تفاوت ضدعرق‌ و دئودورانت‌ چیست؟

تفاوت ضدعرق‌ها و دئودورانت‌، اگر اهل استفاده از محصولات مختلف برای رفع بوی نامطبوع عرق خود باشید، حتما تا به حال متوجه شده‌اید که ۲ نوع محصول اصلی به نام «ضد عرق» و «خوشبوکننده» در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد.

ضدعرق‌ها حاوی ترکیبات آلومینیوم‌کلراید هستند. این ترکیبات با بستن منافذ پوستی، راه تعریق را هم مسدود می‌کنند و اصلا اجازه نمی‌دهند ما عرق کنیم؛ چه برسد به اینکه عرقمان بو هم بدهد!

این در حالی است که دئودورانت‌ها، جلوی عرق را نمی‌گیرند؛ فقط اجازه بدبو شدن را به عرق نمی‌دهند. در حالت عادی، شکسته شدن سلول‌های عرق و خارج شدن باکتری‌های مولد بو از آنها، باعث بدبو شدن قسمت‌های عرق‌کرده بدن می‌شود.

حالا زمانی که ما از دئودورانت‌ها کمک می‌گیریم، این باکتری‌های بدبوی سطح پوست از بین می‌روند و بوی ناخوشایندی از عرقمان بلند نمی‌شود.

دئودورانت

دئودورانت اسپری مایع برای از بین بردن بوی بدن است. این در پوشاندن بوی بد عرق زیربغل و لباس فرد بسیار موثر است. همانطور که از نامش پیداست، دئودورانت برای از بین بردن بوی بد یک شخص و یا یک مکان است.

دئودورانت از ۱۵-۶ %روغن های معطر محلول در ۸۰٪ الکل ساخته شده است. هنگامی که روی بدن اسپری می شود، دئودورانتها به عنوان ضد عرق کار می کنند، اما چون حاوی درصد بسیار کمی از روغنهای معطر هستند در صورتی که بر روی لباس اسپری شوند، اثری ندارند.

با این حال، ضد عرق ها تنها یک نوع از دئودورانتها هستند که برای جلوگیری از عرق کردن استفاده می شوند.این ضد عرق است که به زیر بغل اسپری می شود. از سوی دیگر، دئودورانتها را می توان در سایر نقاط بدن نیز استفاده کرد.

چه زمانی از این محصولات استفاده کنیم؟
خیلی‌ها به اشتباه، بعد از عرق کردن از ضدعرق‌ یا دئودورانت‌ استفاده می‌کنند.

این کار باعث ایجاد بویی ۱۰ برابر نامطلوب‌تر در بدن شما خواهد شد. بهترین زمان استفاده از این محصولات، بعد از استحمام و خشک کردن کامل زیر بغل است.

اگر شب‌ها حمام کنید و قبل از خواب از ضدعرق‌ها یا دئودورانت‌ها کمک بگیرید، در طول روز با آسودگی بیشتری به امور خود خواهید پرداخت و نگرانی خاصی هم بابت تعریق و بوی نامطلوب بدنتان نخواهید داشت.

کی از دئودورانت استفاده کنیم؟ کی از ضدعرق؟
از آنجایی که ضدعرق‌ها، اجازه تعریق  نمی‌دهند، برای مهمانی‌ها، جلسات و مراسم رسمی که دوست ندارید ظاهر لباستان خیس باشد، مناسب‌تر هستند.

این در حالی است که می‌توانیم از دئودورانت‌ها برای استفاده روزانه یا زمانی که لباس‌های گشادی می‌پوشیم، کمک بگیریم.

عطر

عطر یک مایع معطر است که بر روی لباس و برخی از نقاط بدن برای برطرف کردن بوی بد،استفاده می شود.

عطر با استفاده از روغن های معطر ساخته می شود. این روغن ها از گیاهان، گل ها و ادویه جات ترشی مختلف بدست می آیند. عطر حاوی درصد بالای در حدود ۲۵-۱۵% روغن معطر محلول در ۸۰% الکل است. به دلیل غلظت بالای روغن های معطر است که عطر ماندگاری بالایی دارد.

در واقع، برخی از عطرها بسیار قوی هستند بطوری که حتی پس از حمام رفتن هم باقی می مانند.

فرق بین دئودورانت و عطر چیست؟

عطر نسبت به دئودورانت دارای درصد بالاتری از روغن های معطر محلول در الکل است.(۲۵-۱۵% در مقایسه با ۱۵-۶%)

عطرها ماندگاری بیشتری نسبت به دئودورانت ها دارند.

دئودورانت به عنوان پوششی برای جلوگیری از بوی بد بدن بکار می رود و برخی از آنها به عنوان ضد عرق عمل می کنند.
دئودورانت به طور مستقیم بر روی بدن استفاده می شود، به خصوص در زیر بغل.
عطرها بر روی لباس و برخی از قسمتهای بدن مانند پشت گردن، گوش ها، مچ دست ها، و غیره استفاده می شوند.
به طور کلی بدلیل غلظت بالاتر روغن های معطر، عطر گران تر از دئودورانت است.

نظرات بسته شده است.