درمان گودی و سیاهی دور چشم (دلیل گودی و کبودی زیر چشم)

رفع سیاهی دور چشم با سیب زمینی,علت سیاهی زیر چشم,رفع گودی دور چشم,کرم سیاهی دور چشم,درمان سیاهی دور چشم با گیاهان دارویی,علت گودی و سیاهی زیر چشم,درمان کبودی زیر چشم در اثر ضربه,درمان خانگی گودی زیر چشم,رفع گودی کاسه چشم,درمان گودی زیر چشم در طب سنتی,رفع گودی زیر چشم به روش طبیعی,
گودی زیر چشم نشانه چیست,گودی زیر چشم در مردان,کرم رفع گودی زیر چشم,درمان سریع گودی زیر چشم,درمان و داروهایی طبیعی و راهکارهایی برای از بین بردن گودی و کبودی و سیاهی و چروک دور چشم در خانمها و آقایان،دلیل کبودی و گودی زیر چشم چیست؟

هر شب به مقدار کافی بخوابید. کاملا مشخص نیست که چرا کم  خوابی منجر به گودی و تیرگی زیر چشم ها می گردد، اما این را می دانیم که کمبود خواب باعث می شود که پوست ما بیرنگ و رنگ پریده شده( بنابراین دور چشمانمان تیره تر و گودتر بنظر برسد)، و جریان خون را کاهش می دهد. بنابراین باور پذیرتر می شود که خوابیدن خیلی کم می تواند دلیلی برای گودی و تیرگی اطراف چشمها باشد.

هرشب قبل از رفتن به رختخواب، آرایش چشمتان را پاک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، زمانی که سنتان کمی بالا برود، چشمانتان خیلی خسته و پیرتر بنظر می رسند.

 • تعیین کنید که به چه مقدار خواب نیاز دارید( خواب کافی معمولا بین ۷ تا ۹ ساعت در هر شب می باشد، اما این ساعات برای افراد مختلف و زمان های مختلف در طول عمر تغییر می کند). سعی کنید برنامه خواب خود را برای چند هفته تنظیم کرده و به میزان کافی بخوابید تا ببینید که موثر است یا نه.
 • الکل و مواد مخدر می توانند بطور شدیدی بر روی کیفیت خواب تاثیر بگذارند و گودی و حلقه تیره زیر چشم را تشدید کنند.
 • برای کمک به خواب بهتر می توانید از ویتامین ها کمک بگیرید. کمبود خواب ناشی از جذب پایین ویتامین، می تواند منجر به کاهش عملکرد آدرنال یا غده فوق کلیوی گردد. عملکرد پایین آدرنال باعث کاهش جذب ویتامین B6 می شود. جذب کم ویتامین B6  در بدن باعث کاهش فعالیت غده آدرنال می گردد و این چرخه منفی به همین ترتیب ادامه می یابد.  خواب، توسط ویتامین ها ، میزان کافی کلسیم و منیزیم به شکل خوراکی  که از طریق مصرف مقادیر زیاد سبزیجات پربرگ سبز رنگ( که حتی بیشتر از محصولات لبنی حاوی کلسیم و منیزیم هستند) و میزان مناسب  مکمل های مواد معدنی که عملکرد آدرنال را بهبود می بخشند، تنظیم می شود.

۲٫درمان آلرژی ها

آلرژی ها شایع ترین دلیل تغییر رنگ پوست زیر چشم ها هستند. اگر آلرژی دلیل اصلی گودی و تیرگی دور چشم شما می باشد، بایستی یا آلرژی را درمان کنید یا اینکه عامل ایجاد کننده آلرژی را از بین ببرید. آلرژی یا حساسیت های فصلی مثل زکام بهاره می توانند خیلی زود  و  بطور موثر بوسیله داروهای موجود در داروخانه ها یا تجویز پزشک درمان شوند.

 • برای درمان آلرژی ها، بهترین کار معمولا پرهیز می باشد. اگر تیرگی و پف دور چشم ها همیشگی و دائمی باشد، ممکن است شما به یک غذا، یا یک ماده شیمیایی در خانه یا محل کارتان حساسیت داشته باشید. در این موارد حتما با یک متخصص پوست مشورت کرده و از او بخواهید که آزمایشی را برای تعیین نوع حساسیت تان برایتان تجویز کند. افرادی که مرتبا دچار آلرژی می شوند همچنین مستعد این هستند که دچار کمبود ویتامین B6 ، فولیک اسید و برخی مواقع ویتامین B12  گردند. مصرف مکمل مولتی ویتامین می تواند در این مورد موثر باشد.
 • عدم تحمل به گلوتن. دیگر دلیل رایج آلرژی که می تواند باعث ایجاد  حلقه های تیره در اطراف چشم ها گردد، عدم تحمل به گلوتن می باشد، که نوعی حساسیت به آرد گندم است. در موارد خیلی شدید، این آلرژی می تواند به بیماری سلیاک تبدیل گردد. برای تشخیص این بیماری پزشک معمولا آزمایش خون را توصیه  می کند. نکته مهم این است که شما می توانید عدم تحمل به گلوتن داشته ولی به بیماری سلیاک دچار نشده باشید.کبودی دور چشم

۳٫درمان گرفتگی بینی

بینی پر و گرفته می تواند منجر به ایجاد گودی و حلقه های تیره زیر چشم ها گردد، زیرا سیاهرگهای اطراف سینوس های چشم در این حالت تیره و متسع می شوند.

۴٫تغذیه خوب

یک رژیم غذایی سالم و  متعادل داشته باشید که حاوی ویتامین ها بوده و مقادیر زیادی آب بنوشید. اکثر مشکلاتی که به زیبایی صورت مربوط می شوند به نوعی با کمبود ویتامین ها مرتبط هستند. حلقه های تیره زیر چشم ها و پف های اطراف چشمها غالبا با کمبود ویتامین K یا آنتی اکسیدان های ناکافی بدن مرتبط هستند. همچنین، کمبود ویتامین B12 ( معمولا مرتبط با کم خونی) می تواند منجر به حلقه های تیره گردد.

 • مقادیر زیادی میوه و سبزیجات ، مخصوصا کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات پربرگ سبزرنگ را مصرف کنید. اگر لازم است روزانه مقادیر کافی از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بهبود جریان خون مقادیر کافی آب و مایعات بنوشید.
 • مصرف نمک را کاهش دهید. نمک اضافی باعث تجمع آب بدن در مکان های غیر معمول می شود و این می تواند منجر به پف آلودگی زیر چشمها گردد. نمک اضافی همچنین می تواند  به جریان خون آسیب رسانده و سبب گردد که رگهای خونی زیر پوست کبود بنظر برسند.
 • شکلات تلخ غنی شده با فلاوونول و مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا۳  نظیر سالمون و گردو می توانند جریان خون را به پوست بهبود بخشند و این مشکل را برطرف سازند.

۵٫ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث مشکلات عروقی می شود و از این طریق نه تنها زندگی فرد را به خطر می اندازد، بلکه همچنین رگهای خونی را برجسته تر و رنگ آنها  را آبی تیره و کبود جلوه  می دهد.

۶٫آرامش

تکنیکهای آرام یا ریلکس شدن می توانند عوامل ایجاد کننده  استرس و اضطراب ،که از خواب، تغذیه و استراحت درست جلوگیری می کنند را از بین ببرند. آرامش به پوست زیر چشمها کمک خواهد کرد که خود را بهبود داده و استرس کمتری را احساس کند و راحتتر باشد. پوست مستعد این است که هرگونه بیماری و مشکل عاطفی و روانی را نشان دهد، بنابراین هرگز نیاز آرام  شدن و ریلکس بودن پوست را نادیده نگیرید.

۷٫آنچه که نمی توانید تغییر دهید را بپذیرید.

متاسفانه در برخی موقع  شما نمی توانید گودی و تیرگی زیر چشم ها را  بطور کامل درمان کرده و به حالت قبل برگردانید.  ولی با اینحال با بکار بردن نکات یاد شده می توانید از شدت این گودی یا تیرگی بکاهید. این موارد شامل:

 • بی نظمی در تجمع رنگدانه های پوستی. این اختلال می تواند باعث ایجاد حلقه های تیره تر در زیر چشم ها گردد.
 • تابش نور آفتاب. تابش مستقیم نور آفتاب می تواند تولید ملانین را افزایش دهد.  برای پیشگیری بایستی از کرم های ضد آفتاب یا عینک های آفتابی استفاده کنید.
 • نازک شدن پوست به دلیل بالا رفتن سن. نازکی پوست بر اثر سن باعث مشخص شدن بیشتر سیاهرگها و رگهای زیر پوست شده و به مرور زمان چربی و کلاژن پوست تحلیل رفته و کاهش می یابد. استفاده از کرم های دور چشم مناسب که در ادامه می آید توصیه می شود.
 • ژنتیک. در برخی موارد این گودی و تیرگی زیر چشمها در همه اعضای خانواده مشترک بوده و بطور مکرر به ارث رسیده است. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید کاری را برای این وضعیت انجام دهید، اما زمانی که گودی  و تیرگی زیر چشمها وراثتی باشد، شما ممکن است موفقیت کمتری را در حل این مشکل به دست بیاورید.

قسمت دوم: درمان های طبیعی

۱٫استفاده از برش های خیار

برش های خیار از زمان های قدیم برای کاهش پف آلودگی و جوانی و شادابی پوست اطراف چشمها استفاده می شده است. یک برش خیار را برداشته و روی چشمها قرار دهید طوری که نواحی تیره زیر چشم ها را بپوشاند. این کار را هر روز  به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید، و در حین آن دراز بکشید و چشمهایتان را بسته نگه دارید.

۲٫قرار دادن چای کیسه ای یا تکه های یخ پیچیده شده در پارچه حوله ای نرم و قرار دادن بر روی چشمها

تانین موجود در چای باعث کاهش تورم و رنگ تیره پوست می شود. در هنگام صبح دراز کشیده و دو عدد چای کیسه ای مرطوب شده و خنک را روی چشمهایتان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. در این حالت هم چشمهایتان را بسته نگه دارید. می توانید چای کیسه ای را شب در یخچال بگذارید تا هنگام صبح خنک و آماده باشد.

۳٫تهیه محلول نمکی

۲ فنجان آب را با یک چهارم قاشق غذاخوری نمک دریا مخلوط کرده و می توانید نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را هم اضافه کنید، سپس این محلول را داخل یکی از سوراخ های بینی تان بریزید. سرتان را به یک طرف خم کنید تا آب از سوراخ بینی دیگر بیرون بیاید. این کار در زمانی که بینی تان گرفته است بسیار مناسب و مفید است.

۴٫استفاده از سیب زمینی

سیب زمینی  خام را پوست کرده و بصورت پوره دربیاورید یا رنده کنید. سپس یک قاشق از آن را برداشته و روی چشمان بسته خود قرار دهید.  به پشت دراز کشیده و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه بماند. سپس با آب گرم شستشو دهید. این روش برای بیشتر افراد موثر بوده است.

۵٫ استفاده از قاشق خنک

یک عدد قاشق را در فریزر به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. سپس آن را روی گودی و حلقه تیره زیر چشم قرار داده و بگذارید بماند تا قاشق گرم شود.

روش های طبیعی دیگر برای درمان تیرگی زیر چشمها

روش سوم: راه حل های آرایشی

۱٫استفاده از کرم دور چشم که حاوی ویتامین K و رتینول  یا کرم های دور چشم حاوی چای سبز و روغن هسته انگور باشد.

گودی و حلقه های تیره زیر چشم ممکن است در نتیجه  کمبود ویتامین K بوجود آید. صرفنظر از دلیل ایجاد، کرم های پوستی حاوی این دو ترکیب پف  و تیرگی زیر چشم را  بطور ویژه ای در اکثر افراد کاهش می دهند. استفاده طولانی مدت و روزانه این کرم ها به نظر می رسد که دارای تاثیر بسیار فوق العاده ای باشد. کرم هایی که حاوی رتینول هستند ساخته شدن کلاژن در پوست  را افزایش می دهند.کرم هایی که حاوی چای سبز و روغن هسته انگور هستند باعث استحکام دیواره مویرگ ها می شوند.

۲٫استفاده از محو کننده ها یا کانسیلرها

استفاده از یک کانسیلر حلقه های تیره زیر چشم را محو خواهد کرد. در استفاده از کانسیلر، نکته مهم این است که رنگ آن با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشد. بعد از بکار بردن کانسیلر، از پودرهای فشرده آرایشی(پنکک)  برای یکنواخت کردن  پوست این نقطه استفاده کنید.

۳٫استفاده از سرم ویتامین C

ویتامین C هم مانند رتینول باعث افزایش تولید کلاژن در پوست شده و می تواند به روشن شدن پوست کمک کند.

۴٫استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده روزانه کرم ضد آفتاب بسیار ضروری و حتمی می باشد. زیرا عدم استفاده از ضد آفتاب تمام مزایای روش های قبل را از بین خواهد برد.

ازمتخصصان پوست و جراحان پلاستیک در موردسیاهی و گودی زیر چشم همیشه سوال می شود.

دکتر والری گولدبارت متخصص پوست از مرکز پزشکی لنگون نیویورک می گوید: من هر روز مراجعه کنندگانی دارم که از گودی زیر چشم شاکی هستند .

خبرخوب: رفع معایب زیر چشم ممکن است.فقط باید فهمید که علت این مشکل چیست .

صبح و چشمان پف کرده

آلرژی فصلی، سرماخوردگی، عفونت سینوس: اینها برخی از چیزهایی است که می تواند آب را به زیر چشم انتقال دهند.

گولدبارت می گوید:ما نازک ترین پوست را در اطراف چشمان داریم،بنابراین این منطقه بیشتر تحت تاثیر درونی و خارجی جریانات مایعات می باشد.

یک شام سنگین با غذایی شور یا یک شب گریه کردن در حالی که فیلم های رمانتیک تماشا می کنید، مکن است باعث شود صبح فردا چشمانتان پف آلود شود

دلیل آن اسمز است،در اسمز آب همیشه از مناطقی در بدن که غلظت نمک آن پایین است به جایی می رود که غلط نمک آن بیشتر است. گولدبارت توضیح میدهد: این اصل تایید می کند که نمک از اشک می آید

مثال های ساده برای برطرف کردن گودی و سیاهی زیر چشم

پرداختن به این موضوع،به درمان موقت پف کردگی کمک خواهد کرد.

مراحلی که باید امتحان کنید عبارتند از:

.با استفاده از بخور نسبت به رفع احتناق ناشی از آلرژی،سینوس یا سرماخوردگی کمک کنید.

.طرز خواب خود را تغییر دهید.حالت خوابیدن شما ممکن است با کمک جاذبه به جمع شدن مایعات در زیر چشمتان کمک کند،خوابیدن به پهلو یا شکم موجب افزایش تراکم کیسه های آب زیر چشم می شود.

گولدبارت توصیه می کند: بیمارانی که در هنگام بیدار شدن چشم پف کرده دارند باید به پشت بخوابند و بالشت اضافی را زیر سر قرار دهند.

گولدبارت می گوید:مدتی طول می کشد تا عادت خوابیدن را تغییر دهید. هرچه زودتر نسبت به تغییر عادت حالت خوابیدن خود اقدام نمایید بهتر است زیرا ممکن است بعد از چندسال گودی زیر چشم دائمی شود.دیگرعادات روزمره شامل مالش چشم،رفتن به رختخواب با آرایش و نوشیدن بیش از حد می تواند به حجیم شدن کیسه های زیر چشم کند.خوابیدن با آرایش چشم موجب تحریک و جمع شدن آب در زیر چشم می شود.نوشیدن الکل باعث کم شدن آب بدن می شودکه آن نیز باعث نازک شدن پوست دور چشم و فرو رفتن کیسه های دور چشم می شود.

پف زیر چشمی بسیار شایع هستند و معمولا به سلامتی شما مربوط نیست. اگر پف های زیر چشمی ناگهانی ظاهر شوند و شما آلرژی و سرماخوردگی و عفونت سینوسی ندارید،بهتر است به دکتر مراجعه کنید.مشکلات کلیوی و تیروئید باعث احتباس آب در زیر چشم می شود.

حلقه سیاه

این مورد ممکن ارثی باشد . مسایل مربوط به رنگدانه که باعث تغییر رنگ زیر چشم می شود در افراد با نژاد آسیایی و آفریقایی شایع است.سن نیز به حلقه سیاه زیر چشم کمک می کند،یا افزایش سن،پوست اطراف چشم نازک می شود و عروق خونی کوچک زیر پوستی نمایان می شوند.

با این حال برخی از اقدامات را می شود انجام داد.

جوزف اویتار جراح پلاستیک می گوید:اگر شما پوست را به یک سمت بکشید و سیاهی زیر چشم دارای رنگ غیر واضحی شود،شواهد نشان می دهد دلیل این امر تجمع رنگدانه ها در یک منطقه می باشد.

در همه موارد سیاهی زیر چشم باعث تغییر رنگ پوست نمی شود. دلیل این امر ممکن است از بین رفتن واحدهای رنگدانه دور چشم باشد.نمایان شدن استخوان،باعث ایجاد گودالی می شود که به صورت حلقه سیاه رنگ دیده می شود.منطقه نازک چشم اولین جایی است که نشانه هایی پیری در ان ظاهرمیشود،این اتفاق در اواخر ۳۰ یا ۴۰ سال می افتد.

چه می توانید انجام دهید?

کیمارا آهنرت آرایشگر نیویورکی می گوید:آرایش کردن باعث پنهان کردن حلقه سیاه زیر چشم می شود.مخفی کردن سیاهی زیر چشم با استفاده از کرم سفیدکننده از انچه که فکر می کنید راحت است.کرمی را انتخاب نمایید که با پوست خودتان همخوانی داشته باشد.اگر پوست لک دارد از مواد با فرمول مایع استفاده کنید.اگر سایه برجسته است با کرم سفید کننده یا پنکیک آن را پوشش دهید.به آرامی کرم را از گوشه داخلی چشم به سمت گوشه خارجی چشم بمالید.

اگرچه گزینه های گران قیمت تری هم مثل درمان با IPL یا لیزر وجود دارد که می تواند به تخریب رنگدانه ها و روشن شدن پوست کمک کند.مجموعه ۴ مرحله IPL درمانی حدود ۲۰۰دلار هزینه دارد تا شاهد بهبود و ترمیم پوست باشید.کرم های روشن کننده که حاوی هیدروکینون یا کوجیک اسید هستند ممکن است سیاهی دور چشم را کاهش دهند

این درمان ها برای پوست های تیره ای که نازک هستند،کمتر موفق می شوند.اویاتار می گوید:این واقعا برای درمان مشکل است. کرم های چشم که حاوی کافئین هستند ممکن است مقدار کمی به کوچک کردن عروق خونی زیر پوست کمک کند.

 

شایع ترین علت بروز این مشکلات وجود رنگدانه بیش از حد در ناحیه اطراف چشمان است.

دکتر حسینی می گوید این امر خاصیت طبیعی پوست است و در میان افراد آسیایی تبار بیشتر شایع است.

در این افراد به علت نازکی پوست زیر چشمان رنگدانه های موجود در پوست مشخص تر است.

علاوه بر این رگ های خونی زیر چشم ممکن است مانند سایه ای کبود زیر چشم نمایان شود. پوست نیز هنگامی که پیر می شود شل شده در نتیجه زیر چشمان سایه می افتد.

توجه داشته باشید قرار گیری در معرض آفتاب این شرایط را بدتر می کند زیرا موجب بروز چین و چروک در پوست می شود.

دکتر حسینی می گوید هنگامی که بیرون می روید حتما از ضد آفتاب با عیار محافظتی بالا استفاده نمایید به خصوص روی پوست صورت و هنگام روز نیز حتما از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.

در این باره نوعی شرایط خاص وجود دارد که به نام “چشم پاندا” معروف است این مشکل با رژیم غذایی نا مناسب، مصرف بیش از حد الکل، استعمال دخانیات یا حتی به دلیل بیماری بدتر می شود.

واکنش های آلرژیک مانند تب یونجه نیز در طول زمان ممکن است باعث تیرگی نواحی اطراف چشم شود. گرفتگی بینی نیز منجربه تورم رگ های خونی که از چشم به سوی بینی می رود شده و موجب تیرگی پوست می گردد.

توجه داشته باشید مالش مستمر چشمان تحریک شده در اثر حساسیت موجب صدمه به پوست می شود.

در زنان باردار نیز به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش اتساع عروق ممکن است پوست زیر چشمان تیره شود زیرا رگ ها از زیر پوست نمایان است.

بر طرف نمودن این مشکل

خوشبختانه برای افرادی که تمایل دارند از مشکل سیاهی چشم رهایی یابند گزینه های بسیاری وجود دارد.

دکتر حسینی می گوید: هنگامی که بیمار به بنده مراجعه می کند ابتدا علت بروز مشکل را جویا می شوم. اگر علت بروز مشکل در او وجود بیش از اندازه رنگدانه ها باشد به او استفاده از کرم های روشن کننده و رتینویید ها را توصیه می کنم.

بعلاوه در این باره می توان از لیزرهای مخصوص که در عمق کم نفوذ می کند استفاده برد. این لیزرها سلولهای تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت را نابود می کند در نتیجه تیرگی دور چشمان کمتر می شود.

علاوه بر این می توان در این ناحیه میکروابریژن بسیار سطحی انجام داد طی این عمل لایه های سطحی پوست با استفاده از مواد ساینده برداشته می شود. البته توجه داشته باشید این عمل باید توسط یک متخصص پوست انجام پذیرد.

کرم های حاوی موادی مانند نیاسیتامید، کمپلکس ویتامین های B محلول در آب نیز ممکن است در زمینه کاهش تظاهر رگ های خونی موثر واقع شود.

پف کردگی چشمان را نیز می توان با استفاده از ژل های حاوی گیاهان آرامش بخش یا حتی کافیین کاهش داد. این مواد مقدار آب موجود در پوست را کاهش می دهد.

استفاده از روش خانگی سریع نیز ممکن است در این زمینه کار ساز باشد این روش شامل استفاده از تکه های خیار خنک است.

دکتر حسینی می گوید استفاده از این روش پف کردگی چشمان را بهبود می دهد و موجب انقباض رگ های خونی در این ناحیه می شود.

خیار حاوی ۹۵ درصد آب است و باعث می گردد پف کردگی زیر چشمان کاهش یابد و این ناحیه مرطوب شود.

برای نتیجه بهتر خیار را به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمان خود بگذارید.

راه حل معروف دیگر در این زمینه استفاده از کیسه چایی روی چشمان است. ده دقیقه کیسه چایی مرطوب روی چشمان خود بگذارید.

چایی حاوی تانن است این ماده به کاهش تورم یاری می رساند و رطوب داخل کیسه چایی نیز جذب چشمان می شود.

آلوﺋﻪ ورا نیز سال هاست که جهت روشن ساختن و طراوت بخشیدن به پوست مورد استفاده دارد این ماده در بسیاری از محصولات گنجانده شده است تا پف کردگی زیر چشمان را کاهش دهد.

روش سریع تر جهت ناپدید ساختن این مشکل

با استفاده از لوازم آرایشی نیز می توان این مشکل را به صورت موقت پنهان نمود.

یک آرایشگر و متخصص در زمینه آرایش عروس و آرایش به سبک قدیم می گوید اطراف چشمان از محو کننده استفاده نمایید و این عمل را از قسمت تیره گوشه چشمان آغاز کنید.

او می گوید محو کننده را در این ناحیه ترکیب کنید تا هنگامی که آرایش یا خطوط تیره محو شود.

توجه داشته باشید استفاده از محو کننده با پایه سبز رنگ، قرمزی موجود در ناحیه زیر چشمان را کاهش می دهد.

او همچنین می گوید کرم دور چشم مخصوص پف کردگی باید دوبار در روز مورد استفاده قرار گیرد اما مراقب باشید این کرم ها نباید خیلی نزدیک چشمان استعمال شود بلکه فقط در ناحیه استخوان دور چشم از این کرم استفاده نمایید.

در غیر این صورت این گونه کرم ها باعث تحریک قرنیه چشم شده و مشکلات بیشتری را موجب می گردد.

بعلاوه می توان از سرم های چشمی استفاده برد. این سرم ها معمولا حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و حاوی مواد سفت کننده پوست است و باعث تحریک پوست نمی شود.

هنگام انتخاب کرم و سرم جهت کاهش خطوط تیره اطراف چشمان باید مطﻣﺋﻦ شوید این محصولات حاوی مواد آبرسان و دارای انتی اکسیدانهاست و از پوست مراقبت می کند.

پپتیدها نیز تولید کلاژن را تحریک می کند و باعث افزایش حجم سلول ها شده و پوست را سفت می کند.

دکتر حسینی میگوید نیازی نیست عمری با کبودی دور چشم خود زندگی کنید

راه های بسیاری جهت مقابله با این مشکل وجود دارد و با کمی تلاش می توان این خطوط را از بین برد.

 

خشکی مزاج موجب گودی و سیاهی زیر چشم می شود.

در طب سنتی ایران سیاهی و گودی زیرچشم به دو دلیل ژنتیک و افزایش خشکی مزاج است.در مواردی که کبودی زیر چشم افراد به صورت ارثی باشد، معمولاً برطرف نمی‌شود و کبودی ارثی معمولاً کمرنگ‌تر است ولی کبودی که بر اثر خشکی مزاج مغز ایجاد می‌شود، معمولاً تیره‌تر استاگر مزاج مغز خشک شود، رطوبت کافی در مغز تولید نمی‌شود چرا که چشم و پوست زیر آن به رطوبت نیاز دارد.

خشکی مغز موجب گودی زیر چشم می‌شودزمانی که به چشم رطوبت کافی نرسد پوست زیر چشم جمع می‌شود و خشکی مزاج مغز موجب افزایش خلط سودا در خون می‌شود، سودا به رنگ تیره است و در زیر چشم جمع می‌شود.

جمع شدن پوست زیر چشم موجب گودی و افزایش خلط سودا در خون موجب سیاهی زیر چشم می‌شود و با اصلاح طبع می‌توان از گودی و سیاهی زیر چشم کاست.سودا، خون سیاه رنگی است که در طحال جمع شده است؛ در صورت غلبه سودای خون طحال دارای عملکرد ضعیفی می‌شود و اضافی سودا وارد جریان خون شده و موجب تیرگی پوست و خشک شدن آن می‌شود.

کبودی دور چشم

گودی یا سیاهی یا کبودی یا همان eye circle دور چشم چند علت مهم وجود داره که من به اختصار آنها را برایت میگویم :
۱- غلظت خون که یکی از علائم آن کبودی دور چشم و کبودی لبها و گز گز کردن دست و پا و گرفتگی عروق است. واریس بیماری است که یکی از دلایلش همین غلظت خون است. در افراد سیگاری که به مرور این حلقه سیاه تشکیل میشود این است که سیگار شدیدا خون را غلیظ میکند.
درمان غلظت خون : زرشک آبی ( زرشک سیاه ) – آب انار _ آب گوجه فرنگی – عناب – جوشانده ریشه کاسنی – گیاه صبرزد- و زالو است چون زالو در بزاق دهان خود ماده ای به نام هپارین دارد و ترشح آن در خون باعث رقیق شدن خون میشود. در ضمن ما در داروهای شیمیایی هم دارویی به همین نام هپارین داریم ولی چون طبیعی نیست میزان آن توسط پزشک باید شدیدا کنترل شود.

– بیماری گواتر یا اختلال ترشح ید در بدن که یکی از علامتش کبودی دور چشم است. بیماری کم کاری تیروئید که یکی از عوارضش کبودی دو چشم است بیمار با مصرف لوتیروکسین بسیار بهتر میشود و معمولا با مصرف این دارو عارضه کبودی دور چشم از بین می رود. یا مصرف عرق گیاه بولاغ اوتی که سرشار از ید میباشد .

۳-بی خوابی و افسردگی و فشارهای عصبی و نوعی اضطراب ناشی از وسواس فکری باعث کبودی دور چشم میشود. که در این صورت با رژیم غذایی صحیح و استفاده دارو د کبودی نیز از بین میرود.

۴- یکی از علائم و نشانه افزایش سودا در بدن کبودی دور چشم است که باید گیاهان و غذاهای ضد سودا مصرف شود.

یکی دیگر از محافل تیره چشم بد خوابیدن است هنگام خواب حتما باید سر کمی بلند و بالش قرار گیرد و پاها پایین تر از سر قرار گیرد چون اگر سر پایین تر قرار گیرد خون در ناحیه چشمها قرار گرفته و ممکن است موجب تیرگی چشمها شود.

افزایش سن

۵- اگر هیچ کدام از موارد فوق نبود باید بدانیم که این حلقه کبود فقط ژنتیکی است و به نوع اسکلت چشم در صورت بر میگردد.یا کم خونی و کم ابی و….

 

داروهای خانگی برای محافل تیره زیر چشم

 

در زیر برخی از راهنماییهای ساده برای جلوگیری از دایره های تیره زیر چشم:

۸-۱۰لیوان در روز اب بنوشید

 

–استراحت و خواب کافی

 

–رژیم غذایی خوب و متعادل از جمله  سبزیجات و میوه .

 

–هرگز غذاهای اشغال و فراوری شده نخورید که حاوی رنگ خای مصنوعی هستند منجر به محافل تیره چشم میشوند.

 

–اجتناب از سیگار کشیدن

 

n      دوری از اضطراب و استرس .تمرین مدیتیشن .

 

–هرگز از سفید کننده استفاده نکنید .از پک های طبیعی صورت استفاده کنید.انها اثرات مضری ندارند.

 

–رژیم غذایی غنی از ویتامین kبرای چشم مناسب است . اعمال کرم گیاهی حاوی ویتامین kبرای خلاص شدن از شردایره های تیره زیر چشم.

 

 

–کیسه های گیاهی چای بر روی چشمان شما . این امر نه تنها چشم را خنک بلکه حذف محافل تاریک .

 

نوشیدن اب میوه طبیعی . سموم بدن را دفع و جلوگیری از محافل تیره چشم

 

 

داروهای خانگی برای محافل تیره چشم

 

داروهای خانگی موثربرای دایره های موثر تیره زیر چشم:

 

–اماده کردن خمیری از اب اناناس و زردچوبه . اعمال ان روی ناحیه تیره چشم .

 

–همچنین ۱ راه طبیعی ساده و موثر . گرفتن اب سیب زمینی واب خیار به نسبت مساوی .اعمال ان روی ناحیه چشم با پنبه . بمدت ۱۵-۲۰ دقیقه و سپس شستن چشم با اب سرد .

 

–روغن بادام یکی از بهترین داروهای خانگی برای محافل تیره چشم . بطور منظم ماساژچشم با استفاده روغن بادام بمدت ۱۵ دقیقه .

 

–مخلوط ۲ قاشق غذاخوری اب گوجه فرنگی و ۲ قاشق غذاخوری اب لیمو . و اعمال این مخلوط در زیر ناحیه دور چشم .

 

–یکی دیگر از درمانهای ساده گلاب است. اعمال ان با استفاده از پنبه و کمک به رنگدانهای تیره

 

 

درمانهای گیاهی برای محافل تیره زیر چشم

 

اماده سازی خمیر زردچوبه . اب گوجه فرنگی . عدس. و اب لیمو است. اعمال ان روی ناحیه چشم تا زمانی که خشک شود  . تمیز کردن ان با اب تازه .

 

–همچنین شما میتوانید خمیر جوز و شیر . اعمال ان قبل از رفتن به رختخواب .

–روش ساده و موثر دیگه استفاده از برگ نعناع . بکار گیری عصاره نعناع در زیر ناحیه چشم .

برطرف کردن گودی- کبودی و پف زیر چشم

علت کبودی پای چشم کم خونی است ناشتا چندعددمویزو یک قاشق شیره انگوربخورید خونسازاست غذاهای ب ۱۲هم بسیارموثرهستند

چند روش برای برطرف کردن گودی و پف زیر چشم

چای کیسه‌ای

روش قدیمی استفاده از چای برای از بین بردن پف و یا سیاهی زیر چشم است. تعداد بسیاری از محصولات ضدپف چشم حاوی چای هستند چرا که باعث بهتر شدن جریان خون زیر چشم می‌شود. برای مصرف پیشنهاد می‌شود دو بسته چای مصرف‌شده را به مدت ۱۰ دقیقه در یخچال قرار داده سپس به حالت خوابیده بر روی چشم‌های بسته قرار دهید. این روش بسیار مناسب برای روزهایی است که از کم‌خوابی یا پرخوابی زیر چشم پف می‌کند.

پوست خیار

خیار حاوی ویتامین «کا» و مناسب فعال‌سازی جریان خون است. بنابرا ین راهی مناسب برای برطرف کردن سیاهی زیر چشم است.

دو برش دایره‌ای خیار را به مدت ۱۰ دقیقه در یخچال گذاشته سپس به مدت ۱۰ دقیقه روی چشمهای بسته قرار دهید.

ورزش دادن چشم

چند حرکت ورزشی ساده خستگی چشم‌ها را برطرف می‌کند. جریان خون اطراف چشم با ماساژ فعال می‌شود در زمان خستگی و یا هنگام صبح با دو انگشت سبابه بینی و سپس ابروها را طی کرده، ماساژ دهید. سپس با سه انگشت به اطراف چشم ضربه بزنید و چند بار این عمل را تکرار کنید.

یخ

سرما نیز جریان خون اطراف چشم و به طبع جریان مویرگ‌های زیر چشم را نیز فعال می‌کند. البته اثربخشی یخ و سرما سریع است اما پایدار نیست و حدوداً بیست دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. کمی یخ را در دستکش، لیف و یا کیسه قرار داده به مدت ۱۰ دقیقه روی زیر چشم ها قرار دهید.

محصولات ضد پف چشم

برخی محصولات آرایشی درمانی در درمان پف زیر چشم مؤثر هستند. پس از توجه به استانداردها و مارک‌های شناخته شده بهتر است از محصولاتی که از بلوط هندی برای فعال کردن جریان مویرگ ها و محصولاتی از گیاه آرنیکا برای هیدراته کردن و روشن کردن رنگدانه‌های زیر چشم استفاده شود.

استفاده از ژلها بخصوص ژل‌های خنک کننده بهتر از کرم‌ها است.

روز قبل محصول درمانی را در یخچال قرار داده سپس به مدت ده دقیقه اطراف چشم‌ها را ماساژ دهید. بهتر است نوع ماساژ به صورت ضربه‌های بسیار ریز از گوشه چشم به سمت بالا و خارج و از گوشه خارجی‌تر چشم به سمت بینی صورت گیرد.

درمان با چای کیسه ای

یکی از روش‌های خانگی برای بهبود کبودی و سیاهی دور چشم، استفاده از چای کیسه‌ای مرطوب و سرد شده است. پس از استفاده از چای کیسه‌ای به محض آن‌که کیسه چای حرارت خود را از دست داد، آن را روی چشمتان بگذارید. بهتر است از ۳ چای کیسه‌ای به‌طور همزمان استفاده کنید و اجازه دهید تا به‌مدت ۲۰دقیقه روی چشم‌ها و ناحیه زیر چشم باقی بماند. برگ چای به‌دلیل داشتن ماده‌ای به
نام «تانین» موجب بهبود سیاهی و تیرگی دور چشم شده و همین‌طور از بروز پف و تورم در این ناحیه نیز پیشگیری می‌کند. می‌توانید چای کیسه‌ای را در یخچال بگذارید و حداکثر ظرف مدت ۲۴ ساعت آن را مصرف کنید.

درمان سیاهی دور چشم با بادام و لیموترش

یکی از بهترین روش‌ها برای از بین‌بردن تیرگی دور چشم، بهبود جریان گردش خون در این ناحیه است. برای این منظور کافی است ناحیه اطراف چشم و عضلات آن را با کمک روغن بادام تلخ که با اندکی آب لیموترش تازه ترکیب شده، خوب ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه هر شب پیش از خواب با کمک این روغن علاوه بر آن‌که به بهبود گردش خون در عضلات اطراف چشم کمک می‌کند موجب بهبود تیرگی‌ها و سیاهی اطراف چشم شده و آن را تعدیل می‌کند.

مواظب چشم‌هایتان باشید

یکی دیگر از روش‌هایی که به تسکین و بهبود سیاهی دور چشم ناشی از خستگی و کار زیاد کمک می‌کند، استفاده از ماسک خیار و گلاب است. برای تهیه این ماسک کافی است؛ یک خیار را با پوست یا بدون پوست رنده کنید و آن را درون ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری گلاب خالص خیس کنید. سپس این ترکیب را روی پلک‌ها، اطراف چشم و گودی چشم بگذارید و اجازه دهید به‌مدت ۱۵دقیقه به همین صورت بماند. نکته
مهم آن است که خیار را به‌خوبی بشویید و مراقب باشید که پلک‌ها را به‌خوب ببندید تا آب این ماسک وارد چشم‌هایتان نشود. سپس این ماسک را با دستمال مرطوب از روی چشم‌ها برداشته و صورتتان را با آب نسبتا خنک بشویید.

درمان سیاهی دور چشم با گلاب درمانگر

یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین نسخه‌های خانگی برای از بین‌بردن پف زیر چشم استفاده از یک دستمال نخی تمیز و آغشته کردن آن به گلاب است. این دستمال راروی صورتتان بیندازید، به‌گونه‌ای که چشم‌ها و ناحیه زیر آن را به‌خوبی پوشش دهد. هر چند دقیقه یک‌بار درصورت نیاز با کمک اسپری، مقداری گلاب روی دستمال بپاشید. تکرار این روش به‌مدت یک هفته به شما کمک می‌کند که برای مدت‌ها از شر پف زیر چشمتان راحت شوید. علاوه بر این در طول هفته از مصرف بیش از اندازه نمک نیز پرهیز کنید زیرا نمک موجب حفظ مایعات در بافت‌های بدن شده و در ‌‌نهایت منجر به بروز پف در نواحی مختلف از جمله زیر چشم
می‌شود.

درمان سیاهی دور چشم با نعنا

استفاده از کمپرس عصاره برگ‌های نعنا تاثیر زیادی در بهبود تیرگی اطراف چشم دارد. به اعتقاد بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمانی تهیه عصاره برگ‌های نعنا که از جوشاندن برگ‌های این گیاه دارویی به‌دست می‌آید موجب بهبود این تیرگیمی‌شود. بهترین روش برای تهیه این عصاره آن است که ۲ تا ۳ قاشق از برگ‌های نعنا را درون ۲‌لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا بجوشد. سپس عصاره به‌دست آمده را صاف کرده و اجازه دهید سرد شود. در این مرحله دستمالی تمیز و نخی را به عصاره نعنا آغشته کرده و آن را روی چشم‌ها بیندازید و درصورتی که امکان آن را دارید، بگذارید تمام شب روی صورتتان
باقی بماند.

درمان سیاهی دور چشم با موز و انار

برای از بین بردن تیرگی و سیاهی اطراف چشم علاوه بر رعایت نسخه‌های خانگی ذکر شده باید به توصیه‌های زیر نیز توجه کنید.
در طول شبانه روز ۸ ساعت را به خواب شبانه و استراحت اختصاص دهید. بی‌خوابی یکی از عوامل مهم در بروز تیرگی اطراف چشم است.
مصرف سبزی‌ها به‌ویژه سبزی‌های سبز رنگ مثل اسفناج، جعفری و کاهو را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.
نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید. دریافت میزان کافی آب علاوه بر حفظ رطوبت بدن به تسکین تیرگی دور چشم کمک می‌کند.
میوه‌هایی مانند انار و موز از جمله بهترین خوراکی‌ها برای بهبود کبودی دور چشم محسوب می‌شوند.

دکتر محمد رضوانی گفت:«کبودی دور چشم در اکثر موارد ارثی است و معمولا افرادی که به دلیل مشکل سیاهی دور چشم مراجعه می کنند چنین مواردی را در خانواده خود نیز دارند بنابراین علت اصلی سیاهی دور چشم سرشتی است اما به غیر از وراثت دلایل دیگری نیز می تواند موجب بروز سیاهی دور چشم شود از جمله این عوامل آلرژی است.

در افرادی که آلرژیک هستند، خصوصا کسانی که آلرژی فصلی دارند اکثر تیرگی دور چشم دیده می شود.»

وی ادامه داد:« در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید کمی تیرگی دور چشم را به عنوان علامت این بیماری می بینیم همچنین در افرادی که به دلیل بیماری در دوران نقاهت به سر می برند تیرگی دور چشم را می بینیم.

برخی از انواع کم خونی ها نیز موجب بروز تیرگی دور چشم در فرد مبتلا می شود و این مشکل در دوران عادت ماهیانه زنان تشدید می شود همچنین خستگی و بیخوابی نیز دلیلی برای تشدید تیرگی دور چشم است.»

این متخصص پوست و مو گفت:«تیرگی دور چشم به دو صورت است یک نوع آن به صورت رنگدانه در عمق پوست است و بیشتر در افرادی که تیرگی دور چشم آنها ارثی است و پوست سبزه ای دارند دیده می شود نوع دیگر ناشی از اختلال در گردش خون ناحیه دور چشم است در واقع احتقان و راکد بودن گردش خون دور چشم می تواند به تیرگی کمک کند به همین دلیل لیزردرمانی در افرادی که به دلیل رنگدانه ای دچار تیرگی هستند بهتر از کسانی که به دلیل احتقان دچار تیرگی هستند جواب می دهد.»

وی در خصوص راه های درمان تیرگی دور چشم گفت:«تیرگی دور چشم درمان قطعی ندارد و راه های درمانی موجود نیز تا حدودی کمی موجب بهبود این مشکل می شوند. از جمله راه های درمانی استفاده از کرم های گیاهی ضد سیاهی دور چشم است که در اکثر موارد حاوی کافئین است و موجب بهبود گردش خون دور چشم می شود و در افرادی که به دلیل راکد بودن گردش خون دور چشم دچار تیرگی شده اند تجویز می شود.

البته نباید انتظار درمان قطعی را با مصرف این کرم ها داشت و تنها ۳۰ درصد از مشکل تیرگی با مصرف کرم های گیاهی ضد تیرگی برطرف می شود.»

دکتر محمد رضوانی افزود:« راه دیگر استفاده از پوشاننده های سیاهی دور چشم و کانسیلرها است که فرمولاسیون آن مخصوص ناحیه پلک و سازگار با نوع پوست دور چشم است و می بینیم که افراد برای پوشاندن سیاهی دور چشم به اشتباه از ضدآفتاب های رنگی ویا کرم پودرها استفاده می کنند که بی اثر است.»

وی ادامه داد:«از اقدامات عملی برای از بین بردن تیرگی دور چشم، لیزردرمانی است که با توجه به تشخیص پزشک تجویز می شود البته در حال حاضر از prp برای برطرف کردن سیاهی دور چشم استفاده می شود و تبلیغات بسیاری برای استفاده از این روش شده است اما باید گفت هنوز اثرات ثابت شده ای برای هیچ یک از مواردی که برای آن تبلیغ می شود وجود ندارد و اگر هم تاثیری داشته باشد بسیار اندک است و با توجه به هزینه های بالایی که فرد صرف می کند و ریسک هایی که در طی خونگیری و جداسازی و تزریق صورت می گیرد به صرفه نیست.

در سایت های علمی هم برای آن هنوز اثرات ثابت شده ای ذکر نشده است اما متاسفانه تبلیغات زیادی برای استفاده از روش prp برای جوانسازی پوست و رشد مو و تیرگی دور چشم تبلیغ می شود و باید گفت این روش بیشتر توسط پزشکان عمومی انجام می شود نه متخصصین پوست و مو که خود نشان دهنده این است که این روش هنوز مبنای علمی قوی ندارد.»

این متخصص پوست و مو افزود:«البته تاثیر روش prp برای درمان تیرگی دور چشم بیشتر از سایر موارد از جمله جوانسازی و رشد مو است اما در مجموع این روش بیش از ۳۰ درصد موجب بهبود تیرگی پوست نمی شود.

روش درمان:

۱- آب

مهم ترین راز درمان سیاهی و حلقه های سیاه دور چشم، آب است. بنابراین، به میزان کافی آب بنوشید. آب سرد یخچال، یک راه بسیار مفید برای شادابی پوست دور چشم می باشد. ۲ عدد پد پنبه ای را در آب سرد خیس کنید و آنها را حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.

۲- سیب زمینی

سیب زمینی به شکل باور نکردنی می تواند سیاهی های دور چشم را از بین ببرد. برش های سیب زمینی را قبل از خواب روی چشم خود بگذارید. سیب زمینی غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی شگفت آوری است که قادر است خستگی، چین و چروک، قرمزی چشم ناشی از خستگی کار با کامپیوتر  و سیاهی های دور چشم را بهبود بخشد. این سبزی عالی برای هر نوع پوستی مفید است.

هم اکنون در بسیاری از داروهای مخصوص سیاهی و چین و چروک چشم، سیب زمینی را به کار می برند. زمانی که از کامپیوتر به مدت طولانی استفاده می کنید ممکن است چشمان شما خسته و قرمز شده و حتی آب بیاید. بهترین روش درمانی برای رفع خستگی و قرمزی چشم گذاشتن برش های سیب زمینی بر روی چشم است.

به منظور استفاده از ماسک سیب زمینی، ابتدا پوست خود را بخوبی بشویید و سپس برش های سیب زمینی را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید.

چنانچه این ماسک را صبح و شب تکرار نمایید، به سرعت و در عرض یک هفته سیاهی های دور چشم از بین رفته و دیگر اثری از گودی های سیاه زیر چشم نخواهد بود.

۳- گلاب

گلاب نیز در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی به کار می رود زیرا آنتی اکسیدان عالی است و حاوی ویتامین های A و  C بوده و برای پوست بسیار مفید است.

گلاب باعث رفع خستگی پوست، درخشان و با طراوت شدن آن و بهبود هرگونه التهابی می گردد. از طرف دیگر، گلاب برای درمان تحریکات پوستی، قرمزی و التهاب چشم نیز بسیار مؤثر و مفید می باشد.

برای با طراوت ساختن چشم و از بین بردن سیاهی های دور چشم مقداری پنبه را با گلاب مرطوب ساخته و سپس آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید.

 

۴- عصاره خیار

برای تهیه عصاره خیار، فقط کافیست که خیار را رنده کنید تا آب و عصاره آن را به دست آورید.

عصاره خیار برای پوست صورت مخصوصا برای پوست دور چشم بسیار مفید است. عصاره خیار باعث طراوت، شادابی و آرامش پوست می گردد.

با عصاره خیار استرس از شما دور شده و آرامش به پوست شما باز می گردد. مقداری پنبه را در عصاره خیار قرار داده و آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست خود بگذارید.

۵- بابونه

بابونه دارای مزایای متعدد بسیاری برای پوست است زیرا استرس را تسکین داده و به شما آرامش می بخشد. برای از بین بردن گودی های سیاه زیر چشم، قبل از خواب چای بابونه بنوشید. این کار موجب می شود سیاهی هایی که به خاطر استرس و تنش زیاد ایجاد شده اند با از بین رفتن استرس بهبود یابند.

روش دیگر این است که یک عدد چای کیسه ای بابونه استفاده نشده را در آب معدنی بگذارید و سپس به کمک پنبه، آن را روی پوست دور چشم خود قرار دهید. اجازه دهید بابونه به مدت ۱۰ دقیقه روی پوستتان بماند.

۶- میوه و سبزیجات

از انواع میوه ها و سبزیجات به میزان کافی مصرف نمایید. سعی کنید آخر شب کمتر کتاب بخوانید و بیش از حد پشت کامپیوتر ننشینید.

 

التیام بخش پف دور چشم
گیاه بابونه دارای خواص معجزه آسایی برای رفع پف و گودی دور چشم است. این گیاه علاوه بر خواص آنتی باکتریالی که دارد از هر گونه التهاب و تورم نیز جلوگیری می کند.

نکاتی در مورد گریم عروس ها

رازهای زیبایی موهای عروس

اسرار زیبایی ناخن های عروس با چند لوسیون خانگی

امروزه عصاره بابونه در ترکیبات بسیاری از محصولات به خصوص انواع شوینده ها مانند صابون یا ژل های شست وشو دهنده پوست صورت به وفور دیده می شود. به طور کلی می توان گفت گیاه بابونه در رفع التهاب، قرمزی پوست و حساسیت غوغا می کند. تیرگی و گودی زیر چشم و هرگونه خواب آلودگی چشم با استفاده از گیاه بابونه قابل برطرف شدن است. اگر پوست صورتت ان حساس و ملتهب است می توانید برای شستن پوستتان از جوشانده گیاه بابونه استفاده کنید. این جوشانده پوست شما را به خوبی تمیز کرده و از رشد هرگونه باکتری و ترشح بیش از حد چربی جلوگیری می کند.

 

آنچه لازم دارید:
گل خشک شده بابونه: ۱۰ گرم
آب گرم

 

روش کار: گل های بابونه را در ظرفی قرار داده و روی آن آب داغ بریزید. بگذارید تا سرد شود. سپس آن را از صافی رد کرده و در یخچال نگه دارید. کمی پنبه را به مایع خنک شده آغشته کرده و همانند پد روی چشمهای تان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قرار دهید. به جای این همه زحمت می توانید از چای کیسه ای بابونه نیز استفاده کنید. البته باید ابتدا چای کیسه ای را در آب خیس کنید سپس در یخچال قرار دهید تا خنک شود، آن وقت روی چشمهایتان قرار دهید. بابونه باعث رفع گودی و خستگی چشمهای تان می شود.

 

معجزه خیار
یکی از بهترین راه حل ها برای رفع تیرگی و کبودی دور چشم استفاده از خیار است. البته نوع صنعتی آن به صورت بسته بندی شده در بازار موجود است و شما می توانید به راحتی با قراردادن این پدها به مدت ۲۰ دقیقه روی چشمهای تان از شر پف، تیرگی و کبودی زیر چشمهایتان خلاص شوید؛ اما نسخه خانگی آن شاید راحت تر، کم هزینه تر و موثرتر باشد. کافی است دو برش نازک خیار را در کمی جوشانده بابونه یا اسطوخودوس بجوشانید تا کمی نرم شود سپس آن را در یخچال قرار داده تا خنک شود. بعد از اینکه آن را از یخچال بیرون آوردید دراز بکشید و پد خیار را روی چشمهایتان قرار دهید. بعد از ۲۰ دقیقه حلقه های خیار را بردارید.از آنجاییکه خیار باعث طراوت پوست می شود خواب آلودگی را از چشمهایتان دور می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.