خود استفاده کنید.

اگر قسمتی از بدنتان در اثر اپیلاسیون قرمز شد می توانید از ژل خنک کننده کمک بگیرید و کمی حساسیت موضعی ایجاد شده را کاهش دهید.
اگر خیلی حساس هستید روزی را که نمی خواهید بیرون بروید به این کار اختصاص دهید.

اگر فکر می کنید پیش از تمام شدن کارتان موم سرد خواهد شد؛ از دو ظرف آب جوش کمک بگیرید؛ به صورتی که یکی روی اجاق باشد و زمانی که ظرف مورد استفاده تان خنک شد جای آن ها را با هم عوض کنید.

قبل از استفاده از موم دمای آن را بادقت کنترل کنید تا به پوستتان آسیبی نرسد.

از گرم کردن موم در ماکروفر اجتناب کنید؛ زیرا ماکروفر موم را به طور یکنواخت گرم نمی کند و ممکن است در حین کار خود را بسوزانید.

 نظرات دکتر احسانی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

آیا امکان دارد قسمت های داخلی اندام تناسلی، بافت پستان یا زیربغل هنگام اپیلاسیون در اثر کشش پوست دچار آسیب شوند؟
نه، قسمت‌های داخلی ناحیه تناسلی، غدد لنفاوی زیربغل و بافت پستان، به‌سادگی تحت‌تاثیر عواملی مانند اپیلاسیون قرار نمی‌گیرند و آسیب نمی‌بینند. با این حال، از آنجا که این مناطق بدن، مناطق حساس و نسبتا مرطوبی هستند و احتمال وجود میکروب‌های مختلف در آنها بیشتر است،‌ خطر ایجاد التهاب‌های فولیکولیت پس از اپیلاسیون موهای زائد هم بالاتر می‌رود. برخلاف باور برخی از مردم، اپیلاسیون موهای زائد زیربغل یا اطراف پستان، ‌ربطی به ابتلا به سرطان و ایجاد غده‌های بدخیم سرطانی در این نواحی ندارد. گاهی ضایعات چرکی همراه با درد و التهاب پس از اپیلاسیون قسمت‌های حساس بدن ایجاد می‌شوند که این مساله هم به حساس‌تر، مرطوب‌تر و بالاتر بودن بار میکروبی پوست این نواحی برمی‌گردد و می‌تواند برای فرد آزاردهنده باشد. در موارد نادری هم اگر اپیلاسیون ‌درست و بادقت انجام نشود، ممکن است مویرگ‌های زیر پوست نازک این نواحی در اثر شدت کشش پوست، دچار پارگی شوند و خونریزی‌های خفیف زیرپوستی، کبودی و سیاهی پوست این نقاط از بدن پس از اپیلاسیون اتفاق بیفتد.

معمولا آرایشگرها توصیه می‌کنند پس از اپیلاسیون نقاط حساس بدن، حتما این قسمت‌ها با پماد بتامتازون چرب شود. به نظر شما دلیل این توصیه چیست؟
از آنجا که موهای این قسمت‌های بدن کمی ضخیم‌تر و دارای ریشه‌های محکم‌تری نسبت به موهای سایر قسمت‌های بدن است، امکان ایجاد التهاب‌های پوستی در اثر اپیلاسیون موهای زائدشان وجود دارد و برای پیشگیری از این التهاب‌ها، استفاده از پمادهایی مانند بتامتازون توصیه می‌شود. البته حواستان باشد این پماد، نوعی داروی کورتونی است و استفاده از آن فقط برای یک یا 2 مرتبه اشکالی ندارد. استفاده مکرر از بتامتازون ممکن است باعث ایجاد تحریک پوست و افزایش احتمال ایجاد جوش در ناحیه شود.

آیا استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده یا پودر بچه‌ برای پیشگیری از التهاب پوست بعد از اپیلاسیون فایده‌ای دارد؟
استفاده از مرطوب‌کننده‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد اما آغشته کردن این نواحی حساس بدن به پودر بچه، توصیه نمی‌شود و کار درستی نیست.

آقای دکتر! برخی افراد معتقدند استفاده از روش اپیلاسیون، احتمال ایجاد موهای زیرپوستی را در قسمت‌هایی از بدن که موهای ضخیم‌تری دارند بیشتر می‌كند. به‌همین دلیل باید بعد از هر 4 یا 5 مرتبه اپیلاسیون،‌ یک یا 2بار هم موهای این قسمت‌ها را با تیغ از بین برد. آیا چنین اعتقادی درست است؟
نه‌چندان؛ چون امکان و دلیل ایجاد موهای زیرپوستی در افراد متفاوت است. یعنی ممکن است نوع و جنس پوست یک نفر به‌گونه‌ای باشد که پس از اپیلاسیون دچار موهای زیرپوستی نشود و فرد دیگری با تراشیدن موهای زائد با موهای زیرپوستی مواجه شود. به‌همین‌دلیل معمولا به افرادی که به‌شدت با موهای زیرپوستی درگیر هستند، توصیه می‌کنیم روش‌های مختلف حذف موهای زائد (اپیلاسیون با دستگاه اپیلیدی،‌ مومک انداختن، استفاده از تیغ یا کرم‌ها و پودرهای مخصوص این کار) را امتحان کنند تا بفهمند کدام روش برای کاهش جوش،‌ التهاب و موهای زیرپوستی موثرتر است.

آیا امکان انتقال بیماری‌های پوستی، به‌خصوص در ناحیه تناسلی، با روش اپیلاسیون موهای زائد در آرایشگاه‌ها وجود دارد؟
بله، ممکن است در آرایشگاه‌، تمام موارد بهداشتی رعایت نشود و از موم و ظرف‌های مشترکی برای چند مشتری استفاده شود. در این صورت امکان انتقال انواع ناراحتی‌های پوستی قارچی و ویروسی مانند تبخال، زردزخم و حتی زگیل وجود خواهد داشت. بد نیست بدانید که احتمال انتقال این ناراحتی‌های پوستی در صورتی که شما یا فرد ناقل دچار ضایعات پوستی باشد، بیشتر خواهد بود. مثلا اگر فردی که قبل از شما با موم مشترک اپیلاسیون کرده، دچار تبخال بوده (حتی ضایعات خشک‌شده تبخال) و شما هم بریدگی یا ضایعه‌ای در پوست بدنتان داشته باشید، امکان اینکه ویروس را از او بگیرید و دچار تبخال تناسلی شوید، خیلی‌زیاد است. این مساله در مورد زگیل و زردزخم هم صدق می‌کند.

در مورد کرم‌هایی که ادعا می‌شود رشد موهای زائد را به تاخیر می‌اندازند هم توضیح می‌دهید؟
کرمی به‌نام «وَنیکا» یا «افلورنیتین» در بازار وجود دارد که مکانیسم عمل آن، به تاخیر انداختن رشد موهای زائد است. مصرف طولانی‌مدت این کرم (1 تا 3 ماه) می‌تواند در مواردی، تا 6 ماه هم رشد موها را به تاخیر بیندازد. اثر این کرم هم مانند خیلی از روش‌های دیگر حذف موهای زائد دائمی نیست.

حرف آخر؟
هیچ روش دائمی‌ای برای رفع موهای زائد وجود ندارد. با این حال، اگر جزو افراد پرمو هستید یا می‌خواهید تاحد زیادی از شر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغلتان خلاص شوید، می‌توانید از لیزر کمک بگیرید. البته لیزر هم نمی‌تواند موها را به‌طور کامل از بین ببرد، اما تعداد آنها را تاحد بسیار زیادی کم می‌کند و باعث نازک‌شدن موهای باقیمانده می‌شود. افرادی که حدود 6 جلسه، لیزر موهای زائد انجام بدهند، دیگر نیازی به اصلاح مرتب موهای زائد خود ندارند زیرا بعد از این جلسه‌ها، سرعت رشد موها و تعداد آنها به‌قدری کم می‌شود که شاید نیاز به حذف موهای زائد، به یک بار در سال محدود شود.

 

گردآوری:پارسیان لب

 

 

منبع:اکاایران،پارس ناز،سلامتیران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.