ماسک های پاک کننده صورت

ماسک های پاک کننده صورت

mask-Zedejoosh

استفاده از ماسک های صورت روش خاصی برای تمیز کردن و مراقبت از پوست است ماده مورد نظر به صورت لایه ای نسبتا ضخیم بر سطح پوست مالیده می شود. و بعد از مدت حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه آن را پاک می کنیم. باید توجه داشت که استفاده از ماسک های صورت به منزله یک تکنیک اساسی جهت مراقبت از پوست محسوب نمی گردد و می توان تاثیرات ناشی از آن را به کمک روش های ساده تری مثل شستشو با آب و صابون استفاده از مرطوب کننده ها و مواد قابض نیز ایجاد کرد. با این حال ماسک ها مزیت های خاصی دارند که در این جا از آنها صحبت می کنیم.
عملکرد ماسکهای صورت
۱-پاکسازی موثر پوست با برداشتن لایه کراتینی خارجی پوست البته سطح این لایه برداری در مقایسه با پیلینگ دارویی بسیار ضعیف تر است.
۲- مرطوب کنندگی و نرم کنندگی پوست بعد از استفاده از ماسک ها پوست حالت پف کردگی ملایمی پیدا می کند که موقتا سبب از بین بردن چروک ها و خطوط ریز پوست می شود.
۳- بهبود آکنه
۴- احساس سرحال بودن که ناشی از حالت فکری مبنی بر رسیدگی و نوازش پوست و آرایشی است که در مدت باقی ماندن ماسک بر سطح پوست وجود دارد. بعلاوه بعد از برداشتن ماسک نوعی حس خوشایند طراوت و تمیزی ایجاد می گردد.
توجه :
ماسک صورت سبب تغذیه پوست نمی شود و چروک صورت را از بین نمی برد (مگر به صورت موقت که به علت اثرات مرطوب کنندگی آن است). ادعاهایی مبنی بر تحریک جریان خون پوست به وسیله ماسک می شود ولی در واقع فعالیت های ساده بدنی یا ورزش جریان خون بدن و پوست را خیلی بیشتر از ماسک افزایش می دهند.
ماسک هایی که شسته می شوند و ماسک  هایی که برداشته می شوند.
ماسک  هایی که شسته می شوند آنهایی هستند که به وسیله آب ولرم از سطح پوست پاک می گردند عبارتند از :
۱-ماسک  های جاذب که به صورت پودرهای غیرقابل جذب یا گل و خاک طبیعی هستند.
۲- ژل ماسک ها که حاوی موادی مثل کتیرا هستند.
۳- ماسک هایی که شسته می شوند ولی در حقیقت ماسک نیستند بلکه مخلوطی از مواد مرطوب کننده یا پاک کننده هستند.
ماسک های قابل برداشتن از مواد لاستیک مانند ساخته می شوند مثل موادی  با پایه وینیل و یا موادی با پایه لاستیک (لاتکس یا ترکیبات لاستیکی طبیعی). این ماسک ها بعد از خشک شدن سفت می شوند و لایه ای نازک ارتجاعی و معمولا شفاف بر سطح پوست ایجاد می کنند که با  آب شسته نمی شوند ولی از سطح پوست ور می آیند و قابل برداشته شدن هستند. هر دو نوع این ماسک ها بعد از ۳۰ – ۱۵ دقیقه برداشته می شوند.
ماسک های قابل شستن
محتوای اصلی این ماسکها پودری است که از مواد غیر ارگانیک ماند اکسید روی، اکسید تیتانیوم، کائولین، کالامین و غیره تشکیل شده است. سایر ماسک های این گروه بر پایه خاک یا گل طبیعی تهیه می شود. قبل  از به کار بردن این ماسک ها بر طبق دستور کارخانه سازنده آن را با آب، شیر یا عصاره میوه جات، سبزیجات یا مایعات دیگر مخلوط می کنند. این ماسکها به صورت خمیر نیز موجودند. معمولا برای پاک کردن آسانتر آن مواد مایعی چون پروپیلن گلیکول با مقدار کمی صابون به آن اضافه می شود. این ماسک ها چربی را از سطح پوست پاک می کنند و معمولا برای پوست چرب توصیه می گردند. بعد از مدت ۳۰- ۱۵ دقیقه آن را با آب و صابون می شویند.
ماسک هایی که برداشته می شوند
این ماسک ها چربی را از سطح پوست جذب نمی کنند. تاثیر اصلی این ماسک ها جلوگیری از تبخیر آب از سطح پوست است. و به این ترتیب تا زمانی که این ماسک ها بر سطح صورت قرار دارند رطوبت پوست افزایش می یابد. در سالن های آرایش می توان لایه نازکی گاز در زیر این ماسک گذاشت که سبب می شود تا محتویات ماسک سطح پوست را بپوشاند و همزمان اجازه برداشتن سریع ماسک را بدهد مراحل کار در شکل زیر نشان داده شده است.
۱- گاز خیسانده شده در آب روی پوست گذاشته می شود.
۲- ماسک بر سطح گاز قرار داده می شود.
۳-  بعد از درمان گاز را بلند کرده و از روی صورت برمی داریـم و ماسک نیز همزمان با آن برداشته می شود.
سایر ماسک های صورت
علاوه بر ماسک های فوق الذکر، انواع دیگری از ماسک ها در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله ماسک هایی از گل های مختلف ماسک های حاوی موم ماسک های ساخته شده از عصاره خزه ها و گیاهان دریایی. این ماسک از دیدگاه علمی، هیچ گونه مزیتی نسبت به بقیه انواع ندارند.
یک نوع دیگر از ماسک ها آنهایی هستند که برای درمان آکنه به کار می روند. این ماسک ها حاوی مواد جذب کننده چربی از سطح پوست بوده و نیز حاوی فرآورده های درمان کننده آکنه مثل بنزوئیل پرکساید یا سولفور هستند.
عوارض ناخواسته احتمالی ماسک ها
این عوارض می توانند شامل تحریک پوست و یا عفونت پوست  باشند. و در صورت استفاده از فرآورده های شرکت های معتبر و معروف به حداقل می رسند. بعد از استفاده از ماسک و پس از شستن آن  باید از کرم مرطوب کننده استفاده کرد و نباید در معرض باد و نور خورشید قرار گرفت.

 
گردآوری و تنظیم : نایس کلوب
کتاب آرایش و درمان پوست تالیف دکتر آوی شای ، دکتر هاوارد مایباخ ، دکتر رابرت باران ترجمه دکتر حمید نوروزی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.