کدام کارهای زیبایی به ناخن صدمه می‌زند؟

اگر بافت دور ناخن خشک و پوسته‌پوسته شده، این پوست را با قیچی ظریف یا ناخن‌گیر کوتاه کرده و با چرب نگه‌داشتن و رطوبت‌رسانی به ناخن از عود این مساله جلوگیری کنید. یکی از علل بروز این خشکی مانیکور مرتب است. در عین حال در صورتی که بهداشت لوازم مورد استفاده در مانیکور رعایت نشود، احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی افزایش می‌یابد. در افرادی که چند بار در ماه مانیکور می‌کنند، احتمال ابتلا به هپاتیت و زگیل در مقایسه با سایر افراد بالاتر است. در ضمن نباید فراموش کرد سوهان کشیدن ناخن در واقع وارد آوردن ضربات مکرر به اطراف ناخن است که در صورت تکرار و عادتی شدن آن، روی رشد ناخن و شکل طبیعی آن اثر منفی می‌گذارد و می‌تواند عامل فرورفتگی و خطوط روی ناخن باشد.

پدیکور
پدیکور و سوهان کشیدن ناخن‌های پا می‌تواند احتمال انتقال قارچ یا ویروس‌ها را بیشتر کند. در صورت بروز عفونت در ناخن پا معمولا این مشکل ماندگار‌تر است و دیرتر بهبود می‌یابد.

بلند کردن ناخن‌ها
ناخن‌های بلند معمولا لای در گیر می‌کنند و ضربه به آنها صدمات شدیدی به ریشه ناخن وارد می‌کند که در آینده رشد ناخن را مختل خواهد کرد. همچنین ضربه به ناخن می‌تواند عامل بروز لک‌های سفید یا شیارهای افقی روی ناخن باشد و گاهی عفونت‌های جدی ایجاد کند.

لاک زدن ناخن
لاک در درجه اول می‌تواند عامل بروز حساسیت نه تنها در پوست اطراف ناخن، بلکه در پوست تمام بدن به‌ویژه در ناحیه صورت باشد. جدا از مساله حساسیت استفاده مرتب از استون برای پاک کردن لاک می‌تواند سبب خشکی کوتیکول اطراف ناخن و ترک‌خوردگی آن شود. در رابطه با لاک‌هایی که به راحتی پاک نمی‌شوند نیز آرایشگر باید لاک را با سوهان پاک کند که همین مساله می‌تواند سبب ضعیف و نازک شدن صفحه ناخن شود. گاهی به دنبال استفاده از سوهان‌های برقی روی صفحه ناخن، ناخن‌ها فوق‌العاده شکننده می‌شوند و گاهی از نزدیک ریشه می‌شکنند. در ضمن استفاده مکرر از لاک سبب کدر شدن و زردی ناخن می‌شود. امروزه برچسب‌هایی برای ناخن وارد بازار شده که شاید بهتر از لاک‌هایی باشد که حاوی ترکیبات شیمیایی‌اند.

دکتر زهره تهرانچی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی

نظرات بسته شده است.