کدام لوازم آرایشی نباید مشترک استفاده شود

چه نوع محصولات آرایشی‌ای را نمی‌توان به‌طور مشترک استفاده کرد؟ ۱۵ موردی که دراین صفحه می‌خوانید، از آن جمله است.

دئودورانت
تنها دئودورانت‌هایی که به شکل اسپری هستند را می‌توانید به‌طور مشترک استفاده کنید. انواع دیگر، مثل مام‌های ژلی یا صابونی به راحتی می‌توانند باکتری‌های موجود روی سطح پوست را جذب و به پوست دیگری منتقل کنند. در مورد خودتان نیز بهتر است قبل از استفاده از این محصولات ناحیه مربوطه مثلا زیر بغل را با آب و صابون تمیز کنید و بعد مام بزنید.

سوهان ناخن
سوهان نیز همانند ناخنگیر، باید وسیله‌ای شخصی باشد. سوهان با باکتری‌ها و آلودگی‌های زیر ناخن در ارتباط است و می‌تواند منتقل‌کننده بیماری‌های قارچی و عفونت باشد. اگر مجبورید از سوهان مشترک استفاده کنید، قبل از مصرف حتما آن را بشویید.

صابون جامد
صابون هرگز صددرصد خشک نمی‌شود و می‌تواند منبع عفونت و باکتری باشد. باکتری‌ها رطوبت را دوست دارند و در محیط‌های نمناک به سرعت رشد می‌کنند. البته برخی متخصصان معتقدند استفاده از صابون مشترک میان اعضای یک خانواده ایرادی ندارد زیرا هر کدام به فلور باکتریایی بدن دیگری عادت دارند، اما هرگز از صابون‌های جامد در محل‌های عمومی استفاده نکنید.

مسواک
دهان محیطی بسته و مملو از باکتری است. برخی بیماری‌ها مثل سرماخوردگی و تبخال به راحتی به واسطه استفاده از مسواک مشترک منتقل می‌شوند. اگر قرار است شخصی به منزل شما بیاید و شب بخوابد، اگر می‌دانید مسواک ندارد، یا برای او مسواکی نو تهیه کنید یا اگر شک کردید از مسواک شما استفاده کرده، بعد از رفتن او مسواکتان را عوض کنید. خودتان نیز هر بار به مسافرت می‌روید حتما مسواکتان را با خود بردارید.

برس و پد
روی پوست هر فردی قارچ‌ها و باکتری‌های میکروسکوپی فراوانی زندگی می‌کنند. زمانی که از پد آرایشی یا فرچه فرد دیگری برای آرایش چشم و گونه استفاده می‌کنید، باکتری‌های روی پوست آن فرد را به راحتی به پوست خود منتقل می‌کنید. در این شرایط احتمال بروز جوش‌های سرسیاه، آکنه و التهاب و عفونت‌های پوستی و حساسیت افزایش می‌یابد. حتی اگر دوست شما صورتش را به خوبی شسته باشد، باز هم باکتری‌ها به راحتی قابل‌انتقال‌اند. فراموش نکنید تمام محصولاتی که داخل آنها پد وجود دارد مثل پنکک نیز کاملا شخصی هستند.

ریمل
چشم‌ها یکی از حساس‌ترین اعضای بدن هستند و به راحتی دچار عفونت می‌شوند. یکی از شایع‌ترین انواع عفونت چشم، ورم‌ملتحمه است. در حالت عادی مژه‌ها جلوی ورود میکروارگانیسم‌ها را می‌گیرند و از عفونت چشم پیشگیری می‌کنند. وقتی از ریمل مشترک استفاده می‌کنید، زمینه برای انتقال میکروب‌ها و عفونت چشم فراهم می‌شود.

تیغ و اپیلاتور
به مسافرت رفته‌اید و در خانه دوستتان ساکنید. به حمام می‌روید و احساس می‌کنید موهای زیر بغلتان درآمده و باید آن را بتراشید. تیغی روی کابینت حمام است. آن را برمی‌دارید و… این کار کاملا اشتباه است. وقتی از تیغ استفاده می‌کنید، هر آن ممکن است پوستتان دچار خراش یا زخم‌های ریز میکروسکوپی شود. از سوی دیگر، باوجودی که هر بار بعد از استفاده از تیغ آن را می‌شویید و تمیز می‌کنید، این احتمال وجود دارد که باکتری‌ها روی آن باقی بمانند. شما نمی‌دانید فردی که از تیغش استفاده می‌کنید، ممکن است به چه بیماری‌هایی مبتلا باشد. شاید هپاتیت، ایدز و… این موضوع در مورد سایر لوازمی که برای اپیلاسیون استفاده می‌شود مثل موچین، اپیلاتورهای برقی، موم و… هم صدق می‌کند.

خط‌ چشم
همانند ریمل، اگر خط‌چشم خود را به دوستتان قرض دهید، این احتمال وجود دارد که ویروس یا باکتری‌های موجود در چشم او به چشم شما منتقل شود.

گوشواره
از گوشواره دوستتان خوشتان می‌آید و دوست دارید آن را امتحان کنید؟ قبل از این کار حتما آن را ضدعفونی کنید. زمانی که سوراخ گوش بسته می‌شود، شما مجبورید با فشار سوزن گوشواره را وارد کنید و به بافت گوش آسیب بزنید. این شرایط کافی است تا دچار عفونت‌های خونی شوید.

لیف
لیف حمام نیز معمولا همیشه کاملا خشک نمی‌شود و منبع آلودگی باکتریایی است. قارچ‌ها و ویروس‌ها به راحتی روی لیف و کیسه حمام رشد می‌کنند و استفاده از لیف فرد دیگر، می‌تواند باعث انتقال این میکروب‌ها به پوست شما و ابتلایتان به قارچ و آکنه شود. این موضوع در مورد حوله نیز صدق می‌کند.

شانه، برس و کلاه
برخی بیماری‌های پوست سر و انگل‌ها مثل شپش سر، می‌توانند به واسطه استفاده مشترک از شانه، برس و کلاه منتقل شوند.

سنگ‌پا
سنگ‌پا معمولا مملو از سلول‌های پوست مرده است و می‌تواند باعث انتقال قارچ و زگیل شود.

ناخن‌گیر
معمولا در خانه‌ها، یک ناخن‌گیر برای تمام اعضای خانواده استفاده می‌شود. این کار اشتباه است، مگر اینکه بعد از هر بار استفاده از ناخنگیر آن را کاملا بشویید و ضدعفونی کنید. ناخنگیر مستقیم با زیر ناخن‌ها در تماس است که محل تجمع باکتری و آلودگی محسوب می‌شود. استفاده مشترک از این ابزار باعث انتقال قارچ و عفونت به سایر اعضای خانواده خواهد شد.

کرم‌ کاسه‌ای
هربار که دستتان را داخل کاسه کرم می‌کنید تا کرم را بیرون بکشید، نه‌تنها مقداری باکتری وارد آن می‌کنید، بلکه آن را به پوست صورتتان هم انتقال می‌دهید. استفاده از این نوع محصولات برای شما مضر است. پس یا انواع تیوپی کرم‌ها را بخرید یا حتما قبل از استفاده دستانتان را با آب و صابون بشویید. حتما می‌دانید اگر دست فرد دیگری وارد کاسه کرم شود، چه عواقبی در پی خواهد داشت. این موضوع در مورد سایر لوازم آرایش که به شکل کاسه‌ای است هم صدق می‌کند؛ مسثلا نباید از سایه‌های پودری کاسه‌ای به‌طور مشترک استفاده کنید.

رژلب
همانند مسواک هر نوع لوازم آرایشی که با لب و دهان در ارتباط است مثل رژلب یا خط‌لب را نباید به‌طور مشترک استفاده کرد. استفاده از تسترهای این نوع محصولات نیز در مغازه‌های فروش لوازم آرایش، کار اشتباهی است. اگر مجبور به استفاده از این لوازم شدید، حتما قبل از تماس آن با پوست، از الکل برای پاک کردن سطح پوست استفاده کنید.

منبع:سلامت

نظرات بسته شده است.